Pojede se Rallye Dakar v Austrálii?

Rallye Dakar | foto: MS-rallytruck

19 2009
Zapomeňte na Argentinu. Zapomeňte i na návrat do Afriky. Příští ročník dakarské rallye se totiž klidně může přestěhovat zase na jiný kontinent. Třeba do Austrálie. Anebo do Severní Ameriky. "Zaslechl jsem, že tamější státy mají o závod zájem. A dokážu si představit, že se rallye zase podívá jinam," tvrdí motocyklista Dušan Randýsek.

Na letošním Dakaru sám startoval, ve čtvrté etapě si však natřikrát zlomil nohu. Vůbec to nemusí být utopie. Vždyť ještě před více než rokem se zdálo nemyslitelné, aby tento slavný závod nekončil v Africe, a třeba vítěz čtyřkolek Josef Macháček napůl v žertu a napůl vážně říká: "Když se Dakar pojede v Austrálii, budu první přihlášený. Jinde ale nejedu."

Popravdě, 31. ročník nejspíš zase začne v Jižní Americe. Byť to zatím z organizátorů nikdo nepotvrdil, existuje mnoho důvodů, proč se konvoj do Argentiny a Chile vrátí.

Zaprvé: bezpečnost. Z Afriky musel závod zmizet kvůli hrozbám terorismu. V nekontrolovatelné pustině mohli atentátníci kdykoliv zaútočit, nešlo ochránit celou trať. V Americe to bylo jiné. Policisté i vojáci stáli s nadsázkou na každém rohu. "V Africe jsem propadal depresím, je to jen poušť a písek. Tady když občas na někoho narazíte, cítíte se bezpečněji," tvrdí Macháček.

Druhým důvodem jsou diváci. Když závod startoval, v Buenos Aires lemovaly cestu tisícovky fandů. "Já měl pocit, že jich je tady snad miliarda. Lidé jsou neskuteční, chtějí se fotit, chtějí od vás čepice, ženský klidně sundávají trička," líčil pilot Miroslav Zapletal.

Navíc má závod podporu zdejších vlád, chilská prezidentka jeden den vyrazila navštívit bivak. A pak je tu další věc, co mluví pro jihoamerickou rallye – její náročnost.

Do cíle dorazila jen polovina přihlášených posádek, musely se rušit rychlostní zkoušky, zase umírali lidé. "Bylo to nebezpečnější než v Africe, mělo to pořád dakarské kouzlo. Mně se to líbilo," říká Dušan Randýsek.

Přesto díky obtížnosti a novému prostředí často chybovali organizátoři. Třeba motocyklista Terry, jenž zemřel při rallye na zástavu srdce, prý podle francouzských médií vyslal nouzový signál, který zachytila pařížská centrála. Do Argentiny byly však informace předány až s dvanáctihodinovým zpožděním.

Jindy pořadatelé narychlo zkracovali trať nebo podivně mluvili o následujících etapách. Když byla těžká, tvrdili opak. "Vzali model z Afriky a chtěli ho zasadit do zdejších podmínek. A to nejde. V Africe překážku klidně objedete a pak se vrátíte zpět do přímky, která vede ke kontrolnímu bodu. Tady když překážku objedete, skončíte úplně v jiném pohoří," popisuje Randýsek.

Jenže etapy se rušily i v Africe nebo se kvůli bezpečí stroje a posádky nakládaly do letadel a přemisťovaly jinam. To v Argentině a Chile nehrozí. I když v Austrálii taky ne.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Plochodrážník Milík slaví pátý titul českého šampiona

Václav Milík se stal popáté českým mistrem na ploché dráze. V závěrečném závodě v Březolupech vyhrál pardubický jezdec...

Prokopův navigátor Tománek má po nehodě krevní sraženinu na mozku

Navigátor automobilového jezdce Martina Prokopa Jan Tománek, který se v pondělí zranil při vážné nehodě na Marocké...

Australský plochodrážník Doyle obhájil triumf ve Zlaté přilbě

Vítězství v 71. ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba v Pardubicích obhájil Australan Jason Doyle. Předloňský...

Vystrčíme parohy. Lacko chce v příští sezoně sesadit Hahna z trůnu

Jsou před roudnickou Buggyrou už jen samá pozitiva a závodní jistoty? „Cítím, že příští rok budeme ještě silnější,“...

Najdete na iDNES.cz