Čtvrt miliardy za sen. Luxusní svět, kde zkouší zazářit i Kellnerová

Anna Kellnerová během římského závodu Global Champions League | foto: Foto Stefano Grasso/LGCT

22 2018
V řeckých bájích se ten kůň jmenoval Pegas. Byl okřídlený, rychlý jako vítr a žil na hoře Olymp. Právě po něm dostal jméno nejdražší kůň historie. Dražší než luxusní auta, dražší než jachty, a dokonce dražší než některá letadla.

Jen pro ukázku: Fusaichi Pegasus - 70 milionů dolarů. Shareef Dance - 40 milionů dolarů. Moorlands Totilas - 21 milionů dolarů. The Green Monkey - 16 milionů dolarů. Palloubet d’Halong - 15,2 milionu dolarů.

Kellner porazil Gatese. Dceři koupil vysněnou klisnu za čtvrt miliardy

Právě Palloubet je nejdražším parkurovým koněm historie. Před šesti lety ho za až nesmyslnou částku koupili šejci z Kataru. „Dražší parkurový kůň už asi opravdu není,“ říká Klára Damborská, ředitelka prosincového závodu Prague PlayOffs 2018.

Něco podobného v úterý udělal i nejbohatší Čech Petr Kellner, který v aukci o klisnu Catch Me If You Can přeplatil zakladatele Microsoftu Billa Gatese.

Své dceři Anně dal mimořádný dar ke dvaadvacátým narozeninám. Za přibližně 9,5 milionu eur vykoupil koně od jednoho z nejúspěšnějších chovatelů a trenérů sportovních koní v Německu - Paula Schockenmöhleho. Důvod je prostý - Kellner chce dceru ještě více přiblížit parkurové elitě a vysněné účasti na olympijských hrách v Tokiu.

Návratnost neexistuje

Co z parkurových koní dělá tak drahé zboží? „Koní je spousta, ale těch, kteří jsou schopni skákat na nejvyšších soutěžích, těch už tolik není. Musí mít schopnosti, techniku, srdce. A to něco stojí. Proto ceny nejkvalitnějších koní tak moc rostou,“ myslí si Damborská. „Zároveň je potřeba říct, že ta částka za klisnu je jen spekulace. Nikde oficiálně nezazněla.“

S návratností téhle investice se opravdu nedá počítat ani přes štědré odměny ze závodů. „Kůň na téhle úrovni není kupovaný jako investice, je kupovaný na sport. Czech Equestrian Team má za cíl olympijské hry a na ty se nedostane s koněm, který skáče 110 centimetrů,“ říká Damborská. I proto se Kellner obrátil do Německa.

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v červnu 2018

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v červnu 2018

Catch Me If You Can byla nejúspěšnější klisnou hvězdy parkuru Laury Klaphakeové. Spolu skončily třetí na letošních Světových jezdeckých hrách v Tryonu.

Ne, ještě nepatří mezi nejdražší koně všech dob, ale rozhodně patří ke špičce parkurového skákání.

„Samozřejmě jsme hodně zklamaní. Laura a Catch Me byli velkými nadějemi pro Tokio,“ neskrýval podrážděnost z prodeje německý reprezentační trenér Otto Becker. „Laura s tím koněm pracovala už roky, denně je tam ve stáji, proto jsme doufali, že to dopadne jinak.“

Fotogalerie

Nedopadlo. Protože i tady, stejně jako ve všech odvětvích sportu, hrají roli finance. Jezdecký sport je jedním z nejlukrativnějších sportů vůbec. Koně dokážou majitelům - za jistých okolností - slušně vydělat.

Vždyť dotace prosincového Global Champions Prague PlayOffs 2018, které se uskuteční v O2 areně, je 11,5 milionu eur. Vítězi připadnou přesně tři miliony eur. „A to zaručuje účast opravdu nejlepších jezdců a koní z celého světa. Z pohledu parkurového skákání jde o akci zcela unikátní, žádnou podobnou jsme v rámci parkurového sportu v České republice dosud nehostili,“ říká Jan Andrlík, předseda organizačního výboru.

Pro porovnání - na Velké pardubické se na dotacích rozděluje pět milionů korun…

Gatesová, Jobsová a ty další

Na popularitě sportu se podílejí rovněž miliardáři z celého světa nebo členové královských rodin. Už jejich samotná účast zvyšuje prestiž tohoto sportu.

S Kellnerovou se na kláních po celém světě utkává třeba Eve Jobsová - nejmladší dcera zakladatele Applu Steva Jobse. Parkur jezdí také Georgina Bloombergová, dcera bývalého starosty New Yorku, Destry Spielbergová, dcera slavného režiséra.

Jennifer Gatesová od tatínka dostala farmu za 16 milionů dolarů za to, že dokončila vysokou školu. Jednoduše proto, aby měla kde trénovat. No a rocková legenda Bruce Springsteen koupil dceři Jessice koně Murka’s Vindicat W, s nímž Peter Charles vyhrál zlato na hrách v Londýně. Za osm milionů dolarů.

KRÁLOVSKÁ MEDAILE. Zara Phillipsová si vyjela v olympijském závodě

KRÁLOVSKÁ MEDAILE. Zara Phillipsová si vyjela v olympijském závodě všestrannosti v Londýně stříbro.

Aby byl výčet kompletní: stříbro ve všestrannosti na hrách v Londýně získala vnučka královny Alžběty II. Zara Phillipsová. „Je to prostě luxusní svět, bláznivá skupina lidí,“ prozradila pro magazín Forbes jedna z bývalých jezdkyň. „Ale nepřipadáte si tam nijak zvláštně, všichni totiž pocházejí ze stejného prostředí.“

Luxusní svět, který už od roku 1900 patří k olympijské rodině. Luxusní svět, kde slavné rodiny jednoduše financují jezdecké sny svých dcer. A stojí je to nemalé peníze.

Jak brazilští vojáci strážili i pevnost koní

Pod plechovými střechami seděli sluncem unavení vojáci, jejich svěžejší kolegové hlídkovali se zbraněmi v rukou a na horizontu jezdily obrněné transportéry. Zvláštní olympijské kulisy, jenže oblast Deodoro na západě Ria de Janeiro zčásti patří armádě, a tak připomínala pevnost i při letních hrách 2016.

Chrabří brazilští mužové strážili především bezpečnost celé akce, ale jejich přítomnost se vlastně hodila i z úplně jiného důvodu.

Kdyby snad někdo chtěl vztáhnout ruku na koně.

Právě tam se konaly jezdecké závody a celkovou cenu zvířat odhadovali na 100 milionů dolarů - dobovým kurzem asi 2,5 miliardy korun!

Olympijskou vítězkou v jezdecké drezuře se stejně jako před čtyřmi lety v...

Česko astronomickou hodnotu parkurových šampionů objevuje až nyní, kdy Petr Kellner dopřál dceři Anně novou klisnu za čtvrt miliardy korun, v Deodoru se takových exemplářů prohánělo více. Jen s malou nadsázkou tam byla podobná koncentrace hvězd jako na luxusní lodi kotvící v zátoce Guanabara, kde bydleli členové amerického basketbalového Dream Teamu.

Jezdectví na olympiádách bylo i bude disciplínou pro fajnšmekry. A světem vlastních pravidel.

Zatímco lidé se báli rizika viru zika, tady se klepali před vozhřivkou, vysoce infekčním bakteriálním onemocněním lichokopytníků, které může napadnout jejich plíce, sliznice i kůži.

„Celé Deodoro proto byla jedna obří biologicky chráněná bublina,“ řekl Daily Telegraph veterinář australské olympijské výpravy Nathan Anthony. Lidé i zvířata mohli do stájí jen skrz dezinfekční sprchy, veterinářská klinika dosahovala světové úrovně, každý kůň podstupoval testy dvakrát denně a od desíti večer do šesti do rána nikdo nesměl upustit ani špendlíček, aby celebrity s kopyty měly jistotu klidného spánku.

Vojáci se samopaly nejspíš ani netušili, jak vzácným hostům dělali ozbrojený dohled.

Miroslav Němý, reportér MF DNES

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Další z rubriky

Čeští hokejbalisté deklasovali na mistrovství světa Brity

Momentka z hokejbalového zápasu mezi Českem a Spojenými státy americkými.

Čeští hokejbalisté vyhráli na mistrovství světa v Košicích i druhý zápas. A opět s nulou. Po...

Kajakářka Hilgertová dojela osmá v úvodním závodě Světového poháru

Kajakářka Amálie Hilgertová na tiskové konferenci.

První finálový den na úvodním Světovém poháru ve vodním slalomu v Londýně české reprezentaci velký...

Premiérové Světové plážové hry nebudou v San Diegu, ale v Kataru

Markéta Nausch Sluková v osmifinále mistrovství Evropy.

První ročník Světových plážových her uspořádá na podzim Katar. Původně se akce měla konat v San...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz