Naváže Smrž či Huleš na Stašu?

Brno - Jakub Smrž a Jaroslav Huleš mají dnes v Brně šanci vejít do historie českého motorsportu. Čím? Dlouhých třicet let totiž v mistrovství světa motocyklů nestál český závodník na stupních vítězů. Blíže zlomovému okamžiku má teoreticky osmnáctiletý Smrž, který ve čtvrt na dvanáct ostartuje do závodu do 125 ccm z pátého místa. Bez šancí na domácí trati není ani Huleš, jenž vyrazí jako desátý.
Posledním českým jezdcem, tehdy Čechoslovákem, který stál na stupních vítězů byl Bohumil Staša s motocyklem ČZ. V roce 1971 vybojoval v Brně druhé místo za legendárním Finem Jarno Saarinenem. Byl to závod kategorie do 350 ccm.

Oba současní závodníci tato historická data dobře znají, ale v sedlech svých motocyklů hondy na to myslet nemohou. "Nemůžu se ničím rozptylovat, myslím jen na závod a na každý detail, který s ním souvisí," říká Jakub Smrž. Poznamenal, že pro něj jsou nejdůležitější body, nikoli "bedna".

"Raději dojedu čtvrtý, pátý, než bych se bil o první místo a pak havaroval," dodal mladík z jihočeských Jílovic.

Témata: Bohumil Staša