Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Online reportáž

Ohlas trenéra Petra Hrdličky, olympijského vítěze v trapu z Barcelony 1992:

„Dva Češi ve finále je něco úžasného, to nemá chybu. A dotáhlo se to do krásného konce, do medailového umístění první a druhý. K tomu už není co dodat. Před 29 lety v Barcloně jsem byl první a Pavel Kubec pátý a šli jsme do finále první a druhý. Tady se to podařilo klukům udržet.“
A našel ještě jednu podobnost se svým olympijským vítězstvím, totiž rozstřel:
„Mně to trvalo jednoho holuba. A teďka jsem říkal, že v Barceloně to začalo s Japoncem a tady pokračujeme dál v Japonsku.“
A vyjádřil se i k ne zrovna častému jevu, že si jeho svěřenci vzájemně nekonkurují:
„Říkají nám, že nám to může závidět celý svět, jak jsou individuální sport a přitom si ti kluci rozumí. Nezávidí si. Mají stejně velké děti, navštěvují se a podobně.“
Na závěr prozradil, jaké předpoklady by měl mít člověk, co chce střílet na trap:
„Musíte mít vlohy, postřeh a jak jsem říkal, musíte chtít. Když pro to nic neuděláte, tak daleko nedojdete. Oni to udělali a jsou dneska tady.“

Ohlas Davida Kosteleckého, který si z toho, že měl na dosah druhé zlato, nedělal těžkou hlavu:

„Byl to férový boj, ke konci jsem měl trochu výpadek, když jsem věděl, že už mám bronz, tak jsem měl problém se znovu nastartovat. Je mi 46 let, chtěl jsem udělat ještě jednu medaili, ale nevěřil jsem, že se to povede tak pozdě. Ve finále jsem už nebyl ani tolik nervózní, to bude asi tím věkem. Soustředil jsem se hlavně na sebe, nekoukal jsem, jak Jirka střílí, věděl jsem, že střílí dobře, protože vždycky střílí dobře. Jirkovi jsem medaili předpověděl už pět let dozadu, koučovi jsem říkal, že bude v Tokiu stoprocentně ve finále a medaili udělá, jedno jakou. Nebylo to tedy pro mě překvapení.“
Dále se už trochu zamyslel nad svou budoucností:
„Jirka mi říká, že mě tohle určitě nakopne a vydržím až do Paříže. Já ale zatím nechci přemýšlet, co bude dále, ani nic prohlašovat. Byl by to dobrý moment odejít v nejlepším, mládnout už nebudu, ale budeme se ještě o tom bavit. Teď žádné rozhodnutí dělat nebudu, abych nebyl jako jiní sportovci, co odcházeli a přicházeli. Poradím se s ženou a rodinou.
Mám vypnutý telefon a ani ho raději nezapnu. Všem kdo mě píše, rovnou říkám, že se omlouvám, ale odepíšu až někdy za měsíc. Nechávám si raději japonské číslo, dokud se vše neuklidní.“

Ohlas dojatého Jiřího Liptáka, který se ve finále ze dna dostal až na vrchol:

„Jsem rád, že poté, co se střelectví v Riu nepodařilo získat žádnou medaili, tak jsme tady s Davidem rozjeli novou sérii. Nejlepší na tom je, že bydlíme od sebe dva kilometry a teď spolu stojíme na olympijských stupních vítězů, to je neuvěřitelné. Ještě mi asi úplně nedochází, co se stalo. Těším se domů, až si v klidu pustím celý záznam a podívám se na to. Celý závod totiž utekl strašně rychle. Začátek finále se mi nevydařil, netrefil jsem hned první ránu a rozhodilo mě to, moc jsem si nevěřil a neměl tu potřebnou sebejistotu. To bylo špatně, potřebuji si věřit a přitom být nervózní. K tomu jsem viděl, jak všichni střílí perfektně, nevypadalo to se mnou dobře. Až ostatní začali chybovat, mě se začalo dařit a celé se to otočilo. Nakonec z toho je stejně zlatá medaile, mám obrovskou radost. Na tom je střelba nádherná, protože kdykoliv z outsidera může být vítěz.“
Ale to nebylo zdaleka všechno. Prozradil, jaký byl společný sen obou českých střelců:
„Abych řekl pravdu, když jsem viděl, kolik mám chyb, tak jsem si říkal, ať to alespoň David dotáhne na medaili. Věřil jsem, že minimálně jedna medaile bude. Když jsme tam zbyli jen dva, musel jsem se smát, to by mě nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu. S Davidem to byl náš velký sen stát společně na velké akci na stupních vítězů, že to bylo zrovna na olympiádě je teda pecka. Hned po konci jsem říkal Davidovi, ať mě kopne, jestli se mi to nezdá. V žádném sportu není běžné, aby dva Češi skončili na bedně. Je to něco neuvěřitelného!“

Konečné pořadí:

1. Jiří Lipták (CZE) 43+7 OR
2. David Kostelecký (CZE) 43+6 OR
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 33
4. Jorge Martin Orozco Diaz 28
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 24
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 18

Děkuji vám za pozornost při sledování textového přenosu z finále trapu a uhánějte to pořádně oslavit. Češi slaví první olympijské zlato z Tokia a k němu rovnou přidali i stříbro!

Takovou tečku si všichni čeští fanoušci přáli, ale možná se většina z nich bála vyslovit nahlas to, co se právě stalo skutečností. Dva čeští brokaři si to vzájemně rozdali v superfinále a nakonec si střihli i prodloužení v podobě finálového olympijského rozstřelu. Nádherná česká pohádka měla šťastnější konec pro Jiřího Liptáka, který nejprve svého kolegu dostihl v poslední desítce výstřelů a pak ho předčil v závěrečném rozstřelu. Sedmý holub se rozlétl, naopak David Kostelecký těsně minul a přenechal trůn svému mladšímu kolegovi a kamarádovi. I tak se jedná o mimořádný a neuvěřitelný úspěch s ohledem na to, že Lipták finále nezačal moc dobře a dokonce v jeden moment byl na hraně vyřazení! Závěr měl ale excelentní, stává se olympijským vítězem a připisuje pro Českou Republiku první tokijské zlato. Navíc je 43 trefených ran ve finále novým olympijským rekordem pro oba Čechy, famózní tečka za brokařským galapředstavením.

Třetí místo obsazuje Brit Matthew John Coward Holley. Jorge Martin Orozco Diaz sice většinu finálového kola strávil na prvním místě, ale jako jeho nejmladší účastník se v závěrečné pětce sesypal, neunesl tíhu toho, že by mohl získat olympijskou medaili, a tři závěrečné rány minul.

Soutěž právě skončila.

Jiří Lipták trefuje i sedmý terč, naopak David Kostelecký míjí a přenechává zlatou pozici svému mladšímu kolegovi! Český sen se stává realitou!

Šestá rána úspěšná pro oba Čechy, oba jsou v neskutečné pohodě a oba mají jistotu cenného kovu. Na chybu si možná budeme muset dlouho počkat.

Pět z pěti pro oba, má vůbec tenhle rozstřel nějaký svůj konec?

Ve finále oba střílejí na stejné terče ze stejné pozice, nejspravedlivější možný systém.

Čtyři ze čtyř, oba terče letící z pravé strany znovu rozprášeny na padrť.

Další dva holubi zleva zasaženy, pokračujeme v krasojízdě dál.

Po prvních dvou kolech pokračujeme, jen se zaprášilo po čtyřech úspěšných ranách.

Lipták začíná, kdo první zachybuje, prohrává a bude se muset spokojit se stříbrem.

Oba kolegové se doširoka usmívají a objímají, tohle si možná nevysnili ani v těch nejdivočejších snech. Oba si jdou pro nové dávky nábojů a mohou si užít možná nejhezčí chvíle ve svém životě.

Čtvrtý a pátý výstřel byl pro oba úspěšný, po padesáti ranách je srovnáno 43-43 a bude následovat rozstřel! To je parádní vyvrcholení olympijského finálového trapu!

Lipták třetí ranou míjí a Kostelecký se na něj opět dotahuje! Neskutečný duel dvou českých brokařů.

Další dva zásahy pro oba, napětí se stupňuje!

16. zasažená rána za sebou pro Liptáka, Kostelecký zdatně sekunduje. Ale je to on, který ránu na svého kolegu ztrácí.

Pátá rána Liptáka padá a jde do čela!

Jiří Lipták nadále kraluje, naopak David Kostelecký jako zkušenější mazák zase netrefuje a tohle vypadá slibně pro Jiřího Liptáka!

Třetí rána do černého pro oba.

Je vyrovnáno 36 ku 36. Kostelecký podruhé za sebou míjí, což se mu ve finále stalo úplně poprvé. Jakoby chtěl svému kamarádovi dát rovnou šanci v boji o zlato.

Kostelecký míjí a nabízí v oslavě české střelby na holuby Liptákovi šanci se dotáhnout. A ten ji využívá.

David Kostelecký nastupuje do superfinále o deseti terčích s náskokem dvou ran na Liptáka.

David Kostelecký trefuje čtyři z pěti a rozdá si to se svým parťákem a sparing partnerem Jiřím Liptákem o olympijské zlato a stříbro! Neskutečné se stává skutečností.

Lipták trefuje poslední ránu a bude nejhůře stříbrný, to je fantastický úspěch!

Jiří Lipták se dostal do podobné fazóny jako v kvalifikaci! Trefuje první tři terče, stejně jako Kostelecký a český double je strašně blízko! Holley totiž třetí ranou minul!

Průběžné pořadí po 35 ranách:

1. David Kostelecký (CZE) 33/35
2. Jiří Lipták (CZE) 31/35
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 29/35
4. Jorge Martin Orozco Diaz 28/35
--------------------------------------------------
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 24/30
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 18/25

Lipták byl v poslední sérii stoprocentní a jde dál, je momentálně druhý. Třetí postupující je nakonec Holley, protože Mexičan neunesl tíhu okamžiku a i když po celý průběh soutěže vedl, končí s bramborami v náručí.

Čtvrtá rána pro Liptáka a je jeden zásah od olympijské medaile! Kostelecký ji má po dalším zásahu už jistou, to je fantazie! Navíc Mexičan znovu míjí a Kostelecký je blízko zlatu!

Začíná se chybovat! Kostelecký minul třetí ránu, stejně jako Mexičan.

Dvě ze dvou pro Kosteleckého, Liptáka i Mexičana, soutěž graduje!

Poryvy větru jsou nepříjemné, což teď nesvědčilo Holleymu, který míjí a Jiří Lipták se na něj na třetí místo dotahuje!

Číňan Jü Chaj-čcheng je vyřazen, protože i když má stejný finálový výsledek, v případě rovnosti rozhoduje výsledek kvalifikace. Tu Jiří Lipták vyhrál a jde tedy ve finále dál.

Průběžné pořadí po 30 ranách:

1. David Kostelecký (CZE) 28/30
2. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 26/30
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 25/30
4. Jiří Lipták (CZE) 24/30
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 24/30
---------------------------------------------
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 18/25

Závěr úspěšný jak pro oba Čechy, tak pro Holleyho, naopak Mexičan míjí a David vede už o dvě rány!

Čtvrtou ranou Lipták chybuje, což je škoda, protože Holley svůj terč také minul. naopak Kostelecký i Diaz stále bezchybní a odskakují soupeřům na prvních dvou místech.

Finalisté ukazují svou kvalitu. Vedoucí David Kostelecký trefuje tři ze tří, stejně jako Lipták, Holley, Diaz i Jü Chaj-čcheng.

Lipták zahajuje další pětku úspěšně, ale trefují se i Kostelecký, Holley, Orozco Diaz i Číňan Jü Chaj-čcheng.

Po základní finálové pětadvacítce je Kostelecký první! Mexičan minul dvakrát po sobě a pustil Čecha do čela. Lipták ztrácí jednu ránu na třetího Brota Holleyho, prvním vyřazeným brokařem je Kuvajťan Abdulrahman Al Faihan.

Průběžné pořadí po 25 ranách:

1. David Kostelecký (CZE) 23/25
2. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 22/25
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 21/25
4. Jiří Lipták (CZE) 20/25
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 19/25
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 18/25

Jiří Lipták sestřelil i čtvrtý terč závěrečné série, Holley, Kostelecký ho následují. Naopak Mexičan podruhé chybuje a Kostelecký ho dotahuje na prvním místě!

Tři ze tří pro Čechy, Mexičana, Brita i Kuvajťana.

Oba Češi trefují i další z terčů, stejně jako Holley i Orozco Diaz. Pořadí na prvních čtyřech místech je tedy neměnné.

Lipták i Kostelecký první ranou v poslední finálové sérii před eliminací úspěšní, naopak Číňan míjí a přibližuje se vyřazení.

Průběžné pořadí po 20 ranách:

1. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 19/20
2. David Kostelecký (CZE) 18/20
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 17/20
4. Jiří Lipták (CZE) 15/20
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 15/20
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 14/20

Jiří Lipták zapisuje druhou chybu v řadě a lehce se mu vzdalují finálové příčky. Momentálně na druhé místo ztrácí dva zásahy. Poprvé minul i Orozco Diaz a David Kostelecký se mu přibližuje na rozdíl jediné úspěšné rány!

Bohužel, prvním, který v této finálové sérii minul je Jiří Lipták, následoval ho Al Faihan. Ostatní střelci se trefují.

Výstřel č. 18 a taktéž úspěšné vystoupení všech šesti brokařů. Skvělá série a ukázka naprosté světové extratřídy.

První dvě rány další série dokázali všichni finalisté sestřelit, všichni tedy zůstávají na svém.

Průběžné pořadí po 15 ranách:

1. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 15/15
2. David Kostelecký (CZE) 13/15
3. Jiří Lipták (CZE) 12/15
3. Matthew John Coward Holley (GBR) 12/15
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 11/15
6. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 10/15

14 ran je minulostí, Holley se vyrovnal Liptákovi a dostihl ho na třetím místě. Kostelecký i Orozco Diaz také úspěšní a stále jsou na prvních dvou místech.

Po 13 ranách je Lipták s deseti zásahy třetí, Kostelecký s 11 ranami do terče druhý a s čistým zápisem je první Mexičan Orozco Diaz.

Máme za sebou 12 ran a pro Čechy to začíná vypadat skvěle! Jiří Lipták se po úvodních nezdarech srovnal a trefil se už pětkrát po sobě. Posunul se na třetí místo. o ránu před ním je David Kostelecký. Nadále dominuje Orozco Diaz, nejmladší finalista.

Průběžné pořadí po 10 ranách:

1. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 10/10
2. David Kostelecký (CZE) 9/10
3. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 8/10
4. Matthew John Coward Holley (GBR) 7/10
4. Jiří Lipták (CZE) 7/10
4. Jü Chaj-čcheng (CHN) 7/10

Mexičan zůstává jako jediný bez chyby, Kostelecký trefil ostrý levý terč, se kterým zamával vítr a je s devíti zásahy druhý. Lipták trefil poslední dva terče série a je čtvrtý.

Mexičan i nadále dominuje, David Kostelecký mu zdatně sekunduje a je o ránu druhý. Lipták čtvrtou ránu druhé série trefil. Kuvajťan i Číňan se netrefili.

Bohužel, Jiří Lipták si vybírá daň ze svého prvního olympijského finále. Dvakrát po sobě chybuje a po osmi ranách se propadá na poslední místo. David Kostelecký je zatím bezchybný, Mexičan Orozco Diaz zatím neminul ani jednou a je v čele.

Průběžné pořadí po 5 ranách:

1. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 5/5
2. Jiří Lipták (CZE) 4/5
2. Matthew John Coward Holley (GBR) 4/5
2. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 4/5
2. David Kostelecký (CZE) 4/5
2. Jü Chaj-čcheng (CHN) 4/5

4/5 pro Liptáka, stejně tak pro Davida Kosteleckého. Stejný výsledek mají i Holley a Al Faihan, který poprvé minul. Jediný střelec, jenž sestřelil všechny terče, se jmenuje Jorge Martin Orozco Diaz.

Po čtyřech ranách už je bezchybný pouze Kuvajťan Al Faihan a nejmladší finalista Mexičan Orozco Diaz.

Těžký terč zleva pro Liptáka, který ho vytrestal v kvalifikaci, ale tentokrát český brokař byl úspěšný. Naopak Kostelecký míjí. Holley, Al Faihan a Orozco Diaz jsou zatím stoprocentní.

Lipták se zkoncentroval a druhého holuba rozstřelil spolehlivě. Poprvé se trefuje i Číňan, všichni ostatní včetně Kosteleckého zaznamenali 2/2.

Lipták začal bohužel minutým terčem, čtyři ostatní včetně Davida Kosteleckého se trefují. Minul i Číňan Jü Chaj-čcheng.

Soutěž právě začala.

Jdeme na úvodní pětadvacítku terčů pro každého finalistu, trap mužů startuje!

Šestice finalistů je už nastoupená na koberečku, Jiří Lipták jako vítěz kvalifikace bude střílet jako první.

Vítr začal poměrně silně foukat zleva, což by mohlo být jistou komplikací pro finálovou šestku, uvidíme, jak to s brokaři zacvičí.

Právě probíhá nástřel a vše se schyluje k závěrečné bitvě brokařů o cenné kovy z Tokia. Bude majitelem alespoň jednoho z nich Čech? Na to si musíme počkat, jasněji bude po prvních 25 ranách, po kterých startovní pole začnou opouštět nejhůře postavení střelci po každé sérii.

Postupující do finále:

1. Jiří Lipták (CZE) 124
2. Matthew John Coward Holley (GBR) 123+21
3. Abdulrahman Al Faihan (KUW) 123+20
4. David Kostelecký (CZE) 123+5
5. Jü Chaj-čcheng (CHN) 123+2
6. Jorge Martin Orozco Diaz (MEX) 122+17

Skvělá práce! Oba čeští střelci postupují do bojů o medaile a Česku by to zase mohlo cinknout! Jiří Lipták jako jediný z účastníků minul pouze jednou a z kvalifikace postoupil z prvního místa! David Kostelecký zaznamenal o chybu méně, což mu stačilo na čtvrté místo. To bude parádní souboj o cenné kovy na posledních 25 ranách!

V této disciplíně je úkolem závodníků pomocí brokovnice trefit asfaltové či hliněné holuby, které náhodně vylétávají ze speciálních střílen. Jde tedy jak o rychlost reakce, tak samozřejmě o přesnost. Holuby mají průměr 108 mm a jako zasažené se počítají tehdy, kdy z nich po výstřelu odletí znatelný úlomek. V kvalifikacích mají střelci na zásah každého holuba dvě rány, ve finále už je čeká posledních 25 terčů, ale na každý z nich smějí vystřelit jen jednou. Kdo jich trefí nejvíc, vítězí.

Vítejte na olympijské střelnici v Tokiu, kde jsou po dvou kvalifikačních kolech na pořadu dne finálová klání v trapu, tedy lidově palbě na holuby. Do závěrečného souboje projde pouze šestice nejpřesnějších střelců, kteří ve dvou kvalifikačních kolech sestřelí co nejvíce z celkových 125 terčů. Obsazení finálového kola se dozvíme po dopolední druhé části kvalifikace, které se účastní i dvě česká esa. Olympijský vítěz David Kostelecký v prvním kole dvakrát minul a za to mu patřila třináctá pozice, aktuální vicemistr Evropy Jiří Lipták se mýlil jen jednou a okupoval samotné čelo závodu. Zda jeden nebo oba čeští střelci postoupí do finále, to se dozvíme po dopolední druhé části kvalifikace, kde na závodníky čeká dalších 50 terčů. Na postup může pomýšlet také Slovák Erik Varga, který byl po první kvalifikaci těsně před Kosteleckým taktéž se dvěma minelami.

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 08:30.