Autokrosař novopackého autoklubu Václav Fejfar | foto: www.autoklubnp.cz

Výzva autokrosového matadora Fejfara: Za rok na Dakar!

  • 0
Před nějakými dvanácti třinácti lety s podobnou myšlenkou koketoval poprvé, ale naplnění nedošla. Autokrosař Václav Fejfar jí konkrétní podobu dává až nyní. Zní takto: Pokud půjde vše podle plánů, které tento týden společně s manažerem týmu Orion - Moto Racing Group Ervínem Krajčovičem představili, postaví se několikanásobný evropský autokrosový šampion na začátku roku 2021 na start slavného Dakaru.

„Tahle možnost a nabídka mě neskutečně závodně nakoply. I vzhledem k tomu, co se nyní děje ve vztahu automobilové federace FIA a autokrosu,“ říká jezdec z Lužan u Jičína, jenž si novou výzvu nechal na věk lehce po šedesátce, a přiznává: „Mám k tomu velký respekt, ale je to ohromná výzva.“

Fotogalerie

Fejfarovo definitivní rozhodnutí přijmout nabídku týmu, jenž se soustředí právě na Dakar a má své zázemí v Hořicích, je staré jen několik dnů: „Tohle je nabídka, která se neodmítá. Start na Dakaru považuji za další významný milník v mé závodní kariéře a za náš autokrosový tým můžu slíbit, že pro start na Dakaru 2021 v barvách Orion -Moto Racing Group uděláme maximum.“

Plány na Dakar, jenž se stejně jako letošní, který odstartuje za měsíc, pojede i za rok v Saudské Arábii, podle Fejfara nijak neovlivní jeho účast v autokrosovém mistrovství Evropy, jeho hlavní závodní náplni po řadu posledních let.

„V příští sezóně chci startovat ve všech autokrosových závodech mistrovství Evropy, kde bude naše divize vypsána, ale zároveň budeme již vše směrovat ke zmiňovanému startu na Dakaru v roce 2021,“ upřesnil své závodnické plány.

Že se po dlouhých autokrosových letech dá na rallye, není v jeho případě nelogické. „Dakar je závodění v terénu, budu startovat s buggy, takže to obojí mi je hodně blízké. V autokrosu už jsem dosáhl prakticky všeho, čeho je možné dosáhnout, nejde už jít výš,“ připomíná.

O tom, že by se z autokrosu mohl posunout právě tímto směrem, poprvé s týmem prý přemýšleli ve chvíli, kdy přecházel z třídy Super Buggy do Touring Autocross, kterou jezdí dodnes. Tehdy se psal rok 2006.

„Zvažovali jsme to, jenže rychle to opadlo. Tehdy jezdila jen auta, ta byla a jsou velmi drahá, k tomu potřebujete dobré zázemí. Tehdy nás ale nemohlo napadnout, že jednou pojedou takový závod i buginy,“ vysvětluje Fejfar.

Druhým důvodem, proč sám neprojevil větší aktivitu, bylo vytížení v autokrosu: „Závodím čtyřicet let a vždycky jsme jeli o nějaké přední umístění. Proto na sezonu vždycky navázala příprava na další rok a na podobný projekt nebyl čas.“

Na přípravu na Dakar má Fejfar více než rok času, ale je pravděpodobné, že se podobného závodu zúčastní už dříve. „Ve hře je příští rok třeba dubnový závod v Maroku, ale všechno je ještě v jednání,“ uvedl novopacký autokrosař.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)