Engeho osud má v rukou Alain Prost

30 2001
Praha - Budoucnost Tomáše Engeho je v rukou Alaina Prosta, v jehož týmu bude český závodník příští týden testovat. Smlouva mezi stájí Prost Acer a Engeho manažerem Antonínem Charouzem zaručuje Prostovi čtrnáctidenní opci, během níž se majitel týmu rozhodne, zda přijme Engeho jako jezdce na příští tři sezony. "Nyní rozhodne Tomášův výkon při testech a především sám Alain Prost," řekl Charouz. Pokud se Prost pro Engeho nerozhodne, zbývá pro pilota ve hře role testovače v jednom z týmů Jordan, BAR a Williams.

Pokud si Prost Engeho vybere, český jezdec nebude muset přinést žádné sponzorské peníze a rovnou bude pobírat gáži. "Prost sice má finanční problémy, jenže to není podstatné. Stáj potřebuje mladého a inteligentního pilota, a to Tomáš podle Prosta je," tvrdí Charouz.

Charouz: Stáj může na Tomášovi vlastně vydělat
"Ačkoliv Tomáš do týmu nepřinese peníze, stáj na něm vlastně může vydělat. Ušetří totiž peníze, které by musela platit již známému pilotovi," míní Charouz, který se domnívá, že ve stáji příští rok nezůstane ani Heinz-Harald Frentzen ani Luciano Burti. "Je to jen má spekulace, ale myslím, že kromě Tomáše má Alain Prost v hledáčku jednoho mladého a nadějného Brazilce."

Podle něj jde v případě finanční otázky prostu a Engeho o jednoduché počty: "Když tým nebude muset platit třeba patnáct milionů dolarů někomu známému, dá Tomášovi nějaký plat, jehož výši říkat nebudu, a ten rozdíl je pro stáj vlastně výdělkem či úsporou."

Enge: Já budu testovat dva dny, Frentzen jen jeden
Enge bude u prostu testovat od středy do pátku příštího týdne na francouzské dráze Magny-Cours. "O vůz se budu dělit s Heinzem-Haraldem Frentzenem. Já pojedu dva dny a Heinz-Harald jen jeden. Už se moc těším," uvedl Enge.

Enge, třetí muž formule 3000 s reálnou šancí na zisk druhého místa, není před zřejmě životním testováním nikterak nervózní. "Když jsem testoval u jordanu, brzy jsem poznal, že ovládání formule 1 je snažší než u formule 3000. Myslím, že si  na řízení nebudu muset zvykat dlouho a budu se tak moci soustředit na celkový výkon," hlásil do telefonu Enge, který je nyní již ve Spa, kde jej v sobotu čeká předposlední závod sezony formule 3000.

Charouz: Neptejte se Tomáše na formuli 1, děkuji
Enge o Prostově opci neví, stejně jako jej manažer Charouz ušetřil i od jiných podrobností souvisejících s formulí 1. Než se závodník telefonicky spojil s účastníky tiskové konference, Antonín Charouz novináře požádal, aby se jeho svěřence ptali pouze na testování u prostu a na formuli 3000.

"Nezlobte se, chci, aby se Tomáš soustředil jen na svou práci a proto se jej, prosím, neptejte na to, co jsem vám nyní řekl já. Děkuji," uvedl Charouz, než se z reproduktorů ozval hlas Tomáše Engeho.

Sekretářka: Pane Charouzi, volá nějaký Angličan
Charouz zažil nedávno příjemné překvapení, když mu sekretářka spojila do kanceláře hovor se vzkazem "Volá vám nějaký Angličan". Charouz zvedl sluchátko a v něm se ozvalo: "Dobrý den, tady Frank Williams. Mohu hovořit s manažerem Tomáše Engeho?"

Scénka dokládá situaci, která se letos okolo Engeho roztočila. Charouz hovořil či jednal se sedmi různými stájemi formule 1. Manažer opakuje důvody, proč se tak dělo a děje. "Tomáš zaujal dravým jezdeckým stylem a výborným citem pro techniku. Dokáže inženýrům říci, co je třeba s autem udělat," říká Charouz. Smlouva s prostem je přitom konkrétním výsledkem všech schůzek.

Charouz: Časy stáje Prost teprve přijdou
Engeho manažer odráží otázky upozorňující na špatnou situaci stáje prost i na její dosud marné výsledky. "Časy Alaina Prosta teprve přijdou. Jeho tým má špičkové zázemí, lepší než třeba jordan. Kdybych to mohl porovnat podle sebe, tak to řeknu asi takhle: Rozdíl mezi prostem a jordanem je asi jako rozdíl mezi obsahem mojí garáží před deseti lety a dnes."

Charouz cítí u prosta podobnost se stájí Sauber. "Peter Sauber měl také velké finanční problémy, také si našel dva mladé jezdce, jak to má v plánu Alain Prost, také používá motory Ferrari..."

Další tři stáje: Rok testovač, pak závodník
Pokud se Prost pro Engeho nerozhodne, vidina závodění libereckého mladíka v Grand Prix hluboko klesne. Charouz přiznal, že jednání ze stájemi Jordan, BAR a Williams jsou zatím jen ve stadiu výměn dokumentů a schůzek.

"Žádná smlouva s žádným týmem mimo stáje Prost na stole není, nicméně jednání s Jordanem, BAR a Williamsem vedeme v konkrétním duchu: Sezona 2002 jako testovací pilot, sezona 2003 jako závodník," řekl Charouz.

Enge: Dobré vztahy s Wilsonem pokračují
Čtyřiadvacetiletý závodník z Liberce říká, že vztahy s kolegou ve stáji formule 3000 Coca-Cola Nordic Justinem Wilsonem jsou stále perfektní. "Justin je téměř jistým šampionem a myslím, že on i stáj mi pomůžou k zisku stříbra," řekl Enge.

Poznamenal, že vztahy, jaké v ládnou v Nordicu, jsou v šampionátu výjimkou. "Často si říkám, že je to až nemožné ale je to jednoduše tak. Nic na tom nezměnili ani naše ostré souboje v několika závodech," líčí jezdec.

Spa: Jezdec je odpočatý, síly nabral v Itálii
Enge, který ve formuli 3000 působil ve stájích Autosport Racing, WRT Fina, mySAP.com a Coca-Cola Nordic, odcestoval hned po Velké ceně Maďarska do Itálie, kde pobýval až do úterka.

"Odpočíval jsem a také trénoval. Nabral jsem fyzické i psychické síly a do Spa,  kde pojedeme na mé oblíbené trati se již těším. Věřím, že ve Spa a v posledním závodě v Monze si vybojuji celkově druhé místo," řekl Enge.

Enge: Na Webbera mi scházejí tři body
Do konce sezony formule 3000 zbývají dva závody, ve kterých lze získat dohromady dvacet bodů. v čele je suverénně Justin Wilson, který vede o dvacet bodů před Australanem Markem Webberem, za nímž je o tři body Tomáš Enge.

"S Webberem to je otevřený boj. Věřím, že dokážu vybojovat celkově druhé místo. Spa i Monza jsou tratě, které mi vyhovují," dodal Tomáš Enge.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Plíšková zářila. Teď ji čeká živoucí legenda. Mám jí co vracet, říká

POTŘETÍ. Česká tenistka slaví v Melbourne postup, do čtvrtfinále Australian...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Skoro to vypadá jako nějaký omyl. Tenistka Karolína Plíšková v osmifinále Australian Open proti...

Satoranského trenér nešetřil. Thompson předvedl rekordní palbu

Tomáš Satoranský (vlevo) z Washingtonu brání detroitského Blakea Griffina.

VIDEO Washington si doma vcelku bez potíží poradil s Detroitem 101:87 a v pořadí Východní konference NBA...

Ničemo! Ukřivděný Španěl mrštil taškou a nadával rozhodčímu

ZLOST. Španělský tenista Pablo Carreňo Busta se zlobí po osmifinále Australian...

Byl tak blízko, stačilo mu uhrát dva míče. Pablo Carreňo Busta se mohl poprvé na Australian Open...

Jízda Kvitové pokračuje. Bartyové nedala šanci a je v semifinále

PO SEDMI LETECH. Tenistka Petra Kvitová slaví postup do semifinále Australian...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open pokračuje duely ve čtvrtfinále. Po sedmi letech si semifinále zahraje...

Hubnout, anebo nehubnout? To je, oč v tenise běží

VE VZDUCHU. Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová a jeden z jejích forhendových...

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tenistky v šatně se na sebe loni na jaře udiveně otáčely: „Vidělas ji? Není nemocná? Nebo se...

Další z rubriky

Prokop v cíli Dakaru: Příště se ještě můžeme posunout dopředu

Martin Prokop. V druhé polovině Dakaru se bude snažit vylepšit průběžné...

VIDEO Šestým místem na Rallye Dakar vylepšil české maximum v kategorii automobilů, do budoucna však míří...

Pouštní sólista Tomeček znovu u Dakaru spatřil Růžové jezero

Trať Africa Race jdoucího po stopách původní Rallye Dakar brázdí v oranžové...

Na tváři únavu a v očích radost. Tomáš Tomeček dokázal svou oranžovou tatru dovézt až ke břehům...

Motoskijöring se dočkal, republikový šampionát startuje

Momentka z mistrovství ČR v motoskijöringu. První závod se konal v jihočeských...

Šli do rizika, ale to se jim tentokrát vyplatilo. Bratři Patrik a Miroslav Šrolerovi, kteří shodou...

Najdete na iDNES.cz