Šárka Záhrobská

Šárka Záhrobská na trati slalomu v Ofterschwangu. | foto: Reuters

Záhrobská po slibném úvodu byla ve slalomu třetí

• 32
Bormio - Třetí místo obsadila česká lyžařka Šárka Záhrobská ve finále Světového poháru v italském Bormiu. Po prvním kole slalomu byla druhá za vedoucí Marlies Schildovou z Rakouska, v druhé části si o jednu příčku pohoršila. Schildová vedení udržela. Celkový triumf si zajistila Lindsey Vonnová ze Spojených států.

Záhrobská měla po prvním kole závod výborně rozjetý, když na druhém místě ztrácela pouhých pět setin sekundy na vedoucí Schildovou. V horní části druhého kola však ve srovnání s průběžně vedoucí Slovenkou Veronikou Zuzulovou ztratila šest desetin a toto manko už nesmazala.

V letošní sezoně byla Záhrobská na stupních vítězů podruhé, v listopadu v Panoramě skončila druhá. Ve své kariéře byla mistryně světa ve Světovém poháru třikrát druhá a dnes podruhé třetí.

"Je to moc hezké zakončení sezony. Jsem moc ráda, protože v druhém kole ta trať byla hodně rozbitá a já to nemám moc ráda, navíc byla o něco pomalejší. Takže to dneska o moc lépe sjet nešlo," řekla Záhrobská v cíli novinářům.

V prvním kole sjela skvěle zejména druhou část trati, absolutně nejrychleji ze všech. Těžila i z toho, že sjezdovka byla ráno tvrdá, navíc česká lyžařka jela hned jako třetí, krátce po deváté hodině. Na první místo pak navíc útočila z nejmenšího odstupu v kariéře.

"To první kolo se mi povedlo, to byla výborná jízda," prohlásila lyžařka. Do závodu prý šla s větším rizikem než obvykle, neměla totiž co ztratit.

Malý křišťálový glóbus za slalom s přehledem obhájila Schildová. Po prvním kole vedla, a i když v druhém na Zuzulovou ztratila, zbyl jí náskok sedmi setin sekundy. Záhrobská v celkovém hodnocení slalomu obsadila pátou příčku a ve srovnání s loňským rokem si o dvě místa pohoršila.

Podle očekávání skončil boj o velký křišťálový glóbus. Němka Maria Rieschová musela vyhrát, aby ještě měla šanci ohrozit Vonnovou, ale už po prvním kole na čelo výrazně ztrácela. Druhou jízdu pak nedokončila, takže Američanka získala cennou trofej bez ohledu na svůj výsledek.

Nakonec obsadila jedenáctou pozici a společně s Bodem Millerem zajistila pro Spojené státy americké první dvojnásobný triumf v celkovém hodnocení SP po pětadvaceti letech. Naposledy se to v roce 1983 podařilo Philu Mahreovi a Tamaře McKinneyové.

Před Rieschovou se v celkovém pořadí díky čtvrtému místu dostala loňská vítězka SP Nicole Hospová. Rakušanka může druhou pozici potvrdit v sobotním obřím slalomu.

Slalom: 1. Marlies Schildová (Rak.) 1:52,78 (52,09+1:00,69), 2. Zuzulová (SR) 1:52,85 (52,74+1:00,11), 3. Záhrobská (ČR) 1:53,02 (52,14+1:00,88), 4. Hospová (Rak.) 1:53,08 (52,33+1:00,75), 5. Costazzaová (It.) 1:53,12 (53,17+59,95), 6. Borssenová (Švéd.) 1:53,57 (53,08+1:00,49), 7. Bergmannová (Něm.) 1:53,85 (53,90+59,95), 8. Poutiainenová (Fin.) 1:53,97 (52,76+1:01,21), 9. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:54,09 (53,46+1:00,63), 10. Kirchgasserová (Rak.) 1:54,92 (54,03+1:00,89).

Konečné pořadí SP ve slalomu: 1. Marlies Schildová 640 bodů, 2. Hospová 515, 3. Zuzulová 501, 4. Poutiainenová 484, 5. Záhrobská 392, 6. Borssenová 343, ...38. Kurfürstová (ČR) 28.

Průběžné pořadí SP (po 34 ze 35 závodů): 1. Vonnová (USA) 1367, 2. Hospová 1159, 3. Rieschová (Něm.) 1146, 4. Marlies Schildová 1080, 5. Görglová (Rak.) 1037, 6. Pärsonová (Švéd.) 973, ...15. Záhrobská 503, 91. Kurfürstová 28.