Ze Smrže je maratonec. A to jsem běh nesnášel, říká

Motocykloví závodníci Jakub (vlevo) a Matěj Smržovi . | foto: Petr Lundák, MF DNES

13 2016
Příští rok načne pátou sezonu v šampionátu superbiků ve Velké Británii. A rád by v novém týmu PR Racing zlepšil loňské umístění. Na rok 2017 má ještě jeden plán – zaběhnout rychleji maraton.

Motocyklový závodník Jakub Smrž se dal na vytrvalostní běhy. V lednu poběží v Českých Budějovicích v podzemních garážích.

Naposledy spolu v týmu závodili před více než patnácti lety. Až teď se k sobě zase vracejí. Motocykloví závodníci Jakub a Matěj Smržovi. Oba budou v nadcházející sezoně závodit v britském šampionátu superbiků za stáj PR Racing a oba shodně pojedou na motocyklech BMW, ale v rozdílných třídách. Třiatřicetiletý Jakub nastoupí do třídy Superbike, o rok mladší Matěj bude závodit ve třídě Superstock 1000.

Matěj říkal, že je to jako sen, být v jednom týmu s bratrem. Jak to vidíte vy?
Myslím, že jsme spolu naposledy jezdili v roce 1999. Pro oba to bude určitě přínos. I když budeme jezdit v jiné kategorii, tak typ motorky máme podobný. V hodně záležitostech, hlavně co se týká nastavení, budeme moci spolupracovat, nebo to alespoň probrat. Můžeme si navzájem pomoci a vyměňovat si poznatky. Další velká výhoda je, že budeme na závody cestovat spolu. Je to něco jiného, když jede člověk sám, a když tam má parťáka.

Tušíte, jak by vaše spolupráce v jednom týmu mohla vypadat?
Oba jsme dost zkušení závodníci, ale momentálně já můžu bráchovi předat hodně poznatků. Protože on toho v minulé sezoně opravdu moc nenajezdil a pro něj sezona 2017 bude v Británii vlastně první. Matějovi třeba pomůžu s poznáváním tratí, které ještě tolik nemá najeté.

V minulém ročníku jste byl členem týmu Smiths Racing BMW. Přestoupil jste do lepší stáje?
Má to několik aspektů. Zaprvé je moc dobře, že pojedeme s bráchou spolu. A pak je tu i otázka závodění – sice jdu do papírově horšího týmu, ale i tak si myslím, že je to změna k lepšímu. Tým má dlouhou historii a také po lidské stránce jsem si polepšil.

V minulé sezoně jste nakonec nasbíral 48 bodů a skončil na 18. místě. Jak byste ji zhodnotil?
Nebyla to úplně špatná sezona, protože startovní pole bylo extrémně nabité a neustále se zajížděly traťové rekordy. Na hodně okruzích jsem zajel své maximum, ale od začátku sezony jsme měli problém s nastavením motorky. To byla chyba určitých členů týmu a hodně dlouho jsme s tím bojovali. Až s koncem sezony jsme to vychytali.

Jinak by to bylo lepší?
Myslím si, že o hodně. Teď tu ale brečím nad rozlitým mlékem, s tím už stejně nemohu nic dělat. Některé výsledky mohly být lepší, ale zase na druhou stranu to byla sezona bez zranění se stabilními výkony.

A jaký je váš cíl pro další sezonu v britském šampionátu superbiků?
Na předpovědi je ještě brzo. Těžko se dá něco odhadovat dopředu, protože se ještě dávají dohromady týmy a startovní listiny. Osobně jsem ještě neseděl ani na motorce, ale samozřejmě bych rád dosáhl co nejlepšího výsledku a zlepšil umístění oproti minulému ročníku.

Kdy začíná sezona?
Prvního dubna je úvodní závod. Ale je možné, že už v lednu pojedeme s bráchou testovat do Španělska, kam nám tým pošle motorku. Sice to nebude úplně ta, na kterých budeme závodit, ale jde spíše o rozkoukání se. Ostřejší testy na závodních motorkách nás čekají asi v březnu.

Jméno Jakub Smrž se dostává do povědomí i díky běhu. Zaběhl jste už Budějovický půlmaraton, a nedávno dokonce i maraton v italské Veroně. Chytlo vás běhání hodně?
A to jsem paradoxně běhání nesnášel (směje se). Začal jsem s tím v roce 2015, kdy jsme s bráchou běželi pro dobrou věc půlmaraton v Českých Budějovicích. Moc se mi to nepovedlo a neměl jsem z toho dobrý pocit. Pak ve mně převládla závodnická nátura a zlomilo se to ve mně. Začal jsem se běhání věnovat trochu víc a od roku 2016 trénujeme s Matějem s Danem Feklem. Teď je běhání v podstatě můj koníček a také součást přípravy, takže spojuji příjemné s užitečným.

A s vaším prvním maratonem jste spokojený?
Nadmíru. Nemohl jsem se běžecky připravovat na maraton, protože během sezony věci podřizuju závodům. Třikrát v životě jsem asi běžel víc než dvacet kilometrů, ale ve Veroně to bylo lepší, než jsem čekal. Na nováčka to bylo dobré.

Za jak dlouho jste byl v cíli?
Tři hodiny a třicet tři minut.

Zúčastníte se také v lednu v Mercury maratonu, který se celý běží v podzemních garážích v Českých Budějovicích. Očekáváte, že vylepšíte svůj čas z Itálie?
Ještě jsem o tom nepřemýšlel, protože maraton v Mercury Centru beru spíš jako zpestření. Týden předtím poběžíme s bráchou náročný půlmaraton, ale v Českých Budějovicích si to chci zkusit. Vůbec nemám dopředu daný cíl, a když nedoběhnu, tak se také nic nestane. Možné zlepšení času plánuju až po motocyklové sezoně, kdy zase poběžím maraton.

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Siniaková vydřela semifinále v Bronxu, Muchová strhující bitvu prohrála

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu

Dvě velké čtvrtfinálové bitvy na turnaji v Bronxu svedly české tenistky. Uspěla jen Kateřina...

Hvězda Kluže přemýšlí o konci. Góly, anebo srdce?

George Tucudean z Kluže oslavuje svůj gól na hřišti Celtiku.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Mohla to pro něj být magická noc. Nezapomenutelná, radostná, bez kaňky. A zdánlivě i byla. Jenže...

Liga mistrů: Olympiakos rozstřílel Krasnodar, dařilo se i Dinamu Záhřeb

Ruben Semedo z Olympiakosu střílí na branku Krasnodaru. Vlevo je Ruslan...

Přemožitel plzeňských fotbalistů z 2. předkola má velmi blízko k postupu do základní skupiny Ligy...

Šéf Ligy mistrů: Jinde soutěži věří, tady musím přesvědčovat

Výkonný ředitel Martin Baumann vystoupil na tiskové konferenci k dalšímu...

Jsou to historicky dva nejoblíbenější sporty v Česku. Tenhle rozdíl ale zaujme podobně, jako když...

Další z rubriky

Juniorský šampion Mareš vyhrál o tři desetiny a získal miliony

Posádka ve složení Filip Mareš a Jan Hloušek se raduje z druhého místa na Barum...

Přemýšleli jste někdy o tom, co se dá stihnout za tři desetiny sekundy? Možná mrknout, možná ani to...

Třeba na mě za osmnáct let naváže junior, smál se šampion Kopecký

Posádka Jan Kopecký a Pavel Dresler (uprostřed) si na stupních vítězů...

Na začátku ho proháněli ruští rychlíci Lukjaňuk s Grjazinem. Ale pak na rozdíl od něj chybovali,...

Tänak bude v Německé rallye útočit na třetí triumf v řadě

Estonský pilot Ott Tänak v průběhu Finské rallye.

Estonec Ott Tänak bude v nadcházející Německé rallye útočit na třetí vítězství v řadě a zároveň se...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz