Reportáž skončila

12. etapa: Aurillac - Villeneuve

Tour de France, 12. etapa: Aurillac - Villeneuve (204 km), start: 11. 7. 2024 13:00

S konstatováním, že 12. etapu Tour de France 2024 vyhrál Biniam Girmay z týmu Intermaché-Wanty a upevnil si první místo v soutěži o zelený trikot, přičemž ani další držitelé trikotů se neměnili, se s vámi loučí a hezký čtvrtek přeje Tomáš Lysý.

Celkové pořadí po 12. etapě (žlutý dres)
1. Tadej Pogačar (SLO) UAE Team Emirates 49:17:49
2. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step +1:06
3. Jonas Vingegaard (DEN) Team Visma | Lease a Bike +1:14
4. João Almeida (POR) UAE Team Emirates +4:20
5. Carlos Rodríguez (ESP) INEOS Grenadiers +4:40
6. Primož Roglič (SLO) Red Bull-BORA-hansgrohe +4:42
7. Mikel Landa (ESP) Soudal Quick-Step +5:38
8. Adam Yates (GBR) UAE Team Emirates +6:59
9. Juan Ayuso (ESP) UAE Team Emirates +7:09
10. Giulio Ciccone (ITA) Lidl-Trek +7:36
...
112. Jan Hirt (CZE) Soudal Quick-Step +1:54:32

Pořadí bodovací soutěže po 12. etapě (zelený dres)
1. Biniam Girmay (ERI) Intermarché-Wanty 328 bodů
2. Jasper Philipsen (BEL) Alpecin-Deceuninck 217
3. Anthony Turgis (FRA) TotalEnergies 141
4. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 124
5. Bryan Coquard (FRA) Cofidis 114

Pořadí vrchařské soutěže po 12. etapě (puntíkovaný dres)
1. Tadej Pogačar (SLO) UAE Team Emirates 36 bodů
2. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 36
3. Jonas Vingegaard (DEN) Team Visma | Lease a Bike 28
4. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step 18
5. Valentin Madouas (FRA) Groupama-FDJ 16

Tadej Pogačar vede díky tomu, že oproti Jonasi Abrahamsenovi vyhrál prémii Hors Cátegorie na Galibieru.

Pořadí jezdců do 25 let po 12. etapě (bílý dres)
1. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step 49:18:55
2. Carlos Rodríguez (ESP) INEOS Grenadiers +3:34
3. Juan Ayuso (ESP) UAE Team Emirates +6:03
4. Matteo Jorgenson (USA) Team Visma | Lease a Bike +7:50
5. Santiago Buitrago (ECU) Bahrain Victorious +8:35

Týmové pořadí po 12. etapě (čísla na žlutém podkladu)
1. UAE Team Emirates 148:02:42
2. Soudal Quick-Step +21:03
3. INEOS Grenadiers +22:22
4. Team Visma | Lease a Bike +24:14
5. Red Bull-Bora-hansgrohe +39:16

Konečné pořadí 12. etapy
1. Biniam Girmay (ERI) Intermaché-Wanty 4:17:15
2. Wout van Aert (BEL) Team Wisma | Lease a Bike
3. Arnaud Demare (FRA) Arkea-B&B Hotels
4. Pascal Ackermann (GER) Israel-Premier Tech
5. Mark Cavendisch (GBR) Astana-Qazaqstan Team
6. Jasper Philipsen (BEL) Alpecin-Deceuninck
7. Arnaud De Lie (BEL) Lotto Dstny
8. Alexander Kristoff (NOR) Uno-X Mobility
9. Phil Bauhaus (GER) Bahrain Victorious
10. Bryan Coquard (FRA) Cofidis
...
148. Jan Hirt (CZE) Soudal Quick-Step +4:52

Cena pro největšího bojovníka 12. etapy
Quentin Pacher (FRA) Groupama-FDJ

Dvanáctá etapa je u konce. Na únik se čekalo dlouho, nakonec ale ujeli 4 jezdci. Jonas Abrahamsen sebral 3 body na 3 vrchařských prémiích 4. kategorie a bodově se dotáhl na lídra vrchařské soutěže Tadeje Pogačara (oba 36 bodů), Quentin Pacher získal cenu pro největšího bojovníka etapy a spolu s nimi byli v úniku i Anthony Turgis a Valentin Madouas. Krátce po poslední vrchařské prémii byl únik sjet, ovšem Abrahamsen i tak figuroval na popředí balíku.

12,2 kilometrů před cílem přišel pád, který roztrhal peloton a doplatil na něj zejména Primož Roglič, který ztratil 2:17 minuty a propadl se z místa čtvrtého na šesté. V cíli byl opět nejrychlejší Biniam Girmay z Eritrey. Závodník týmu Intermaché-Wanty slavil třetí vítězství na letošní Tour, když ve spurtu porazil Wouta van Aerta, Arnauda Demareho nebo Marka Cavendishe, který byl pátý a ukázal, že stále umí!

Český zástupce Jan Hirt dojel do cíle na 148. místě s necelou pětiminutovou ztrátou a lehce si pohoršil na celkové 112. místo.

Konec

12. etapa Tour de France 2024 skončila.

Cíl

Až nyní dojíždí do cíle Primož Roglič se ztrátou prakticky dvou minut. Sice zřejmě zůstane na čtvrtém místě, ale jeho deficit na první trojku se prohloubí.

Cíl

Biniam Girmay (Intermaché-Wanty) kompletuje zlatý hattrick na letošní Tour de France. Cavehdish se chtěl opět dostat po straně na čelo, ale byl zavřený a poté ukázala své nohy raketa z Eritrey. Nestačil na něj ani Wout van Aert nebo Arnaud Demare!

Polepšuje si v bodovací soutěži na 328 bodů a má náskok 111 bodů na Jaspera Philipsena.

0,6

Dopředu jde také Arnaud Demare a Mark Cavendish.

1

Poslední kilometr zbývá do cíle!

1,6

Na prvním místě je stále Jonas Abrahamsen, který samozřejmě také potřebuje body do soutěže o zelený trikot.

1,8

Dopředu se hrne také Biniam Girmay, hvězda letošní Tour de France.

2

Poslední dva kilometry. Tak kdo vyhraje?

2,8

Na špici je také Alexander Kristoff, parťák "puntíkatého" Jonase Abrahamsena, který je nyní na čele. I přes to, že zvládl skoro 150 kilometrů v úniku!

3,2

Primož Roglič ztrácí již 1:42 minuty. To je pořádná rána.

3,9

Dopředu jde také Arnaud De Lie z týmu Lotto Dstny.

5

Posledních pět kilometrů do cíle. Astana má na čele 3 jezdce, druhý v rámci celého balíku je nyní i Tadej Pogačar, který se chce samozřejmě vyhnout podobné komplikaci, která nastala na 12,2 kilometrů před cílem.

5,4

Ve vláčku na čele pelotonu je také Mark Cavendish. Že by útok na další vítězství?

6,3

Alexej Lucenko už je také znovu v sedle své silničky. Cyklista Astany spadl jako první, ale nemůžeme říct, že zrovna on za všechno může. Taková věc se může stát každému.

8,5

Pro Rogliče se bude jednat o opravdu velkou nepříjemnost. Žádná neutrální zóna nebo smazání manka mu dnes nepomůže, na peloton a samozřejmě i Pogačara a spol. rázem ztrácí 1:25 minuty. Ze čtvrtého místa má náskok na pátého Almeidu 2:05 minuty, ale jde hlavně o stíhání prvních tří jezdců. Rogličova ztráta na Pogačara je 2:15 minuty, na druhého Evenepoela 1:19 minuty a na třetího Vingegaarda 1:01 minuty...

9,1

Ztráta Primože Rogliče je najednou 1:12 minuty.

10,1

Pád postihl také tým Red Bull – Bora – Hansgrohe a prakticky všech sedm jezdců musí dotáhnout zpět do pelotonu Primože Rogliče, který byl v době karambolu vzadu v balíku.

12

Nedokážeme přesně odhadnout, koho ze sprinterů pád postihl. Biniam Girmay se mu zřejmě vyhnul, stejně jako někteří jezdci Bahrain Victorious nebo Israel Premier Tech. Pokračovat by měl i Mark Cavendish.

Jako první šel na zem Alexej Lucenko z Astany a poté následovali další cyklisté.

12,2

Bohužel pád v etapě 12,2 kilometrů před cílem, který způsobil ostrůvek uprostřed silnice. Alpecin, Astana, Intermaché. Přesně tyto týmy budou výrazně ovlivněny pádem!

12,5

La Sauvetat-sur-Lède (630 obyvatel)
Zámek Saint-Sulpice neoklasicistního stylu, který tvoří hlavní budovy uspořádané do tvaru písmene T. Nejstarší z nich je ze 17. století, kdy zámek vznikl. Jeho hudební místnost má štukovou výzdobu, která oslavuje první císařství a Napoleona i Napoleona II. Je také historickou památkou.

Samozřejmě na Tomáše Jílka jakožto geniálního komentátora Tour de France na ČT sport nemám, ale snad jsem vám alespoň maličko přiblížil zajímavá místa, kterými projížděla dnešní etapa.

14,5

Na čele už začíná být patrná nervozita, přece jen šanci na vítězství má několik týmů!

Ve Villeneuve-Sur-Lot bude dojíždět etapa Tour potřetí. V roce 1996 se radoval italský veterán Massimo Podenzana ve věku 35 let (pozdravujeme Cava), ovšem teprve při své druhé účasti na Staré dámě. Před 24 lety byl v tomto městě druhý dojezd, který ovládl Erik Dekker, jenž měl v té době na Tour de France 2000 v nohách již 427 kilometrů v úniku. Dnes se to uprchlíkům naopak nepodařilo.

