Pešek skončil v první kvalifikaci osmý

• 1
Motegi - Český motocyklista Lukáš Pešek skončil osmý v úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Japonska silničních motocyklů. Nejrychlejší čas na okruhu v Motegi zajel už jistý mistr světa třídy do 125 ccm Španěl Alvaro Bautista. Pešek na něj ztratil 1,321 vteřiny. Karel Abraham zajel dvacátý čas.

Bautista porazil nejbližšího soupeře a krajana Sergia Gadeu o téměř sedm desetin sekundy a v posledním 13. kole vylepšil čas na 1:57,627 minuty. Pešek, šestý muž průběžného pořadí šampionátu, byl nejrychlejší rovněž v samotném závěru úvodní části kvalifikace.

Ve dvěstěpadesátkách vykročil za pole position lídr mistrovství světa Jorge Lorenzo ze Španělska, jenž míří tři závody před koncem za titulem s náskokem 24 bodů. Za ním se seřadili bratři Hiroši a Šuhei Aojamové. Jakub Smrž obsadil jedenácté místo, v závěru se před něj dostal nečekaně i thajský motocyklista Ratthapark Wilairot, který v Japonsku startuje na divokou kartu.

Nejsilnější třída MotoGP pojede o pole position jen v sobotu, dnešní volný trénink se nejlépe vydařil úřadujícímu šampionovi Valentinu Rossimu. Slavný Ital však v pořadí letošního MS ztrácí 21 bodů na amerického lídra Nickyho Haydena. "Jednadvacet bodů je dost, ale není to nemožné," řekl Rossi před Velkou cenou Japonska. Ta je v pořadí čtrnáctou v šestnáctidílném seriálu.