Vasja Bajc (vlevo) a Jakub Janda

Vasja Bajc (vlevo) a Jakub Janda. | foto: MF DNES

Zima ukáže, jestli skokana Jandu vyléčí víra v kouče Bajce

  • 13
Jiní by se vztekali, nejspíš by si odpravili půl zdraví. Jakub Janda si v dřině libuje. "Trénuju docela dost, po fyzické stránce jsem hodně silný," říká skokan na lyžích před začátkem zimy. Tak na něj zabírá léčba tvrdými tréninky od Slovince Vasji Bajce.

"Kupa lidí by se tou prací zadřela, ale Kuba díky ní získává nejenom kondici, lepší dynamické a silové vlastnosti, ale hlavně psychickou odolnost. Čím víc trénuje, tím víc se v hlavě utvrzuje, že na to má," popisuje David Jiroutek, do jehož reprezentačního B-týmu Janda patří.

Na konci letní skokanské sezony byl Janda pátý v libereckém závodě s téměř kompletní špičkou. "Na soustředění v Kranji před týdnem skákal velice slušně, teď bude záležet na tom, jak proběhne příprava na prvním sněhu," míní Jiroutek.

Janda je opatrný a praví jen: "Věřím, že bude líp než minulý rok." To se vítěz Turné čtyř můstků a Světového poháru 2006 výsledkově propadl do pekel, závodil v Kontinentálním poháru, tedy ve "druhé lize". Nesedla mu změna reprezentačního trenéra, systém Rakušana Richarda Schallerta. Uvažoval, že skončí a najde si práci.

Pak dostal e-mail od bouřliváka Bajce, s nímž Janda prožil triumfy, po nichž Slovinec z českého skoku odešel ne zrovna v dobrém rozpoložení. "Díval se na závody Kontinentálního poháru v Kranji a viděl, že se trápím. Psal, že není problém, jestli chci pomoct."

Budou spolu, když to půjde

Skokan neváhal, vyžádal si svolení trenéra Jiroutka i svazových činovníků. "Moc jim děkuju za podporu," říká. S Bajcem trénoval od léta mnohokrát, dlouho o tom však nemluvil. Slovinský kouč totiž vede tureckou reprezentaci a Jandovi se věnuje převážně ve svém volném čase.

"Domluvili jsme se na pravidlech hry. Když Vasja bude moct být na závodech, tak tam bude, ale musí být s Turky," říká šéf skokanského úseku Leoš Škoda. Český svaz slovinského trenéra neplatí. Bajc by měl dostávat prémie za výsledky Jandy, jenž patří do marketingového týmu Kateřiny Neumannové, který mu i finančně pomáhá.

Janda byl i na několika soustředěních tureckého týmu, slouží tak trochu jako figurant a přitom sám dostává, co potřebuje. "Co jsem se s Vasjou bavil, na tureckém svazu nemají problém. Aspoň kluci vidí, jak a kolik se trénuje a jakým směrem by se asi skok měl ubírat. Byli docela překvapení," líčí Janda.

130 kilo na ramenou místo 60

S Bajcem si často volá, mailem od něj dostává tréninkové programy. Ačkoli ty staré má pořád schované. V pondělí měl silový trénink, v úterý dynamický, ve středu dynamika s více překážkami, ve čtvrtek zase silový trénink. "Večer je pak běh, strečink, sauna. Tělo musí hodně regenerovat, dávky jsou opravdu hodně velké. Potřeboval jsem do zimy nabrat velkou fyzičku, ale ještě teď není stoprocentní, cítím po trénincích svalovku, což by se nemělo stávat."

Zatímco loni zvedal v dřepu třeba 60kilovou činku, teď má na ramenou i 130 kilo. "Už jako dorostenci mi na prvním tréninku hodili na záda 80 kilo a nikdo se mě neptal, jestli to zvednu, nebo ne. Najednou se jede nový systém a síla v něm není. Tělo si pak řekne, že tady něco chybí, a začne se bránit. Proto mi odešel vertikální odraz."

Bajcova tvrdá ruka Jandovi sedí se vším všudy. Sice se třepe, jak mu trenér vynadá za nepovedený skok, ale... "Funguje to." V čem je kouzlo spojení Janda a Bajc? "Důležité pro tenhle vztah je, že spolu zažili to nejhezčí, co se dá: vyhráli Světový pohár. Je to ukázka, že skokan celou sezonu vévodil světu," míní Jiroutek.

Janda prostě Bajcovi věří. Bude víra uzdravovat?