20

Posledních 20 kilometrů do cíle. Za necelou půl hodinu bude jasno, zda Biniam Girmay získá třetí vítězství na letošní Tour de France nebo se bude radovat někdo jiný.

21

Monflanquin (2 350 obyvatel)
Vesnice byla svědkem boje mezi Francií a Anglií ve středověku. Byla často zničena a postavena znovu. Jde o jednu z nejkrásnějších vesnic ve Francii a stále nabízí návštěvníkům řadu důkazů o své středověké minulosti. Zachovala si mj. svůj půdorys. Nachází se v ní zámek Château de Roquefère ze 13., 15. a 16. století, který má středověký a gotický styl. Nejstarší části jsou na jihu s dvoupatrovým gotickým zámečkem nad klenutým spodním sálem, lemovaným čtvercovým hradištěm o rozměrech 4 metry na každé straně s hrotitými obloukovými otvory, které by mohly pocházet z konce 13. století. Je již přes 60 let veden jako historická památka, nyní však patří soukromému majiteli.

25

Přesně 25 kilometrů chybí do cíle ve Villeneuve-Sur-Lot. Při rychlostním průměru 47 km/h se jedná o lehkou půlhodinku.

25

Do pelotonu se pomalu vrací i Romain Bardet, lídr týmu DSM-Firmenich, který musel měnit kolo.

29

Na čele pelotonu pracuje také Movistar, který chce přivést do finiše jako prvního Fernanda Gaviriu. Na svém kontě má tento Kolumbijec dvě etapová vítězství na Tour de France z roku 2018. Letos byl na druhém místě, třetím místě i páté pozici.

30

Bojovníkem dnešní etapy by mohl být vyhlášen také Valentin Madouas, který nasbíral na všech svých Tour de France v únicích již neskutečných 497 kilometrů (dnes jich nasbíral dalších 143 km). Nedaleko za ním je parťák z dnešního úniku Quentin Pacher (454 km), lídrem je Jonas Abrahamsen (761 km).

36

Koho můžeme tipovat na vítěze dnešní etapy? Zcela jistě to může být někdo ze spurtérů.

Horkým favoritem je Biniam Girmay, který může zkompletovat vítězný hattrick na letošní Tour.

Dvě druhá místa a vítězství v 10. etapě bude chtít vylepšit Jasper Philipsen, Alpecin-Deceuninck pro něj už nyní pracuje na čele pelotonu.

Další favority hledejme například mezi Bryanem Coquardem, Fernandem Gaviriou, Dylanem Groenewegenem, Madsem Pedersenem a jistě nesnižujme ani šance Marka Cavendishe, který má splněno, je historicky nejúspěšnějším jezdcem z hlediska etapových vítězství a jede v naprosté pohodě.

38

Monsempron-Libos (2 080 obyvatel)
Starobylá opevněná klášterní vesnice Monsempron vyrostla z benediktinského převorství patřícího k opatství Aurillac, založeného na kopci s výhledem na soutok řek Lémance a Lot. Libos (Arribos ve 13. století) je bývalý říční přístav, jehož osídlení se rozšířilo v druhé polovině 19. století v důsledku rozvoje huti Fumel. Jde o rodnou vesnici Tina Sabbadinoho, který se zúčastnil sedmi Tour de France a vyhrál 5. etapu z Versaiiles do Caen v roce 1958, když ve finiši přespurtoval mj. Louisona Bobeta. O dva roky později byl druhý na Paris-Roubaix.

41

Fumel (4 720 obyvatel)
Město železářského a ocelářského průmyslu, jehož historie sahá až do 15. století. Velkého významu dosáhlo od roku 1847 zasazením závodu Société minière et métallurgique du Périgord. Zaměstnával až 3 500 lidí, ovšem v roce 2013 vyhlásil konkurz a o pět let později ukončil činnost. Ve městě je stejnojmenný hrad Fumel ze 14 až 17. století, ve kterém nyní sídlí radnice. 8 kilometrů dáleko je historická památka Hrad Bonaguil ze 13. až 16. století, na kterém bylo natočeno několik filmů. Je nyní otevřen návštěvníkům.

42

Trojice Abrahamsen, Madouas a Pacher je pohlcena. Velký klobouček pro tyhle tři borce, ke kterým musíme započítat ještě Turgise, který se odpojil před 3. vrchařskou prémií.

43

Trojice na čele se už ohlíží za sebe, což je neklamnou známkou, že se peloton opravdu rychle blíží.

44

Únik etapy se chýlí ke konci. Valentin Madouas, Quentin Pacher a Jonas Abrahamsen mají k dobru už jen 20 sekund.

45

Na závěr dnešní etapy se přesouváme do departmentu Lot-et-Garonne (populace 331 230 obyvatel) s prefekturou Agen.

49

Dílčí problémy také pro hvězdného Wouta van Aerta. Po včerejším pádu a odřeninách si nyní Belgičan žádá zdravotnický personál na výměnu jednoho z obvazů.

50

Třetí hodina dnešní etapy je minulostí. Rychlostní průměr je aktuálně 47,2 km/h. V cíli očekávejme první závodníky kolem 17:10.

55

Pokud by Vás zajímalo, proč je Tadej Pogačar na prvním místě ve vrchařské soutěži, když má 36 bodů stejně jako Jonas Abrahamsen, tak důvod není jeho vyšší umístění v celkovém pořadí. To je omyl, který si řada sledujících myslí, a je třeba jej vyvrátit.

Tadej Pogačar vede vrchařskou soutěž díky tomu, že kritérium v rámci stejného počtu bodů je vyšší umístění ve stoupání Hors Cátegorie. A Pogačar vyhrál ve 4. etapě na Galibieru.

60

Posledních 60 kilometrů dnešní etapy. Tříčlenná skupinka na čele má náskok 59 sekund před pelotonem.

64

Vzhledem k aktuálnímu rychlostnímu průměru 47,2 km/h by mohl být znám vítěz ve Villeneuve-Sor-Lut kolem 17:15 hodin.

66

Valentin Madouas, Quentin Pacher (Groupama-FDJ) a Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility) jsou nyní na čele s náskokem znovu přes 1 minutu. Odpojil se od nich Anthony Turgis, který se za chvilku zařadí do pelotonu.

68

Vrchařská prémie 4. kategorie, Côte de Montcléra, 135,5 km:
(2 km, 4,6 %)
1. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 1 bod

Montcléra (260 obyvatel)
Obec se stejnojmenným zámkem, vedeným jako historickou památkou, jenž byl vybudovaný v 15. století. Současná podoba pochází z větší části z období mezi 15. a 16. stoletím a přístavbami ze stoletím 17.

68

Jonas Abrahamsen si bere pro sebe dnešní vrchařský hattrick. Ovládl všechny tři prémie čtvrté kategorie, získává dohromady 3 body a ve vrchařské soutěži se dotahuje na Tadeje Pogačara (oba 36 bodů).

69

Necelý kilometr před vrchařskou prémií 4. kategorie už jsou na čele jen tři jezdci. Anthony Turgis, který vyhrál sprinterskou prémii, si vystupuje.

70

Všechno nejlepší! Pavel Sivakov, francouzský superdomestik Tadeje Pogačara z týmu UAE Team Emirates slaví dnes 27. narozeniny. Lenny Martinez, francouzský jezdec z týmu Groupama-FDJ, zapisuje 21. křížek.

71

Na Côte de Montcléra zbývají 3 kilometry a z týmového rádia Intermaché-Wanty byla sdělena informace, že by peloton rád dostihl kvartet již na této prémii. To si ale myslím, že není příliš reálné.

74

Náskok uprchlíků po hodně dlouhém času klesl pod minutu. Kvartet Valentin Madouas, Quentin Pacher, Jonas Abrahamsen a Anthony Turgis mají k dobru 56 sekund.

Dílčí cíl si dnes splnili, Abrahamsen získal zatím 2 body ze 3 na vrchařské prémii, Turgis vyhrál sprinterskou prémii.

80

Salviac (1 200 obyvatel)
Památkou tohoto městečka je kostel Saint-Jacques-le-Majeur, postavený ve 13. a 14. století. Je celý žebrově klenutý a měl původně tři portály. Má vitráže z počátku 16. století, které si objednali Durfortové. Svou hřejivou barevností, mimikou a architektonickými motivy patří k rané renesanci. Od roku 1913 je historickou památkou.

81

Za necelých 10 kilometrů přijde na řadu poslední vrchařská prémie 4. kategorie, Côte de Montcléra. Pokud Jonas Abrahamsen vyhraje, bude mít vrchařská soutěž dva závodníky na čele se stejným počtem bodů, tedy 36. Nor by v tomto případě dotáhl Tadeje Pogačara.

