Jihoafričtí ragbisté slaví titul mistrů světa.

Jihoafričtí ragbisté slaví titul mistrů světa. | foto: Reuters

Jihoafričtí ragbisté jsou potřetí mistry světa, ve finále přehráli Anglii

  • 71
Jihoafričtí ragbisté jsou po dvanácti letech zase mistry svěra. Třetí triumf v historii získali v sobotu, ve finále šampionátu v Jokohamě porazili Anglii přesvědčivě 32:12, kopáč Handre Pollard dal 22 bodů, křídla Makazole Mapimpi a Cheslin Kolbe položili pětku.

Poprvé to bylo v roce 1995 doma v Johannesburgu. Poprvé po pádu apartheidu mohla Jižní Afrika hrát na ragbyovém šampionátu. Výhra 15:12 nad Novým Zélandem byla pro zemi startem ke svobodě a demokracii.

Druhý triumf získala po dvanácti letech, na mistrovství světa ve Francii ve finále zdolala právě Anglii 15:6.

A po dvanácti letech v repríze finále zvítězila nejvyšším rozdílem.

MS v ragby 2019

výsledky a souhrn článků

Šestitýdenní turnaj se premiérově uskutečnil v Asii, bronz získali Novozélanďané, papírově největší favorit v zápase o třetí místo zdolal Wales 40:17.

Angličané byli ve finále počtvrté, radovali se jen jednou, v roce 2003 stali dosud jedinými šampiony ze severní polokoule.

Jihoafričané obhajovali bronz z poslední šampionátu 2015 v Anglii, v Japonsku začali porážkou s Novým Zélandem, ale nakonec se stali prvním týmem, jenž získal Pohár Webba Ellise aniž by vyhrál všechna utkání na turnaji.

„Nikdy jsem neviděl takovouhle Jižní Afriku. Hráli jsme pro lidi u nás doma. Ukázalo se, že když pracujeme jako jeden muž, můžeme dokázat cokoli,“ řekl první jihoafrický kapitán tmavé pleti Siya Kolisi.

Přehled vítězů mistrovství světa v ragby

v závorce pořadatel

1987 (Austrálie a Nový Zéland): Nový Zéland
1991 (Velká Británie a Francie): Austrálie
1995 (JAR): Jihoafrická republika
1999 (Wales): Austrálie
2003 (Austrálie): Anglie
2007 (Francie): Jihoafrická republika
2011 (Nový Zéland): Nový Zéland
2015 (Velká Británie): Nový Zéland
2019 (Japonsko): Jihoafrická republika

Počet titulů: 3 - Nový Zéland, JAR, 2 - Austrálie, 1 - Anglie.

Favorizovaní svěřenci australského trenéra Eddieho Jonese, kteří v Japonsku s přehledem vyhráli předchozích pět zápasů a v semifinále překazili All Blacks útok na třetí titul za sebou, často chybovali. Poprvé na letošním turnaji nepoložili ani jednu pětku. „Moji hráči do toho dali maximum, ale dnes jsme prostě nebyli dost dobří,“ prohlásil Jones.

Oba týmy dnes začaly aktivně, hru ale zbrzdila brzká zranění na obou stranách. V první půli padaly body pouze z trestných kopů - Jihoafričané proměnili čtyři, Angličané dva. Po změně stran se zdálo, že hra bude pokračovat ve stejném duchu, ale v 66. minutě položil první jihoafrickou pětku v historii finále MS Mapimpi. To samé se povedlo šest minut před koncem i Kolbemu, který se po zranění vrátil do sestavy.

Trenér Jihoafričanů Rassie Erasmus nastoupil na lavičku rozklíženého celku na začátku loňského roku a nakonec ho dovedl až ke zlatu. Po MS se vrátí na místo sportovního ředitele.

Jeho protějšek Jones neuspěl ve finále jako hlavní kouč ani napodruhé, v roce 2003 jeho Austrálie podlehla po prodloužení Anglii. O čtyři roky později byl poradcem týmu JAR při jeho finálovém triumfu právě nad Angličany.

Nejvíce skórujícím hráčem se stal Pollard s 69 body. Příští mistrovství světa se uskuteční za čtyři roky ve Francii.

Mistrovství světa v ragby v Jokohamě

Finále

JAR - Anglie 32:12 (12:6)
Body:
Pollard 22, Mapimpi a Kolbe po 5 - Farrell 12.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž