Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Analýza: Roztříštěné šampionáty F3 čelily v letošní sezoně těžké krizi

  16:28
Kvůli stále vyšším nákladům to formule 3 neměla v posledních letech zrovna lehké, a když Bernie Ecclestone před třemi lety zavedl konkurenční GP3, přivedlo to dříve tak prestižní F3 na pokraj zániku. Letos se o přežití snažily tři důležité mezinárodní šampionáty: Evropská Série, Britské mistrovství a Německý šampionát. Podařilo se jim objevit nové superhvězdy budoucnosti F1?

Daniel Juncadella na Dallaře-Mercedes týmu Prema se stal Evropským šampionem F3. | foto: Roman Klemm

Všechna tři zmíněná mistrovství musela letos vystačit se startovními poli daleko pod dvacet vozů, což nezanechávalo u pozorovatele právě soutěživý dojem. FIA to vedlo k tomu, aby jmenovala bývalého pilota F1, Bernarda Bergera komisařem, který se má postarat o záchranu této třídy.

Je tedy relativně těžké, posoudit schopnosti vítězů Juncadelly, Harveye a Erikssona – ty se přeci dají ohodnotit pouze podle kvality poražených. K opravdovému porovnání talentu došlo jen zřídka, když se promotéři šampionátů domluvili účasti při stejném podniku. A přeci i sezona 2012 dopomohla několika slibným dorostenců, aby na sebe upozornili šéfy stájí GP2 nebo dokonce skauty F1.

Evropská Série Formule 3

Nejsilnější konkurence se letos sešla v Evropské Sérii, která se osmkrát konala v rámci známé DTM a dle britského vzoru nabídla tři závody za víkend. Vysněné pole dvou desítek vozů se promotérům ovšem podařilo získat jen při podnicích, ve kterých hostovala i britská F3.

Má koordinovat budoucnost formule 3: formulová legenda Gerhard Berger.

Má koordinovat budoucnost formule 3: formulová legenda Gerhard Berger.

To, že se mistrem stal nadmíru zkušený Španěl Daniel Juncadella překvapilo vlastně jen proto, že s ním mnozí pozorovatelé ve formuli 3 pro tento rok již nepočítali. Jednadvacetiletý Španěl zde absolvoval svou třetí sezonu a již minulý rok dokázal, že tu má v zásadě vyučeno. Pilot týmu Prema-Mercedes vyhrál pět závodů a byl v zásadě nejvyrovnanějším jezdcem pole. Jeho kariéra ovšem stěží povede i dále cestou monopostů. Španělovým cílem jistě bude následovat Roberta Merhiho (jezdce který jej minulý rok ve formuli 3 porazil) do kokpitu DTM.

Z titulu vicemistra se mohl radovat Němec Pascal Wehrlein. Jel ve formuli 3 prvním rokem a vyhrál pouze jedinkrát. Spolehlivost jezdce stáje Mücke ovšem byla přímo rekordní: s výjimkou pouhých dvou závodů pokaždé bodoval!

Jezdec, který je možná jediným opravdovým drahokamem F3 ročníku 2012, skončil třetí. Je to teprve sedmnáctiletý Raffaele Marciello. Ital je vedle Pereze a Bianchiho jedním ze tří členů Driver Academy Ferrari a mohl by se v dohledné době stát novou superhvězdou nejen u Scuderie a celé Itálie. Relativně nezkušený rodák z Curychu ve své první sezoně v EuroCupu sedmkrát vyhrál, nejednou velmi přesvědčivým stylem.

Jediný opravdový drahokam formule 3 sezony 2012? Sedmnáctiletý Raffaele

Jediný opravdový drahokam formule 3 sezony 2012? Sedmnáctiletý Raffaele Marciello.

V hlavních závodech se dokázal mimo právě jmenovaných prosadit již jen věčně bleďoučký Švéd Felix Rosenqvist. Vyhrál tři, což mu vyneslo celkově čtvrtou pozici.

Krátce zazářit se ve sprintech podařilo i Němci Svenovi Müllerovi a Britovi Willovi Bullerovi.

Mezi zklamání roku jistě patřily výkony Carlose Sainze juniora, který sice dobře začal, dvojitá zátěž EuroSerie a britského mistrovství ovšem chráněnce Red Bullu značně vyčerpala. Ani druhý potomek bývalé rellyeové legendy, Tom Blomqvist, nedokázal ani jednou vyhrát.

Konečné pořadí Evropské Série F3:
1.Daniel Juncadella(Šp.)Prema-Mercedes240 b.
2.Pascal Wehrlein(Něm.)Mücke-Mercedes229 b.
3.Raffaele Marciello(It.)Prema-Mercedes219,5 b.
4.Felix Rosenqvist(Švé.)Mücke-Mercedes212,5 b.
5.Will Buller(Brit.)Carlin-VW182,5 b.

Britský mezinárodní šampionát formule 3

Ve Velké Británii zavedli již před lety víkendy se třemi závody, a tak mohla série i letos nabídnout účastníkům a fandům skvělý počet třiceti závodů. Tato nabídka se ovšem nesetkala s valným zájmem pilotů a na startu se zpravidla krčilo pouze málo přes tucet vozů. Nezdravou situaci dříve tak velkolepého šampionátu nejlépe vykresluje skutečnost, že se mistrovství zúčastnily pouze čtyři týmy a dva z nich, Carlin a Fortec, tvořily dvě třetiny pole.

Nebylo tedy divu, že favorité startovali právě za jednu z těchto dvou stájí. Rozhodující bylo, že nejlepší začátek a konec sezony předvedl devatenáctilety Jack Harvey. Pilot z britského Bassinghamu vyhrál úvod v Oulton Parku a i závěr v Doningtonu, což mu stačilo, aby těsně a na poslední chvíli vzall titul Jazemanovi Jaafarovi z Malajsie. Mimo to vyhrál jezdec Trevora Carlina dalších pět závodů a  získal tak titul, ze kterého se před ním radovali již hvězdy jako Senna, Hakkinen nebo Piquet.

Tim Harvey vyhrál s vozem Trevora Carlina britský šampionát formule 3.

Tim Harvey vyhrál s vozem Trevora Carlina britský šampionát formule 3.

Zatímco se Harvey bude i příští rok spoléhat na podporu spolku Racing Steps Foundation (který sponzoruje i Jamese Balada v GP2), lze mezi ostatními piloty britské F3 ročníku 2012 najít jen málo talentů se slibnou budoucností.

Vicemistr Jaafar dokázal především sbírat body a již dokázal, že nepatří mezi absolutní supertalenty. O to zajímavěji by se ovšem mohla vyvinout kariéra na Floridě žijícího Portoričana Felixe Serrallese. Dvacetiletý nováček vyhrál již svůj třetí závod ve formuli 3 v Oulton Parku a až do konce sezony patřil díky špičkovým výsledkům mezi uchazeče o titul. Chráněnec Emersona Fittipaldiho má vynikající předpoklady.

Mezi poražené patřil především Carlos Sainz junior. Syn rallyové legendy z kádru Red Bullu vstupoval do ročníku jako favorit, jeho nevyrovnané výkony nakonec ale stačily jen na smutnou šestou pozici celkové tabulky.

Konečné pořadí Britského mistrovství F3:
1.Jack Harvey (Brit.)Carlin319 b.
2.Jazeman Jaafar (Mal.)Carlin306 b.
3.Felix Serralles (P. Rico)Fortec299 b.
4.Alex Lynn (Brit.)Fortec253 b.
5.Harry Tincknell (Brit.)Carlin223 b.

Německý ATS F3 Cup

Organizátoři kolem bývalého jezdce a majitele týmu Bertrama Schäfera se letos pokusili o jakousi „vlastní cestu“ a předepsali použití dvoulitrů VW-Power Engine. Aby zabránili jednotvárným závodům minulosti, vybavili agregáty systémem Push-to-Pass. Tento systém dovoluje každému jezdci během závodu na několik sekund zvýšit výkon motoru (z 225 koní na 240) a měl by zjednodušit předjíždění.

Co se týče počtu účastníků byl výsledek tohoto snažení žalostný. S výše popsaným vybavením se zpravidla na start postavilo jen kolem tuctu vozů a pole doplňovali amatéři s relativně zastaralým materiálem.

V průběhu šampionátu se relativně jasně prosadil zkušený Jimmy Eriksson. Jednadvacetiletý Švéd z týmu Motopark (Lotus) vyhrál většinu ze sedmadvaceti závodů a je v zásadě jediným jezdcem ATS-Cupu, který má na postup do vyšších tříd.

Jimmy Eriksson ze Švédska triumfoval v německé formuli 3.

Jimmy Eriksson ze Švédska triumfoval v německé formuli 3.

Ale možná ještě větší šance na slavno budoucnost má letošní vicemistr. Stal se jím teprve osmnáctiletý nováček Lucas Auer z rakouského Kufsteinu. Tyrolák vyhrál sice jen jednou, na Lausitzringu, vrcholem jeho učebního roku v F3 ale jistě bylo druhé místo na Red-Bull-Ringu, za které přijal pohár z rukou svého strýčka, bývalého pilota Ferrari, Gerharda Bergera. Auer se zlepšoval každým ujetým kilometrem a bude příští rok jistě  patřit mezi favority formule 3. I díky svému strýcovi…

Za těmito dvěma výraznými osobnostmi se umístili poněkud bezbarví Kimyja Sato z Japonska a Mitchell Gilbert z Austrálie – oba ovšem budou muset vynaložit hodně času a financí, aby potvrdili, že mají na více. Pátý tabulky, Brit Tom Blomqvist, se kvůli kolizím s termíny evropského šampionátu zúčastnil jen patnácti závodů, z nichž čtyři jasně vyhrál – což poněkud ubírá na hodnotě Erikssonova titulu.

Německá F3 to bude mít i roku 2013 těžké, aby představila publiku hodnotné pole. Vlastní technika Push-to-Pass odrazuje účast hostujících týmů, a k tomu ohlásila přední stáj Van Amersfoort (nasazovala letos tři vozy), že příští rok přestoupí do evropského šampionátu.

Konečné pořadí německého ATS-Formel-3-Cupu:
1.Jimmy Ericsson(Švéd.)Lotus-Motopark408 b.
2.Lucas Auer(Rak.)Van Amersfoort298 b.
3.Kimiya Sato(Jap.)Lotus-Motopark281 b.
4.Mitchell Gilbert(Aus.)Performance Racing277 b.
5.Tom Blomqvist(Švéd.)Eurointernational222 b.

Hlavním Bergerovým úkolem bude sjednotit příliš malá pole jednotlivých šampionátů, zajistit tak větší počet vozů, a tím i úroveň nově zavedeného Mistrovství Evropy F3. Letos se tento šampionát postaral vlastně jen o zvýšení nepřehlednosti této třídy (započítávaly se do něj všechny závody Euro-Serie a dva zvláštní podniky v Pau a Spa).

Vstříc mu při tom přicházejí dva body: promotéři Euro-Serie a Britského mistrovství i bez pomoci FIA jednají o spojení svých šampionátů a druhým bodem je skutečnost, že formule GP3 (jejíž zavedení bylo jedním z hlavním důvodů úpadku F3) od příští sezony vsadí na novou generaci mnohem výkonnějších vozů, a nebude tím formuli 3 přímo konkurovat.

Autor:

Sport v roce 2021

3. - 15. 1. (Saúdská Arábie)
9. - 21. 2. (Pokljuka, Slovinsko)
21. 3. - 5. 12. (23 závodů)
21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Skandál v Lahti: Rus Bolšunov ve finiši štafety udeřil soupeře hůlkou, pak ho srazil

Skandální závěr měla štafeta mužů na Světovém poháru běžců na lyžích v Lahti. Vedoucí muž seriálu Rus Alexandr Bolšunov...

Slavný Ir McGregor padl, a poprvé na K.O. Muradov vyhrál v UFC potřetí

Irský zápasník Conor McGregor nezvládl návrat do klece UFC, s Dustinem Poirierem prohrál ve druhém kole, vůbec poprvé v...

Ledecká opět na pódiu, ve sjezdu v Crans Montaně obsadila druhé místo

Výborný výsledek zaznamenala Ester Ledecká v prvním sjezdu v Crans Montaně. Česká lyžařka obsadila druhé místo a opět...

Skvělý úvod, poté však pád. Ledecká sjezd v Crans Montaně nedokončila

V úvodu trati se jí znovu dařilo. Znovu to vypadalo, že při sjezdu v Crans Montaně bude atakovat nejvyšší příčky. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Mercedes čekají zlé časy, Hamilton žádá miliony. Může skončit v F1

Premium Za dva měsíce startuje sezona F1, ale jedna z dvaceti sedaček zůstává pořád volná. Ta nejlukrativnější a nejžádanější....

Rallye Monte Carlo znovu vede francouzský jezdec Ogier

Mistr světa Sébastien Ogier se znovu hned na začátku soutěžního dne ujal vedení v Rallye Monte Carlo, na rozdíl od...

Příště chci opět předjet sám sebe, říká po Dakaru motokrosař Michek

Usíná kolem osmé, vstane ve tři hodiny ráno, připraví se na závod a zhruba o hodinu později se vydá na několik set...

Rallye Monte Carlo zahájil nejrychlejšími časy Tänak

Do světového šampionátu v rallye vstoupil nejlépe exmistr světa Ott Tänak z Estonska. Pilot Hyundaie vyhrál obě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...