Blomqvist posílí tovární tým Škoda

17 2001
Mladá Boleslav - Legendární Stig Blomqvist, bývalý světový šampion, bude posilou týmu Škoda Motorsport ve Finské rallye, která odstartuje příští pátek. Tovární stáj tak nasadí tři posádky. Bude to teprve druhé vystoupení Octavií WRC na Finské rallye, když loňského ročníku se tým nezúčastnil, a další tvrdá prověrka ve velmi specifických podmínkách. Samozřejmě zcela odlišných od těch, které vládly při nedávné Rallye Safari, ze které si tým přivezl senzační třetí místo, historicky první umístění na stupních vítězů.

Nicméně jistá paralela mezi oběma soutěžemi existuje: ani Finsko nelze připodobnit k žádné jiné soutěži kalendáře. „Něco málo má ze Švédské rallye," říká po chvilce přemýšlení Armin Schwarz, 38letý pilot Octavie WRC se startovním číslem 11, který společně se svým spolujezdcem Manfredem Hiemerem dopomohl značce Škoda k historickému úspěchu v Africe. Ta se však jezdí v jiné době a v úplně jiných klimatických podmínkách.

Jiná soutěž
„Finsko je prostě jiné než všechny ostatní rallye. A to nejen pro jezdce, ale i spolujezdce, který má kvůli vysokým rychlostem a četným skokům velmi zkomplikovanou práci. Skoky jsou velmi nevypočitatelné - nikdy nevíte, zda máte brzdit, nebo naopak jet naplno. Velmi důležitá je správná stopa při nájezdu do zatáček a na horizonty, protože na tom, jak najedete, záleží, jak a kde dopadnete," vypočítává Schwarz nástrahy Finské rallye.

Zároveň dodává, že pro stáj i jeho samotného je Finsko poměrně nové: „Loni jsme tu nestartovali a předloni v premiérovém roce Octavie WRC jsme záhy odstoupili. Já osobně jsem jel Finskou rallye naposledy v roce 1993. Nebude to tedy snadné pro nás nikoho."

Thiryho těžká pozice
Bruno Thiry pilotující Octavii WRC se startovním číslem 12 bude mít práci ještě o poznání těžší. Za prvé se nezúčastnil srpnových testů, neboť se ještě necítil zcela v pořádku po havárii na Safari,  za druhé se bude spoléhat na instrukce nového spolujezdce Georgese Biara, který zaskakuje za zraněného Prévota.

Na toto téma Thiry říká: „Nebude to vůbec snadné. Jedenáct let jsem zvyklý na způsob navigace Stéphana, takže to pro mě bude nové a nezvyklé. Navíc Finsko je extrémně náročné na práci spolujezdce, a to jak ve fázi psaní poznámek, tak při jejich čtení. Co se týče nastavení auta, budu se muset spolehnout na poznatky Armina a Stiga a nastavení doladit při středečním shakedownu."

Pro Thiryho to bude pátá účast na Finské rallye, když předtím tu startoval v letech 1993, 94, 96 a 97.

Blomqvist: Pojedu rychle
Stáj si hodně slibuje od nasazení třetího vozu s číslem 21 v rukou slavného Stiga Blomqvista, mistra světa z roku 1984, se spolujezdkyní Anou Goni. Účast třetího vozu byla dojednána v době Kyperské rallye a oficiálně potvrzena u příležitosti oslav 100 let značky Škoda v motoristickém sportu koncem června.

Stig Blomqvist si Octavii WRC vyzkoušel při testovacích jízdách v okolí finského městečka Mäntyharju začátkem srpna a velmi si ji pochvaloval: „Řídit auto specifikace WRC je učiněná radost. Ve Finsku startuje tradičně hodně výborných skandinávských jezdců s vynikající technikou, a tak jsme věděli, že s naším vozem skupiny N nemáme moc šancí. Jsem rád, že se jednání se Škodou podařila a že se postavíme na start s tak skvělým vozem, jako je Octavia WRC. Nechtějte po mně, abych předpovídal výsledek, ale mohu vám slíbit: Nepojedeme pomalu!"

Blomqvist nebude jedinou hvězdou minulosti, která bude ve Finsku k vidění. Představí se také jiný legendární Fin Markku Alen či dnes již také k veteránům patřící Juha Kankkunen.

Sebevědomí šéfa týmu
Vedoucí týmu Škoda Motorsport Pavel Janeba odjíždí do Finska se zdravým optimismem: „Mohu zopakovat to, co jsem řekl před Safari. Pro přípravu jsme udělali maximum a pevně věřím, že se naše úsilí zúročí. Myslím, že můžeme přidat další dobrý výsledek, podobný těm, jakých jsme dosáhli v posledních několika soutěžích."

Finská rallye patří k nejstarším soutěžím mistrovství světa, když první ročník se jel již v roce 1951. Na trase toho letošního čeká posádky celkem 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 407,70 km. Ta poslední startuje v neděli 26. srpna ve 13.39 hod. místního času, takže první předběžné výsledky lze očekávat po 15. hodině místního času. Čas ve Finsku je CET + 1 hodina.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: hokejisty čeká semifinále s Kanadou

Společná radost českých hokejistů po gólu Jakuba Voráčka.

Čeští hokejisté mají za sebou po čtyřech letech úspěšné čtvrtfinále mistrovství světa, v němž...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník...

Finsko - Švédsko 5:4P. Obhájci titulu ze Švédska zlatý hattrick nezískají

BITVA O PUK. Švédští a finští hokejisté po vhazování svádí tuhý boj o puk.

VIDEO Finští hokejisté rozhodli v prodloužení severský souboj se Švédy a čtvrtfinále mistrovství světa...

Rusko - USA 4:3. Sborná v závěru ubránila těsné vedení a postupuje

Ruští hokejisté Kirill Kaprizov (vpravo) a Nikita Gusev slaví gól v síti USA.

VIDEO Ačkoli ruská sborná ve čtvrtfinále mistrovství světa nad USA většinu zápasu vedla, v závěru se...

Česko - Německo 5:1. Hokejisty poslal do semifinále Voráček

Čeští hokejisté slaví čtvrtfinálový triumf nad Německem.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byly to možná větší nervy, než se čekalo. Čeští hokejisté se přesto po čtyřech letech radují z...

Další z rubriky

Motocyklista Brabec se zranil při tréninku na Rallye Dakar

Jan Brabec na Rallye Dakar.

Motocyklový jezdec Jan Brabec si v Tunisu při tréninku na příští ročník Rallye Dakar zlomil nohu,...

Tréninky na Velkou cenu Monaka F1 v Monaku jasně ovládly mercedesy

Lewis Hamilton v tréninku na Velkou cenu Monaka.

Tréninky na Velkou cenu Monaka formule 1 suverénně ovládli jezdci stáje Mercedes. V obou dnešních...

Rally Bohemia připravuje na červenec nové tratě i návrat k tradicím

Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem s tovární Škodou Fabií R5 Evo během Rallye Český...

Šestačtyřicátý ročník Rally Bohemia, jejíž podstatná část se jede na silnicích Libereckého kraje,...

Najdete na iDNES.cz