Starci ovládli sjezd z lyžařského starověku

  • 5
Wengen, Praha - Eiger, Mönch, Jungfrau. Tři gigantické hory shlížejí na gigantický sjezd. Pod nimi se vine trať wengenského Lauberhornu, 4480 metrů ukrutné dřiny, nejdelší závod Světového poháru. "Sjezd ze starověku," píše o něm švýcarský deník Blick. Nic pro mladé.

Starci, viděno lyžařskými měřítky, totiž jsou i muži, kteří se v sobotu s Lauberhornem vypořádali nejlépe. Pátý Aamodt: 34 let. Čtvrtý Maier: 33 let. Třetí Strobl: 33 let. DruhýWalchhofer: 30 let. A vítězný Rahlves: 32 let.

Američanova jízda byla stejně bez kazu jako nádherně modrá alpská obloha nad sjezdovkou. "Jelo se mi skvěle. Na rovinkách jsem se mohl rozhlížet, jestli dole v údolí nejede nějaký vlak," vtipkoval.

Přesto si i Rahlves uvědomuje: "Je to velký závod. Musíte k němu přistupovat s pokorou."

Lauberhorn pořádně odčerpává síly. Všestranný Aamodt leží v cíli vyčerpaně na hrazení, rutinér Maier se drží za břicho, rebel Miller nemůže popadnout dech.

Gernot Reinstadler, velký talent rakouského lyžování, tu před 15 lety své síly neodhadl. Na cílovém svahu už žádné neměl, padl, setrvačná síla mu rozlomila pánev a pod ním se rozlila kaluž krve.

Bylo mu tehdy 21 let. Příliš mladý na Lauberhorn? O půlnoci zemřel. Na Reinstadlerově hrobu je dnes nápis: "Boží vůle nezná žádné proč."

KRÁL LAUBERHORNU. Američan Daron Rahlves startuje k vítězství v letošním sjezdu na slavném Lauberhornu.