Bláznivý závod F1 v Baku vyhrál Ricciardo, překvapil mladík Stroll

Daniel Ricciardo z Red Bullu se v Baku raduje z triumfu v závodě formule 1. | foto: Reuters

25 2017
Bezpočet předjížděcích manévrů, kolize, nehody, tři výjezdy zpomalovacího, zastavení závodu... Velká cena Ázerbajdžánu formule 1 měla všechny parametry špičkové podívané. Problémy favoritů dokázal k nečekanému triumfu využít Daniel Ricciardo s vozem Red Bull, poprvé na stupních vítězů stál kanadský mladík Lance Stroll z týmu Williams.

Fotogalerie

Okruh v Baku potvrdil své výsostné postavení mezi novými okruhy F1. Skvělá městská trať nabídla opět řadu dramat a nečekaných zvratů. Souboje tří vozů přímo na dráze nebyly výjimkou.

Hned po startu naboural Valtteri Bottas do Kimiho Räikkönena, ale zatímco se mladší z obou Finů dokázal do závodu ještě vrátit a slavil nakonec i díky safety car druhou příčku, veterán seriálu s poškozeným vozem ani nedojel do cíle.

Dlouho kroužili vpředu Hamilton s Vettelem, ale za safety car Němec do brzdícího Brita narazil a poté do něj najel úmyslně. Po penalizaci spadl o řadu pozic, Hamilton zase ztratil kvůli opravě bezpečnostního límce v boxech. Před cílem nakonec bojovali lídři MS o čtvrtou příčku, o dvě desetiny vteřiny byl lepší Vettel, který dál vede celý šampionát. Čtyřnásobný mistr světa má po osmém závodě na kontě 153 bodů, druhý Hamilton 139.

Daniel Ricciardo nemohl uvěřit tomu, že po startu z desátého místa vyhrál. „Byl to bláznivý závod, absolvoval jsem po několika kolech neplánovaný pistop, když se mi v mřížce chladiče zachytily nějaké úlomky a spadl na sedmnácté místo. V té chvíli bych si na sebe nevsadil. Ale když měli problémy Sebastian i Lewis, dostal jsme šanci a povedlo se. Je to jen důkaz toho, že je potřeba se nevzdávat.“

Ale to nebylo vše. „Je to velký výsledek, hlavně díky tomu, že se mi povedlo vyhnout všem problémům. Dovezli jsme auto do cíle na nejvyšším stupínku a to je velmi cenné,“ prohlásil po nejdelším závodu letošní sezony.

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Australan vybojoval již pátý triumf ve formuli 1 a dál neztrácí svůj pověstný humor. Lance Stroll byl na stupních vítězů poprvé a měl tu smůlu, že právě s Ricciardem. „Po průjezdu cílem jsem nenacházel slov, připadal jsem si jako malý školák,“ prohlásil Daniel Ricciardo těsně před tím, než nalil šampaňské do své upocené závodní boty a podal ji nováčkovi na stupních Lancemu Strollovi. Kanaďan tak zažil drsnější křest na pódiu, než si asi představoval.

Finský pilot Valtteri Bottas ztrácel dokonce už celé kolo, přesto stál na stupních vítězů. „Byl jsem o kolo zpět, byla tam spousta safety car, nevzdával jsem se a to bylo důležité. Tým dokázal během zastavení závodu opravit auto a já toho využil. S ohledem na to, co se stalo na začátku, to je výborný výsledek.“

Bottas kolidoval hned po startu s Kimim Räikkönenem a měl štěstí, že poškození jeho vozu nebylo tak vážné. „Byl jsem na vnitřku zatáčky, najel jsem na obrubník, auto poskočilo a už jsem s tím nedokázal nic udělat. Velká škoda, mrzí mě to a byl to zase Kimi. Ale rozhodně se na něj nijak nesoustředím,“ přiznal, že kolize byla spíše jeho chybou.

Lance Stroll z Williamsu dojel v Baku třetí.

