Filip Salač při třetím volném tréninku na Velkou cenu Portugalska

Filip Salač při třetím volném tréninku na Velkou cenu Portugalska | foto: ČTK

Motocyklista Salač dojel ve Velké ceně Portugalska třináctý

• 3
Český motocyklista Filip Salač obsadil ve Velké ceně Portugalska v kategorii Moto3 třinácté místo. Pro druhé vítězství za sebou si ve třetím závodě sezony v Portimau dojel Španěl Pedro Acosta.

V závodě nejsilnější kubatury MotoGP vyhrál rovněž podruhé za sebou Fabio Quartararo. Francouzský jezdec porazil Itala Francesca Bagnaiu a Španěla Joana Mira, který v roli obhájce titulu poprvé vybojoval pódiové umístění, a posunul se na první místo průběžného pořadí. V čele vystřídal Francouze Johanna Zarca, který po pádu závod nedokončil stejně jako například italská hvězda Valentino Rossi či Španěl Álex Rins, jenž dlouho bojoval s Quartararem o první místo.

Šestinásobný šampion MotoGP Marc Márquez při návratu po devítiměsíční pauze zaviněné zlomeninou ruky obsadil sedmé místo. Po prvním závodě po 265 dnech se v depu dojetím rozplakal. „Byla tam spousta emocí a po příjezdu do boxů přišla exploze. Muselo to ven,“ řekl Márquez stanici ServusTV.

„Neměl jsem konkrétní plán, bylo důležité nastoupit a sledovat, jak paže funguje. Ten závod nebyla žádná zábava. Trpěl jsem, ale byl to doposud nejdůležitější krok uzdravovacího procesu,“ dodal osmadvacetiletý exmistr světa. Hned za ním skončil jeho mladší bratr Álex, který poprvé v sezoně dokončil závod.

Devatenáctiletý Salač na vítěze ztratil 13 sekund a stejně jako v prvním závodě v Kataru získal tři body za třinácté místo. Minulou Velkou cenu Dauhá, kde několikrát vedl, po pádu nedokončil.

„Jsem hodně zklamaný. Měl jsem docela dobrý start, posunul jsem se trochu dopředu, ale pak jsem několik pozic ztratil během posledních sektorů a nedokázal jsem předjet ostatní,“ uvedl v tiskové zprávě Salač.

„Dnes to prostě nebyl můj den, chyběla mi rychlost. Motorka jela docela dobře na rovinkách, trochu mi chyběla akcelerace, ale nebudu se na nic vymlouvat. Prostě mi to nesedlo, takže doufám, že příště bude lépe,“ dodal.

Vítězný Acosta i ve třetím závodě skončil na pódiu. Ve finiši těsně porazil Itala Dennise Foggiu a navázal na dva týdny staré vítězství z Dauhá. V úvodní Velké ceně Kataru byl druhý a vede průběžné pořadí seriálu. Salač je šestnáctý.

Závod Moto2 vyhrál nováček prostřední třídy Raúl Fernández ze Španělska. Hned v první zatáčce skončila Velká cena po těžkém pádu pro Brita Sama Lowese, který ovládl oba předchozí závody a všechny tři kvalifikace. Novým lídrem šampionátu je Australan Remy Gardner, který po dvou druhých místech skončil tentokrát třetí.

Velká cena Portugalska

závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 38:01,773, 2. Foggia -0,051, 3. Migno (oba It./Honda) -0,584, 4. Sasaki (Jap./KTM) -0,615, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,675, 6. Antonelli (It./KTM) -0,729, ...13. Salač (ČR/Honda) -12,833.
Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Acosta 70 b., 2. Masiá (Šp./KTM) 39, 3. D. Binder (JAR/Honda) 36, 4. Antonelli 36, 5. Migno 29, 6. Rodrigo 25, ...16. Salač 6.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 39:47,377, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -1,600, 3. Gardner (Austr./Kalex) -1,968, 4. Roberts (USA/Kalex) 2,397, 5. A. Fernández (Šp./Kalex) -5,622, 6. Bezzeecchi (It.Kalex) -6,344.
Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Gardner 56, 2. R. Fernández 52, 3. Lowes (Brit./Kalex) 50, 4. Bezzecchi 36, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 27, 6. Canet 23.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:46,412, 2. Bagnaia (It./Ducati) -4,809, 3. Mir (Šp./Suzuki) -4,948, 4. Morbidelli (It./Yamaha) -5,127, 5. B. Binder (JAR/KTM) -6,668, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -8,885.
Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Quartararo 61, 2. Bagnaia 46, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 41, 4. Zarco (Fr./Ducati) 40, 5. Mir 38, 6. A. Espargaró 25.