Klaus Kröll

Klaus Kröll | foto: Reuters

Záhrobský získal první body v SP ve sjezdu, vyhrál Rakušan Kröll

• 2
Český lyžař Petr Záhrobský vybojoval v norském Kvitfjellu jako první Čech v historii body ve sjezdu Světového poháru. Díky 25. místu zaznamenal bratr vicemistryně světa ve slalomu nejlepší výsledek v kariéře. Závod vyhrál Rakušan Klaus Kröll, za kterým Záhrobský zaostal o 1,68 sekundy.

Osmadvacetiletý Záhrobský začal bodovat ve Světovém poháru až v této sezoně. Zatím získal po bodu za dvě třicátá místa v superobřím slalomu ve Val Gardeně a v Kitzbühelu. V super-G letos dokázal vyhrát i celkové
hodnocení Evropského poháru. Elitní třicítku ve sjezdu atakoval v Kvitfjellu už v pátek, kdy skončil čtyřiatřicátý a od bodu ho dělila jedna desetina sekundy.

Tentokrát už vytouženou metu zdolal. "Je to jeden z největších úspěchů mé kariéry, moc mě těší ta malá ztráta na vítěze," uvedl Záhrobský, který bude v Kvitfjellu usilovat o další úspěch v nedělním super-G.

"Jsem velmi rád, že se vyplácí Petrova nesmírná pracovitost a to, že jsme v jeho případě zvolili pozvolný postup směrem do světové špičky a nic jsme neuspěchali. Teď se jasně ukazuje, že to byla správná cesta," řekl k úspěchu svého syna trenér Petr Záhrobský starší.

Kröll si dojel pro druhé vítězství v kariéře s náskokem 27 setin před krajanem Michaelem Walchhoferem. Třetí místo obsadil překvapivý vítěz pátečního sjezdu Manuel Osborne-Paradis z Kanady. "Měl jsem štěstí na startovní pozici, potom byla už mlha hustší," komentoval vítěz složité podmínky, které donutily pořadatele zkrátit trať.

Brzy devětadvacetiletý Kröll se prvního triumfu v SP dočkal v lednu v superobřím slalomu v Kitzbühelu. "Tehdy jsem dosáhl vrcholu sezony, toto je bonus navíc," rozplýval se Rakušan. Po sobotním závodu má před závěrem sezony v Aare stále možnost bojovat o zisk malého globu za sjezd.

Možnost dostat se do vedení v celkové klasifikaci promarnil domácí Aksel Lund Svindal, jenž skončil čtrnáctý. Nejblíže k velkému globu mají specialisté na točivé disciplíny Chorvat Ivica Kostelič a Rakušan Benjamin Raich.

Výsledky sjezdu mužů v Kvitfjellu

1. Kröll 1:32,12, 2. Walchhofer (oba Rak.) -0,27, 3. Osborne-Paradis (Kan.) -0,46, 4. Olsson (Švéd.) -0,55, 5. Heel -0,57, 6. Fill (oba It.) -0,63, 7. Dixon -0,69, 8. Kucera -0,70, 9. Guay (všichni Kan.) -0,85, 10. Jerman (Slovin.) -0,91, ...25. Záhrobský (ČR) -1,68.

Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 9 závodů):
1. Walchhofer 470, 2. Kröll 395, 3. Defago (Švýc.) 337, 4. Osborne-Paradis 299, 5. Miller (USA) 275, 6. Svindal 256, ...51. Záhrobský 6.

Průběžné pořadí SP (po 32 z 37 závodů): 1. Raich (Rak.) a Kostelič (Chorv.) oba 837, 3. Svindal 829, 4. Grange (Fr.) 777, 5. Cuche 763, 6. Janka (oba Švýc.) 659, ...70. Krýzl 78, 118. Trejbal 14, 132. Vráblík (všichni ČR) a Záhrobský oba 8.