Ve světě tahačů mohou být jako Ferrari a McLaren. Jsou z Roudnicka

Jezdec týmu Buggyra David Vršecký na německém okruhu Lausitzring. | foto: Libor ZavoralČTK

13 2010
Už skoro dvacet let nosí Němec Mario Kress náušnici ve tvaru kamionu. "Přináší mi štěstí," tvrdí malý velký muž závodů tahačů, jenž pomohl z Roudnicka udělat truckerské centrum. Jak? Loni na podzim odešel z roudnické Buggyry, jež kraluje evropskému šampionátu, a založil si vlastní stáj MKR Technology. Sídlí jen v pár kilometrů vzdálených Židovicích.

Dva týmy z Česka, vlastně sousedé, soupeří v mistrovství. Panečku, to je příběh! A možná vzniká rivalita ne nepodobná té, která provází zápasy fotbalistů Sparty a Slavie. Byť to zatím obě strany odmítají.

"Vztahy jsou normální," tvrdí Jan Kalivoda, manažer Buggyry, ale jinak nechce o MKR moc mluvit: "Nás konkurence ani tak nezajímá, zaměřujeme se na to, abychom byli nejrychlejší my."

Jenže nejrychlejší touží být také Kress. "Budu pracovat tak dlouho, dokud nevyhrajeme," vyhlásil. "Myslím, že můžeme Buggyře konkurovat," troufá si německý konstruktér, ale tvrdí: "S kluky si občas telefonuji. Jasně, chci porazit své staré auto i s Davidem Vršeckým. Když však budeme druzí za ním, nedá se nic dělat."

Až taková idylka to ale na podzim nebyla. Jan Richter, jeden z mechaniků MKR, který se stará o logistiku, říká: "Nikomu se moc nelíbilo, že odešel. Teď už je to dobré." Kalivoda z Buggyry to vlastně potvrzuje. "Chtěl se věnovat byznysu, nakonec má vlastní tým. Je to jeho život, jeho boj. Uvidí se na dráze, jaká to bude konkurence."

Buggyra testuje v Mostě

Buggyra testuje v Mostě

Sám Kress přiznává, že chtěl své působení v trucích utlumit na polovinu. Založil firmu, která staví návěsy za kamiony - obytné či rozkládací. Jenže pak ho oslovil Renault, který opustil Frankie Vojtíška, a Kresse umluvil k založení týmu. "Trošku na mě tlačili. Truckracing je srdeční záležitost, můj život," září Kress řečený SuperMario.

V Česku zakořenil, našel si manželku Kláru (která je jednatelkou týmuMKR), postavil domek v Židovicích. Když jde do hospody, mluví poločesky, pooanglicky, poloněmecky," popisuje Richter. A Kress vtipkuje: "Zůstanu tady, dokud se konečně nenaučím česky."

V hospodě se nepoperou

K motorismu se dostal díky otci, který 30 let závodil. "Už jako malinký jsem běhal v depu." Vyučil se mechanikem nákladních vozů ve firmě, která patří Körberovi, exmistru Evropy v tahačích. Udělal si mistrovské zkoušky a školu technického kreslení. Od roku 2001 je v Česku, do Buggyry přivedl i Körbera. Je podepsaný pod osmi tituly. A teď chce další. Na úkor Buggyry.

Angažoval dva mistry Evropy, dva Markuse: Švýcara Bösigera (taky jezdil za Buggyru) a Němce Oestreicha. Rozpočet se přísně tají, ale bude nižší než u Buggyry. Už proto, že má podporu továrny. "Zato my sháníme peníze na celý závodní tým. Jsou to jablka a hrušky," nesrovnává to Kalivoda.

Buggyra: Markus Bösiger a David Vršecký Buggyra: Vršecký a Bösiger Buggyra při závodě tahačů: Bösiger a Vršecký

Souboje dvou rivalů Vršeckého a Bösigera budou mít další atraktivní pokračování.

Ani ohledně sponzorů si prý stáje nekonkurují. "Máme své komerční zájmy, děláme rekordy a naši partneři vyžadují, abychom byli vidět," řekl Kalivoda. Na úterý 18. května Buggyra chystá velkolepou akci na Václavském náměstí v Praze před startem sezony, jež vypukne příští víkend v Misanu.

Kalivoda cítí, že Kressovy vozy budou rychlé. "Umí postavit auto, určitě nebudou na chvostu, ale někde na špici." Tam chce být i Buggyra. Esem je šampion Vršecký, druhý pilot se asi bude během sezony měnit. "Druhé auto máme z komerčních důvodů. Pokud se nenajde jezdec, který přinese zajímavý finanční obnos, pojedeme jen jedním autem," tvrdí Kalivoda.

Jenže pozor, jsou tu i další vyzyvatelé: Albacete či Hahn. Peprný příběh Buggyry a MKR však bude ostře sledovaný. "Já znám všechny mechaniky z Buggyry. Ale není to tak, že když si dá někdo víc paňáků v hospodě, je bitka. Spíš je hecuju: Počkejte, to vás čeká rok! Ale v legraci. Oni dobře vědí, že my moc zkušeností nemáme," povídá mechanik Richter z MKR.

Vršecký: Žádná krvelačná rivalita mezi námi není

Zaútočí na mistrovský hattrick. Přesto pilot David Vršecký z roudnické Buggyry tuší, že nová (a sousední) stáj MKR bude jeho trucku pořádně zatápět. "Věřím, že budou hodně rychlí," tipuje Vršecký, dvojnásobný evropský šampion v závodech tahačů.

David Vršecký, mistr Evropy v tahačích

Vyděsila vás nová konkurence?
Mario Kress je zdatný chábr... Vím, že to bude rozhodně velká konkurence. Přece jen v Buggyře si leccos vyzkoušel i se naučil. Ač startuje v novém týmu, zkušenosti mu nikdo nevezme. Má nová auta s dost schopnými jezdci, taky budou dosahovat na pódium.

Mají šanci vás porazit?
Myslím, že jo. Jejich motor vyvíjel Renault řadu let, my jsme po pěti letech zpátky na jednom turbu. Je to výzva pro nás i pro něj.

Bude to rivalita jako Sparta - Slavia? Nebo Ferrari - McLaren?
V tuhle chvíli ne. Když někomu chybí díl, ihned si vyjdeme vstříc. Což Ferrari a McLaren nejsou schopné. Na testování jsme byli spolu, já už navštívil jejich dílny v Židovicích, když jsme něco potřebovali. Jsme schopni si pomoct, nedělat si naschvály. Není to žádná krvelačná rivalita. Navíc s Mariem jsme se rozešli vcelku v dobrém. Ale samozřejmě oni bedlivě sledují nás a my sledujeme je.

Židovice jsou jen pár kilometrů od vašich dílen. Co vy na to?
Je zajímavé, že dva týmy kousek od sebe můžou vévodit mistrovství Evropy. Ale že by se v mém postavení něco změnilo, to ne. Buggyra stojí stále na stejném místě.

David VršeckýDavid Vršecký oslavuje

Oslavíte mistrovský hattrick?
Upřímně řečeno, já jsem v pohodě. A jsem spokojený i se změnami na autě. Uvidíme, jak komu ublíží změna pneumatik, předepsané jsou Goodyear, zatímco my měli Rigdon. Po prvním víkendu zjistíme, jestli pojedeme vpředu, nebo budeme pozorovat pole zezadu. Podle testů věřím, že to nebude špatné.

Nově se staráte i o vývoj tahače. Jak to ovlivnilo vaši přípravu?
Teď už mi jde nejen o úspěch jezdecký, ale i při přípravě auta. Dvě věci, co se můžou lehce pokazit. Mám hlavu na špalku a čekám, jestli někdo sekne. Věřím, že jsme natolik silní, abychom neudělali žádnou botu. Prožil jsem jinou zimu, obrovská změna. Neřeším pouze jezdecký styl, neodhaluji jen problémy, ale musím je i řešit.

Nemáte parťáka. Je to nevýhoda?
Nějaký bude už na první závody. Asi ne jako teď na celou sezonu, možná se bude měnit každý víkend. Možná ne. Je to další změna, s kterou se musíme vypořádat.

