Karel Abraham s motocyklem Ducati při tréninku na Velkou cenu Kataru.

Abraham se uvedl v MotoGP třináctým místem, vyhrál Stoner před Lorenzem

• 55
Spolehlivě a bez chyb odjel Karel Abraham svůj premiérový závod v elitní motocyklové třídě. Jezdec Ducati si odváží tři body za 13. místo. Do sezony nejlépe vstoupil Australan Stoner s motocyklem Honda.

Jednadvacetiletý rodák z Brna byl pod umělým osvětlením na okruhu Losail poslední z klasifikovaných jezdců, zbylí tři startující nedojeli.

Karel Abraham nezvládl start a do úvodní zatáčky najížděl jako poslední, ale poté jezdec stáje Cardion AB Motoracing ani jednou nechyboval. Předjel Španěla Eliase, kterému se minulý rok v Moto2 většinou jen koukal na záda, a okamžitě se jezdci Hondy začal vzdalovat.

Elias je úřadující šampion třídy Moto2, v Kataru však ukázal, jak obtížný přestup do nejvyšší kategorie může být. Zatím se mu spolu s mechaniky nepodařilo vyladit svou Hondu podle potřeby, takže jezdil daleko poslední a nakonec po zablokování předního kola v jedné ze zatáček skončil v přemetech ve štěrkovém kačírku. Naštěstí odešel po svých.

ON-LINE

Průběh závodu v podrobné reportáži

Abraham, který před závodem prohlašoval, že bude nervózní, podobné problémy neměl a dojel si pro třinácté místo a tři body. Pomohly mu i další pád Francouze de Punieta, který se na asfalt poroučel již v úvodu závodu, stejně jako odstoupení Itala Capirossiho.

První český zástupce v MotoGP projel cílem tři vteřiny za dvanáctým Španělem Barberou rovněž s motocyklem Ducati, kterého na cílové čáře předjel britský nováček Crutchlow.

Australan Stoner se v úvodu závodu pral o vedení s týmovým kolegou z Hondy Pedrosou, ale postupně závod zcela ovládl a na své oblíbené trati si dojel při premiéře s Hondou pro vítězství. Bývalý mistr světa v posledních kolech už neměl soupeře.

Pedrosa za ním postupně ztrácel a navzdory vysoké rychlosti na rovinkách se musel sklonit před finišem úřadujícího mistra světa Lorenza, který byl stejně jako minulý rok nejlepším jezdcem Yamahy.

Kornfeil začal sezonu 23. místem

V nejslabší kategorii do 125 ccm vstoupil do sezony 23. místem Jakub Kornfeil. Sedmnáctiletý jezdec na aprilii, jenž je spolu s Abrahamem jediným Čechem v mistrovství světa, zaostal minutu a půl za španělským vítězem Nicolásem Terolem.

Vicemistr světa Terol zopakoval v Kataru svou loňskou výhru a triumfoval v MS pošesté. Dvaadvacetiletý Španěl zvítězil stylem start-cíl a druhého v pořadí Sandra Corteseho z Německa za sebou nechal o téměř osm sekund.

Pole position, svou první v kariéře, využil k úspěšnému vstupu do šampionátu i Němec Stefan Bradl v kategorii Moto2. Druhý skončil Ital Andrea Iannone, třetí byl bývalý mistr světa do 125 ccm Thomas Lüthi ze Švýcarska.