Lance Stroll z Williamsu dojel v Baku třetí.

Vítězný Daniel Ricciardo (vlevo) přihlíží přípitku třetího Lance Strolla.

Vítězný Daniel Ricciardo (vlevo) přihlíží přípitku třetího Lance Strolla.

Osmnáctiletý Lance Stroll byl na svém prvním pódiu plný emocí a užíval si atmosféru. „Naše rychlost nebyla vůbec špatná a vyhnuly se nám všechny problémy. Byl to skvělý závod a je škoda, že jsem v cíli nestačil na Valtteriho Bottase. Ale je to úžasné, cítím se skvěle a jsem nyní svými pocity na měsíci. Stále nevěřím tomu, kam jsem se za pár měsíců dostal.“

Skvostný závod plný nečekaných zvratů

V Baku je vzdálenost od startu k první zatáčce nejkratší ze všech okruhů formule 1, takže se toho moc stát nemělo. Jenže odpich úplně nevyšel třetímu z kvalifikace Kimimu Räikkönenovi, kolem kterého se hned prohnal týmový kolega Sebastian Vettel. Naopak výjezd z první zatáčky měl Räikkönen nejlepší, což mu umožnilo zaútočit na Valtteriho Bottase. V levotočivé zatáčce se před krajana opravdu dostal, ten však na vnitřní straně zatáčky najel na obrubník, to ho zcela rozhodilo a přimáčkl Räikkönenovo Ferrari na bariéru.

Bottas odnesl střet defektem a pomalu kroužil směrem k boxům, kde mu inženýři pneumatiku vyměnili. Vrátil se do boje se ztrátou celého kola. Byl suverénně poslední. S Räikkönenem to vypadalo lépe, měl sice poškozené auto, ale držel se na páté příčce.

Před Bottasem kroužil ve druhém kole jako předposlední Carlos Sainz. Po chybě týmového kolegy Daniila Kvjata dostal smyk a otočil auto kolem jeho osy. Ale také on měl být koncem závodu na bodech. V pátém kole se do skupinu nešťastníků zařadil i pilot, který měl nakonec závod vyhrát. V mřížce chladiče vozu Red Bull Daniela Ricciarda se zachytil úlomky z jiného vozu a musel zatočit do boxů k mechanikům.

Do Velké ceny Ázerbájdžánu nejlépe vyjel Lewis Hamilton z Mercedesu.

Do Velké ceny Ázerbájdžánu nejlépe vyjel Lewis Hamilton z Mercedesu.

Kimi Räikkönen (vlevo) a Sebastian Vettel z Ferrari během Velké ceny...

Kimi Räikkönen (vlevo) a Sebastian Vettel z Ferrari během Velké ceny Ázerbájdžánu.

V osmém kole se stal prvním odpadlíkem Jolyon Palmer, který skončil kvůli závadě svého Renaultu a v 11. poprvé ukázal svou extratřídu Ricciardo, když v krásném manévru předjel Sainze, který zrovna v té chvíli objížděl Ericssona se Sauberem. Tři auta se řítila po rovince vedle sebe.

V té době se o třetí místo prali Sergio Pérez a Max Verstappen, ale Nizozemce jako dalšího v pořadí zradila technika. S kouřícím vozem zastavil vedle trati a skončil. Kvůli němu však nevyjel ve 12. kole první safety car. Za to mohl Daniil Kvjat, který odstavil svůj nepojízdný stroj Toro Rosso na nebezpečném místě ve dvanácté zatáčce.

Za zpomalovacím vozem všichni jezdci měnili pneumatiky a bylo zaděláno na nudný závod, protože na městském okruhu se pneumatiky opotřebovávají tak pomalu, že by na nich dokázali dojet až do cíle. Naštěstí pro diváky sebou trať bez únikových zón přináší také řadu kolizí, takže nuda nepřišla a drama pokračovalo.

