Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil | foto: ČTK

Spokojený Kornfeil po Valencii: Příští rok očekáváme velké věci

  • 3
Závod ve Valencii pro něj byl léta očistcem. Tak trochu nutným zlem na konci sezony, po kterém vyhlížel lepší zítřky. Jakub Kornfeil téměř rok co rok měnil v motocyklovém šampionátu týmy, a tak mechanici ze stáje, kterou právě opouštěl, neměli potřebu se v závěrečné Grand Prix zrovna ztrhat. A na výsledcích to bylo znát.

Až neděle vše změnila. Když Kornfeil v prosluněné Valencii zvedl telefon, byl sluncem zalitý i jeho hlas. „Že to tady nestojí za nic? To už neplatí!“ Podruhé v sezoně měl totiž za sebou privilegovanou cestu na stupně vítězů, a zatímco před dvěma měsíci skončil v Británii druhý, tentokrát to byla třetí příčka.

„Ta cesta se nikdy neomrzí. A jak by mohla, vždyť jsem tam byl zatím jen dvakrát. Strašně moc si toho cením. Jsem rád, že to vyšlo na poslední závod, což není důležité jen kvůli sponzorům, ale i kvůli mým soupeřům, kteří proti mně příští rok pojedou. Teď budou mít v paměti, že Kornfeil byl v posledním závodě na pódiu,“ tvrdí 22letý jezdec.

Že na něm stál, rozhodly dvě klíčové věci: štěstí a jeho rozhodnost. Nejdřív ta rozhodnost.

Zatímco dřív bylo jeho koloritem střídat týmy, tentokrát už s předstihem oznámil, že zůstává u malajské stáje Drive M7 Sic, a tak mechanici neměli důvod Valencii jakkoliv „bojkotovat“.

Byť zpočátku sezony to někdy mezi ním a lidmi z týmu skřípalo, ve druhé půlce udělali velký progres, který nemusí skončit. Stáj se rozhodla pro změnu, a tak místo KTM bude příští rok Kornfeil jezdit se silnější Hondou (s tou se ve třídě Moto3 stal Danny Kent mistrem světa), což by ho mělo posunout výš. Třeba k výhrám. I on sám, byť tajemně, řekne: „Očekáváme velké věci, ale zatím o tom nechci mluvit. Mělo by to být lepší než letos.“

Teď ale ještě k tomu štěstí. Kornfeil by ve Valencii nejspíš skončil šestý, nebýt hromadného pádu v poslední zatáčce, který mu nečekaně z cesty odklidil tři soky. „Štěstí tam bylo. Ale taky tam byl boj, napětí, zkrátka všechno, co jezdci i fanoušci chtějí.“

Kdo ale letos Kornfeila sledoval, tak ví, že jednou ho štěstí muselo políbit. Častokrát totiž v závodech letěl k zemi nezaviněně právě on.

I proto je v celkovém pořadí, navzdory dvěma pódiím, v konečném pořadí stejně jako loni až 12. Předloni byl zase 11., o dva roky dřív 12.

„Už je to otravné, ale každý ten ročník byl jiný. Tato sezona byla má nejvydařenější. Dvě pódia jsou víc než celý rok jezdit na šestém místě.“ Skončí „otrava“ příští rok?

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
5. - 17. 1. 2020  (Saúdská Arábie)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)