Proč Chilané milují kamiony a Lopraisovi berou pořadatelé duny

Aleš Loprais na voze Tatra na trati první etapy Rallye Dakar 2009 | foto: Vintr Jiří ČTK

12 2009
La Serena, Chile - Pro Chile byl příjezd dakarské rallye národním svátkem, tisíce lidí stálo podél cest a mávalo chilskými vlajkami. Slavnostní uvedení rallye, jíž poskytla ve dni volna útočiště námořní akademie, se zúčastnila i chilská prezidentka a proslýchá se, že Chile má zájem v budoucnu zvětšit svůj podíl na dakarské rallye prodloužením úseků v Atacamě.

To ale připadá v úvahu, pokud se tu rallye znovu pojede, přece jen její celkové vyznění a hodnocení bude mít úplnější kontury až po přejezdu Atacamy a vysokohorském návratu do Argentiny.

 Závodníci se do hor těšili. Organizátoři zrušili snad polovinu závěrečných dun, prý kvůli tomu, že jsou vysoké a prudké a řada soutěžících by je nezvládla. Jedním dechem ještě dodávají, že Dakar má a musí být nejtěžší na světě, ale z dun, které závod rozhodují, je jímá hrůza. Čím obtížnější terén, tím lépe pro Tatru i Aleše Lopraise, právě dunové úseky potřebuje, aby umazával manko z první poloviny.

komentář

Zkušený novinář Jiří Vintr absolvuje Rallye Dakar v novinářském kamionu řízeném Karlem Lopraisem.

Pořadatelé mají hrůzu z toho, co nastalo v dunách u San Rafael minulý týden, nedej bože, aby tam dokonce někdo zůstal v mrazu do rána a oni ho měli na svědomí. Pořád však lépe, než aby zkrátili následující etapy v centru Atacamy. Myslím, že to není naposled, co pořadatelé opět mění pravidla za pochodu, vždyť kdyby dodrželi vlastní pravidla, odstartovalo by do předchozí etapy jen 19 kamionů. Kroky vedení v průběhu soutěže by vyšly na samostatný článek, zůstává nad nimi rozum stát.

Kvůli bezpečnosti požádali chilské bezpečnostní síly o poskytnutí většího počtu helikoptér a hned je dostali. Úpěnlivě zdůrazňují pitný režim při vysokých teplotách, jaké pravděpodobně v Atacamě panují. Stejně tak klíčová je správná funkce všech bezpečnostních systémů ve vozech (iritrack, GPS, sentinel, radiomaják, satelitní telefon).

Ještě se zastavím u chilských diváků. Jsou báječní, stejně jako v Argentině, ale rozdíl v mentalitě je poznat. Oba národy se navzájem příliš nemusejí, skromní Chilané nemají rádi namyšlené, uvolněné a sebevědomé Argentince, byť jejich životní úroveň je vyšší. Chilané jsou uměřenější, laskavější a klidnější, Argentinci v sobě mají víc nespoutanosti a spontánnosti.

I Chilané jsou pohostinní, pozvou vás na piknik, zvláště když patříte k rallye, podělí se o své dojmy, a také se snaží více komunikovat v angličtině. Jsou schovaní za vysokými horami a snaží se o sobě dát vědět, po kulturní stránce jsou z Jižní Ameriky asi Evropě nejblíže.

Dnes jsem byl na trati speciálky, míst bylo v obrovském kamenitém vádí, v níž se slézalo z prudkého skalnatého svahu plného kaktusů. Svah byl obsypán lidmi a když přijela buggy SMG Carla De Gavarda, bývalého skvělého motocyklisty, který na Dakaru slavil nejeden etapový úspěch a jako řada jeho kolegů přesedlal na čtyři kola, strhlo se něco, co zažijete pouze tehdy, když se v mezistátním fotbalovém utkání ujme vedení Chile nad Argentinou 1:0. Klidnější Chilané berou jako velkou poctu, že součást světového podniku mohou uloupnout pro sebe a všechno nezůstane zlé Argentině.

A ještě jeden poznatek jsem si udělal: už v Argentině místní diváci milovali kamiony. V Evropě se těžká vozba ani nedostane do televizních spotů, absence továrních týmů (s výjimkou Kamazu) bývá znát, u evropských erzet Dakaru lidé houfem odcházejí, jakmile mají kamiony projždět. V Jižní Americe je tomu naopak. Jak mi vysvětlil jeden z místních fanoušků, kvůli kamionům sem přijel až od Ohňové země, je naprosto ohromen jejich silou, velikostí i tím, jak se v těžkém terénu pohybují.

Lidé berou kamiony jako zábavu, hlavně když se do prudkého vracáku naskládá neobratný Ginaf se širokými patnáctipalcovými plášti a nebo se v zatáčce nakloní na stranu. A česká auta tu znají, osobní i nákladní, v celé své pestrosti je chilský vozový park svou moderností podobný našemu. Kdo by to byl řekl.

Atacama začíná, chleba se láme naplno. Snad nám z dun kousek zbude.

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát...

Světový pohár bez Česka? Je to odraz našeho hokeje, shodují se osobnosti

Česká reprezentace skončila na posledním Světovém poháru na šestém místě. Teď...

Českému hokeji se mezinárodní špička nadále vzdaluje. Dalším dokladem nepříjemného faktu je...

KOMENTÁŘ: Chceme vychovat šampiona! Jsou rodiče pomatenci?

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

VIDEO Vzdali se své firmy, která se zabývala zařizováním interiérů, aby se mohli naplno věnovat svým...

Paličák ve zlaté kleci. Kdo najde na Neymara peníze?

Neymar z PSG oslavuje svůj gól v utkání s Angers.

Když na začátku srpna slavili zisk francouzského Superpoháru, spoluhráči ho vyštípali ze společné...

Další z rubriky

Vytížený Kresta. Jako týmový šéf nachystal na Barum rally pět vozů

Rozhovor s jezdcem rallye Romanem Krestou

Na Barum rally už zažil snad cokoli včetně slavných triumfů i velkých havárií. Přesto trojnásobný...

Třeba na mě za osmnáct let naváže junior, smál se šampion Kopecký

Posádka Jan Kopecký a Pavel Dresler (uprostřed) si na stupních vítězů...

Na začátku ho proháněli ruští rychlíci Lukjaňuk s Grjazinem. Ale pak na rozdíl od něj chybovali,...

Jako na houpačce, vrcholy naštěstí klaply, říká motocyklista Holán

Kamil Holán

O květnových Zatáčkách skončil motocyklový závodník Kamil Holán na výjezdu pod Borkem v tújkách,...

Najdete na iDNES.cz