Laura Spreaficová – 3 trojky
Olbis Andreová – 8 doskoků

Renata Březinová – 7 obranných doskoků
Gabriela Andělová – bilance +/- +14

Je konec, vyhráli jsme! Parádní výkon českých dam, které poměrně nečekaně dokázaly porazit Italky! Prohrávaly již o 14 bodů, ukázaly však ohromně bojovný a psychicky silný výkon a nakonec díky lepší koncovce triumfují a výrazně zvyšují své šance na účast ve vyřazovacích bojích.

Italkám v závěru utkání odešla střelba za 3 body, v této statistice mají pouze 24% oproti 50% českého týmu. De facto všechny ostatní statistiky jsou vyrovnané, Češkám se ve druhém poločase podařilo dotáhnout kvalitní doskakování Italek a v utkání, které nabídlo hned 38 ztrát vítězí rozdílem 3 bodů.

To už je za mě pro dnešek vše, přeji top den a na viděnou zítra, kdy se od 11:15 utkají naše lvice s favoritkami skupiny z Belgie!

Konec zápasu.

39:57

Trojka Zandalasiniové jde mimo!

39:52

Oddechový čas pro tým Itálie.

39:52

Paráda! Zdálo se, že Češky ztratily míč a situace se výrazně komplikuje, ale Eliška Hamzová dokázala vlastní ztrátu zachránit a následně se prosadit! Skvěle, máme třibodový náskok 8 vteřin před koncem.

39:31

Zandalasiniová snižuje na rozdíl jediného bodu.

39:07

Jó! 53 vteřin před koncem utkání trefuje tříbodovou střelu Petra Holešínská a situace začíná z českého pohledu vypadat nečekaně optimisticky.

38:46

Italky již měly na zakončení pouhé čtyři vteřiny a pod tlakem okamžiku si tento problém nejspíš vůbec neuvědomily a ztrácejí míč.

38:42

Nepřesné zakončení Andreové, Keysová ještě dokázala vybojovat míč pro domácí.

38:22

38:22

ANO! 98 vteřin před koncem prvního zápasu skupiny B srovnává Renata Březinová tříbodovou střelou skóre zápasu!

38:05

Skvělý obranný zisk míče Natálie Stoupalové!

37:51

Mimo jde také rána Terezy Vyoralové za tři body.

37:32

Spreaficová pálila za tři body, naštěstí pouze do obroučky.

37:18

Pod tlak se dostaly také Italky, střela však přišla včas, byť je nepřesná.

37:07

Načasování teď naší akci bohužel nevyšlo, Andělová se dostala pod tlak a porušuje pravidlo 24 vteřin.

36:52

Villaová fauluje Hamzovou.

36:37

Sóloakce Matilde Villaové končí zvýšením náskoku Italek na tři body.

36:15

Důležitý obranný zisk míče Petry Holešínské.

36:01

Hamzová fauluje Keysovou, Češky jsou na čtyřech faulech.

35:46

Paráda! Klíčové trestné hody naše Eliška Hamzová zvládla a rozdíl je již pouze jednobodový.

35:46

Villaová fauluje Hamzovou a ta jde na čáru trestného hodu.

35:30

Zandalasiniová netrefuje trojku.

35:10

Holešínské utekl míč za autovou čáru a je tu další ztráta dnešního odpoledne, je jich k vidění opravdu ohromné množství.

34:59

Emma Čechová doskočila střelu Zandalasiniové.

34:53

Taktický faul Vyoralové na kapitánku Bestagnovou, která byla v úvodu zápasu hodně výrazná, v dalším průběhu se však již příliš do hry nedostává.

34:30

Výborně! Pas Stoupalové dokázala zužitkovat Hamzová.

34:10

Zandalasiniová zvyšuje na rozdíl pěti bodů.

34:05

Panová je faulována Natálii Stoupalovou, ta má již svou čtvrtou osobní chybu.

33:50

Vyoralová míjí za dva body a je tu další vítězství Italek na doskoku.

33:26

Oddechový čas pro tým Česko.

33:26

A ještě jedna zbytečná ztráta Kateřiny Zeithammerové, tentokráte už bohužel Italky trestají zásluhou Cecilii Zandalasiniové.

33:06

Ztrátu Zeithammerové naštěstí nedokázala potrestat Villaová.

32:37

A další veledůležitý koš! Prosazuje se Natálie Stoupalová a je to o jediný bod.

31:52

Březinové snižuje na rozdíl pouhých tří bodů!

31:30

Další ztráty na obou stranách, začátek čtvrté třetiny je hodně roztěkaný.

31:01

Nepřesný pas Fassinaové a ztráta Italek.

30:34

Ani Kateřina Zeithammerová se bohužel nedokázala prosadit.

30:21

Tříbodová rána nesedla Francesce Panové.

30:11

V úvodu čtvrtiny se prosazuje Sklenářová.

30:01

Začala čtvrtá čtvrtina.

Po tragickém začátku třetí čtvrtiny a třináctibodové italské šňůře na úvod třetí třetiny se nám naštěstí podařilo velkou část náskoku Italek zlikvidovat a stále můžeme v závěru zápasu usilovat i triumf.

30:00

Třetí čtvrtina skončila.

29:55

Takticky jsme bohužel nezvládli konec třetí třetiny, poslední akcí se prosazuje Veronaová.

29:23

Dobrá italská práce na doskoku přináší koš Andreové.

29:08

Trestný hod Hamzová bohužel neproměňuje.

29:08

ELIŠKA HAMZOVÁ! Skvěle! Koš s faulem ve chvíli, kdy zazněl klakson, paráda!

28:44

Další neúspěšně zakončený útok Spreaficové nám dává šanci na další koš v řadě!

28:22

A následuje parádní nájezd Elišky Hamzové! Češky už ztrácejí pouze pět bodů.

27:51

Skvěle! Češky ustály tlak a zdánlivě ztracené utkání je zpátky, je tu přesná trojka Natálie Stoupalové.

27:35

Pokus o trojku Spreaficové jde mimo.

27:14

Skvělá kombinace Březinové s Andělovou! Dostáváme se na dosah jednociferného deficitu.

26:54

Italky se musely tlačit k zakončení s klaksonem, je z toho nakonec hodně bolestivý útočný faul Keysové na odvážně bránící Natálii Stoupalovou.

26:28

Bohužel nedovezly, Vyoralová střílí nepřesně.

26:20

Dobrý obranný doskok Natálie Stoupalové, Češky vezou další koš.

25:55

Nepromyšlený pas Andělové a další zbytečná ztráta, nervozita a negativní emoce z dosavadního průběhu zápasu se bohužel začínají projevovat.

25:42

A následuje italská ztráta Zandalasiniové, snad se nám konečně podaří dostat na dostřel.

25:26

Konečně koš našeho týmu, za dva body se prosazuje Gabriela Andělová.

25:09

Villaová ztratila nepřesným pasem míč a následně musela Zeithammerovou zastavit faulem.

25:00

Dobrý obranný zisk míče, následuje však útočný faul Čechové ve cloně a další ztráta.

24:45

Pokračuje italský útok.

24:36

Tak nic, Vyoralová nepřesným pasem útok kazí, následně sudí diskutují o uznání či neuznání koše Andreové, nakonec je pískán přešlap.

24:11

Nyní po dlouhé době chybují také Italky, po špatném pasu Villaové snad konečně skórujeme!

23:57

A další česká ztráta, kterou se provinila Holešínská, která následně fauluje Keysovou.

23:27

Další tříbodová radost Italek, po dobrém útočném doskoku Andreové se prosazuje Jasmine Keysová.

22:54

A další nešťastná ofenzivní ztráta, Natálii Stoupalové unikl míč mimo hrací plochu.

22:43

22:43

Na druhé straně se raduje Laura Spreaficová, utkání právě začíná českému týmu definitivně utíkat, ještě jsme ve druhé polovině netrefili ani jednu střelu.

22:32

Trojka Holešínské bohužel nepadla.

22:23

Další faul Italek, tentokráte se provinila Spreaficová na úkor Radky Březinové.

22:13

22:01

A trestán přidaným bodem je i faul Natálie Stoupalové.

22:01

No a je tu další italský koš, který znamená vedení ve třetí čtvrtině 6:0 pro domácí. Keysová jde navíc ještě na trestný hod.