Po restartu závodu vedl Hamilton před Vettelem a Pérezem, kteří spolu bojovali kolo na kolo, Räikkönen podlehl při rozjezdu jak Massovi s Williamsem, tak Oconovi s Force India a ztratil dvě místa. Závodilo se však jediné kolo. Räikkönenovo Ferrari se po nárazu těsně po startu postupně rozpadalo, ulétl mu kus předního křídla a na trať musel opět safety car.

Těsně před návratem zpomalovacího vozu do boxů zabrzdil první Hamilton hned za zatáčkou, téměř zastavil a Vettel do něj zezadu najel. Byl tak naštvaný, že do něj poté najel ještě jednou, tentokrát záměrně. A úmyslné způsobení kolize je zakázané i ve formuli 1. Později byl po zásluze potrestán.

Daniel Ricciardo z Red Bullu si v Baku dojel pro  triumf v závodě formule 1.

Daniel Ricciardo z Red Bullu si v Baku dojel pro triumf v závodě formule 1.

Hamilton zpomalil celé pole, takže Vettel se musel po restartu bránit útoku hned několika jezdců najednou. Proti Massovi se ubránil, proti Pérezovi také. A šlo o férové souboje. Ale ten třetí, Esteban Ocon, nedokázal zachovat chladnou hlavu. Přiřítil se zezadu a natlačil na bariéru týmového kolegu Péreze. Oba vozy Force India byly poškozené. Do trosek po nehodě navíc najel Kimi Räikkönen a prorazil si pneumatiku.

Na dráze byl opět zpomalovací vůz. Jenže tentokrát to nestačilo, a tak musel být závod zastaven. Traťoví komisaři by jinak nedokázali odklidit z asfaltu tisíce úlomků různých vozů.

Po restartu byli stále na čele Hamilton s Vettelem, ale třetí už byl Ricciardo, který se předtím nenápadně posouval vpřed. Ve 24. kole předjel opět dva soupeře najednou, proletěl kolem Massy a Strolla z Williamsu, čímž si připravil pozici pro vítězství.

Ve 25. kole začaly problémy Felipeho Massy s nefunkčním tlumičem na zadní nápravě, které nakonec vedly k jeho odstoupení. O kolo později se loučil Nico Hülkenberg, který vezl vůz Renault na skvělé šesté příčce. Němec však nedoplatil na nefunkční techniku, pravým předním kolem trefil v zatáčce bariéru. A poté přišly problémy vedoucího dua.

Na Mercedesu Lewise Hamiltona se uvolnil límec kolem kokpitu, který chrání hlavu závodníka. Brit se ho snažil rukou narazit zpět, ale neúspěšně. Musel do boxů, kde došlo k rychlé opravě. Lídr závodu však spadl na deváté místo. Vettel se však z vedení radoval pouhá dva kola. Německý jezdec byl po právu potrestán zastávkou deseti vteřin v boxech za úmyslné najetí do soupeře.

Ve 34. kole bylo v čele nečekané trio Ricciardo - Stroll - Magnussen. Dánský pilot však nestačil, přece jen Haas se nemůže rovnat s Red Bullem nebo Williamsem a postupně se propadal. Nejdříve se kolem něj prohanl Esteban Ocon, následovali Bottas, Vettel a Hamilton.

Daniel Ricciardo z Red Bullu se v Baku raduje z triumfu v závodě formule 1.

Daniel Ricciardo z Red Bullu se v Baku raduje z triumfu v závodě formule 1.

Sergio Perez ze stáje Force India během Velké ceny Ázerbájdžánu

Sergio Perez ze stáje Force India během Velké ceny Ázerbájdžánu

Poslední jmenovaná trojice brzo poté předjela i Ocona. Stíhací jízda vedoucí dvojice však byla náročná, Ricciardo a Ocon byli o více než vteřinu na kolo pomalejší, než se však duo Mercedesu a Vettel propletli mezi pomalejšími jezdci, získali značný náskok. A nejrychlejší z nich byl Bottas. Dlouho to vypadalo, že se bude muset spokojit se třetí příčkou, ale útok si chystal na poslední metry závodu. Nečekaným manévrem těsně před pomyslnou cílovou páskou předjel Lanceho Strolla. Na dlouhé rovince vyrazil ze zákrytu za ním a dokázal se dostat špičkou svého stroje dopředu. Porazil ho o jedinou desetinu vteřiny.