Průběžné pořadí bodovací soutěže po sprinterské prémii:
1. Biniam Girmay (ERI) Intermarché–Wanty 278 bodů
2. Jasper Philipsen (BEL) Alpecin–Deceuninck 203
3. Anthony Turgis (FRA) TotalEnergies 141
4. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 124
5. Bryan Coquard (FRA) Cofidis 107

93,6

Sprinterská prémie, Gourdon, 110 km:
1. Anthony Turgis (FRA) TotalEnergies 20 bodů
2. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 17
3. Quentin Pacher (FRA) Groupama-FDJ 15
4. Valentin Madouas (FRA) Groupama-FDJ 13
5. Biniam Girmay (ERI) Intermaché-Wanty 11
6. Jasper Philipsen (BEL) Alpecin-Deceuninck 10
7. Bryan Coquard (FRA) Cofidis 9
8. Mike Teunissen (NED) Intermaché-Wanty 8
9. Laurenz Rex (BEL) Intermaché-Wanty 7
10. Ryan Gibbons (RSA) Lidl-Trek 6
11. Michael Matthews (AUS) Team Jayco Alula 5
12. Nelson Oliveira (POR) Movistar Team 4
13. Silvan Dillier (SUI) Alpecin-Deceuninck 3
14. Tim Wellens (BEL) UAE Team Emirates 2
15. Robbe Ghys (BEL) Alpecin-Deceuninck 1

93,6

Páté místo, tedy první za čtveřicí uprchlíků, bere Biniam Girmay a navyšuje svůj náskok v soutěži o zelený trikot.

93,6

20 bodů do vrchařské soutěže získává Anthony Turgis, za ním projíždí Jonas Abrahamsen, který bere 17 bodů. Celkem očekáváné pořadí, o vítězství se prakticky nebojovalo.

95

Gourdon (3 950 obyvatel, sprinterská prémie)
Třetí největší město departmentu Lot. Gourdon je postaven na pozoruhodné akropoli, která dominuje okolní krajině Bouriane na více než dvaceti kilometrech. Kdysi držel pevnost nebo dominium jedné z nejmocnějších feudálních rodin v Quercy, Fortanier de Gourdon. Člen této rodiny, Bertrand de Gourdon, známý jako trubadúr, údajně zabil Richarda Lví srdce střelou z kuše v bitvě u Chalusu v roce 1199. Historickou památkou města je Cavaignacům dům.

98

Za okamžik půjdeme do sprinterské prémie a zejména pro Anthony Turgise a Jonase Abrahamsena půjde o zajímavý bodový příděl. Turgis je v soutěži o zelený trikot na 3. místě se 121 body, Abrahamsen hned za ním, má 107 bodů. Na Biniama Girmaye sice ztrácí oba dva velkou porci bodů, ale zajíci se počítají až po honu.

Sprinterská prémie je 93,6 kilometrů před cílem v městu Gourdon.

102

Uprchlíci na čele mají za sebou přesně polovinu dnešní etapy, právě odjeli 101,8 km a jdou do druhé půlky dnešní 203,6 km dlouhé etapy.

104

Náskok čtveřice na čele se smrskl na 1:47 minuty, což by asi mělo na sprinterskou i vrchařskou prémii stačit.

107

Druhá hodina dnešní etapy byla ujetá rychlostí 41,5 km/h. Průměrné tempo po dvou hodinách je 46,5 km/h.

110

Z pelotonu se odpojili Jonas Rickaert (Alpecin-Deceuninck, 154. místo v pořadí) a Jevgenij Fedorov (Astana-Qazaqstan Team, 161.).

115

Komplikace pro stáj Romana Kreuzigera. Pello Bilbao je druhým odstoupivším cyklistou dnešní etapy a celkově 11. závodníkem, který nedokončí Tour de France 2024. Tým Bahrain Victorious po včerejším nesplnění časového limitu Freda Wrighta přichází o druhého jezdce.

Vrchařská prémie 4. kategorie, Côte de Rocamadour, 84,3 km:
(2 km, 5,8 %)
1. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 1 bod

120

Další bod do vrchařské soutěže bere Jonas Abrahamsen a na lídra puntíkaté soutěže Tadeje Pogačara ztrácí už pouze bod. Za dalších 25,7 km přijde na řadu sprinterská prémie a po dalších 25,5 km se bude moct Abrahamsen na Pogačara bodově zcela dotáhnout.

123

Rocamadour
Mariánské město, které vám napomůže k udržení rovnovány a stresu, vítá návštěvníky po celý rok. Má tisíciletou tradici a najdeme v něj např. baziliku Saint-Sauveur nebo kapli Notre-Dame, samozřejmě také historické památky. Před dvěma lety v něm probíhala časovka na Tour de France, kde Jonas Vingegaard stvrdil své vítězství a skončil druhý před týmovým kolegou Woutem van Aertem, jenž vyhrál v tomto ročníku třetí etapu. Třetí tehdy skončil Tadej Pogačar.

126

Na čele závodu je stále stejný kvartet:
Valentine Madouas (FRA) Groupama-FDJ: 33. místo v celkovém pořadí. 5. místo ve vrchařské soutěži.
Quentin Pacher (FRA) Groupama-FDJ: 61. místo v celkovém pořadí
Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility: 70. místo v celkovém pořadí, 2. místo ve vrchařské soutěži, 4. místo v bodovací soutěží
Anthony Turgis (FRA) TotalEnergies: 122. místo v celkovém pořadí, 3. místo v bodovací soutěži.

No, zajímalo by mne, pokud tři Francouzi spustí něco ve své řeči, zda jim Abrahamsen něco rozumí...

130

Alvignac (690 obyvatel)
Lázeňské město vodami řeky Salmière, jejíž pramen se nachází kilometr od městečka. Sodné síranové vody Alvignac-Miers působí na poruchy trávicího systému a močových cest. Většina budov byla postavena na počátku 20. století pro ubytování lázeňských návštěvníků.

132

Nedobré zprávy pro Romana Kreuzigera, sportovního manažera týmu Bahrain Victorious. Jeden z lídrů Pello Bilbao odpadl na vrchařské prémii 4. kategorie a bude muset hodně máknout, aby se dostal zpátky do pelotonu. Bilbao je na 35. místě v pořadí, před ním jsou dva týmoví kolegové Jack Haig (22.) a Egan Bernal (až na 15. místě). Letos je Bahrain Victorious trošku za očekáváním.

136

Z dnešní etapy odstoupil Fabio Jakobsen (Team DSM-Firmenich PostNL) a nenastoupil do ní Michael Mørkøv, dánský cyklista Astany, pro kterého jde o poslední sezonu.

Celkem odstoupilo teprve 10 závodníků, z toho 6 v posledních dvou etapách. V osmi cyklistech (bez dvou závodníků) pokračuje tým Astana Quazaqstan Team, Cofidis (včera mínus 2) a Lidl-Trek.

136

Padirac (170 obyvatel)
Vesnice proslulá světovou stejnojmennou jeskyní, která je bývalou podzemní komorou uzavřenou stropem. Od roku 1937 byl do 70. let 20. století byl obnoven její průzkum a od té doby se potápěčům podařilo pokrýt prakticky celou její známou síť. Její vchod je velký 35 metrů, na dně propasti, 103 metrů pod povrchem, protéká podzemní řeka. První turistické návštěvy se zde uskutečnily 1. 11. 1898 a drží rekord v návštěvnosti podzemní turistiky ve Francii (482 831 vstupů z roku 2017).

139

Na další vrchařské prémii, která je za dalších 22 kilometrů, může být Abrahamsen opět první.

Vrchařská prémie 4. kategorie, Côte d'Autoire, 62,8 km:
(2,7 km, průměr 5,9 %)
1. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 1 bodů

141

Je to přesně tak, jak jsme si mysleli. Norský cyklista Uno-X Mobility Jonas Abrahamsen bere 1 bod na vrchařské prémii 4. kategorie a stahuje Tadeje Pogačara na 2 body. Pogačar jich má 36, Abrahamsen 34.

142

1,2 kilometrů do cíle. Půjde si Jonas Abrahamsen pro bod?

143

Právě začalo 2,7 kilometrů dlouhé stoupání 4. kategorie na Côte d'Autoire. Cyklisty čeká převýšení 5,9 %.

145

Právě tímto městem čtveřice na čele právě projela a peloton zde bude muset být hodně opatrný, jelikož uličky města jsou hodně úzké.

147

Saint-Jean-Lespinasse (410 obyvatel)
Městečko se zámkem Château de Montal ze 16. století. Panství získal Robert de Balzac, komorník Ludvíka XI. Skládá se ze dvou křídel rámujících hlavní nádvoří a tří kruhových nárožních věží zakončených střechami a čtvercovými věžemi. Fasády jsou v souladu se středověkou tradicí a ornamentální program dělá zámek jedinečným. Proto je samozřejmě i on historickou památkou, nacív se může pyšnit tím, že během války ukrýval obraz Monu Lisu.

148

Rychlostní průměr v první hodině závodu je 51,8 km/h.

149

Na čele se stále nic neděje, kvarteto Madouas, Pacher, Abrahamsen a Turgis má k dobru něco málo přes tři minuty. Čelo na pelotonu kontroluje stáj Deceuninck-Alpecin.

152

Saint-Céré (3 440 obyvatel)
Počátky městečka sahají do 8. století. Městečko se pyšní řadou starých sídel a roubených domů, z nichž nejznámější je Sněmovna konzulů ze 16. století s malbami a krbem. Přízemí a první patro je využíváno na výstavy, ve druhém patře sídlí sdružení. Jde také o historickou památku.

155

Náskok kvarteta na čele se ustálil na 3:15 minutách a nějaká ta sekunda kolem. Na první vrchařskou prémii zbývá kolem 12 kilometrů.

160

Biniam Girmay je zpět v pelotonu, který ztrácí 3:18 minuty na čtveřici cyklistů v úniku.

165

Z pelotonu se odpojil Biniam Girmay, což může hrát v konečném účtování etapy velkou roli, pokud se Eritrejci nepodaří dostat se zpátky.

166

Kvartet na čele má nyní náskok 3:32 minuty a troufám si říct, že minimálně na dvě vrchařské prémie dojede tato skupinka jako první.

167

Department Lot se 174 000 obyvateli (o něco větší než na úvod Cantal) s prefekturou Cahors.

Sousceyrac-en-Quercy (1 330 obyvatel)
Město vzniklo sloučením obcí Sousceyrac, Calviac, Comiac, Lacam-d'Ourcet a Lamativie. Zachoval si svou středověkou minulost z 15. až 17. století. Nachází se v něm opevněný hrad Grugnac ze 17. a 18. století, který je také veden jako historická památka.

168

Náskok kvarteta v pořadí je rázem téměř tří minut a neustále se zvyšuje. Nikdo není ohrožením pro celkové pořadí, protože Madouas i s nyní tříminutovým náskokem by se posunul ze 33. místa sotva o pozici dopředu, ale může se bojovat o zelený a puntíkatý trikot.

172

Pro Jonase Abrahamsena může být dnešním cílem – jak už bylo zmíněno v preview – zisk tří bodů do vrchařské soutěže, tedy ovládnutí všech tří vrchařských prémií čtvrté kategorie. A pokud by se mu podařilo být první i na sprinterské prémii, mohl by by brát 20 bodů a posunout se na třetí pozici právě před Turgisem, který je v úniku taky.

173

Tadej Pogačar není zraněn, vrací se pomalu zpět do pelotonu. A pokud racecenter Tour de France funguje dobře, na čele jsou čtyři závodníci: Valentin Madouas (33. místo v průběžném pořadí), Quentin Pacher (61.), Jonas Abrahamsen (70. a 2. místo ve vrchařské soutěži a 4. místo v sprinterské) a Anthony Turgis (122.).

177

Finito, konec. Fabio Jakobsen po Giro d'Italia nedokončí ani Tour de France a jeho letošní trápení na Grande Boucle končí.

179

Jeden z cyklistů týmu Alpecin-Deceuninck leží na asfaltu a nevypadá to vůbec dobře.

180 km

Místo prvního velkého úniku následuje první pád, do kterého se zapletl i Tadej Pogačar. Ten sice žádné velké problémy nemá, ale chvilku bohužel pokračovat nemohl. V tomto okamžiku by mělo čelo pelotonu, na kterém je v puntících Jonas Abrahamsen, zpomalit.

182

Přes 20 kilometrů 12. etapy je za námi a zatím se stále marně čeká na úspěšný únik.

185

Na čele je například Warren Barguil, Richard Carapaz, Magnus Cort nebo Wout Poels, velmi známá jména pelotonu.

185

Peloton je stále pohromadě, zatím neevidujeme žádný další pokus o únik. Místo toho se velmi trápí Fabio Jakobsen, jenž bude mít opět problém splnit časový limit.

189

Zatímco na čele pelotonu jsou další a další nástupy a na čele byl chviličku i Mark Cavendish, Fabio Jakobsen hned dostal naloženo přes 1:46 minuty.

193

Dopředu šel také Louis Meintjes, což je velmi známé jméno. Jihoafričan se na chviličku připojil ke dvojici z úniku, který je ale následně pohlcen a peloton je po 10 kilometrech znovu pohromadě.

194

Fabio Jakobsen má opět problém, nestačí pelotonu a v malém stoupání se poprvé odpojuje. To je zatím velmi strastiplný závod pro Nizozemce, který je prakticky pořád k vidění na chvostu.

195

Na malou chvíli to vypadalo, že se ke Genietsovi a Gachignardovi připojí další jezdec, respektive je bude stíhat, zatím tomu ale tak není. V pelotonu jsou k vidění další nástupy, zatím se ale nikdo nedokázal docvaknout na dvojici dosavadních uprchlíků, kteří mají asi 10 sekund k dobru.

198

Sansac-de-Marmiesse (1 370 obyvatel)
Ve městě se nachází opevněný hrad Château de Veyrières z 13. až 17. století, který se skládá z několika částí postavených z hrubého kamene a pokrytých břidlicovou krytinou. Je již 37 let veden jako historická památka, ovšem v současnosti je návštěvníkům přístupný pouze park.

199

Na čele máme dva jezdce s náskokem zhruba 8 sekund na peloton. S Kévinem Genietsem jede v tandemu Thomas Gachignard (Totalenergies), jenž je v průběžném pořadí ještě o 18 příček níže na 87. pozici.

203,5

Ytrac (4 320 obyvatel)
Město, ve kterém se narodil Antonin Magne, dvojnásobný vítěz Tour z let 1931 a 1934, který byl po konci kariéry také uznávaným sportovním ředitelem a funkcionářem. Vždy odmítal doping a jeho mottem bylo: Sláva není nic bez ctnosti. Tour se zúčastnil desetkrát a včetně dvou vítězství byl devětkrát v první desítce. Město je známé také zámkem Château de Lamartinie, který byl v roce 1989 zapsán jako historická památka.

203,5

Hned po prvních metrech se dere do popředí Kévin Geniets, Lucemburčan ze stáje Groupama-FDJ, jenž je na 69. místě průběžného pořadí.

203,6

Start: město Aurillac:

Aurillac je městem festivalu pouličního divadla z roku 1986. Největší evropský festival divadelního a pouličního umění, který navštíví přibližně 600 společností z celého světa. Probíhá v polovině srpna a během 4 dnů ho navštíví kolem 200 tisíc lidí.

Má také několik historických památek (Château Saint-Étienne z 9. století, Opatský kostel Saint-Géraud, Cantal Prefecture a další).

Tour de France hostí poosmé, přičemž šestkrát zde byl cíl etapy, naposled v roce 2008 a zvítězil známý Španěl Luis Leon Sanchez. Naposled se zde startovalo o tři roky později etapou, na jejímž konci byl první německý tank André Greipel. Město hostilo i některé největší francouzské závody a vždy vyhrál slavný jezdec (Bradley Wiggins na Tour de l'Avenir v roce 2005, Peter Sagan v Paříž-Nice v roce 2010 a Edvald Boasson-Hagen v Dauphiné v roce 2019).

Start

12. etapa byla zahájena.

Ačkoliv je etapa převážně rovinatá, na jezdce čekají tři vrchařské prémie 4. kategorie (pokaždé za jeden bod). Teoreticky se ve vrchařské soutěži tedy nic měnit nebude. Tadej Pogačar bude stále držitelem puntíkatého trikotu, ale protože jede ve žlutém, poveze puntíky Jonas Abrahamsen, který může Pogačara maximálně dotáhnout na 36 bodů.

Zhruba v polovině etapy (110 km) je spurtérská prémie a poté se budou body samozřejmě rozdávat i v cíli. Ani v bodovací soutěži se nic nebude měnit, Biniam Girmay z Eritrey má náskok 74 bodů před Jasperem Philipsenem. Dnes bude ve hře celkem 70 bodů do soutěže o zelený trikot.

Týmové pořadí po 11. etapě (čísla na žlutém podkladu)

1. UAE Emirates 135:10:57
2. Soudal Quick-Step +21:03
3. INEOS Grenadiers +22:22
4. Visma – Lease a Bike +24:14
5. Red Bull-Bora-hansgrohe +32:20

Pořadí jezdců do 25 let po 11. etapě (bílý dres)

1. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step 45:01:40
2. Carlos Rodríguez (ESP) INEOS Grenadiers +3:34
3. Juan Ayuso (ESP) UAE Emirates +6:03
4. Matteo Jorgenson (USA) Visma – Lease a Bike +7:50
5. Santiago Buitrago (ECU) Bahrain Victorious +8:35

Pořadí vrchařské soutěže po 11. etapě (puntíkovaný dres)

1. Tadej Pogačar (SLO) UAE Emirates 36 bodů
2. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 33
3. Jonas Vingegaard (DEN) Visma – Lease a Bike 28
4. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step 18
5. Valentin Madouas (FRA) Groupama – FDJ 16

Pořadí bodovací soutěže po 11. etapě (zelený dres)

1. Biniam Girmay (ERI) Intermarché – Wanty 267 bodů
2. Jasper Philipsen (BEL) Alpecin – Deceuninck 193
3. Anthony Turgis (FRA) TotalEnergies 121
4. Jonas Abrahamsen (NOR) Uno-X Mobility 107
5. Fernando Gaviria (COL) Movistar 100

Celkové pořadí po 11. etapě (žlutý dres)

1. Tadej Pogačar (SLO) UAE Emirates 45:00:34
2. Remco Evenepoel (BEL) Soudal-Quick Step +1:06
3. Jonas Vingegaard (DEN) Visma – Lease a Bike +1:14
4. Primož Roglič (SLO) Red Bull – BORA – hansgrohe +2:45
5. João Almeida (POR) UAE Emirates +4:20
6. Carlos Rodríguez (ESP) INEOS Grenadiers +4:40
7. Mikel Landa (ESP) Soudal Quick-Step +5:38
8. Adam Yates (GBR) UAE Emirates +6:59
9. Juan Ayuso (ESP) UAE Emirates +7:09
10. Giulio Ciccone (ITA) Lidl-Trek +7:36
...
96. Jan Hirt (CZE) Soudal Quick-Step +1:49:40

Dobrý den, ještě jednou vítejte v pořadí již u 12. etapy letošní Tour de France. Celkem 203,6 kilometrů dlouhá etapa (mj. jen o 7,4 kilometrů kratší etapa než včerejší druhá nejdelší) bude rovinatá a po předešlé náročné horské zkoušce bude opět šance pro spurtéry. Začínáme v Aurillacu ve 12:50 a v cíli ve Villeneuve-Sur-Lot by měli být první cyklisté kolem 17:30 hodin.

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.