Akvabely ukazují bříška, aby přesvědčily rozhodčí a uspěly na mistrovství světa

18 2009
Venkovní podolský bazén dělí napůl šňůra. Na jedné straně se v parném dni tísní zájemci o zchlazení a dívají se na druhou. Na břehu se zastaví i herec Petr Vacek. Atrakcí je pro ně trénink akvabel, tanec ve vodě, rychlé kmitání nohou nad hladinou v rytmu "one, two, three, four, five, six."

To věhlasný choreograf a trenér Stephan Miermont odpočítává české dvojici Soňa Bernardová a Alžběta Dufková jeden z posledních tréninků před mistrovstvím světa v Římě. Anglicky hovoří do mikrofonu, jeho slova slyší akvabely pod vodou z reproduktoru. Když si někdy potřebují hlídat rytmus samy, v bazénu pískají. "Prostě vyluzujeme zvuky, které jsou pod vodou slyšet," vysvětluje Dufková.

Teď však Miermont buď počítá nebo pouští hudbu volné sestavy. Na tu už akvabely plavaly na hrách v Pekingu, ovšem pro světový šampionát za pomoci choreografa prvky vylepšily. "Máme unikátní pohyby. Hodně ukazujeme bříško, pohráváme si. Děláme věci, které nejsou obvyklé," líčí Miermont.

Akvabely Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová (vpravo) se chystají na trénink s choreografem Stephanem Miermontem.

Někdejší francouzský plavec vedl v Pekingu americký tým. Češky jej znají z USA z kalifornského klubu. (Čepičky s americkou vlajkou mají právě odsud. Na tréninky nosívají jiné, ovšem tentokrát je zapomněly.) Bernardová s Miermontem už v minulosti spolupracovala. Dokud se věnoval týmu USA, neměl choreograf na práci pro jiné čas. Teď si jej Češky mohly na chvíli ukrást i pro sebe.

"Byl v Koreji, Anglii, bude spolupracovat s Řekyněmi, Francouzkami. Všude je žádaný," říká Dufková. A Bernardová dodává: "Přesto se neopakuje." Miermontovy služby stojí české akvabely stovky tisíc korun. "Je to pro nás na hranici toho, co si můžeme dovolit." Za choreografem spíše jezdí do USA, ovšem tentokrát on zavítal i na týden do Česka. "Aby sladil techniku."

Akvabely Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová.

Francouz o sobě říká, že rád vyvolává emoce, posouvá zdi a boří pravidla. A tak třeba Dufková vysouvá Bernardovou nad hladinou přes hlavu tak, aby štíhlé tělo vyniklo. To vše dělají české akvabely proto, aby se ve světě synchronizovaného plavání posunuly vpřed.

Jejich sport hodně ovlivňují rozhodčí. Když si duo zaškatulkují, velmi dlouho trvá, než plavkyně z přihrádky posunou jinam. "I když si zasloužíte být dvanáctí a ve finále, budete po tři roky patnáctí," říká Miermont. Jenže po olympiádě řada závodnic skončila, někdo odpočívá. Je šance přesypat pozice. I proto Miermont s Češkami spolupracuje.

Choreograf Stephan Miermont sleduje akvabely Alžbětu Dufkovou a Soňu Bernardovou.

"Jsou z malé země a snaží se dostat do finále. Je snadné trénovat ty nejlepší, protože ony prostě budou číslo jedna. Já mám rád výzvy," říká. Inspiraci pro choreografie hledá třeba v tanečních klubech, ale i na ulici, sestavu si pak představuje v hlavě. "Do bazénu nelezu," odvětí se smíchem.

Ovšem i ze břehu pořádně hudruje: "Pohyb, pohyb, pohyb. Za 25 vteřin jste se posunuly jen o kousek. Musíte pokrýt celý bazén. A jste daleko od sebe. Mohl bych mezi vás nacpat dva lidi." Nebo: "Tahle figura je katastrofa. Už nejsou další chyby, které byste mohly udělat." Zatímco divák se zaměřuje jen na dění nad hladinou, on rozpozná i to, co se děje pod ní. Vždyť špatný pohyb rukou či ramen způsobuje chyby v technice.

Akvabely Soňa Bernardová (vlevo) a Alžběta Dufková.

Až téměř po hodině nechá akvabely na chvíli oddechnout a vyplavat se. "Je to jeden z nejtvrdších trenérů na světě. Když doplavete celou sestavu, jste na konci sil. Ale on ji po nás chtěl pětkrát za sebou. To nám spadly pusy," řekne Dufková. Její parťačka Bernardová přidá: "I když jsme trénovaly tři hodiny, ani jsme neměly čas si odskočit na toaletu."

Miermont se smíchem odvětí: "Ještě vás nebiju. To je přece trenérova práce, udělat vše pro závodníky." Dbá na výraz akvabel: "První dojem vás zapíše u rozhodčích, tak mu dejte hodně," žádá si. Když se mu něco nepozdává, plavkyně zastaví. Vyptává se, zda tuší, z čeho pramení jejich prohřešky. A když je akvabely napraví, pochválí: "Lepší, to si zapamatujte." A povzbuzuje je dál: "Dejte mi 110 procent a ještě úsměv."

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

Další z rubriky

Tým amerického fotbalu Vysočina Gladiators čeká premiéra mezi elitou

Momantka z duelu Silver Bowlu Vysočina Gladiators - Ústí nad Labem Blades.

Klubovým sloganem Gladiators Vysočina, celku amerického fotbalu z Jihlavy, je anglické sousloví...

Nový šéf Vémoly: Lidi mohou žalovat XFN, zvažujeme výměnu lístků zdarma

Promotéři Pavol Neruda (vlevo) a Ondřej Novotný na tiskové konferenci...

VIDEO Promotér organizace Oktagon MMA Ondřej Novotný v pondělí sebejistě ohlásil přestup Karlose Vémoly....

Po pauze nás čekají tři těžké duely, říká kouč chrudimských futsalistů

PORADA. Futsalisté Chrudimi probírají taktiku. Slovo má kouč Felipe Conde.

Po necelém měsíci, během kterého se chrudimský obránce Roman Mareš stihl rozloučit s reprezentačním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz