GP2 v Singapuru: Palmer a Bird velkými vítězi v betonovém kanálu

Jolyon Palmer podal v Singapuru v závodě GP2 životní výkon a prosadil se v sobotu v týmovém duelu s Nasrem. | foto: Roman Klemm

22 2013
Na trati patřil víkend GP2 v Singapuru jednoznačně dvaadvacetiletému Jolyonovi Palmerovi. Jezdec stáje Carlin byl nejrychlejší jak v tréninku, tak i v kvalifikaci a pamětihodným způsobem vyhrál sobotní závod. V nedělním sprintu se prosadil Sam Bird a udržel tak napětí ohledně titulu: k finále v Abú Zabí jede se ztrátou sedmi bodů na Fabia Leimera.

Jolyon Palmer v pátek: game a set v tréninku a kvalifikaci

Nejméně třetina týmů GP2 ještě neví, zda sežene i pro příští sezonu dostačující finanční zázemí. Kompletní pole třinácti stájí GP2 se ovšem dle platného kalendáře muselo vydat na finančně namáhavou cestu do asijského Singapuru.

Minulý rok se v této navoněné metropoli z vítězství GP2 těšili Max Chilton a Giedo van der Garde. Oba poté zvládli postup do formule 1, a proto se i letos mohli v úzkém betonovém kanálu blýsknout.

Kdo chtěl získat z městského okruhu v Singapuru dojmy i za denního světla, tomu dala GP2 výbornou příležitost. Ve volném tréninku to byl – stejně tak, jako před dvěma týdny v Monze – Jolyon Palmer, kdo do víkendu dokázal vykročit nejlépe. Na zaneřáděném a pochopitelně ještě málo „pogumovaném“ okruhu byl o dvě desetiny rychleji, než Fabio Leimer. Ostatní měli s klouzavou vozovkou větší problémy a nejeden monopost se otřel o betonové kvádry lemující dráhu. Třetí čas si připsal Ericsson před překvapivě rychlými nováčky Rossim a Evansem.

Mimo Leimera nemohli být ostatní tři uchazeči o titul s tréninkovým výsledkem spokojeni: Bird a Nasr (v tabulce 6 a 29 bodů za Leimerem) sice dosáhli  pozic sedm a osm, na Palmera ovšem ztráceli více, než sekundu. Ještě hůře na tom byl Stefano Coletti. Jezdec, který dlouho vedl celkové hodnocení koncem sezony zjevně ztratil rytmus a jeho očividně nervózní jízda Singapurem měla za výsledek pouze 24. čas – a zdrcujících 3,5 sekundy ztráty na nejrychlejšího!

Bezútěšnou situaci týmu Trident podtrhl debutant Gianmarco Raimondo. Pomalý Kanaďan je již čtvrtým krotitelem druhého vozu italské scuderie. Raimondo po dvou nanejvýše neúspěšných  sezonách ve formuli 3 letos vůbec nezávodil a střádal na debut v GP2. Jeho plný měšec stáji sice financoval výlet do Asie, pilotova ztráta pěti sekund na Palmera ovšem zvěstovala očekávaný sportovní propadák.   

Felipe Nasr dojel znovu jen druhý – Brazilec prostě nedokáže vyhrát.

Felipe Nasr dojel znovu jen druhý – Brazilec prostě nedokáže vyhrát.

Do kvalifikace, jediné session GP2 na okruhu Marina Bay za umělého osvětlení, vyrazil nejlépe Nasr a nejrychlejším časem prvních kol zachraňoval, co se dalo. Po patnácti minutách ovšem Leimer znovu potvrdil opravdové rozvržení sil a usadil se na špičce. Krátce poté byla session přerušena, protože beznadějný Raimondo napasoval svůj vůz do svodidel v tunelu pod přímořskou tribunou.

V závěrečné fázi kvalifikace vládl na trati extrémně silný provoz a jezdci si navzájem překáželi. Výborně naladěný Palmer ovšem přeci jen našel skulinku a vylepšil Leimerův čas. To stejné se podařilo i Nasrovi. Brazilec se tak postaral o kompletní první startovní řadu stáje Carlin.

„První poločas kvalifikace proběhl jako ve špatném snu. Na trati jsem ztrácel čas, pak mne zdržovaly žluté vlajky, no a nakonec přišlo přerušení. Na druhé sadě pneumatik se mi pak ale podařilo najít volné kolo a konečně vyšlo to, co se mělo povést již v Monze!“ komentoval svou první pole-position syn bývalého pilota F1, Jonathana. Druhou startovní řadu doplnil vedle Leimera Američan Alexander Rossi, kterého zdánlivě pozvedlo druhé místo ve sprintu v Monze. Za nimi se na start postavili Richelmi s Dillmannem a Canamasas s Caladem.

A zbývající dva uchazeči o titul? Desátý Sam Bird byl při svém pokusu o dobrý čas zle blokován Cecottem. Johnny Cecotto byl za svou akci penalizován, což ovšem Birdovy šance pramálo zlepšilo. Coletti se po propadáku v tréninku polepšil jedenáctým časem. Výsledek kvalifikace ovšem jednoznačně hrál do karet Švýcarovi Leimerovi.

Jolyon Palmer v sobotu: hvězda závodu

Jolyon Palmer dokázal zahodit výhodu své pole-position hned na prvních metrech. S protáčejícími koly před sebe musel pustit týmového kolegu Nasra, výborně startujícího Leimera a zpočátku i Calada. Z divokého prvního kola se špička vrátila v pořadí Nasr, Leimer, Palmer Calado, Richelmi. Coletti držel devátou, Bird pouze 13. pozici.

Felipe Nasr se poté dokázal sérií rychlých kol odpoutat od Leimera. Švýcar se snažil operovat s ohledem na celkovou situaci a ve čtvrtém kole se příliš nebránil, když se před něj procpal Palmer. Dvojité vedení pro stáj Carlin v odstupu 3,5 sekundy! Výborně naladěného Nasra nedokázala po osmi kolech rozházet ani poněkud zpackaná výměna pneumatik, a když měla kompletní špička vyměněno stále ještě jasně vedl před Palmerem, Caladem, Leimerem a Rossim.

V závěru závodu si oba piloti Trevora Carlina nedarovali nic. Jolyon Palmer na čerstvějších pneumatikách obřími kroky stahoval náskok svého kolegy. Pět kol před koncem Singapurského thrilleru byl Brit již nebezpečně blízko.

Čtyři kola před koncem nasadil Palmer k rozhodujícímu útoku. Nasr se bránil s kouřícími pneumatikami, vozy se téměř srazily, Brazilec však musel udělat místo. Poleman Palmer převzal vedení a dojel si pro velké a zasloužené vítězství. Letos to byl jeho druhý triumf. “Byl to definitivně víkend a závod mého života! Na startu jsem si sám život poněkud zkomplikoval, jinak jsem se však cítil ve výborné formě,” shrnul šťastný  vítěz.

Fabio Leimer jede k finále v Abú Zabí jako lídr celkového hodnocení GP2.

Fabio Leimer jede k finále v Abú Zabí jako lídr celkového hodnocení GP2.

Podobný souboj se tři kola před cílem vyvinul mezi Caladem, Leimeren a Richelmim o třetí pozici. Švýcar měl v ohledu na celkovou tabulku co ztratit a spokojil se nakonec s body za pátou pozici za výborným Monačanem. Zvýšil tím náskok na Birda na 12 bodů.

Sam Bird dojel za Dillmannem a Ericssonem jako osmý a vysloužil si tak pole-position pro nedělní sprint, zatímco se dvanáctý Coletti rozloučil s nadějí na titul.

Sam Bird si vítězstvím v neděli udržel reálnou šanci na titul

Také sprint absolvovala GP2 za denního světla a poleman Bird reagoval na startu za třicetistupňového vedra bezvadně. Z prvního kola se vrátil s náskokem rovné sekundy na Ericssona, Leimera, Richelmiho, Dillmanna a Palmera.

Zkušený testman McLarenu-F1 Bird držel vedoucí pozici bez chybičky a po deseti kolech, tedy po poločase závodu, vybudoval svůj náskok na Ericssona na 2,5 sekundy. Leimer držel třetít místo a z něho vyplývajících deset bodů podobně suverénním způsobem před Richelmim. Akce na trati od pátého místa dolů byly na pohled mnohem zajímavější: Lancaster, Cecotto, De Jong a Binder oplývali čerstvějším obutím, než Dillmann, Palmer a byli očividně na postupu vpřed.  To se zasloužilo o nejednu parádní akci, kdy se tři vozy vrhly téměř současně do jedné ze slepých zatáček okruhu.

Také v druhé polovině závodu se Birdovi pokaždé podařilo najít ráznou odpověď, když druhý Ericsson začal stahovat jeho náskok. V cíli se malý Angličan mohl těšit z pátého vítězství sezony a také ze skutečnosti, že na Leimera “udělal”  5 bodů v celkovém hodnocení. Před finále v Abú Zabí dělí oba velké soupeře  sedm bodíků. Pro Leimera mělo finále v Singapuru další nepříjemné překvapení: po průjezdu cílem kolidoval s Rossim!

Výsledky sobotního závodu GP2 v Singapuru:
1.Jolyon Palmer(Brit.)Carlin57m14.130s
 2.Felipe Nasr(Braz.)Carlin+13.095s
 3.James Calado(Brit.)ART+25.126s
 4.Stephane Richelmi(Mon.)DAMS+25.713s
 5.Fabio Leimer(Švýc.)Racing Engineering+28.296s
 6.Tom Dillmann(Fr.)Russian Time+38.577s
 7.Marcus Ericsson(Švéd.)DAMS+45.448s
 8.Sam Bird(Brit.)Russian Time+45.685s
 9.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer+51.981s
10.Dani Clos(Šp.)MP+56.906s
Výsledky nedělního sprintu GP2 v Singapuru:
1.Sam Bird(Brit.)Russian Time
2.Marcus Ericsson(Švéd.)DAMS
3.Fabio Leimer(Švýc.)Racing Engineering
4.Stephane Richelmi(Mon.)DAMS
5.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer
6.Johnny Cecotto(Ven.)Arden
7.Daniel de Jong(Niz.)MP
8.Adrian Quaife-Hobbs(Brit.)Hilmer
Celkový stav GP2 před posledním podnikem:
1.Fabio Leimer179 b.
2.Sam Bird172 b.
3.Felipe Nasr148 b.
4.Stefano Coletti135 b.
5.James Calado134 b.
Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Skandál, český šachista podváděl. Na záchodě si na mobilu analyzoval partii

Šachy - ilustrační foto

Český šachový velmistr Igor Rausis byl přistižen při podvodu na turnaji ve Štrasburku, když na...

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

VIDEO Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti...

Tady zaútočím, ano? Jo, budu připraven. Jak se Francouzi na Tour dohodli

Francouz Thibaut Pinot z týmu Groupama-FDJ (vpravo) předjíždí svého krajana...

St. Etienne (Od našeho zpravodaje) Bylo to 200 kilometrů, kdy rovina je luxusem a času k popadnutí dechu mnoho nezbývá. Nahoru, dolů,...

Šampionka Strýcová: Pohádka. Na to, co teď cítím, žádná slova nestačí

Barbora Strýcová odehrává balon během finále deblu ve Wimbledonu.

VIDEO Někdy se prostě vyplatí si počkat. Úplně poslední ze všech wimbledonských zápasů ročníku 2019...

Epochální finále ve Wimbledonu. Djokovič v dramatu udolal Federera

Srb Novak Djokovič pózuje s trofejí pro vítěze Wimbledonu.

VIDEO Pořádně se nadřel, byl kousek od vyřazení, ale nakonec to dokázal. Novak Djokovič vládne...

Další z rubriky

Tentokrát žádné chyby, přeje si Pech před Rally Bohemia

Václav Pech a Petr Uhel s Fordem Fiesta R5 během Rallye Český Krumlov.

Předchozí dva závody mistrovství České republiky v automobilových soutěžích skončily pro plzeňského...

Tréninky formule 1 v Silverstonu ovládl Bottas, za ním skončil Hamilton

Pierre Gasly během tréninku na Velkou cenu Británie formule 1

V trénincích na Velkou cenu Británie byl nejrychlejší Valtteri Bottas z Mercedesu. Finský pilot...

Do čela Rallye Bohemia se hned vřítil Kopecký. Potvrdí roli favorita?

Jan Kopecký a Pavel Dresler v úvodu 46. ročníku Rallye Bohemia,

V neděli zhruba v 15.30 bude v Mladé Boleslavi znám vítěz letošního ročníku Rallye Bohemia, která v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz