Blomqvist posílí tovární tým Škoda

17 2001
Mladá Boleslav - Legendární Stig Blomqvist, bývalý světový šampion, bude posilou týmu Škoda Motorsport ve Finské rallye, která odstartuje příští pátek. Tovární stáj tak nasadí tři posádky. Bude to teprve druhé vystoupení Octavií WRC na Finské rallye, když loňského ročníku se tým nezúčastnil, a další tvrdá prověrka ve velmi specifických podmínkách. Samozřejmě zcela odlišných od těch, které vládly při nedávné Rallye Safari, ze které si tým přivezl senzační třetí místo, historicky první umístění na stupních vítězů.

Nicméně jistá paralela mezi oběma soutěžemi existuje: ani Finsko nelze připodobnit k žádné jiné soutěži kalendáře. „Něco málo má ze Švédské rallye," říká po chvilce přemýšlení Armin Schwarz, 38letý pilot Octavie WRC se startovním číslem 11, který společně se svým spolujezdcem Manfredem Hiemerem dopomohl značce Škoda k historickému úspěchu v Africe. Ta se však jezdí v jiné době a v úplně jiných klimatických podmínkách.

Jiná soutěž
„Finsko je prostě jiné než všechny ostatní rallye. A to nejen pro jezdce, ale i spolujezdce, který má kvůli vysokým rychlostem a četným skokům velmi zkomplikovanou práci. Skoky jsou velmi nevypočitatelné - nikdy nevíte, zda máte brzdit, nebo naopak jet naplno. Velmi důležitá je správná stopa při nájezdu do zatáček a na horizonty, protože na tom, jak najedete, záleží, jak a kde dopadnete," vypočítává Schwarz nástrahy Finské rallye.

Zároveň dodává, že pro stáj i jeho samotného je Finsko poměrně nové: „Loni jsme tu nestartovali a předloni v premiérovém roce Octavie WRC jsme záhy odstoupili. Já osobně jsem jel Finskou rallye naposledy v roce 1993. Nebude to tedy snadné pro nás nikoho."

Thiryho těžká pozice
Bruno Thiry pilotující Octavii WRC se startovním číslem 12 bude mít práci ještě o poznání těžší. Za prvé se nezúčastnil srpnových testů, neboť se ještě necítil zcela v pořádku po havárii na Safari,  za druhé se bude spoléhat na instrukce nového spolujezdce Georgese Biara, který zaskakuje za zraněného Prévota.

Na toto téma Thiry říká: „Nebude to vůbec snadné. Jedenáct let jsem zvyklý na způsob navigace Stéphana, takže to pro mě bude nové a nezvyklé. Navíc Finsko je extrémně náročné na práci spolujezdce, a to jak ve fázi psaní poznámek, tak při jejich čtení. Co se týče nastavení auta, budu se muset spolehnout na poznatky Armina a Stiga a nastavení doladit při středečním shakedownu."

Pro Thiryho to bude pátá účast na Finské rallye, když předtím tu startoval v letech 1993, 94, 96 a 97.

Blomqvist: Pojedu rychle
Stáj si hodně slibuje od nasazení třetího vozu s číslem 21 v rukou slavného Stiga Blomqvista, mistra světa z roku 1984, se spolujezdkyní Anou Goni. Účast třetího vozu byla dojednána v době Kyperské rallye a oficiálně potvrzena u příležitosti oslav 100 let značky Škoda v motoristickém sportu koncem června.

Stig Blomqvist si Octavii WRC vyzkoušel při testovacích jízdách v okolí finského městečka Mäntyharju začátkem srpna a velmi si ji pochvaloval: „Řídit auto specifikace WRC je učiněná radost. Ve Finsku startuje tradičně hodně výborných skandinávských jezdců s vynikající technikou, a tak jsme věděli, že s naším vozem skupiny N nemáme moc šancí. Jsem rád, že se jednání se Škodou podařila a že se postavíme na start s tak skvělým vozem, jako je Octavia WRC. Nechtějte po mně, abych předpovídal výsledek, ale mohu vám slíbit: Nepojedeme pomalu!"

Blomqvist nebude jedinou hvězdou minulosti, která bude ve Finsku k vidění. Představí se také jiný legendární Fin Markku Alen či dnes již také k veteránům patřící Juha Kankkunen.

Sebevědomí šéfa týmu
Vedoucí týmu Škoda Motorsport Pavel Janeba odjíždí do Finska se zdravým optimismem: „Mohu zopakovat to, co jsem řekl před Safari. Pro přípravu jsme udělali maximum a pevně věřím, že se naše úsilí zúročí. Myslím, že můžeme přidat další dobrý výsledek, podobný těm, jakých jsme dosáhli v posledních několika soutěžích."

Finská rallye patří k nejstarším soutěžím mistrovství světa, když první ročník se jel již v roce 1951. Na trase toho letošního čeká posádky celkem 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 407,70 km. Ta poslední startuje v neděli 26. srpna ve 13.39 hod. místního času, takže první předběžné výsledky lze očekávat po 15. hodině místního času. Čas ve Finsku je CET + 1 hodina.

Autor:

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

SPORT 2019: SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Úžasný závěr a Böův osmý triumf v sezoně. Moravec dojel patnáctý

Norský biatlonista Johannes Bö přijíždí do cíle hromadného závodu v Ruhpoldingu.

Na rozdíl od ženského odpoledního závodu, v tom mužském měl český tým zastoupení. A to hned...

Bez trenéra. Kvitová si na grandslamu musí poradit sama. A jde to

Petra Kvitová v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tažení pokračuje. Americká kometka Amanda Anisimovová na twitteru přiznala, že dostala lekci. Není...

Kvitová hladce ve čtvrtfinále. Berdych nestačil Nadalovi, končí Federer

Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Dva čeští tenisté bojovali o postup do čtvrtfinále Australian Open. Petra Kvitová přehrála 6:2, 6:1...

Plzeň přetlačila Třinec, slaví také Sparta. Kometa znovu prohrála

Steven Delisle ze Sparty si vyšlápl u mantinelu na Ondřeje Jurčíka z Litvínova...

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl kompletní 37. kolo. Lídr tabulky z Třince sice v...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Další z rubriky

Šéf programu formule 1 v Renaultu skončil už po osmnácti dnech

Carlos Sainz Jr z Renaultu během Velké ceny Ruska.

Po pouhých 18 dnech oficiálního působení skončil ve funkci šéfa programu formule 1 automobilky...

Motoskijöring se dočkal, republikový šampionát startuje

Momentka z mistrovství ČR v motoskijöringu. První závod se konal v jihočeských...

Šli do rizika, ale to se jim tentokrát vyplatilo. Bratři Patrik a Miroslav Šrolerovi, kteří shodou...

POHLED: Čeští hrdinové z Dakaru. Který z nich je jednička?

Kamion Tatra Aleše Lopraise na Rallye Dakar 2019.

VIDEO Co do výsledků, je fakticky českou jedničkou letošního Dakaru Aleš Loprais. Ztratil sice šest hodin...

Najdete na iDNES.cz