ilustrační snímek | foto: Petr Bílek, MF DNES

Rozvolňování sportu přineslo další zmatek, na vině je řetězec chyb a omylů

  • 122
Ještě v pátek to bylo 20 lidí, v sobotu už jen dva a teď pro změnu 12 rozdělených do šesti dvoučlenných skupinek. Amatérský sport dostal v pondělí od vlády částečně zelenou, ovšem za podmínky, že mezi zmíněnými skupinkami bude desetimetrový rozestup. To vše pouze venku. Roušky ani negativní testy sportovci nepotřebují.

Po všech veletočích jde o kompromis mezi sportovními svazy a ministerstvem zdravotnictví, což iDNES.cz přiznal i Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury.

Každé prolínání lidí může zvýšit riziko přenosu. Ale nerozumím, proč někde stačí rozestupy dva metry a jinde se požaduje 10 metrů, když v tramvaji nebo u zeleniny v supermarketu to není ani metr.

Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu

 „Situace ohledně nesportování zejména u dětí je vyloženě alarmující, proto je nutností je bezodkladně vrátit na sportoviště. To návrh umožňuje. Šest dvojic odpovídá průměrné velikosti jednoho družstva u většiny kolektivních sportů.“

I tak svazy vnímají současné podmínky za velmi omezující a sportovní rozvolňování až příliš pomalé. Vždyť k částečnému sportování se děti – po krátké intermezzu v září – vrací po více než roce.

„Jsme v tomto v rámci Evropy patrně ojedinělí. Vypovídá to o tom, jak stát přistupuje ke sportu. Bohužel stále ho nevnímá jako důležitý nástroj pro prevenci nejen proti covidu-19. Kvůli dlouhodobé nečinnosti státu v oblasti výchovy ke sportu a péče o pohybovou gramotnost obyvatel jsme na samém chvostu EU. Někteří politici a bohužel také někteří epidemiologové vnímají sport jako zbytnou volnočasovou aktivitu, což je velké nepochopení,“ říká Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu (ČUS).

Chaos po ministrově otočce. Sportování se vymkne kontrole, varuje Kejval

Rozvolňování sportu zároveň přináší chaos, což dokazuje i úvod tohoto textu. Co ho způsobilo? Lidé ze sportovní branže, kteří byli a jsou blízko jednání, pro iDNES.cz uvedli, že za tím stojí řetězec omylů a chyb. Jednak si střídající ministři pořádně nepředali agendu, jednak úředníci udělali „botu“, když do původního nařízení napsali text o 20 osobách (ten prý měli připravený až na situaci, kdy jim přísná omezení zakáže soud) a především dohody často „bortí“ Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), což je vědecký poradní orgán ministerstva zdravotnictví.

A jeho prací je eliminovat riziko a varovat před živelným rozvolňováním. Avšak sportovní funkcionáři to aktuálně vnímají jinak.

„Přijde mi, že v něm sedí lidé, kteří jsou absolutně odtrženi od reality a přestali ji vnímat. Na jedné straně je to, co se má podle vědců dodržovat a vedle toho to, co reálně veřejnost dodržuje. Čím víc jsou tyto strany od sebe, tím do většího chaosu padáte,“ říká jeden z významných sportovních představitelů.

Právě to je i případ dnešního zvláštního kompromisu.

POHLED: Zase smí čutat jen brankáři. Proč nepovolíme sport testovaným dětem?

V neděli večer se zástupci sportu dohodli s ministrem zdravotnictví na variantě šesti skupinek po dvou. Pak ale zástupci MeSES přidali podmínku 10 metrů, kterou následně schválila vláda a která je pro sportovní kluby poměrně eliminující. Trenér si nemůže děti na začátku legálně svolat a rozdat jim instrukce. Při tenisové čtyřhře nemůžete smečovat na síti...

„Každé prolínání lidí může zvýšit riziko přenosu. Ale nerozumím, proč někde stačí rozestupy dva metry a jinde se požaduje 10 metrů, když v tramvaji nebo u zeleniny v supermarketu to není ani metr. Nebo nerozumím, že se navrhne opatření, o kterém snad i navrhovatel musí vědět, že nebude kontrolovatelné,“ myslí si Jan Boháč.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger ale vysvětlil, že ono rozmezí 10 metrů zaručí, že se sportovci nenakazí. „Musí se jednat o kruhový trénink, aby se sportující vůbec nepotkávali.“

Na druhou stranu svazy volaly po rozvolnění i proto, že reálně jsou parky i sportoviště plné lidí, ale oproti organizovaným tréninkům se tu protiepidemická opatření příliš nedodržují.

„Každý, kdo byl venku a není zavřený doma, tak vidí, že lidi potřebují pohyb. Děti se dají obzvlášť těžko udržet doma, aktivity na veřejných hřištích tak probíhají naprosto živelně a bez režimu. Je to horší, než kdyby se organizovaně sportovalo v klubech. Sice z 15 metrů čtverečních na osobu, což je téměř 4 metry mezi osobami (převzato z portugalského modelu), se udělalo 10 metrů délkových, ale budiž. Snad i to lidi přijmou, i když si o tom budou myslet například po cestě plnou tramvají své,“ řekl Miroslav Jansta, šéf ČUS.

Ministr zdravotnictví pak reagoval, že onen režim bude platit tento týden. „V sobotu se sejdeme a domluvíme se, jak by se dalo pokračovat,“ uvedl Arenberger.

Jeho protějškem při jednání pak bude právě Milan Hnilička, „ministr“ sportu. „Naším cílem je uvolnění omezení trénování na skupinky, tudíž aby mohlo dojít ke kontaktu mezi sportovci a dále pak je klíčové otevření i vnitřních sportovišť, protože i když bude venku hezké počasí, tak zkrátka je tu plno sportů, které venku provozovat nelze. Posledním krokem při uvolňování by pak bylo spuštění amatérských soutěží,“ řekl Hnilička.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž