Tomáš Portyk

Tomáš Portyk | foto: ČTK

Sdruženářský benjamínek Portyk se dere vzhůru. Spolužáci mu zatleskali

  • 5
Nejlepší český sdruženář současnosti? Pohled na průběžné pořadí Světového poháru je výmluvný - Miroslav Dvořák figuruje na desáté příčce. Ale "dvojkou" zatím není ani zkušený Pavel Churavý, ani Tomáš Slavík. Na 29. příčku, tedy před ně, se prodral Tomáš Portyk, teprve sedmnáctiletý objev z Lomnice nad Popelkou.

"Je to fajn pocit," říká student střední hotelové školy.

Přitom absolvoval jen dva ze tří závodů, oba o uplynulém víkendu v Lillehammeru. "V úvodním závodě v Kuusamu jsem chyběl, reprezentační kouč Luděk Šablatura mi vzhledem k tamnímu silnému větru dal volno. Tak jsme se s tátou sebrali a jeli na pět dní do Ramsau trénovat skoky na sněhu, kterých při letošním teple bylo tak málo," vypráví benjamínek českého týmu i celého startovního pole.

Trenér: Talent, který potřebuje vybrousit

Výsledky Tomáše Portyka z Lillehammeru udělaly radost také trenérovi reprezentace v severské kombinaci Luďku Šablaturovi. "Tomáš zazávodil bezvadně, opět potvrdil, že je velkým talentem. Pořád se zlepšuje, ale talentů jsme už měli hodně, a mnozí předpoklady nenaplnili. Nemám strach, že by mu první body ve Světovém poháru stouply do hlavy, je skromný a poctivý. Musí na sobě ale dál pracovat, protože každý talent potřebuje vybrousit," má jasno Šablatura.

A skokanský trénink se vyplatil. Právě v Lillehammeru byl v sobotu po skocích na devátém a v neděli na sedmém místě. Co na tom, že po bězích klesl na 24., resp. 20. místo? Převládla radost z prvních bodů v životě. "Je to velké povzbuzení," těší Portyka, který loni v lednu ovládl zimní olympiádu mládeže v Innsbrucku.

V seriálu SP není úplným nováčkem, v minulé sezoně nasbíral čtyři starty. V šestnácti letech. "Jenže se mi vůbec nedařilo, mým nejlepším výsledkem bylo 47. místo. Říkali mi, ať se netrápím, že teprve sbírám zkušenosti. Přesto jsem se už v letní přípravě hodně věnoval právě skokům, které mi v zimě moc nešly. Výsledkem jsou možná současné skoky," přemítá mladíček, kterého v LSK Lomnice nad Popelkou připravuje otec, bývalý skokan Dukly Liberec, spolu s Martinem Břečkou.

Je mu ale jasné, že dobrý skok bez dobrého běhu není ničím. "Vím, že jsem silnější ve skokanské části, v bězích mě čeká ještě hodně práce. Všichni kolem jsou starší, silnější a zkušenější. Teprve se otrkávám, ale doufám, že každý rok budou moje běhy lepší a lepší."

Napřed do školy, potom na závody

V Lomnici nad Popelkou studuje druhým rokem střední hotelovou školu, má individuální plán. "Jinak by to skloubit nešlo, pořád trénuju nebo závodím. Ale ve škole mi vycházejí vstříc, spolužáci mi navíc posílají potřebné texty mailem třeba na soustředění, do školy docházím prakticky jen na zkoušky," líčí.

Ve čtvrtek míří reprezentační družstvo na další pohárové závody, které se pojedou o víkendu v rakouském Ramsau, nicméně on ještě ve středu musel do školy právě kvůli zkouškám. Technologie, čtvrtletní písemka z matematiky a ekonomie, to byl jeho záběr. "Výsledky se dozvím až příští týden, snad to dopadlo dobře. Ale spolužáci, z nichž mnozí sledují závody v televizi, mi za moje první body z Lillehammeru na školní chodbě zatleskali. Bylo to milé," usměje se.

Díky výkonům jej v Lillehammeru vzali na vědomí i věhlasní soupeři. "Když jsem přišel do jídelny, pozdravil mě Jason Lamy-Chappuis. Jako první!" těší jej setkání s francouzskou ikonou světové severské kombinace, která je jeho vzorem. "Tím druhým je Mirek Dvořák. Protože dotáhnout se po nevydařeném skoku ze 47. na dvanáctou příčku čili do světové špičky, jako to předvedl v Kuusamu, to už chce pořádný kumšt," skládá poklonu o devět let staršímu kolegovi z reprezentace.

Sám ale nechce závodit ani jako Lamy-Chappuis, ani jako Dvořák. "Myslím, že můžu být dobrý i jako Tomáš Portyk," je přesvědčený.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)