Analýza: Roztříštěné šampionáty F3 čelily v letošní sezoně těžké krizi

Daniel Juncadella na Dallaře-Mercedes týmu Prema se stal Evropským šampionem F3. | foto: Roman Klemm

25 2012
Kvůli stále vyšším nákladům to formule 3 neměla v posledních letech zrovna lehké, a když Bernie Ecclestone před třemi lety zavedl konkurenční GP3, přivedlo to dříve tak prestižní F3 na pokraj zániku. Letos se o přežití snažily tři důležité mezinárodní šampionáty: Evropská Série, Britské mistrovství a Německý šampionát. Podařilo se jim objevit nové superhvězdy budoucnosti F1?

Všechna tři zmíněná mistrovství musela letos vystačit se startovními poli daleko pod dvacet vozů, což nezanechávalo u pozorovatele právě soutěživý dojem. FIA to vedlo k tomu, aby jmenovala bývalého pilota F1, Bernarda Bergera komisařem, který se má postarat o záchranu této třídy.

Je tedy relativně těžké, posoudit schopnosti vítězů Juncadelly, Harveye a Erikssona – ty se přeci dají ohodnotit pouze podle kvality poražených. K opravdovému porovnání talentu došlo jen zřídka, když se promotéři šampionátů domluvili účasti při stejném podniku. A přeci i sezona 2012 dopomohla několika slibným dorostenců, aby na sebe upozornili šéfy stájí GP2 nebo dokonce skauty F1.

Evropská Série Formule 3

Nejsilnější konkurence se letos sešla v Evropské Sérii, která se osmkrát konala v rámci známé DTM a dle britského vzoru nabídla tři závody za víkend. Vysněné pole dvou desítek vozů se promotérům ovšem podařilo získat jen při podnicích, ve kterých hostovala i britská F3.

Má koordinovat budoucnost formule 3: formulová legenda Gerhard Berger.

Má koordinovat budoucnost formule 3: formulová legenda Gerhard Berger.

To, že se mistrem stal nadmíru zkušený Španěl Daniel Juncadella překvapilo vlastně jen proto, že s ním mnozí pozorovatelé ve formuli 3 pro tento rok již nepočítali. Jednadvacetiletý Španěl zde absolvoval svou třetí sezonu a již minulý rok dokázal, že tu má v zásadě vyučeno. Pilot týmu Prema-Mercedes vyhrál pět závodů a byl v zásadě nejvyrovnanějším jezdcem pole. Jeho kariéra ovšem stěží povede i dále cestou monopostů. Španělovým cílem jistě bude následovat Roberta Merhiho (jezdce který jej minulý rok ve formuli 3 porazil) do kokpitu DTM.

Z titulu vicemistra se mohl radovat Němec Pascal Wehrlein. Jel ve formuli 3 prvním rokem a vyhrál pouze jedinkrát. Spolehlivost jezdce stáje Mücke ovšem byla přímo rekordní: s výjimkou pouhých dvou závodů pokaždé bodoval!

Jezdec, který je možná jediným opravdovým drahokamem F3 ročníku 2012, skončil třetí. Je to teprve sedmnáctiletý Raffaele Marciello. Ital je vedle Pereze a Bianchiho jedním ze tří členů Driver Academy Ferrari a mohl by se v dohledné době stát novou superhvězdou nejen u Scuderie a celé Itálie. Relativně nezkušený rodák z Curychu ve své první sezoně v EuroCupu sedmkrát vyhrál, nejednou velmi přesvědčivým stylem.

Jediný opravdový drahokam formule 3 sezony 2012? Sedmnáctiletý Raffaele

Jediný opravdový drahokam formule 3 sezony 2012? Sedmnáctiletý Raffaele Marciello.

V hlavních závodech se dokázal mimo právě jmenovaných prosadit již jen věčně bleďoučký Švéd Felix Rosenqvist. Vyhrál tři, což mu vyneslo celkově čtvrtou pozici.

Krátce zazářit se ve sprintech podařilo i Němci Svenovi Müllerovi a Britovi Willovi Bullerovi.

