Williams zvládl přetahovanou s Ferrari a Maldonado slaví triumf v F1

PREMIÉROVÉ VÍTĚZSTVÍ. Venezuelan Pastor Maldonado se na pódiu raduje ze svého prvního vítězství ve formuli 1 v kariéře. | foto: Reuters

13 2012
Velká cena Španělska formule 1 nabídla zajímavý průběh a nečekaného vítěze. Pastor Maldonado z Venezuely vrátil po osmi letech tým Williams na vrchol. Druhé místo patřilo zklamanému domácímu jezdci Fernandu Alonsovi z Ferrari, který po většinu závodu vedl, těsně třetí dokončil spolehlivý Kimi Räikkönen s vozem Lotus.

Byl to emotivní moment nejen pro vítězný tým, ale pro celou formuli 1. A také pro jednu jihoamerickou zemi.

Nejstarší šéf stáje formule 1 Frank Williams již při projetí svého jezdce cílem poskytoval ze svého invalidního vozíku jeden rozhovor za druhým a zářil úsměvy na všechny strany. Není v šampionátu nikdo, kdo by mu po letech trápení triumf nepřál.

Závod jsme sledovali v on-line reportáži

Williams je třetí nejúspěšnější tým historie a v Barceloně slavil 114. vítězství v mistrovství světa, ale nevyhrál osm let. Naposledy provedl jeho auto cílem na vedoucí pozici další Jihoameričan Juan Pablo Montoya v roce 2004 v Brazílii.

Pastor Maldonado je bývalým šampionem série GP2 a před rokem se v F1 hlavně učil. A zdá se, že jeho školní rok proběhl bezchybně. Ve 27 letech slaví životní vítězství, které je zároveň premiérovým triumfem jeho země v Grand prix, kde se ještě nikdy předtím venezuelská hymna nehrála.

Maldonado startoval do závodu z první příčky, ale v kvalifikaci nebyl nejrychlejší. Pomohla mu chyba týmu McLaren, který natankoval do Hamiltonova auta málo paliva a Brit nemohl zajet po dojetí kvalifikace až do boxů. Tím porušil pravidla a závod pro něj začínal z posledního místa na startu. Venezuelan dostal darem od konkurenčního týmu pole position.

Na startu byl nejlepší druhý muž kvalifikace, domácí jezdec Fernando Alonso. Ferrari má tradičně vynikající starty a Španěl se v první zatáčce natlačil před Maldonada. V prvních kolech se Venezuelanovi vzdaloval a zdálo se, že hučící ochozy na okruhu Catalunya čeká triumf jejich milovaného pilota. Williams se však v průběhu závodu dokázal zlepšit a sváděl s Ferrari zcela vyrovnanou bitvu.

Fotogalerie

Za vedoucí dvojicí se zařadil po startu Kimi Räikkönen. Kdo však očekával, že tým Lotus potvrdí svou letošní rychlost a Fin půjde brzo do vedení, musel být zklamaný. Räikkönen od prvních kol ztrácel. Maldonado i Alonso byli jasně rychlejší a černo-zlatý stroj se za nimi ztrácel v zatáčkách okruhu Catalunya.

Ještě pomalejší než Räikkönen byl jeho týmový kolega Romain Grosjean. Francouzská stáj plánovala útok na samotný závěr závodu, ale v plánech určitě nebylo, že v úvodu tolik ztratí. Jak se před cílem ukázalo, stačilo být o pár vteřin lepší a vítězství neslavil Maldonado, ale Räikkönen.

Zatím si Alonso v čele držel dostatečný odstup na svého největšího soupeře a Maldonado se musel spokojit s druhým místem. Nic na tom nezměnila ani první zastávka v boxech. Všichni tři jezdci v čele měnili pneumatiky chvíli po sobě a Ferrari dokonalou prací mechaniků získalo Alonsovi další cenné desetiny. Pak však přišla rudá tragedie.

Kolem dvacátého kola začal Maldonado, jehož vůz Williams opotřebovával pneumatiky viditelně pomaleji než konkurenční Ferrari, stahovat ztrátu a brzo již kroužil těsně za vedoucím Alonsem. Ve 25. kole zamířil pro nové pneumatiky a získal tak šanci jít do vedení.

Fernando Alonso zůstal na starších gumách na dráze o dvě kola déle než Maldonado, a to byla chyba. Nejen, že kvůli tomu přišel o pár desetin, protože Venezuelan v té chvíli zajížděl nejlepší kola závodu, ale o několik vteřin ho připravil neposlušný závodník jedoucí o kolo zpět.

Charles Pic ze stáje Marussia nechtěl před sebe Španěla pustit několik zatáček, zavřel mu dokonce jízdní stopu a byl po zásluze potrestán za nerespektování modrých vlajek průjezdem boxovou uličkou. To však nebylo Alonsovi nic platné. Nepomohlo mu ani mávání zaťatou pěstí z kokpitu. Po návratu z boxů byl více než tři vteřiny za Maldonadem. Ve Ferrari zklamaně vrtěli hlavou - právě prohráli rozhodující boj Velké ceny Španělska.

Kimi Räikkönen v té chvíli ztrácel ne vedoucí duo přibližně dvacet vteřin. Vůbec to nevypadalo, že by snad ještě mohl ohrozit jezdce před sebou. Že by mohl bojovat o vítězství. Chyba.

NA RAMENOU. Nejlepší trojice Velké ceny Španělska F1 (zleva): Fernando ALonso,

NA RAMENOU. Nejlepší trojice Velké ceny Španělska F1 (zleva): Fernando ALonso, Pastor Maldonado a Kimi Räikkönen.

PREMIÉROVÉ VÍTĚZSTVÍ. Venezuelan Pastor Maldonado se na pódiu raduje ze svého

PREMIÉROVÉ VÍTĚZSTVÍ. Venezuelan Pastor Maldonado se na pódiu raduje ze svého prvního vítězství ve formuli 1 v kariéře.

VE VEDENÍ. Pastor Maldonado s williamsem jede na prvním místě ve Velké ceně

VE VEDENÍ. Pastor Maldonado s williamsem jede na prvním místě ve Velké ceně Španělska.

Tým Lotus zvolil trochu odlišnou strategii - pokaždé nechal své jezdce na dráze o něco déle než jejich soupeři a v posledních kolech tak byli Räikkönen s Grosjeanem nerychlejšími piloty na okruhu. Francouz nebyl nikomu nebezpečný, jeho ztráta z předchozího průběhu byla tak velká, že se čtvrtým místem již nemohl nic dělat, zato Kimi Räikkönen stahoval více než vteřinu na kolo dvojici před sebou a čím dál víc to vypadalo, že by snad mohl ještě pomýšlet na postup ze třetího místa.

Ani před ním nesledovali diváci na okruhu žádnou krouživou nudu. Maldonado sice při závěrečných přezouváních vedení udržel, ale Alonso zrychlil a sedmnáct kol před cílem již sledoval zadní křídlo nečekaného soupeře z bezprostřední blízkosti.

Ve Ferrari začali vážně přemýšlet o vítězství, ale doražení Maldonada bylo vše, co pneumatiky Pirelli na vozu Ferrari dokázaly. Alonso se chvíli držel těsně za Maldonadem, zkusil dokonce jeden nikterak nebezpečný útok a poté... A poté se začal vzdalovat zpátky, odkud přijel. Zatímco Venezuelan průměrně rychlou a opatrnou jízdou na prvním místě pošetřil gumu na běhounu svých pneumatik, jeho španělský soupeř ji při stíhačce sjel.

Dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso v posledních kolech ztrácel, Maldonado, který zatím nevyhrál ve formuli 1 vůbec nic, si před ním jel pro vítězství, a za ním řádil bývalý šampion Kimi Räikkönen. Fin se blížil rudému stroji každým kolem. Stihne to. nebo ne? Stačil jeden neposlušný jezdec o kolo zpět a byl těsně za Alonsem.

Za nečekaně poklidným a suše spokojeným Maldonadem projel nakonec jako druhý cílem Fernando Alonso. Pokud by jel dál, tak již na konci cílové rovinky, v další zatáčce, by Räikkönen byl před ním. Na čáře mu totiž chybělo jen pár desetin.

Navzdory dvěma smolným závodům a některým strategickým zaváháním je tým Lotus nejpříjemnějším překvapením sezony a Kimi Räikkönen nejlepším navrátilcem do formule 1 možná od dob šampionů formátu Laudy nebo Prosta. V mistrovství světa mu patří čtvrtá příčka a vedoucí duo Vettel, Alonso má na dohled.

V čele mistrovství světa je spolu s Fernandem Alonsem obhájce titulu Sebastian Vettel. A nutno uznat, že zcela zaslouženě. Red Bull nepostavil pro letošní sezonu nejrychlejší auto, což dokazuje Mark Webber, který v Barceloně neměl ani na body, ale Sebastian Vettel stihl za pár závodů odbourat všechny své kritiky a bezchybnými jízdami sbírá body stejně rychle jako McLaren chyby.

Lewis Hamilton s mclarenem v čele vláčku ve Velké ceně Španělska.

Lewis Hamilton s mclarenem v čele vláčku ve Velké ceně Španělska.

PO STARTU. Fernando Alonso s ferrari vede Velkou cenu Španělska.

PO STARTU. Fernando Alonso s ferrari vede Velkou cenu Španělska.

PO STARTU. Fernando Alonso s ferrari vede Velkou cenu Španělska.

PO STARTU. Fernando Alonso s ferrari vede Velkou cenu Španělska.

Vettel startoval v Barceloně jako osmý, protože v Barceloně neodjel v závěrečné části kvalifikace jediné letmé kolo, na startu nebyl nejrychlejší a navíc byl potrestán průjezdem boxy za porušení trochu sporného pravidla, kdy spustil systém DRS na zadním křídle v místě, kde vlály žluté vlajky. Přesto obsadil výborné šesté místo.

Před závěrečnou fází závodu byl německý jezdec na hranici desítky, ale výbornou prací s pneumatikami neztratil výkon vozu až do cíle a prohnal se jak kolem obou jezdců McLarenu, tak kolem Nika Rosberga z Mercedesu. Pátý Kamuj Kobajaši mohl být rád, že závod nebyl o nic delší, Vettela již viděl ve zpětných zrcátkách.

Naopak pokračovalo trápení McLarenu. V závěru oběma jeho jezdcům odešly pneumatiky a Hamilton ani Button neměli proti Vettelovi šanci. Button mohl být rád, že Webber na tom byl ještě o něco hůř. Jak ukázal Hamilton v kvalifikaci, tým z Wokingu má nejlepší auto, ale neumí s ním zacházet. K tomu se každý závod přidávají nepochopitelné chyby inženýrů a mechaniků, což je u možná nejbohatší stáje šampionátu šokující fakt.

Hamilton, tedy nejrychlejší jezdec Velké ceny Španělska, startoval kvůli chybám týmu poslední, po zastávce v boxech vrazil do špatně postaveného mechanika s pneumatikou a vrátil se na trať na konci vláčku pomalejších jezdců... McLaren letos selhává i strategicky. Jakoby Sam Michael přinesl s sebou od Williamsu i chyby a smůlu všech zúčastněných.

Buttonovi se od prvního tréninku nepodařilo správně nastavit auto, jak v kvalifikaci tak v závodě se pral s nedotáčivostí a nakonec byl rád, že si odváží alespoň nějaké body. Zoufalejší byl snad jen Felipe Massa, který skončil se ztrátou celého kola na patnáctém místě. Zatímco jeho týmový kolega bojoval o vítězství...

Mistrovství světa formule 1 pokračuje za čtrnáct dní Velkou cenu Monaka.

Výsledky Velké ceny Španělska F1:

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Pastor Maldonado Williams 1h39:09.145
2. Fernando Alonso Ferrari + 3.195
3. Kimi Räikkönen Lotus + 3.884
4. Romain Grosjean Lotus + 14.799
5. Kamuj Kobajaši Sauber + 1:14.641
6. Sebastian Vettel Red Bull + 1:17.576
7. Nico Rosberg Mercedes + 1:27.919
8. Lewis Hamilton McLaren + 1:28.100
9. Jenson Button McLaren + 1:30.200
10. Nico Hülkenberg Force India + 1 kolo
11. Mark Webber Red Bull + 1 kolo
12. Jean-Éric Vergne Toro Rosso + 1 kolo
13. Daniel Ricciardo Toro Rosso + 1 kolo
14. Paul di Resta Force India + 1 kolo
15. Felipe Massa Ferrari + 1 kolo
16. Heikki Kovalainen Caterham + 1 kolo
17. Vitalij Petrov Caterham + 1 kolo
18. Timo Glock Marussia + 2 kola
19. Pedro de la Rosa Hispania Racing + 3 kola
20. Sergio Pérez Sauber DNF - 38 kol
21. Charles Pic Marussia DNF - 36 kol
22. Narain Karthikeyan Hispania Racing DNF - 23 kol
23. Bruno Senna Williams DNF - 13 kol
24. Michael Schumacher Mercedes DNF - 13 kol

Pohár konstruktérů:

č. tým body
1 Red Bull 109
2 McLaren 98
3 Lotus 84
4 Ferrari 63
5 Mercedes 43
6 Williams 43
7 Sauber 41
8 Force India 18
9 Toro Rosso 6
10 Caterham 0
11 Hispania Racing 0
12 Marussia 0
Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Další z rubriky

Rychlíci z ostrovů míří do Těrlicka. Prosadí se Červený?

Motocyklový závodník Marek Červený v seriálu IRRC

Třetím závodem pokračuje o víkendu seriál IRRC, tedy neoficiální mistrovství Evropy na přírodních...

Tréninky formule 1 v Silverstonu ovládl Bottas, za ním skončil Hamilton

Pierre Gasly během tréninku na Velkou cenu Británie formule 1

V trénincích na Velkou cenu Británie byl nejrychlejší Valtteri Bottas z Mercedesu. Finský pilot...

Do čela Rallye Bohemia se hned vřítil Kopecký. Potvrdí roli favorita?

Jan Kopecký a Pavel Dresler v úvodu 46. ročníku Rallye Bohemia,

V neděli zhruba v 15.30 bude v Mladé Boleslavi znám vítěz letošního ročníku Rallye Bohemia, která v...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz