Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už by to pro mě byl hazard, ví šestinásobný dakarský král Karel Loprais

  11:17
Před 30 lety touto dobou poprvé vyrážel na závod, který mu změnil život. A který z tehdy 36letého „obyčejného“ chlapa z Frenštátu, který v kopřivnické Tatře dělal šoféra, udělal - bez nadsázky - českou sportovní legendu. A byť svůj premiérový Dakar nedokončil, stejně mu drsná rallye během pár let přinesla slávu.

„Dalo by se na ni připravit, kdybychom tušili, že přijde. Mně zaboha nenapadlo, že se to stane. Absolvovali jsme stovky besed, lidi se zajímali, protože jinak neměli šanci se cokoliv o Dakaru dozvědět. V novinách zpočátku byly jen útržky,“ vzpomíná dnes Karel Loprais.

I on v prosinci 1985, když mířil do Paříže, tušil o Dakaru jen málo. Své kouzlo ale měla už samotná cesta do Francie. Na tuzemské dálnici se kolem šokovaných řidičů v sípajících škodovkách a trabantech prohnali Loprais a spol. i stopadesátkou. „A když jsme ještě pustili světla naplno, tak chudáci nevěděli, co se za nimi děje.“

Až francouzští četníci jim zatnuli tipec.

Co se stalo?
Měli jsme zvláštní espézetky, které nám dovolovaly jet rychle. Jenže jsme pozapomněli, že v Německu a ve Francii neplatí. Takže nás zaskočilo, když nás policajti změřili. Ale řešení bylo snadné: zaplatili jsme a mohli jet dál.

Přece jen to bylo lepší, než když o rok dřív vyrazili na Dakar první Češi z Liazu a skončili na Rozvadově, protože netušili, že o svátcích se s náklaďákem nedá přes Německo jet.
Od liazáků jsme měli aspoň nějaké informace, kluci nám vyprávěli, jak zapadávali do písku, takže naši konstruktéři vymysleli šlapadla, která nám v dunách pomohla. Ale i tak jsme se museli hodně učit. Vůbec jsme nevěděli, jak v písku hustit pneumatiky, což je dnes alfa a omega. Čím víc je podhustíte, tím lépe projedete.

Byla mezi tatrováky a liazáky rivalita?
Kdepak! Ta vznikla tady, protože my netušili, co se doma povídá. Když jsme vyhráli Dakar (1988), kolovaly zvěsti, že jsme Moskalovi (závodník Liazu) rozbili okno, aby nás neporazil. Chtěl jsem vyhrát jako každý, ale ne za cenu, že bych ublížil jinému. Ani oni by neudělali podraz.

Chápete tedy dnešní rivalitu mezi českými týmy, o které často při Dakaru čteme?
Absolutně ne! Nevím, co si tím dokazují. Místo toho, aby si pomáhali na trati, jak jsme to dělali my, tak se to snaží řešit jinak. Ale v cíli se ukáže, kdo je lepší.

Dnes je Dakar plně profesionální, jezdci vypráví, jak si k večeři v jídelnách mohou vybrat až pět druhů steaků. Co jste jedli vy?
Konzervy. Jenže ty byly kolikrát od pořadatelů tři dny po sobě stejné, takže když jste ji otevřel, už jste věděl, že na ni nemáte chuť. Naštěstí jsme měli v autě zásoby – zlatý lančmít, klobásky a česká vepřovka. Dneska je ten servis opravdu velký. My v Africe měli sprchy, jenže jsme to zpočátku ani nezjistili. Přijeli jsme v noci, dělali na autu. Navíc voda byla vyhřívaná sluníčkem, ale v noci byla v některých místech i nula a studenou vodu já vážně nemusím.

Tak jste se těšili, až dorazíte do cíle k Růžovému jezeru v Dakaru a tam se vykoupete, ne?
Když jsme věděli, že budeme za dvě hodiny po třech týdnech na hotelu, tak nás nějaké Růžové jezero vůbec nelákalo. A mimochodem, ono ani ve skutečnosti není růžové, ale pěkně kalné.

Spávali jste ve stanu?
Pod širákem nebo pod autem. Stany v té době byly výjimečné, a aby měl někdo v té době karavan či odjel na hotel jako dnes, tak to vůbec. V prvním našem ročníku byly navíc etapy, kdy se jelo přes den, pak byla chvilku pauza a následovala zase noční etapa. To jsme spali skoro za jízdy, protože před oddychem měla přednost oprava auta. Vyrazit s poškozeným vozem do pouště by byl risk.

To dnes pomáhají všemožné energetické nápoje.
Naše energy drinky byla becherovka a plzeň. I když to byly spíš zásoby, protože jsme potřebovali sem tam něco svařit a tohle byla ta nejlepší valuta. Ovšem Dakar je hlavně o vůli. Může tam být sebelepší sportovec, ale jakmile přijede do pouště, zapadne a má někde tři hodiny lopatovat písek, tak se sesype. To je nekonečná práce a vy nemáte šanci vzdát. Z té pouště se prostě musíte dostat.

Dakar je ale především nebezpečný. Právě při vaší premiéře v roce 1986 tu během závodu při pádu vrtulníku zemřel zakladatel této rallye Thierry Sabine.
Poznali jsme ho při zahájení a byl to sekáč. Jeli jsme okolo té nehody a každý si rázem uvědomil, jak nebezpečný závod to je. Druhý den se zrušila etapa, nikdo nevěděl, jestli se vůbec bude pokračovat. Ale nakonec se jelo dál.

Vzpomínka na první Dakar

Po šesti triumfech mezi kamiony si Karel Loprais (66 let) vysloužil přezdívku Monsieur Dakar. Svůj první ročník z devatenácti však nedokončil, protože posádka včas neprojela jednou z kontrol.

„Byl tam úsek, kde byly strašně hluboké bažiny, a my měli strach, že v nich zůstaneme. Bylo to v noci, a tak jsme čekali, až se rozední, abychom obhlídli terén. K tomu jsme pomáhali vytahovat jiná auta, abychom vůbec projeli. Šlo o minuty, a kdyby svítalo, tak bychom časovou kontrolu stihli. Ale i tak to byl drsný zážitek - projížděli jsme brody a voda nám šla přes kabinu, jak hluboké to bylo,“ vzpomíná Loprais.

Za pomoc ostatním však „tatrováci“ získali alespoň Cenu fair play.

Co o vás věděly manželky doma? Dnes je každý jezdec v průběhu závodu on-line na internetu.
Manželky na tom byly výborně. Nevěděly nic a byl klid. O to je to dneska horší. V Africe byla možnost telefonovat z letadla, protože etapy končívaly na letišti. Jenže když jsme vždycky viděli, jaká tam stojí fronta, tak jsme neměli čas ani chuť čekat. A vlastně ani nebyly telefony doma.

Ani nevím, vítal vás někdy po závodě doma prezident?
Jednou, pan Havel v roce 1994. To byl jediný ročník, kdy jsme jeli Paříž-Dakar-Paříž, tak jsme byli doma s auty hned. A po vítězství nám naše vedení řeklo, že máme jet rychle přes jeden přechod a odsud v šest ráno do televize a v devět za prezidentem. Jenže ten přechod byl pouze pro osobáky a Němcům byl nějaký Dakar fuk, takže nás přes něj nepustili. Přijeli jsme na jiný a tam nám to dali čeští kamioňáci vyžrat. Řekli: Žádné předjíždění, ať čekají ve frontě 20 hodin jako my. Až když jsme nedorazili do televize a byla po nás sháňka, tak pro nás přijeli. K prezidentovi jsme šli v náhradním termínu, i tak setkání s ním bylo zážitek.

Dakar jste jel devatenáctkrát. Nemrzí, že jste účast nezakulatil?
U mě by to už byl hazard se zdravím. Dvakrát jsem měl zraněnou páteř, a to si pak uvědomíte, že se nemusíte vrátit zdravý. Ano, zakopnout mohu i doma před barákem, ale závodů už bylo dost. Celý život jsem jezdil s tatrou a víc než na Dakaru jsme dostali zabrat při testování na polygonu. Víte, v prvním ročníku jsme mohli mít sedačky, které byly odpružené. Pak se předpisy změnily a sedačka už musí být napevno bez pérování. My seděli přesně nad kolem, takže každý otřes, který z něj šel, jsme dostali přes sedačku do zad.

Nebudu sám, kdo se ptá: Je Dakar po přesunu do Jižní Ameriky ještě Dakar?
Dakar je obchodní značka a přesun je lepší pro účastníky. Nevím, jak by se komu líbilo, kdyby dělal živý terč nějakým „dobrodruhům“. Zažili jsme na vlastní kůži, když nám v Africe ukradli auto. Když někdo vedle vás střílí ze samopalu do pneumatik, tak jste pak rád, že to nikoho z nás netrefilo. To se v Americe - zaplaťbůh - neděje. Navíc terén v Americe je těžší než ten v Africe. A taky jsou tam obchody. Co my si nenaložili doma, to jsme neměli.

Autor:

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smráká se nad Pogačarem s Vingegaardem? Novinka zaujala i Armstrongova kata

Úsměvná historka na úvod. Nedělní ráno v Aspenu v Coloradu. Jistý Lance Armstrong sedí v křesle a nevěřícně sleduje dojezd královské pyrenejské etapy na Plateau de Beille. Kulí oči na letícího Tadeje...

19. července 2024  7:59

Velký obrat zaskočil Poláky. Basketbalové juniory čeká na ME boj o páté místo

Čeští basketbalisté do 20 let přehráli na mistrovství Evropy v Gdyni domácí Polsko 79:78, když v poslední čtvrtině smazali dvacetibodovou ztrátu, a v neděli budou hrát s Litvou o páté místo.

20. července 2024  18:16,  aktualizováno  23:07

Návrat Terminátora? „Pirát“ v Bratislavě vyzval Vémolu. Slavil Paradeiser i Kníže

Že odešel Karlos Vémola do zápasnického důchodu? A vezme pouze souboj s Attilou Véghem? Inu, možná se v kleci ukáže už na podzim, tedy 9. listopadu na Oktagonu 63 v Bratislavě. Dostal totiž laso od...

20. července 2024  22:59

Sparta zahájila ligu výhrou, slaví i Plzeň. Boleslav dohrávala v devíti

Úvodní kolo Chance ligy za sebou má pět zápasů. Sparťanští fotbalisté vykročili za obhajobou zdařile, Pardubice porazili 2:1. Ze tří bodů se raduje také další aspirant na titul Plzeň, která si na...

20. července 2024  22:30

British Open vede Američan Horschel o ránu před šesticí soupeřů

Po třetím kole vede British Open americký golfista Billy Horschel. Sedmatřicetiletý vítěz osmi turnajů PGA Tour má před závěrečným dnem náskok jedné rány před šesticí soupeřů, kteří se dělí o druhé...

20. července 2024

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...