21:47

Poněkud nervózní český útok končí pouze nepřesným zakončením Terezy Vyoralové.

21:22

Zbytečná ztráta Petry Holešínské po které zvyšuje italský náskok Villaová.

20:57

Těsně před klaksonem se bohužel prosazuje Olbis Andreová.

20:55

Pokračuje italský útok, Italky vhazují a mají sedm vteřin.

20:35

Nepřesně přihrává také Vyoralová a šanci zvýšit své vedení mají naopak Italky.

20:16

Úvod druhé půle přináší ztrátu Villaové.

20:01

Začala třetí čtvrtina.

První poločas zápasu je u konce, sledujeme vyrovnanou bitvu. Při pohledu do statistik vidíme velmi vyrovnaná čísla, za zmínku stojí snad jen lehká převaha Italek na doskoku (24 x 16) a velmi nízká česká úspěšnost za dva body (35%). Český tým předvedl ve druhé čtvrtině ještě lepší výkon než v té první a rozhodně dnes může pomýšlet na výhru.

Druhý poločas začne v 15:00.

20:00

Druhá čtvrtina skončila.

19:45

Tereza Vyoralová ale trojky umí taky! Je sníženo na rozdíl jediného bodu v náš neprospěch.

19:26

A další české zaváhání v závěru čtvrtiny, za tři body se trefuje opět zcela nebráněná Spreaficová.

18:45

Poměrně snadno otáčí Zandalasiniová takzvaným jumpshotem skóre, prakticky nikdo ji ve střední vzdálenosti nebránil.

18:27

Kroky jsou pískány proti Andělové.

18:11

Po útočném faulu Keysové, který byl již zmiňovanou předchozí italskou ztrátou, se bohužel nedovoleně herně projevila také Holešínská.

17:44

Naštěstí je tu italská ztráta, ty už jich mají více než Češky v první čtvrtině a to se zdálo, že nás dnes v této statistice nepochybně zdrtí.

17:36

Příliš pomalá byla teď česká akce, na poslední chvíli se snažila zakončit Simona Sklenářová, pálí však mimo.

17:10

Jasmine Keysová snižuje na rozdíl jediného bodu.

16:39

Holešínská proměňuje jeden ze dvou trestných hodů, Češky jsou v této dovednosti zatím dnes pouze na 42%.

16:38

Spreaficová fauluje Holešínskou, jde se na trestné hody.

16:26

Chaos a ztráty na obou stranách, díky Holešínské máme míč my.

16:11

Po neproměněné tříbodové straně byly pod košem na doskoku bohužel dominantnější Italky.

15:52

Pokažený nájezd na koš a ztráta Veronaové, dobrou práci odvedla v obraně Zeithammerová.

15:31

Holešínská proměňuje jeden ze dvou trestných hodů.

15:31

Faul také na druhé straně, Veronaová posílá na čáru trestných hodů Petru Holešínskou.

15:21

Faul Natálie Stoupalové.

15:08

Veronaová míjí trojku, Italky ale zůstanou v držení balónu.

14:49

Štěstí teď bylo na naší straně, koš Natálie Stoupalové se od obroučky prokutálel síťkou a jdeme zase do vedení.

14:23

14:22

To je škoda! Březinová nedokázala proměnit nájezd na koš a Panová právě trestá druhou trefenou trojkou v řadě, český náskok je pryč.

13:50

Vyrovnané utkání budeme sledovat i nadále, tříbodovou ránu proměňuje Panová.

13:40

Hamzová fauluje Veronaovou.

13:28

Trojka Petry Holešínské! Češky získávají pětibodový náskok!

13:16

Francesca Panová fauluje Holešínskou.

13:04

Zpoza tříbodové hranice mířila Zandalasiniová, koš netrefuje.

12:41

Add-one nevyšel, trestný hod jde mimo.

12:41

Perfektní! Andělová trefuje trojku a navíc je to s faulem, kterým se provinila Santucciová.

12:24

A zase je tu ztráta italského týmu, ten teď zažívá hodně kritickou pasáž a máme opět šanci obrátit stav.

12:07

Březinová střílí mimo, doskakuje bránící Panová.

11:49

Italky se teď snaží útočit bleskově a na riziko, výsledkem je další ztráta.

11:43

Ztrátu Santucciové bohužel právě Andělová nedokázala potrestat.

11:23

Pokus Gabriely Andělové o trojku jde mimo.

11:00

Fassinaová přesně po minutě druhé čtvrtiny otáčí stav.

10:34

Bestagnová proměňuje jeden ze dvou trestných hodů.

10:34

Právě Šípová ale také dává soupeřkám příležitost srovnat stav zápasu faulem, který posílá na čáru trestného hodu Bestagnovou.

10:20

První body v zápase si připisuje Veronika Šípová.

10:01

Začala druhá čtvrtina.

První čtvrtina je u konce, Češky zatím úspěšně dotahují italský náskok, v samém závěru čtvrtiny se jim dokonce podařilo srovnat. Potřebujeme trochu více klidu a méně minel, kvalitu hry však na soupeření s Italkami rozhodně máme.

10:00

První čtvrtina skončila.

09:37

Hamzová dokázala s přehledem obejít domácí obranu a srovnává skóre.

09:24

Oba jdou ovšem mimo, věřme, že půjde pro náš tým na závěr třetiny o klíčovou vzpruhu.

09:24

Hamzová fauluje Mariellu Santucciovou, která jde házet dva trestné hody.

09:12

Kroky pískány Simoně Sklenářové, další zbytečné české zaváhání.

08:56

Kapitánka Bestagnová se následně prosazuje snadným košem.

08:49

Začátečnická chyba Elišky Hamzové, její pas byl pro domácí obranu snadnou kořistí.

08:36

08:16

Renata Březinová si skvěle našla prostor pod košem a po pasu Stoupalové srovnává skóre zápasu!

07:59

Útočný faul při clonění kapitánky Bestagnové proti naší Andělové.

07:51

Bohužel bohužel, formálně domácí hráčky dokázaly ubránit Andělovou a do ofenzívy se přesouvají naopak naše soupeřky.

07:32

Ztrátu však zapisuje taky Bestagnová a máme šanci na srovnání skóre.

07:17

Po nepřesném pasu byla při snaze získat balón zpět až příliš agresivní Gabriela Andělová.

06:49

Nedovolený zákrok Simony Sklenářové. Dnes se zatím kromě zraněné Voráčkové dostávají na palubovku snad všechny české hráčky.

06:34

Stoupalová skóruje, zatím skvěle s favoritkami držíme krok.

06:26

Během boje o druhý trestný hod přichází další italský faul, kterým se provinila kapitánka Bestagnová.

06:25

Holešínská trefuje jeden ze dvou.

06:25

A další italský faul, Holešínská jde na trestné hody.

06:19

Po nepřesném pasu Keysové hledala Zeithammerová bleskově Natálii Stoupalovou, která je faulována.

06:00

Vydařený nájezd na koš Petry Holešínské.

05:40

Andreová bohužel trefuje oba trestné hody a odstup Italek je již sedmibodový!

05:40

05:40

Stoupalová fauluje při střele Andreovou, čekají nás trestné hody.

05:24

Constanzaová zvyšuje odskok Italek.

05:15

Zandalasiniová zvyšuje italský odskok, zatím se nám bohužel v defenzívě příliš nedaří.

04:58

Nepřesný pas Vyoralové, střelecky toho využít se zpoza tříbodové linie nepodařilo Spreaficové.

04:40

Veronaová otáčí skóre zápasu.

04:28

Hamzová během rychlé italské akce zastavila Keysovou pouze za cenu prvního nedovoleného zákroku.

03:54

Keysová snižuje rozdíl ve skóre na jediný bod.

03:41

Paráda, další trefená trojka, tentokráte střílela přesně Březinová!

03:04

I teď nás ovšem italský koš okamžitě vyburcoval ke zvýšení intenzity a srovnáváme zásluhou tříbodové trefy Petry Holešínské.

02:26

Spreaficová trefuje první trojku zápasu.

02:11

Po dobrém obranném doskoku Březinové bohužel dvojku netrefila Natálie Stoupalová.

01:51

Po ztrátě míče Stoupalové nedokázala ránu za tři body trefit Jasmine Keysová.

01:34

Opět vidíme nepřesné střelecké pokusy na obou stranách.

01:18

Po doskočené nepřesné trojce Holešínské se nedokázala prosadit ani Hamzová.

00:47

Zandalasiniová míjí trojku a získáváme balón.

00:31

Češky okamžitě srovnávají zásluhou Elišky Hamzové.

00:16

Andreová dává první koš zápasu.

00:14

Úvodní rozskok zvládl lépe náš soupeř, který pokračuje v útoku.

00:01

Utkání právě začalo.

Veronika Voráčková je sice na soupisce českého týmu, její účast v dnešním zápase je však vinou zdravotních obtíží krajně nepravděpodobná.

Úvodní sestavy:

Itálie: Andreová, Bestagnová (C), Cubajová, Fassinaová, Keysová, Panová, Santucciová, Spreaficová, Truccová, Veronaová, Villaová, Zandalasiniová
Trenér: Lino Lardo

Česko: Andělová, Březinová (C), Čechová, Hamzová, Holešínská, Paurová, Sklenářová, Stoupalová, Šípová, Voráčková, Vyoralová, Zeithammerová
Trenér: Romana Ptáčková

Rozhodčí: Forsberg (DEN), Proc (POL), Deman (FRA).

Itálie

Hned tři italské hráčky jsme měli možnost sledovat v rámci nedávného Final Four basketbalové Euroligy v němž trio Keysová, Bestagnová a Veronaová přispělo k těsné ztrátě bronzových nadějí USK Praha. Dále má trenér Lardo k dispozici 5 hráček Benátek, dvě z Boloni a Lauru Spreaficovou, která se prezentuje ve španělské lize.

Jediný titul mistryň Evropy Italek je už pořádně vousatý, je již z roku 1938. V roce 1995 se pak této zemi podařilo vybojovat pod košem stříbrnou medaili. V novém miléniu jsou však zatím pro Italky brány čtvrtfinále zakleté.

Česko

Naší reprezentaci jistě není věrným fanouškům třeba dlouze představovat. I český kádr stojí primárně na hráčkách z nejvyšší soutěže, nejvyšší zastoupení má v počtu pěti hráček pražské USK, mimo českou nejvyšší soutěž se zase prezentuje ve Španělsku hrající Holešínská, v Polsku driblující Březinová a na Slovensku koše střílející Gabriela Andělová. Trenérkou národního týmu je paní Romana Ptáčková.

V roce 2005 dokázaly Češky získat senzační zlatou medaili pro mistryně Evropy, od roku 2013 se nám však na evropském šampionátu nikdy nezadařilo a nepodařilo se nám ani opustit základní skupinu. Věřme, že cesta přes Izrael, ale možná také přes Italky a Belgičanky bude letos schůdná, pokud dokážeme zopakovat některé výkony z předturnajové přípravy, můžeme dokázat velké věci!

Čtvrteční odpoledne se v rámci našich onlajnů ponese mimo jiné ve znamení basketbalu, začíná totiž EuroBasket, tedy Mistrovství Evropy žen 2023!

Češky se ve skupině B utkají postupně s Italkami, Belgičankami a Izraelkami, všechna utkání samozřejmě nabídneme formou podrobných živých přenosů. Čtyřčlenná skupina vygeneruje jedny jisté čtvrtfinalistky a dvě družstva, která postoupí do kvalifikace o čtvrtfinále, pro udržení se v turnaji tedy stačí neobsadit poslední příčku. Celá skupina B se odehraje v Tel Avivu, Izrael letos turnaj hostí společně se slovinskou Lublaní. Favoritkami skupiny jsou ve světovém žebříčku sedmé Belgičanky, papírově by do kvalifikace postoupily také šestnácté Italky a dvaadvacáté Češky. Izraeli patří až pozice 54 a je výrazným outsiderem celého turnaje.

Vstup do turnaje je sám o sobě vždy velmi důležitý, zvláště vzhledem k tomu, že nás hned na úvod čeká papírově nejvyrovnanější a tedy svým způsobem i nejdůležitější mač celé skupiny.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.