Mezi zklamání roku jistě patřily výkony Carlose Sainze juniora, který sice dobře začal, dvojitá zátěž EuroSerie a britského mistrovství ovšem chráněnce Red Bullu značně vyčerpala. Ani druhý potomek bývalé rellyeové legendy, Tom Blomqvist, nedokázal ani jednou vyhrát.

Konečné pořadí Evropské Série F3:
1.Daniel Juncadella(Šp.)Prema-Mercedes240 b.
2.Pascal Wehrlein(Něm.)Mücke-Mercedes229 b.
3.Raffaele Marciello(It.)Prema-Mercedes219,5 b.
4.Felix Rosenqvist(Švé.)Mücke-Mercedes212,5 b.
5.Will Buller(Brit.)Carlin-VW182,5 b.

Britský mezinárodní šampionát formule 3

Ve Velké Británii zavedli již před lety víkendy se třemi závody, a tak mohla série i letos nabídnout účastníkům a fandům skvělý počet třiceti závodů. Tato nabídka se ovšem nesetkala s valným zájmem pilotů a na startu se zpravidla krčilo pouze málo přes tucet vozů. Nezdravou situaci dříve tak velkolepého šampionátu nejlépe vykresluje skutečnost, že se mistrovství zúčastnily pouze čtyři týmy a dva z nich, Carlin a Fortec, tvořily dvě třetiny pole.

Nebylo tedy divu, že favorité startovali právě za jednu z těchto dvou stájí. Rozhodující bylo, že nejlepší začátek a konec sezony předvedl devatenáctilety Jack Harvey. Pilot z britského Bassinghamu vyhrál úvod v Oulton Parku a i závěr v Doningtonu, což mu stačilo, aby těsně a na poslední chvíli vzall titul Jazemanovi Jaafarovi z Malajsie. Mimo to vyhrál jezdec Trevora Carlina dalších pět závodů a  získal tak titul, ze kterého se před ním radovali již hvězdy jako Senna, Hakkinen nebo Piquet.

Tim Harvey vyhrál s vozem Trevora Carlina britský šampionát formule 3.

Tim Harvey vyhrál s vozem Trevora Carlina britský šampionát formule 3.

Zatímco se Harvey bude i příští rok spoléhat na podporu spolku Racing Steps Foundation (který sponzoruje i Jamese Balada v GP2), lze mezi ostatními piloty britské F3 ročníku 2012 najít jen málo talentů se slibnou budoucností.

Vicemistr Jaafar dokázal především sbírat body a již dokázal, že nepatří mezi absolutní supertalenty. O to zajímavěji by se ovšem mohla vyvinout kariéra na Floridě žijícího Portoričana Felixe Serrallese. Dvacetiletý nováček vyhrál již svůj třetí závod ve formuli 3 v Oulton Parku a až do konce sezony patřil díky špičkovým výsledkům mezi uchazeče o titul. Chráněnec Emersona Fittipaldiho má vynikající předpoklady.

Mezi poražené patřil především Carlos Sainz junior. Syn rallyové legendy z kádru Red Bullu vstupoval do ročníku jako favorit, jeho nevyrovnané výkony nakonec ale stačily jen na smutnou šestou pozici celkové tabulky.

Konečné pořadí Britského mistrovství F3:
1.Jack Harvey (Brit.)Carlin319 b.
2.Jazeman Jaafar (Mal.)Carlin306 b.
3.Felix Serralles (P. Rico)Fortec299 b.
4.Alex Lynn (Brit.)Fortec253 b.
5.Harry Tincknell (Brit.)Carlin223 b.

Německý ATS F3 Cup

Organizátoři kolem bývalého jezdce a majitele týmu Bertrama Schäfera se letos pokusili o jakousi „vlastní cestu“ a předepsali použití dvoulitrů VW-Power Engine. Aby zabránili jednotvárným závodům minulosti, vybavili agregáty systémem Push-to-Pass. Tento systém dovoluje každému jezdci během závodu na několik sekund zvýšit výkon motoru (z 225 koní na 240) a měl by zjednodušit předjíždění.

Co se týče počtu účastníků byl výsledek tohoto snažení žalostný. S výše popsaným vybavením se zpravidla na start postavilo jen kolem tuctu vozů a pole doplňovali amatéři s relativně zastaralým materiálem.

V průběhu šampionátu se relativně jasně prosadil zkušený Jimmy Eriksson. Jednadvacetiletý Švéd z týmu Motopark (Lotus) vyhrál většinu ze sedmadvaceti závodů a je v zásadě jediným jezdcem ATS-Cupu, který má na postup do vyšších tříd.

Jimmy Eriksson ze Švédska triumfoval v německé formuli 3.

Jimmy Eriksson ze Švédska triumfoval v německé formuli 3.

Ale možná ještě větší šance na slavno budoucnost má letošní vicemistr. Stal se jím teprve osmnáctiletý nováček Lucas Auer z rakouského Kufsteinu. Tyrolák vyhrál sice jen jednou, na Lausitzringu, vrcholem jeho učebního roku v F3 ale jistě bylo druhé místo na Red-Bull-Ringu, za které přijal pohár z rukou svého strýčka, bývalého pilota Ferrari, Gerharda Bergera. Auer se zlepšoval každým ujetým kilometrem a bude příští rok jistě  patřit mezi favority formule 3. I díky svému strýcovi…

Za těmito dvěma výraznými osobnostmi se umístili poněkud bezbarví Kimyja Sato z Japonska a Mitchell Gilbert z Austrálie – oba ovšem budou muset vynaložit hodně času a financí, aby potvrdili, že mají na více. Pátý tabulky, Brit Tom Blomqvist, se kvůli kolizím s termíny evropského šampionátu zúčastnil jen patnácti závodů, z nichž čtyři jasně vyhrál – což poněkud ubírá na hodnotě Erikssonova titulu.

Německá F3 to bude mít i roku 2013 těžké, aby představila publiku hodnotné pole. Vlastní technika Push-to-Pass odrazuje účast hostujících týmů, a k tomu ohlásila přední stáj Van Amersfoort (nasazovala letos tři vozy), že příští rok přestoupí do evropského šampionátu.

Konečné pořadí německého ATS-Formel-3-Cupu:
1.Jimmy Ericsson(Švéd.)Lotus-Motopark408 b.
2.Lucas Auer(Rak.)Van Amersfoort298 b.
3.Kimiya Sato(Jap.)Lotus-Motopark281 b.
4.Mitchell Gilbert(Aus.)Performance Racing277 b.
5.Tom Blomqvist(Švéd.)Eurointernational222 b.

Hlavním Bergerovým úkolem bude sjednotit příliš malá pole jednotlivých šampionátů, zajistit tak větší počet vozů, a tím i úroveň nově zavedeného Mistrovství Evropy F3. Letos se tento šampionát postaral vlastně jen o zvýšení nepřehlednosti této třídy (započítávaly se do něj všechny závody Euro-Serie a dva zvláštní podniky v Pau a Spa).

Vstříc mu při tom přicházejí dva body: promotéři Euro-Serie a Britského mistrovství i bez pomoci FIA jednají o spojení svých šampionátů a druhým bodem je skutečnost, že formule GP3 (jejíž zavedení bylo jedním z hlavním důvodů úpadku F3) od příští sezony vsadí na novou generaci mnohem výkonnějších vozů, a nebude tím formuli 3 přímo konkurovat.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje,...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Dortmund hrál s Barcelonou 0:0, nedal penaltu. Liverpool padl v Neapoli

HRDINA OKAMŽIKU. Barcelonský gólman Marc-André ter Stegen za stavu 0:0 chytá...

Zahodili pokutový kop, pak trefili břevno a neproměnili i další šance. Především proto fotbalisté...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Další z rubriky

Plochodrážní jezdci pražské Markéty vyhráli po dvou letech extraligu

Extraliga družstev na ploché dráze, ilustrační foto

Plochodrážní jezdci pražské Markéty po dvou slaví extraligový titul. V závěrečném závodě v...

Čeští jezdci na dlouhé ploché dráze mají historické stříbro z MS

Josef Franc

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když...

V San Marinu se padalo. Salač skončil devátý, Kornfeil dvanáctý

Meikon Kawakami padá v závodu Moto3 při Velké ceně San Marina.

Nejlepší výsledek kariéry ve světovém šampionátu zajel Filip Salač, český jezdec skončil ve Velké...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz