Závod Světového poháru sdruženářů v Schonachu ovládl poprvé v kariéře Lukas...

Závod Světového poháru sdruženářů v Schonachu ovládl poprvé v kariéře Lukas Klapfer. | foto: AP

Sdruženář Dvořák byl v Schonachu desátý, dvanácté místo slaví Portyk

• 3
V závodě Světového poháru sdruženářů v Schonachu si zdatně vedli dva čeští zástupci. Miroslav Dvořák skončil desátý, Tomáš Portyk dosáhl dvanáctým místem životního výsledku. Zvítězil poprvé v kariéře Lukas Klapfer z Rakouska.

Dvořák se propracoval vpřed z 20. místa po skoku. Vyběhl s minutovým mankem, v cíli měl ztrátu na vítěze jen 16 sekund. V elitní desítce se sedmadvacetiletý Dvořák umístil potřetí v sezoně, v níž je jeho maximem třetí příčka z Lillehammeru.

„Jsem rád, že jsem začal tam, kde jsem před měsícem skončil,“ komentoval Dvořák fakt, že naposledy absolvoval individuální závod začátkem prosince a skončil rovněž desátý. Další start v Ramsau vynechal kvůli narození syna.

„Na můstku to chtělo dva tři metry přidat,“ hodnotil Dvořák skokanskou část. Zlepšení oproti úvodu sezony cítil v běhu, v kterém měl desátý nejlepší čas. „Měl jsem lepší pocit, což je pro mě povzbuzení do dalších závodů,“ uvedl.

Teprve osmnáctiletý Portyk už v sobotním závodě družstev dokázal, že má skokanskou formu, a do stopy vyběhl jako pátý. Dlouho se držel v kontaktu s nejlepšími, až v závěru jej pohltila smečka pronásledovatelů s aktivním Dvořákem. Přesto Portyk neodpadl a v dramatickém doběhu urval nejlepší výsledek v SP v kariéře. Jeho maximem dosud bylo dvacáté místo.

„Je to tam,“ radoval se Portyk na sociálních sítích. „Jsem strašně spokojený hlavně po běžecké části,“ dodal.

V běhu se výrazně posunul i Petr Kutal, který se probil z konce páté desítky na 34. místo.

Devětadvacetiletý Klapfer se v individuálním závodě prosadil na stupně vítězů po šesti letech, jeho jediným medailovým umístěním bylo druhé místo v Seefeldu v únoru 2009. V Schonachu zvítězil o sekundu před Akitem Watabem z Japonska, těsně třetí skončil Nor Jan Schmid. V čele pořadí SP se udržel Němec Fabian Riessle, i když oslaben nemocí po skoku závod vzdal.

Závod SP v severské kombinaci v Schonachu

1. Klapfer (Rak.) 24:38,2, 2. A. Watabe (Jap.) -1,0, 3. Schmid (Nor.) -2,3, 4. Gruber (Rak.) -3,4, 5. Graabak (Nor.) -6,7, 6. Pittin (It.) -8,8, 7. Klemetsen (Nor.) -10,6, 8. Rydzek (Něm.) -12,5, 9. Fletcher (USA) -14,5, 10. Dvořák -16,0, ...12. Portyk -20,2, 34. Kutal (všichni ČR) -1:57,8.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 17 závodů): 1. Riessle (Něm.) 260 b., 2. Kokslien (Nor.) 236, 3. A. Watabe 228, 4. Frenzel (Něm.) 221, 5. Gruber 206, 6. Rydzek 202, ...10. Dvořák 128, 25. Portyk 45.