Pád Karla Haniky

Pád Karla Haniky | foto: AP

Kornfeil a Hanika přišli v Itálii v závěru o šanci na životní výsledek

• 29
Motocykloví jezdci Jakub Kornfeil a Karel Hanika bojovali až do posledního kola Velké ceny Itálie Moto3 o stupně vítězů. O životní výsledek je ale připravil Hanikův pád, po němž skončil na zemi i Španěl Efrén Vázquéz. Kornfeil po kolizi soupeřů ztratil kontakt s čelní skupinou a do cíle dorazil na prvním nebodovaném 16. místě. Hanika byl po návratu na trať hodnocen jako 28. V závodě MotoGP skončil Karel Abraham sedmnáctý, vyhrál Španěl Jorge Lorenzo.

Oba Češi po povedené kvalifikaci a startu z druhé řady byli až do závěru součástí silné vedoucí skupiny, v níž se neustále pořadí přelévalo a Kornfeil i Hanika se opakovaně ocitli na medailové pozici. Událost v posledním kole ale oba připravila o šanci vybojovat stupně vítězů, na nichž byl z českých jezdců naposledy v roce 2010 při triumfu ve Velké ceně Španělska Moto2 Karel Abraham. Kornfeilovým maximem zůstalo páté místo, Hanikovým sedmé.

„Byl to úžasný závod a moc jsem si ho užil, mrzí mě nezaviněný pád, protože bedna byla už tak blízko!“ uvedl Hanika na svém facebookovém profilu, podle něhož dostal Vázquez za způsobení nehody trestný bod. „Snažil jsem se v zatáčce najít místo, abych se mohl posunout kousek dopředu, jenže najednou přišla rána a ležel jsem na zemi. Nemohl jsem s tím nic dělat, protože to do mě narval zezadu. Hodně to zamrzí, protože bedna byla dneska hodně reálná. Byl to asi můj nejlepší závod,“ dodal.

Kornfeil po kolizi krajana se Španělem skončil mimo trať a přišel tím o šanci na slušné umístění. „Bohužel i to je sport. Dnes jsme určitě měli na to, abychom se umístili na předních pozicích, takže je ten konec docela zklamání,“ uvedl na svém oficiálním webu Kornfeil, jenž měl přes nevydařený konec ze závodu dobrý pocit. „Měl jsem měl motorku fantasticky nachystanou. Cítil jsem se velice dobře, což asi každý poznal z mého jezdeckého projevu. Je potřeba si z toho vzít to, že jsme opět udělali velký progres a zajeli krásný závod.“ Premiérové vítězství v kariéře vybojoval na okruhu v Mugellu Portugalec Miguel Oliveira o 71 tisícin před britským lídrem šampionátu Dannym Kentem.

Závod nejsilnější kategorie MotoGP vyhrál Španěl Jorge Lorenzo na yamaze a připsal si třetí vítězství v řadě. Druhý byl Ital Andrea Iannone s ducati před krajanem Valentinem Rossim, jenž si udržel vedení v mistrovství světa. Italský veterán byl na stupních vítězů ve všech šesti letošních Velkých cenách a vede před týmovým kolegou Lorenzem už jen o šest bodů.

Sen o obhajobě titulu se rozplývá Marcu Márquezovi. Mladý Španěl se dokázal vyrovnat se startem z třinácté pozice a propracoval se až na druhou příčku, ale upadl a závod nedokončil. V průběžném pořadí ztrácí na páté pozici na Rossiho 49 bodů. Jediný český jezdec v královské kategorii Abraham podruhé v sezoně dojel do cíle Grand Prix. V úvodu závodu musel za předčasný start projet boxy a Velkou cenu dokončil jako předposlední, sedmnáctý s odstupem minuty a čtvrt za Lorenzem. Na první body v sezoně tak stále čeká.

„Můžu si za to sám, ten start jsem samozřejmě ulil a byla to moje chyba. Trochu škoda je, že i když jsem hned zpomalil a vůbec nic na tom nevydělal, tak jsem stejně dostal penalizaci. Podle pravidel platných od letoška by to tak být nemělo. Ale beru to, moje chyba,“ uvedl na svém webu Abraham. „Nicméně pro nás uvnitř týmu je to pozitivní. Jezdil jsem konkurenceschopné časy celý závod a hlavně se podařilo eliminovat problém se zadním tlumičem, který nás trápil od začátku sezony,“ dodal.

MS silničních motocyklů

Velká cena Itálie v Mugellu

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:39,510, 2. Kent (Brit./Honda) -0,071, 3. Fenati (It./KTM) -0,127, 4. Bagnaia (It./Mahindra) -0,130, 5. Bastianini -0,200, 6. Antonelli (oba It./Honda) -0,381, ...16. Kornfeil -7,250, 28. Hanika (oba ČR/KTM) -34,625.
Pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Kent 124 b., 2. Bastianini 78, 3. Fenati 67, 4. Oliveira 66, 5. Vázquez (Šp./Honda) 60, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 55, ...14. Hanika 18, 15. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 39:40,545, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,308, 3. Aegerter (Švýc./Kalex) -5,280, 4. Lowes (Brit./Speed up) -5,554, 5. Salom (Šp./Kalex) -7,493, 6. Simeon (Belg./Kalex) -7,896.
Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Zarco 109, 2. Rabat 78, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) 68, 4. Lowes 67, 5. Folger (Něm./Kalex) 57, 6. Rins (Šp./Kalex) 54.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41:39,173, 2. Iannone (It./Ducati) -5,563, 3. Rossi (It./Yamaha) -6,661, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -9,978, 5. Smith (Brit./Yamaha) -15,284, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -15,665, ...17. Abraham (ČR/Honda) -1:15,381.
Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Rossi 118, 2. Lorenzo 112, 3. Dovizioso (It./Ducati) 83, 4. Iannone 81, 5. M. Márquez (Šp./Honda) 69, 6. Smith 57.