Sindre Björnestad Skar (vpravo) a Simeon Hamilton finišují v závodu ve sprintu...

Sindre Björnestad Skar (vpravo) a Simeon Hamilton finišují v závodu ve sprintu v Toblachu. | foto: AP

Sprinty běžců na lyžích v Toblachu vyhráli Matvejevová a Skar

• 1
Ruska Natalja Matvejevová a Nor Sindre Björnestad Skar ovládli závody Světového poháru běžců na lyžích ve sprintu volnou technikou v Toblachu. Češi se na italském sněhu výrazněji neprosadili, Dušan Kožíšek a Jan Bartoň uvízli v kvalifikaci.

Matvejevová porazila ve finále ve fotofiniši nejlepší sprinterku této sezony Maiken Caspersen Fallaovou z Norska, třetí skončila Švédka Hanna Falková.

Mezi muži se Skar prosadil před Američana Simeona Hamiltona a ve sprinterském hodnocení SP se posunul na čtvrté místo. Třetí skončil Skarův reprezentační kolega Johannes Hösflot Kläbo.

Kožíšek zaběhl v kvalifikaci 44. čas a od finálové třicítky ho dělilo zhruba dvě a půl sekundy. Bartoň skončil na 49. příčce. Ženy v Toblachu nestartovaly.

Smolně skončil závod pro vítěze Tour de Ski Sergeje Usťugova. Favorizovaný Rus, který v této sezoně SP vyhrál sprint volně v Davosu a pak na úvod prestižní Tour ve Val Müstair, v kvalifikaci upadl a s velkou ztrátou byl klasifikován jako poslední mezi 70 účastníky.

Závody SP v běhu na lyžích v Toblachu

Sprint volnou technikou:

Muži: 1. Skar (Nor.) 2:47,91, 2. Hamilton (USA) -0,03, 3. Klaebo (Nor.) -0,66, 4. Pellegrino (It.) -1,27, 5. Hediger (Švýc.) -1,84, 6. Taugboel (Nor.) -3,77, ...v kvalifikaci 44. Kožíšek, 49. Bartoň (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 32 závodů): 1. Sundby (Nor.) 1138, 2. Usťugov (Rus.) 961, 3. Heikkinen (Fin.) 741, 4. Harvey (Kan.) 594, 5. Hellner (Švéd.) 588, 6. D. Cologna (Švýc.) 554, ...86. Jakš 19, 112. Bartoň 4, 118. Bauer (všichni ČR) 2.

Ženy: 1. Matvejevová (Rus.) 3:04,13, 2. Fallaová (Nor.) -0,08, 3. Falková (Švéd.) -2,41, 4. Ringwaldová (Něm.) -3,46, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -5,88, 6. Fabjanová (Slovin.) -19,39.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 32 závodů): 1. Wengová 1351, 2. Östbergová (obě Nor.) 1043, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 1032, 4. Nilssonová (Švéd.) 845, 5. Digginsová (USA) 694, 6. Fallaová 504.