plavec Michael Phelps na americkém šampionátu v Irvine

plavec Michael Phelps na americkém šampionátu v Irvine | foto: AP

Barakuda Phelps narazil do zdi jménem Lochtenator. Ve vodě

Usain Bolt poražen Tysonem Gayem! A Michael Phelps hned dvakrát Ryanem Lochtem! Co se to děje? Dva superhrdiny z pekingské olympiády potkal koncem minulého týdne podobný osud.

Oba pak hořekovali: Lidi, nejsem na tom dobře. Bolt: "Po 10 metrech jsem neměl sílu." Phelps: "Jako bych ve vodě narazil do zdi." Přesto v obou případech platí: Nic se neděje. Ještě ne.

Bolt není suverénní, protože léčil achilovku a celou tuto sezonu, postrádající světový vrchol, pojal "v ležérnějším duchu". Phelps proto, že trávil příliš mnoho hodin u jezírek na golfovém hřišti místo toho, aby řádil den co den v bazénu.

"V přípravě byl Michael... jaké je to slovo? Méně důsledný," prohodil jeho kouč Bob Bowman. Ruku na srdce, copak si oba nezaslouží oddechovou sezonu, ve které nebudou lámat rekordy a demoralizovat soupeře? Koneckonců, Bolt se i tak dělí s krajanem Powellem o nejrychlejší stovku roku a Phelps vyhrál na mistrovství USA 3 ze svých 5 disciplín.

Má teď v historických tabulkách na kontě 50 titulů, čímž překonal dosud vedoucí Tracy Caulcinsovou s 48 tituly. Jelikož je na sebe náročný, ani s tím spokojený nebyl. "Připadal jsem si ve vodě hrozně," pronesl.

"Lochtenator zlikvidoval Baltimorskou barakudu," hrála si americká média s přezdívkami, když jej ve dvou finále předstihl Ryan Lochte.

Zatímco Gay pokoření Bolta kdovíjak neoslavoval a připomněl, že protivník nebyl v optimální kondici, Lochte si své triumfy náležitě vychutnával: "Porazil jsem Michaela vícekrát, ale na tak velkých závodech ještě ne."

Phelps by snad ještě skousl prohru na 200 metrů znak, kdy v cíli říkal: "Tuhle trať už nikdy nechci plavat." Jenže na krátké polohovce? Na "jeho" distanci, kde dosáhl 38 prvenství v mistrovských kláních v řadě? Ve vodě se naklonil k Lochtemu a povídal mu: "Kámo, 20 metrů před cílem, když jsi se kolem mě prohnal, jako bych se zastavil. Najednou jako by mě někdo zastřelil. Už jsem ani nedokázal pořádně zvednout ruce."

Může jej však Lochte, jenž ve volném čase pracuje pro modelingovou agenturu, zastínit i za dva roky na hrách v Londýně? "Bude zajímavé sledovat, jak se na olympiádu dokážu motivovat," tvrdí Phelps. Vždyť má 14 olympijských zlatých (Lochte 3) a za život vydělal, podle jeho agenta Carlisleho, 100 milionů dolarů. Peníze už motivací nejsou.

Co tedy? "Musím znovu třikrát vyhrát olympiádu, abych byl legendou," říká Bolt. Phelps už nemusí ani to.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)