Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na Velké pardubické. | foto: David Neff, MAFRA

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

  • 163
Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo proběhl cílem 128. Velké pardubické jako první. Zkušený žokej Jan Faltejsek předvedl s „Cikánem o berlích“ suverénní finiš, druhého Marka Stromského s Hegnusem za sebou nechal o tři délky. Faltejsek ovládl český dostihový svátek už popáté.

Čekala se obhajoba titulu od No Time to Lose, v jehož sedle tentokrát jel Josef Váňa mladší. Věřilo se i Ange Guardianovi s Jiřím Kouskem.

Šampion Faltejsek: Seděl jsem na nejlepším koni

Jenže ani Váňa mladší, ani Kousek své čekání na premiérový titul z Velké pardubické neuzavřeli. Oba žokeje porazil muž, který dobře ví, jaké to je triumfovat na nejtěžším tuzemském krosu.

Faltejsek navázal na svá tři vítězství s klisnou Oprhee des Blins a jeden s valachem Charme Lookem. „Já jsem Tziganovi věřil. A víra hory přenáší,“ jásal krátce po projetí cílem Velké pardubické.

Pochvaloval si, jak ho kůň ze stáje Jiřího Charváta poslouchal. Ocenil, že si výborně poradil s obávaným Velkým Taxisovým příkopem i tvrdší půdou. Co na tom, že měl „Cikán o berlích“ kurz 10:1 a slavný český dostih jel vůbec poprvé.

Faltejsek měl jednoduchou odpověď na to, proč na pardubickém závodišti slaví už popáté. „Dostávám dobré koně,“ prohodil.

Jak se vybírá šampion

Jiří Charvát o Tzigane Du Berlais

Tzigane du Berlais .

Pro Charváta, šéfa Jockey Clubu, zajistil pětatřicetiletý žokej druhou výhru z Velké pardubické. Před dvanácti lety se Charvát radoval díky Josefu Bartošovi s Decent Fellow.

Zklamáním skončila Velká pardubická pro Josefa Váňu staršího. Jedenácté vítězství z pozice trenéra nepřidal, největší favorit No Time To Lose byl pátý, druhý horký kandidát na triumf a prémii ve výši dvou milionu korun Ange Guardian šestý.

„Páté místo je mi asi souzené. Naším problémem byl terén, loni No Time na měkké půdě ostatní stáhl, protože zastavili, letos to bylo nemožné,“ mrzelo Váňu mladšího, který skončil pátý už počtvrté.

Jak se vše odehrálo

Jen 20 koní na startu. Do závodu scházelo pár hodin, když ze startovní listiny zmizel kůň číslo 16. Devítiletý Sztorm byl odhlášen kvůli potížím se šlachami. 

Váňovci za favority. No Time to Lose se vydával do dostihu s kurzem 3,5:1, další Váňův hnědák Ange Guardian 4,25:1. Třetím nejnižší kurz vypsali bookmakeři na Hegnuse s Markem Stromským a to 7,5:1.

Odstartováno. Tři dostihy za sebou během nedělního odpoledne zastavila, pokaždé se start musel opakovat. Počtvrté už žena s červenou vlajkou byla spokojená a 128. Velká pardubická mohla bez průtahů začít. Do čela se prodral třináctiletý valach Universe of Gracie. 

Spousta pádů. Na Taxisu skončili mimo jiné „polobratři“ Ter Mill a Templář, kteří mají stejnou matku. K zemi se poroučel i Vicody, z jeho sedla pak Josef Bartoš. Po Irské lavici poprvé vedl nováček Tzigane Du Berlaís. Před Malými zahrádkami mělo pole už jen 13 koní.

Obhájce se drží zpátky. Josef Váňa mladší s No Time To Lose plnil svůj taktický plán a nespěchal. Zatímco tempo dostihu dlouho tahal Bridgeur, jehož nechtěl zbytečně krotit Jaroslav Myška, obhájce titulu zůstával ukrytý na konci vedoucí skupiny. „Takticky jsem jel perfektně," hodnotil Váňa později.

Nikas v čele. O první místo se před Havlovým skokem přetahoval Bridgeur s překvapivě silným Nikasem. Těsně za nimi běžel Hegnus, příliš nezaostával ani Tzigane Du Berlais. Nikas už jednou cílem Velké pardubické jako první proběhl, jenže před třemi lety byl kvůli dopingu diskvalifikován. 

Cílová rovinka. Po vběhnutí na trávu se Váňa snažil zaútočit, jenže závod byl příliš rychlý a půda příliš tvrdá na to, aby se mohl přes ostatní přehnat. Do cílové rovinky se vydával No Time To Lose sedmý, boj o vítězství se odehrával o několik délek před ním. Na vnějšku zaútočil Tzigane Du Berlais a jasně porazil druhého Hegnuse. 

Překážkový dostih Velká pardubická steeplechase

(6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 Kč):

1. Tzigane Du Berlais (ž. Faltejsek, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát), 2. Hegnus (ž. Stromský), 3. Stretton (ž. Garner), 4. Zarif (ž. Romano), 5. No Time To Lose (ž. Váňa ml.), 6. Ange Guardian (ž. Kousek). Výrok: jistě 3 - hlava - 2 1/2 - 2 1/4 - 4. Čas: 9:05,56.

Další dostihy:
I. Apple's Kamikaze (ž. Myška) - New Finch - String
II. Poinsettia (ž. Matuský) - Apas Rocka - Waikita
III. Evžen (ž. Myška) - Father Paulo - Mr Spex
IV. Lombargini (ž. Faltejsek) - Stigris - Sottovento
V. Izynka (ž. Matuský) - Marcus Aurelius - Rui Faleiro
VI. Mahony (ž. Stromský) - Unbrin De L'Isle - Player
VII. Tiara (Ferhanov) - Medic - Chrystal Cross

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)