Do Rallye Krumlov vyrazí 130 aut, ekologickou soutěž podpoří Todt

Pilot Václav Pech se spolujezdcem Petrem Uhlem vyhráli Rallye Český Krumlov čtyřikrát. Letos se na start postaví se svým novým vozem Porsche 997 GT3 a budou chtít přidat pátou výhru. | foto: ČTK

25 2016
Další rekord. Organizátoři Rallye Český Krumlov hlásí tři dny před startem, že počet 116 soutěžních posádek z minulého ročníku je překonán. Od pátku do soboty bude na tratích 14 rychlostních zkoušek závodit celkem 130 aut.

Z rampy v českokrumlovské Jelení zahradě sjedou i dva tovární speciály Škoda Fabia R5 týmu Škoda Motorsport řízené Janem Kopeckým a Švédem Pontusem Tidemandem. Oba jsou hlavními favority celé soutěže.

„S našimi zkušenostmi a zázemím továrního týmu ani nemůžeme mít jiné ambice než ty nejvyšší. Takže ano, jedeme do Krumlova obhájit loňské první místo,“ řekl před odjezdem do Českého Krumlova Jan Kopecký, který soutěž vyhrál poprvé v roce 2012.

Nejatraktivnější místa na trati

Celkem osm diváckých míst, odkud se dají bezpečně sledovat průjezdy závodních speciálů, pro diváky vypíchli organizátoři letošního ročníku Rallye Český Krumlov.

Ličov (RZ 3 a 6)
Pravá ostrá zatáčka, která se projíždí na ruční brzdu, je na přehledném místě. Diváci mohou parkovat přímo v Ličově, odtud je až k trati silnice směrem na Děkanské Skaliny uzavřená.

Soběnov (RZ 3 a 6)
Jde o technický průjezd závodních speciálů soběnovskou návsí. Do Soběnova se dá přijet od Kaplice přes Blansko. Parkování je připravené před obcí po jedné straně silnice.

Malče (RZ 3 a 6)
Známý přejezd hlavní silnice u Malče s vázaným odbočením vpravo a vlevo. Diváci mají přístup k místu buď od Kaplice nádraží, nebo od Besednice. Parkuje se vpravo na příjezdových komunikacích.

„Col de Ján“ (RZ 3 a 6)
Tady diváci uvidí populární průjezd kolem hospodářských budov ve Svatém Janu nad Malší. Následuje rychlý sjezd zakončený pravým odbočením na hlavní silnici k cíli.

Skřidla - Holkov (RZ 4 a 7)
Jediné divácké místo na nové okruhové rychlostní zkoušce Svince je na vyvýšeném místě s výhledem na více než polovinu trasy. Parkování u Penzionu & Restaurantu U Koňské dráhy v Holkově za 50 korun, přístup pěšky k trati 500 metrů.

Malonty (RZ 8 a 11)
Kultovním místem českokrumlovské rallye je rychlý příjezd na malontskou náves s těžkou rychlou levou zatáčkou do kopce. Parkování je připravené přímo v obci za 30 korun.

Lipno (RZ 12 a 14)
Ostrá levá zatáčka kolem balíku slámy na starém parkovišti nad obcí. Diváci tu mají pohodlný přístup z Lipna nad Vltavou.

Výstaviště (RZ 1 a 10)
Superspeciální rychlostní zkouška v prostoru budějovického výstaviště, kde se jede v bezprostřední blízkosti diváckých míst i servisního areálu. Vstupné, které zahrnuje i doprovodné programy, je na oba dny 200 korun a jen na sobotu pak 100 Kč.

Ve středu Kopeckého i Tidemanda čeká krátký test a pak už začnou seznamovací jízdy. Ty budou důležité hlavně při projíždění dvou zcela nových úseků krumlovské rallye. V pátek se dvakrát pojede okruhová rychlostní zkouška Svince a v sobotu test u Rožmberka.

„Nedávno jsme se vrátili z rallye v Portugalsku, takže jsem na tratě v Krumlově vůbec neměl čas koukat. Ale až večer dorazíme na jih, tak na to s kolegy sedneme,“ dodal v úterý Kopecký s tím, že se na blížící se soutěž pokaždé hodně těší.

„Když prší, je Krumlov náročný, protože je v zatáčkách hodně vytahaného bláta. Ale tratě jsou těžké i za sucha. Sice jsem počasí také ještě nezkoumal, ale kdyby mělo být hezky a bez deště, tak to bude pro nás i pro diváky parádní závod. Zkoušky jsou na Krumlově vždycky nádherné,“ chválil Jan Kopecký.

I letos bude chtít pořádně potrápit tovární posádky plzeňský Václav Pech, který do Krumlova přiveze nový soutěžní speciál Porsche 997 GT3 a který krumlovskou rallye vyhrál už čtyřikrát. A vloni mohl v Jelení zahradě slavit popáté. V posledním testu u Lipna ale udělal na mokré silnici chybu a vylétl z trati. Do té doby před Kopeckým vedl.

„Dva kilometry před cílem v lehké pravé zatáčce teklo víc vody, než jsem předpokládal. Auto se mi smeklo, zadek se dostal na trávu a už jsem nemohl zastavit,“ řekl tehdy Václav Pech pro ČTK o momentu, který jej stál vítězství.

Čtyřiačtyřicátý ročník si nenechají ujít ani manželé Trojanovi z Katovic. Pro jihočeskou posádku je Rallye Český Krumlov domácí soutěží.

„A víte, že ani nevím, pokolikáté už ji pojedu? Tohle si všechno hlídá manželka a moje spolujezdkyně,“ usmál se Jiří Trojan, který letos usedne do vozu Renault Clio R3 v pořadatelském týmu ČK Motorsport.

Žádné cíle si ale před startem Trojanovi nedávají. Za volant soutěžního vozu se vrací po těžké autonehodě a delší době. „V šedesáti letech si ani žádné ambice dělat nemůžete, ale nechceme na Krumlově chybět. Chceme jen zdárně dojet do cíle a užít si to,“ plánuje si Trojan.

Ekologických aut bude přes 50

Dalším rekordem letošní soutěže je počet posádek New Energies Rallye. Třídenní vložený závod absolvují běžná auta na alternativní pohony. Na tratě vedené nejen po jižních Čechách se vydá 53 dvojic.

„Více posádek se účastní jen ekologické obdoby slavné Rallye Monte Carlo,“ uvedl ředitel New Energies Rallye Pavel Kacerovský. „Soutěž přijede odstartovat sám prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt,“ doplnil Kacerovský.

Ekologické vozy ale nepojedou klasickou rallye, kde se jezdí rychlostní zkoušky na čas. Závodníci musí daný a měřený úsek zajet v co nejpřesnějším čase. Ten jim stanoví pořadatelé a měří se na setiny vteřiny. Čím větší je odchylka, tím více dostane posádka trestných bodů.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Kristýna Plíšková zaskočila sestru Karolínu, teď vyzve Strýcovou

Kristýna Plíšková čelí na turnaji v Birminghamu sestře Kristýně.

Souboj dvojčat Plíškových na trávě v Birminghamu vyhrála Kristýna, světovou trojku Karolínu zdolala...

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Další z rubriky

Zkušený závodník Kolomý dostal od Buggyry stopku. Pojede Rallye Dakar?

Martin Kolomý

Otázka zatím bez odpovědi: pojede Martin Kolomý na Dakaru 2020 za roudnický Tatra Buggyra Racing?...

Rossi přirovnal zatáčku v Barceloně k parkovišti v supermarketu

Valentino Rossi v kvalifikaci na Velkou cenu Thajska.

Hvězdný motocyklový závodník Valentino Rossi kritizoval po nedělní Velké ceně Katalánska, kterou...

Tänak v koncovce Italské rallye přišel o vítězství, vyhrál Sordo

Dani Sordo

Španělský jezdec Dani Sordo vyhrál Italskou rallye poté, co suverénní lídr Ott Tänak z Estonska v...

Najdete na iDNES.cz