Vládli Boweová, Sáblíková i Kramer. A teď v Heerenveenu zboří střechu

Martina Sáblíková slaví s českou vlajkou triumf v závodě na 5000 metrů. | foto: AP

16 2015
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Světový šampionát rychlobruslařů na jednotlivých tratích je minulostí. Brittany Boweová se stala jeho medailovou královnou. Český minitým zažil nejúspěšnější mistrovství v historii. Hala Thialf prožila derniéru v současné podobě. A Nizozemci uhájili prvenství v pořadí zemí. Ovšem jejich až neskutečná dominance z her v Soči je tatam.

Jen si připomeňme: ve dvanácti olympijských disciplinách loni vybojovali rychlobruslaři oranjes v Soči celkem 23 cenných kovů, z toho osm zlatých. Poláci, tehdy druzí v pořadí zemí, měli medaile jen tři. Nizozemci svojí dominancí zabíjejí rychlobruslení, ozývalo se pak.

Paradoxně, na domácí půdě už nyní tak úspěšní nebyli. Opět sice vévodí medailovému žebříčku zemí, cenných kovů mají však „jen“ sedmnáct a  zlatých medailí pět, přestože na programu bylo o dvě více disciplin než v Soči. Na olympijských distancích žen jim dokonce zůstalo zlato zcela nedostupné!

A jaký ještě byl světový šampionát na dlouhých nožích s letopočtem 2015?

Nejlepší české mistrovství všech dob

Dvě zlaté medaile Martiny Sáblíkové a bronz Karoliny Erbanové se postaraly o nejúspěšnější české mistrovství světa v historii.

Vůbec poprvé stály na stupních vítězů hned dvě české ženy. Sáblíková oslavovala už potřetí v kariéře zlatý double a libovala si: „Nohy mě tady poslouchaly.“ Na trůn na trati 3000 metrů se vrátila po třech letech.

Martina Sáblíková v závodě mistrovství světa na trati 1500 metrů,
ZAJELA VÝBORNĚ. Martina Sáblíková se raduje na MS po závodě na 1500 metrů.

Erbanová se po jedenácti juniorských světových medailí dočkala ve 22 letech i své první dospělé a po bronzu z tisícovky tvrdila: „Jsem mentálně silná jako nikdy předtím.“ I když se nyní obě ženy připravují v různých klubech, společně představují obrovskou českou silou. Stojí za zdůraznění, že za svými medailemi ujížděly ve svých nejlepších časech sezony. Tak to má být: nejlepší výkon na nejdůležitější akci.  

„Navíc připravuju Martinu, aby byla schopná znovu stát na stupních i na patnáctistovce,“ říká kouč Petr Novák. V neděli se na této trati stala jedinou závodnicí kromě zlaté Boweové, která dokázala zajet druhé kolo pod 30 vteřin. K bronzu jí chybělo pouhých pět setin vteřiny.

Erbanová naopak může pomýšlet výš než na 7. místo na pětistovce. „Tam ale změna techniky nějaký čas trvá,“ říká.

Absolutorium zaslouží i juniorka  Nikola Zdráhalová za hromadný závod. Rozhodně při něm „neseděla“ ztracená v koutě. Jedenácté místo jí bylo odměnou.

Úchvatná sprinterská síla Američanek

Brittany Boweová a Heather Richardsonová vynechaly v listopadu úvodní dva podniky Světového poháru v Asii, raději se tehdy připravovaly v Evropě a nyní načasovaly formu o třídu lépe než na hrách v Soči, které pro ně skončily trpkým zklamáním.

Američanka Brittany Boweová slaví zlato na trati 1500 metrů.
Medailistky ze závodu na 1500 metrů. Zleva Ireen Wüstová (stříbro), vítězka...

„Na tisícovku a patnáctistovku jsem se tu soustředila. Stříbro z pětistovky je navrch,“ hodnotila 26letá Boweová, medailová královna šampionátu, která na tisícovce přidala i „nížinný“ světový rekord 1:13,90.

Medailové pořadí

1. Nizozemsko 5 - 6 - 6

2. USA 4 - 2 - 1

3. Rusko 2 - 1 - 1

4. ČESKO 2 - 0 - 1

5. Japonsko 1 - 0 - 1

6. Kanada 0 - 4 - 0

7. Itálie 0 - 1 - 1

8. Německo 0 - 0 - 2

9. Jižní Korea 0 - 0 - 1

9. Francie 0 - 0 - 1

Richardsonová má pro změnu kompletní kolekci medailí: zlato z 500 metrů, stříbro z 1000 a bronz z 1500. „Heather je má kamarádka, ale tady jsme stály na startu proti sobě,“ říkala Boweová.

Davis a jeho nejemotivnější vítězství

Dvaatřicetiletý Shani Davis vydřel z tisícovky zlato, které vpravdě nečekal. „Nemohu být šťastnější,“ tvrdil pak 32letý Američan, olympijský šampion na této trati z let 2006 a 2010.

V prestižním přímém souboji porazil i olympijského vítěze ze Soči Stefana Groothuise a rozplakal se dojetím. „Ještě nikdy jsem nebyl po závodě tak emocionální. Celou sezonu jsem bojoval se zdravotními problémy, už jsem z toho byl zoufalý. A teď tohle!“

Budu závodit až do 82 let

Ještě o 11 let starší je Claudia Pechsteinová, která pro změnu oslavovala svoji jubilejní čtyřicátou medaili z mistrovství světa! Její sbírka nyní čítá 6 zlatých, 20 stříbrných a 14 bronzových. Na trati 5000 metrů stála na stupních mistrovství světa při 14 ze svých 16 startů.

„Čím jsem starší, tím víc cítím své tělo, ale nestarám se o věk,“ svěřovala se. „Je skvělé mít zase medaili, nikdo tak starý to ještě nedokázal.“

Však i Martina Sáblíková tvrdila: „Víc než stříbrný čas Achtereekteové mě překvapilo, že někdo, komu je skoro třiačtyřicet, stojí opět na stupních.“

Nejúspěšnější jednotlivci

na MS 2015

1. Boweová (USA) 2 - 1 - 0

2. Kramer (Niz.) 2 - 0 - 0

2. SÁBLÍKOVÁ 2 - 0 - 0

4. Richardsonová    (USA) 1 - 1 - 1

5. Bergsma (Niz.) 1 - 1 - 0

5. Kuližnikov (Rus.) 1 - 1- 0

Příští rok tedy nastoupí Pechsteinová opět? „Jistě, za rok, za dva roky a pořád až do 82 let,“ ujistila se smíchem nezdolná Němka.

Co bude dál s desítkou?

Legendární Sven Kramer si bruslil na trati 5000 metrů pro svůj 21. titul mistra světa. Této distanci dominuje nepřetržitě od roku 2007 s výjimkou svého odpočinkového roku 2011, kdy titul přenechal krajanu De Jongovi. Tentokrát vítězství ozdobil rekordem dráhy 6:09,65 a tvrdil: „Traťový rekord v Heerenveenu má pro mě stejnou váhu jako světový rekord.“

Přidal i další zlato v závodě družstev, ale na distanci 10 000 metrů se v úvodní den mistrovství neobjevil. „Chtěl jsem pošetřit síly,“ vysvětloval. Mnozí toto rozhodnutí spojovali se soumrakem příliš dlouhé a příliš „nudné“ tratě, které hrozí vyřazení z olympijského programu. Jiní si stěžovali na ignorantství funkcionářů ISU, kteří umístili vyčerpávající desítku hned do úvodního dne mistrovství.

Nizozemci na ní získali všech předchozích 15 zlatých medailí, poprvé od roku 1997 však chyběl na startu Bob De Jong. Jeho přemožitel z národní kvalifikace Erik-Jan Kooiman vybojoval stříbro, ovšem nade všemi čněl Jorrit Bergsma. „Přesto i já jsem měl své pochybnosti. Desítka se často může změnit v mučení,“ říkal.

Kuližnikov, nejlepší debutant

Teprve dvacetiletý Pavel Kuližnikov při své premiéře na světovém šampionátu ovládl závod na 2x500 metrů v novém „nížinném“ světovém rekordu 68,931, a stal se tak historicky prvním Evropanem, který na této distanci dosáhl na titul.

„Při svém stříbrném závodě na 1000 metrů jsem si ještě připadal příliš těžký, ale na pětistovce jsem našel sám sebe,“ líčil a rázem mu vzrostlo sebevědomí: „Na vysokohorské dráze v Calgary bych jednou chtěl jako první zajet pětistovku pod 34 vteřin,“ sní o překonání magické hranice.

Silnou pozici Rusů na kratších tratích umocnil na patnáctistovce Denis Juzkov, rovněž v nejlepším čase všech dob na nížinných drahách 1:43,36.

Zatavená domácí superstar?

Teprve podruhé od svého debutu v roce 2007 nezískala Ireen Wüstová ze šampionátu na jednotlivých tratích ani jednu zlatou medaili. „Přitom po kariéře, jakou jsem zatím měla, počítám už jen zlato,“ podotkla. Po už třetím stříbru ve čtyřech dnech, které získala v neděli na patnáctistovce, si čtrnáctinásobná světová šampionka posteskla: „Byla jsem dobrá, ale ne dost dobrá. Právě teď jsem zklamaná. Ale už zítra budu možná na svá tři stříbra hrdá.“

Soupeřky i kamarádky. Martina Sáblíková (vlevo) a Ireen Wüstová z Nizozemska.
Tři nejlepší rychlobruslařky ze závidu na 3000 metrů na MS v Heerenveenu...

Příčiny zlatého půstu hledala v počtu závodů v předchozím průběhu sezony. „Možná jsem jich jela až moc a zatavila se. Ale je tu ještě jedna úžasná soutěž, která teprve přijde: mistrovství světa ve čtyřboji.“ V roce 2015 tedy stále ještě světovou šampionkou být může.

Do té doby platí, že Martina Sáblíková se jí v počtu titulů přiblížila na dvě zlaté medaile. Jejich skóre je nyní 14:12 pro Nizozemku a patří jim třetí a čtvrtá příčka historických tabulek.

Ti další zklamaní

Konec dlouholeté dominance Korejky Sang-Hwa Lee na trati 500 metrů signalizuje její 5. místo z Heerenveenu.

A kde jsou loni skvělé Rusky? Olga Fatkulinová, na hrách stříbrná na 500 metrů, skončila na této trati až třináctá. A Olga Grafová, v Soči bronzová z trojky, byla tentokrát až osmá.

Také domácí Marit Leenstraová rozhodně čekala po skvělém vstupu do sezony víc než 5. a 7. místo ze svých exkluzivních tratí.

Největší zlatý šok

Tím byla porážka hvězdného týmu Nizozemek ve stíhacím závodě družstev. Trio Wüstová, Leenstraová, Jolingová platilo za obrovské favoritky a vedlo až do posledního mezičasu, ale Jolingová od prvních metrů zaostávala za dvěma kolegyněmi, a to jim nakonec bylo osudné. „Možná jsme odstartovaly příliš rychle,“ dumala později a celá zhroucená ležela na bariéře.

Její tým tak senzačně přenechal zlato Japonkám. „My porazily Nizozemky? Tomu bychom nikdy neuvěřily, že se může stát,“ jásala Nana Takagiová.

Hromadná premiéra ve znamení koalic

Závody na 16 kol s hromadným startem měly v programu světového šampionátu premiéru, a ta se odehrála ve znamení koalic - nikoliv pouze národních, ale dokonce nadnárodních.

Favorizovaný Korejec Seung-Hoon Lee si proto posteskl: „Bylo jich na mě moc. Ale tak si to vymysleli.“ Týmové pojetí boje po vzoru profesionálních cyklistických stájí naplánoval kouč Jillert Anema, který vede Nizozemce Jorrita Bergsmu, Arjana Stroetinga a Francouze Alexise Contina. „Ti tři si domluvili společnou taktiku. Lee měl proto už na startu minimální šance,“ tvrdil Anema. Výsledkem je zlato Stroetinga a bronz Contina.

Podobně ocenila Irene Schoutenová práci své krajanky Marisky Huismanové: „Mé zlato patří zčásti i jí, protože likvidovala všechny nástupy.“ Tedy včetně těch v podání Martiny Sáblíkové. „Věděly jsme, že pokud nám Sáblíková výrazněji ujede, nebudeme schopni se k ní dotáhnout zpět,“ připomněla Schoutenová. 

Martina Sáblíková v závodě na 5000 metrů na MS.
Martina Sáblíková v závodě na 5000 metrů na mistrovství světa v Heerenveenu.

A teď zboříme střechu

Závěrečné tituly z hromadných závodů zůstaly zásluhou Stroetinga a Schoutenové doma a vlastně to bylo symbolické, protože šlo o historicky poslední velké závody, které se ve stávající hale Thialf uskutečnily.

Nejslavnější rychlobruslařská aréna nyní projde rozsáhlým „face-liftem“, její střecha bude zbořena a nahrazena novou, vyšší, modernější a architektonicky atraktivnější. Už v roce 2016 se má v „Novém Thialfu“ opět závodit. Letos sice zpočátku nabídl jen vlažnou atmosféru v úvodní den mistrovství (že by syndrom pracovního čtvrtka a vstupenek za 65 eur?), ovšem od pátku už opět denně hučel vzrušením 12 500 diváků. „Taková atmosféra vás vybičuje k obrovským výkonům,“ říkala Martina Sáblíková.

Češky na třech různých frontách

Cesty českého ženského tria se nyní rozdělí. Nikola Zdráhalová míří do Varšavy na juniorské mistrovství světa. „Cílem je Top 10,“ plánuje. V hromadném závodě a na trati 3000 metrů může pomýšlet ještě výš.

Karolína Erbanová se za dva týdny představí na mistrovství světa ve sprinterském čtyřboji v Astaně. Za duem Boweová-Richardsonová tu bude patřit k zástupu kandidátek na bronz.

Nejdelší závodní pauzu pak bude mít Martina Sáblíková. Ta si opět zasoutěží teprve za tři týdny v Calgary, na vícebojařském mistrovství světa. Další zlatý duel Sáblíková-Wüstová je na obzoru.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jižní Afrika ukončila japonský příběh, do semifinále těsně prošel i Wales

Japonská jízda ragbyovým šampionátem skončila. Ve čtvrtfinále národní mužstvo pořádající země nestačilo na Jižní Afriku...

Ondra neprohrál ani v Číně a ovládl SP v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál v čínském Sia-menu závod Světového poháru v lezení na obtížnost a zůstal v této disciplíně letos na...

V semifinále MS se střetnou ragbisté Nového Zélandu a Anglie

Ragbisté Nového Zélandu deklasovali na mistrovství světa v Japonsku ve čtvrtfinále 46:14 Irsko a udělali další krok k...

Seemanová výrazně vylepšila český rekord na čtyřstovce volně

Barbora Seemanová na plaveckém mítinku Plzeňské sprinty podruhé překonala český rekord. Po pátečním úspěchu na...

Najdete na iDNES.cz