Lewis Hamilton zkusil to samé na Sebastiana Vettela, zkušený Němec se však ubránil. Být však cíl o pár metrů dál, měnilo by se pořadí i mezi nimi.

Další Velká cena je na programu za dva týdny v Rakousku.

Výsledky Velké ceny Ázerbajdžánu formule 1:
1.Daniel RicciardoRed Bul2h03:55,570 min.
2.Valtteri BottasMercedes+3,904 sek.
3.Lance StrollWilliams+4,009
4.Sebastian VettelFerrari+5,976
5.Lewis HamiltonMercedes+6,188
6.Sebastian OconForce India+30,298
7.Kevin MagnussenHaas+41,753
8.Carlos SainzToro Rosso+49,400
9.Fernando AlonsoMcLaren+59,551
10.Pascal WehrleinSauber+1:29,093 min.
11.Marcus EricssonSauber+1:31,794
12.Stoffel VandoorneMcLaren+1:32,160
13.Romain GrosjeanHaas+1 kolo
14.Kimi RäikkönenFerrariDNF
15.Sergio PérezForce IndiaDNF
16.Felipe MassaWilliamsDNF
17.Nico HülkenbergRenaultDNF
18.Max VerstappenRed BullDNF
19.Daniil KvjatToro RossoDNF
20.Jolyon PalmerRenaultDNF
Průběžné pořadí MS jezdců (po 8 z 20 závodů):
1.Vettel153
2.Hamilton139
3.Bottas111
4.Ricciardo92
5.Räikkönen73
6.Verstappen45
7.Pérez44
8.Ocon35
9.Sainz29
10.Massa20
11.Hülkenberg18
12.Stroll17
13.Magnussen11
14.Grosjean10
15.Wehrlein5
16.Kvjat4
17.Alonso2
18.Palmer0
19.Ericsson0
20.Vandoorne0
21.Giovinazzi0
Pohár konstruktérů:
1.Mercedes250
2.Ferrari226
3.Red Bull137
4.Force India79
5.Williams37
6.Toro Rosso33
7.Haas21
8.Renault18
9.Sauber5
10.McLaren2
Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
5. - 17. 1. 2020  (Saúdská Arábie)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

Lvi dožrali. Végh knokautoval Vémolu v prvním kole, Martínek zlomil Peštu

Hned třikrát slovenský bijec Attila Végh porazil českého zápasníka Karlose Vémolu. Kromě knokautu v prvním kole dlouho...

Premium

POHLED: Vémola vs. Végh. Zápas století, nebo prázdná show?

Souboj Karlose Vémoly s Attilou Véghem uvidí ve vyprodané O2 areně přes devatenáct tisíc lidí. Větší zájem vyvolaly jen...

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Ochrnutý Rainey se 26 let po osudném pádu projel na motorce

Bývalý trojnásobný mistr světa v silničních závodech Wayne Rainey se poprvé od nehody v roce 1993, po které ochrnul,...

Pech si na setkání v Sosnové poprvé vyzkoušel Polo, dojel třetí

Ačkoliv republikový šampionát v rally už skončil, motoristická sezona plzeňského závodníka Václava Pecha nadále...

Premium

Legenda Macháček: Na Dakaru musíte na auto jako na ženskou. Laskat!

Když si loni z Rallye Dakar dovezl hřebík, obrazně na něj pověsil legendární Josef Macháček svoji jezdeckou kariéru. Po...

Formule 1 chce být nejpozději v roce 2030 uhlíkově neutrální

Formule 1 si poprvé v historii stanovila strategii udržitelného rozvoje a vyhlásila cíl být nejpozději v roce 2030...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz