Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Online reportáž

Děkujeme za pozornost a u další etapy italského Gira na Viděnou!

Lídři jednotlivých soutěží po 10. etapě:

Nejlepší vrchař:
Diego Rosa

Nejlepší závodník v bodovačce:
Arnaud Demare

Nejlepší mladý jezdec:
Juan Pedro Lopez

Nejlepší tým:
Bora-hansgrohe

Celkové pořadí po 10. etapě:
1. Juan Pedro Lopez 37:52:01
2. Joao Almeida + 0:12
3. Romain Bardet + 0:14
4. Richard Carapaz + 0:15
5. Jai Hindley + 0:20
6. Guillaume Martin + 0:28
7. Mikel Landa + 0:29
8. Domenico Pozzovivo + 0:54
9. Emanuel Buchmann + 1:09
10. Pello Bilbao + 1:22
...
14. Jan Hirt + 3:09

Celkové pořadí 10. etapy:
1. Biniam Girmay 4:32:07
2. Mathieu van der Poel
3. Vincenzo Albanese
4. Wilco Kelderman
5. Richard Carapaz
6. Koen Bouwman
7. Romain Bardet
8. Pello Bilbao Lopez De Armentia
9. Joao Almeida
10. Mauro Schmid
...
28. Jan Hirt

Dnešní etapa je u konce a vítězem je eritrejský talent Beniam Girmay! Závěrečné kilometry byly opravdu dramatické a byla to velmi dynamická podívaná, ve které si to o prvenství rozdali dva největší favorité. Nicméně dlouhou kapitolou dnešní etapy byl tříčlenný únik Bias, Naesen a De Marchi, přičemž posledně jmenovaný vzdoroval až do posledních 20 km. Vedoucí muž Lopez, stejně jako Jan Hirt, dojel ve vedoucí skupině.

Cíl

Girmay nakonec ustál závěrečný nápor van der Poela a stává se prvním africkým vítězem etapy Gira!

Cíl

Girmay a Van der Poel! Nádherný souboj v závěrečném spurtu!

1km

Poslední kilometr!

2,1km

Buchmann poodjel hlavní skupině! Situace je opravdu dramatická a každý pokus o útok je zatím úspěšně eliminován.

4,3km

Van der Poel nyní zaútočil samostatně a získal si náskok.

5,7km

Bardet, Buchmann a další dva jezdci se lehce odtrhli od hlavní skupiny.

7km

Vidíme množství drobných útoků, nyní došlo k nepříjemnosti, neboť někteří z jezdců špatně odbočili na nepřehledné zatáčce.

8km

Jezdci opět pohromadě! Na čele se vytvořila přibližně 40-ti členná skupina. Vedoucí muž Gira v ní nechybí.

9km

Allesandro Covi (UAE) rovněž zkouší své štěstí.

9km

Situace na čele je aktuálně velmi dynamická a mění se každou vteřinu, na čele jsou nyní dva dresy Ineosu, jezdci ,kteří nemají na dnešní etapě žádné ambice pomalu odpadají.

12km

Poslední stoupání na Monsano má délku 4,1 km, průměrné stoupání činí 4,2 %, maximální pak 11%. Odvahu k útoku nyní sebral Tobias Foss, norský závodník má však zatím jen malý náskok.

15km

Nyní sledujeme sjezd, po kterém bude následovat poslední velké stoupání dnešní etapy. Alpecin nyní přebírá iniciativu na čele pelotonu. Všichni jezdci jsou pohromadě.

21km

Končí i poslední sympatický pokus udržet náskok původního úniku. Ital De Marchi je definitivně dostižen pelotonem!

23km

De Marchiho na čele závodu nyní čeká těžká práce, 45 vteřin drží, avšak ještě ho čeká přes 20 km, což bude nesmírně těžké, když se nemá s kým vystřídat.

25km

Peloton nyní ztrácí na De Marchiho 44 vteřin, přičemž Bias a Naesen budou co nevidět dostiženi pelotonem. Na čele závodu tak zůstává poslední mohykán.

30km

Snaha roztrhat hlavní pole jezdců se nepodařila a peloton zase tvoří jedna homogenní skupina. Každopádně De Marchi na čele závodu si zatím vede dobře a má na zbytek úniku značný náskok.

31km

Doumolin (Jumbo Visma) mění kolo kvůli technickým problémům. Nově zformovaná trojička před pelotonem si zatím drží jen malý náskok.

33km

Jensen se dnes již podruhé snaží roztrhat peloton, několik jezdců se ho chytlo, uvidíme, jestli se někomu podaří odtrhnout, skupinu zatím tvoří spolu s dánským jezdcem i dva další závodníci. Z úniku nám naopak zvyšuje tempo De Marchi (Israel), který svým dvěma kolegům poodjel.

35km

Tým Intermarché, za který jezdí i Jan Hirt, se dnes stará z velké části o vedení pelotonu spolu s týmem Alpecin. 1:11 má nyní k dobru trio Bais, De Marchi a Naesen.

40km

Etapa bude nyní ve stylu nahoru dolů. Únik má k dispozici 1:30.

2. sprinterská prémie (Filottrano):
1. Bais – 03"
2. De Marchi – 02"
3. Naesen – 01"

45km

Náskok úniku klesl poprvé pod 2 minuty. Jan Hirt (Intermarché) se drží bezpečně v pelotonu. Dnes dosáhl český jezdec maximální rychlosti 88 km/h.

50km

Van der Poel je zpět v pelotonu! 2:12 je aktuální náskok trojice na čele.

53km

Ani Carapaz (Ineos) však nemá kontakt s čelem pelotonu. Kolumbijec dnes řeší již poněkolikáté podobný problém.

56km

Krátké stoupání kolem kostela a trojice na čele pádí dál směrem k cíli. Náskok 2:35. V pelotonu řeší naopak problémy van der Poel (Alpecin), který musel měnit kolo. Jezdec z Nizozemí bude muset stahovat skoro minutu na čelo pelotonu.

60km

Závod má opět starý dobrý scénář, tříčlenný únik a peloton, který nadále stahuje ztrátu, ale únik ji drží na přijatelné úrovni.

65km

2:41, náskok úniku se nám již začíná povážlivě tenčit.

2. vrchařská prémie (K. O. M. Recanati):
1. De Marchi – 3
2. Bais – 2
3. Naesen – 1

71km

De La Cruz (Astana) se nám nyní odpoutal od pelotonu, jeho pokus zatím zůstal bez odpovědi ostatních jezdců.

72km

Čelní závodníci již dobývají další vrchařskou prémii, přičemž tato je dnešní nejnáročnější. Náskok na zbytek startovního pole činí 3:50.

75km

Tak Ewan do kopce opravdu ztrácí a nyní jede osamocen. Únik má aktuálně náskok 3:58.

79km

Trať bude nyní velmi rychle měnit profil a sjezdy přejdou ve stoupání. Únik má k dispozici stále výhodu 4:05. Naopak Caleb Ewan (Lotto) šlape do stoupání se značnými obtížemi, což je určitě nečekaný vývoj. Podobně je na tom i Carapaz (Ineos), který je v celkovém pořadí na 4. příčce.

81km

Jensenovo dobrodružství mělo jen jepičí život a dánský jezdec je rychle pohlcen pelotonem, který nyní značně zvýšil tempo.

82km

Jensen má před pelotonem náskok asi 12 vteřin, únik poté 4:22.

1. vrchařská prémie (Crocette Di Montecosaro):
1. De Marchi – 3
2. Bais – 2
3. Naesen – 1

88km

Christopher Jensen (Trek Segafredo) se nám odpoutal od pelotonu a na vlastní pěst se vydal stíhat únik! Lopez si v této části již musí dávat větší pozor, celkově vede o pouhých 12 vteřin před Almeidou.

90km

Do úvodního stoupání se nám dostal již i peloton, 4:14 činí nyní náskok pro únik.

93km

V pelotonu se o zbývající sprinterské body bojovalo výrazně aktivněji. Únik je již v prvním stoupání, které má maximální sklon 13 %, přičemž má k dobru 4:32.

96km

Bais (Drone) se na sprinterské prémii příliš nenadřel, jelikož jeho doprovod se držel za jeho zády. 10 bodů pro Itala na první dnešní prémii.

96km

1. sprinterská prémie (Civitanova Marche):
1. Bais – 12,10
2. Naesen – 8,6
3. De Marchi – 6,3
4. Nizzolo – 5,2
5. Démare – 4,1
6. Girmay – 3
7. De Gendt – 2
8. Gaviria – 1

101km

Tak za malou chvilku se nám rozhodne o vítězi 1. sprinterské prémie, přičemž končí dlouhá rovinatá část dnešní etapy.

108km

Senne Leyssen (Alpecin) je jeden z nejaktivnějších můžu na čele pelotonu a často udává jeho tempo, kromě něj je na vrcholu k vidění i několik dresů týmu Lotto. Únik má nyní náskok 4:22.

116km

Pomalu, ale jistě, se nám blíží první sprinterská prémie, kam dorazí jako první s největší pravděpodobností únik. Nebe je prakticky bez mráčku. Trojice má náskok 4:33.

123km

Náskok dnešního úniku nám poslední dobou stále klesá a aktuálně činí 4:55. Na relativně otevřeném pobřeží má samozřejmě peloton vzhledem k větrným podmínkám výhodu.

130km

5:30, to je aktuální výhoda hrdinné trojice na čele závodu. Atmosféru etapy nám dokresluje i reklamní vlak, jež sleduje peloton dlouhou část dosavadní trasy. Průměrná rychlost závodu je přibližně 48 km/h, což je vzhledem ke směru větru vysoké tempo.

136km

Náskok nám nyní přece jen po dlouhé době spadl pod hranici 6 minut (5:48). Etapa nás mezitím zavedla do města San Benedetto del Tronto.

145km

Situace závodu je velmi stabilní, belgicko-italská trojice drží svůj stabilní náskok a peloton drží pohromadě. Dá se předpokládat, že kopcovitá část nám přinese více dynamiky do etapy. Jan Hirt, 14. muž celkového pořadí, se drží v pelotonu.

155km

Trio na čele i nadále vzorně spolupracuje, ale jejich náskok zůstává konstantní.

159km

Jezdci jsou momentálně v přímořském letovisku Giulianova. Únik si drží náskok 6:16.

162km

Marc Cavendish (Quick-Step) je nucen zastavit, zřejmě kvůli technickým problémům. Britský jezdec z ostrova Man je však rychle zpět.

164km

Čelo závodu se nyní pohybuje rychlostí kolem 47 km/h a jeho náskok tak nadále utěšeně roste.

169km

Přes 5 minut. Takový náskok si již dokázal vybudovat únik na čele etapy. Z jezdců je dozajista nejzkušenější Alessandro De Marchi (Israel Premier Tech), který si již v kariéře dokázal dojít pro etapové prvenství, hned 3x na španělské Vueltě.

174km

3:11 k dobru pro dnešní únik. Nicméně etapa je dnes opravdu dlouhá.

178km

Náskok nám nyní roste raketovým tempem, momentálně 1:13. Vzhledem k tomu, že nejlepší z jezdců v úniku má ztrátu na Lopeze přes hodinu, nemají se jezdci na celkové pořadí proč stresovat.

180km

Tempo pelotonu přeci jen trochu polevilo a únik si získal náskok 35 vteřin.

185km

Od začátku jsme svědky vysokého tempa, navíc od pelotonu se odtrhávají další závodníci. Předchozí den volna pravděpodobně využili jezdci ideálně.

186km

Tříčlenný únik má aktuálně k dobru na peloton kolem 23 vteřin.

191km

Situace na špici se nám trochu uklidnila a lze ji tak konečně bezpečně popsat. V úniku jsou aktuálně tři jezdci. Naesen (BEL), De Marchi (ITA) a Bais (ITA).

192km

Lopez (Trek Segafredo), vedoucí muž celkové klasifikace, se samozřejmě zatím nikam nežene a je ukryt hluboko v pelotonu.

194km

Tak máme tu první pokus o únik. Jedná se o pětičlennou skupinku.

196km

Zelená vlajka zavlála a začínáme na ostro! 10. etapa začíná.

První část etapy vede po pobřeží, kde by mohl působit problémy vítr od moře, jezdci jsou momentálně v ulicích startovního města Pescara.

Jezdci nám vyráží a momentálně se budou pohybovat v neutrální zóně.

Mezi největší favority dnešní etapy patří Mathieu van der Poel a Biniam Girmay. Každopádně uvidíme, jestli se dnes podaří některý z úniků. První část etapy bude pro tento účel rozhodně náročná, spíše bude pro únik vhodnější kopcovitější pasáž. V cílovém městě máme momentálně 26°C a skoro jasno.

Lídři jednotlivých soutěží po deváté etapě:

Nejlepší vrchař:
Diego Rosa

Nejlepší závodník v bodovačce:
Arnaud Demare

Nejlepší mladý jezdec:
Juan Pedro Lopez

Nejlepší tým:
Bora-hansgrohe

Celkové pořadí po deváté etapě:
1. Juan Pedro Lopez 37:52:01
2. Joao Almeida + 0:12
3. Romain Bardet + 0:14
4. Richard Carapaz + 0:15
5. Jai Hindley + 0:20
6. Guillaume Martin + 0:28
7. Mikel Landa + 0:29
8. Domenico Pozzovivo + 0:54
9. Emanuel Buchmann + 1:09
10. Pello Bilbao + 1:22
...
14. Jan Hirt + 3:09

Na jezdce v dnešní etapě čeká 196 km dlouhá trasa v blízkosti východního pobřeží, která je rozdělená velmi zřetelně na dvě části. Prvních 100 km je rovinatých a jsou zakončeny sprinterskou prémií. Poté se trať začíná vlnit. V této části je pro jezdce k dispozici další sprinterská prémie a na své si přijdou i vrchaři, ačkoliv všechny ze 3 prémií jsou pouze 4. kategorie. Závěrečný kilometr trati v městečku Jesi má pouze mírné stoupání.

Pěkný den, vítejte u 10. etapy italské grandtourového závodu Giro d'Italia.

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:40.