V nové stáji pracuje i mistr světa ve veslování

Karel NeffeVeslař, který si na olympiádě v Pekingu vysloužil páté místo, pracuje pro závodní stáj tahačů MKR Technology. Karel Neffe, člen české čtyřky bez kormidelníka. Osmý byl už předtím v Aténách, je dvojnásobný mistr světa. "Jednou v juniorech, podruhé v kategorii do 23 let se světovým rekordem, který držíme dodnes," vzpomíná. Taky je evropským šampionem.


A nově i asistentem a mediálním manažerem závodní stáje Maria Kresse, svého švagra. "Shoda náhod. Klára Kress je moje nevlastní sestra. Když se brali, zrovna jsem byl v Aténách na olympiádě," líčí Neffe. "V prosinci mě poprosili o pomoc, když trochu nestíhali. Pak se toho nakupilo víc, a když paní Kress měla zdravotní potíže, spadlo to na mě celé."


Vodu kvůli benzinu neopustil úplně. Letos jede dvojku bez kormidelníka po legendě Chalupovi. "Loni jsem den před mistrovstvím světa vypadl ze čtyřky kvůli zranění, byl jsem čtyři měsíce mimo, dvakrát mi operovali ruku," přibližuje.


"Několikrát jsme to rozebírali s trenérem. Je mi pětadvacet a mám pocit, jako bych byl veterán. Od 17 let jsem každý rok 4-5 měsíců na soustředěních, celou zimu pryč. Mám toho plné zuby, na psychiku je to náročné."


Veslování teď stíhá jen jako koníčka. Což mu prospělo. "Na vodu se už jdu odreagovat a baví mě to úplně jinak. Rád bych vydržel do olympiády v Londýně, ale rozhodne o tom letošní sezona."


Karel Neffe

O tahačích díky švagrovi Kressovi něco věděl už před tím, než pro něj začal pracovat. "Znám pilota Davida Vršeckého z Buggyry, který mě truckem svezl. Nejdřív se leknete, pak je to super zážitek."


Teď už začíná být expertem i na motory. "Mechanici dělají až 16 hodin denně. Jednou jsem jim i pomáhal, byl jsem od oleje, měl špinavé ruce. Dělali si srandu, že mi nechají ušít montérky, abych pořádně zapadl do party."


Neffe je z Prahy, kde sídlí centrála Mario Kress Racing, kancelář má i na dílně v Židovicích. Majitel Kress je profesionál. "Jeho heslo je: Včera bylo pozdě. Je perfekcionista, výsledky má a mít bude."

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Chceme vychovat šampiona! Jsou rodiče pomatenci?

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

VIDEO Vzdali se své firmy, která se zabývala zařizováním interiérů, aby se mohli naplno věnovat svým...

Liga mistrů: Olympiakos rozstřílel Krasnodar, dařilo se i Dinamu Záhřeb

Ruben Semedo z Olympiakosu střílí na branku Krasnodaru. Vlevo je Ruslan...

Přemožitel plzeňských fotbalistů z 2. předkola má velmi blízko k postupu do základní skupiny Ligy...

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

Ovečkinovo dilema: jít do KHL, nebo raději překonat Gretzkého?

Alexandr Ovečkin se zdraví s čínskými dětmi na tréninku.

Momentálně se to může zdát jako fikce, ale hokejista Alexandr Ovečkin nevyloučil, že za dva roky...

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Další z rubriky

Vytížený Kresta. Jako týmový šéf nachystal na Barum rally pět vozů

Rozhovor s jezdcem rallye Romanem Krestou

Na Barum rally už zažil snad cokoli včetně slavných triumfů i velkých havárií. Přesto trojnásobný...

Juniorský šampion Mareš vyhrál o tři desetiny a získal miliony

Posádka ve složení Filip Mareš a Jan Hloušek se raduje z druhého místa na Barum...

Přemýšleli jste někdy o tom, co se dá stihnout za tři desetiny sekundy? Možná mrknout, možná ani to...

Úvodní městskou erzetu Barum rallye ovládl Kopecký

Česká posádka Jan Kopecký (vpravo) a Pavel Dresler na slavnostním zahájení...

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký zvládl nejlépe vstup do Barum Czech rallye Zlín, závěrečného dílu...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz