V Mariboru vyhrála Shiffrinová i s tyčí mezi lyžemi, Strachová šestá

Šárka Strachová ve slalomu v Mariboru. | foto: Reuters

8 2017
Královna je zpět! Po zaváhání v Záhřebu, kdy vypadla v prvním kole, se Mikaela Shiffrinová dokázala vrátit na nejvyšší stupeň. Během své jízdy se Američanka dokázala vypořádat i s létající tyčí, která se jí zamotala pod lyže. Šárka Strachová dojela na šestém místě.

Už před prvním kolem Livio Magoni, trenér slovenské reprezentantky Petry Vlhové, vyhlašoval: „Postavím ho tak, aby byl co nejnáročnější pro Shiffrinovou.“

Jako by se nechal inspirovat Klausem Mayrhoferem, trenérem Šárky Strachové. Právě on stavěl záhřebský slalom těsně po Novém roce, v němž Shiffrinová vypadla už v prvním kole.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

V Mariboru však taktika slovenského realizačního týmu neplatila. Nebo ano?

Nahuštěné branky Shiffrinová v prvním kole prolétla velmi dynamicky a jako jediná svůj čas dokázala vměstnat pod padesát vteřin. Do poledního druhého kola si jedenadvacetiletá Američanka odnášela náskok sedmnácti setin před Wendy Holdenerovou ze Švýcarska.

V tom druhém zdály se být slalomové tyče zakleté. Už při prvních jízdách létaly vzduchem. Vždyť Rakušanku Hubertovou jedna z nich dokonce povalila na zem.

Časté opravy technické čety podél trati dávaly najevo, že je vše v pořádku. Jenže na startu zbývala stále jediná závodnice - Mikaela Shiffrinová. Dívka, kterou touží porazit celý slalomářský svět.

Fotogalerie

S náskokem sedmnácti vteřin před aktuálně druhou Wendy Holdenerovou se Shiffrinová vydala mezi „zakleté“ tyče. První polovinu trati zvládla výborně, svůj náskok navyšovala, jenže poté zlomila jednu z tyčí, která se následně sunula po svahu dolů mezi nohama americké lyžařky.

Musím pokračovat, nařídila si jedenadvacetiletá Shiffrinová.

A vyplatilo se.

Dvě branky zvládla společně se zlomenou tyčí mezi lyžáky, v té následné už červená branka odlétla a Shiffrinová mohla opět zrychlovat. V cíli z toho byl náskok devatenácti setin před Holdenerovou. Na třetím místě dojela Frida Hansdotterová ze Švédska.

„Jsou to všechno těžké závody. Obří slalom i slalom je pro mě důležitý. Snažím se na obou dvou disciplínách pracovat stejně,“ řekla roztěkaná Shiffrinová po závodě.

Mikaela Shiffrinová v cíli slalomu v Mariboru.
Mikaela Shiffrinová po vítězství ve slalomu v Mariboru.
Mikaela Shiffrinová po vítězství ve slalomu v Mariboru.

Mikaela Shiffrinová po vítězství ve slalomu v Mariboru.

V Mariboru nezklamala ani Šárka Strachová. Česká reprezentantka, která obhajovala bronzovou pozici z roku 2015, kdy se ve Slovinsku jelo naposledy, s náročnou tratí bojovala zejména v prvním kole.

Do toho druhého vlétla s obrovským elánem, její náskok se sice ztenčoval, přesto zamířila do boxu pro aktuálního lídra celého závodu. Strachovou však dokázala přeskočit kompletní pětice elitních závodnic.

První kolo stopka pro Velez Zuzulovou

Už v sobotu pořadatelé připravili velmi ledovou trať. Přes noc však jejich práce přišla téměř vniveč, když na sjezdovku nedaleko Mariboru napadalo zhruba deset centimetrů čerstvého sněhu. Okolo trati už od brzkých ranních hodin pobáhala pořadatelský četa, která se ji snažila vrátit do sobotní podoby.

Náročných podmínek se obávaly i slalomářky s vyšším startovním číslem. A právě mezi nimi nastoupily i další české reprezentantky Martina Dubovská a Gabriela Capová. Dubovská startovala s číslem 57 a do druhého kola nepostoupila, když skončila těsně za jeho branami na 34. místě. Gabriela Capová s číslem 67 v prvním kole upadla a závod nedokončila.

Dopolední první kolo také vystavilo stopku slovenské reprezentantce Veronice Velez Zuzulové, jež po Novém roce ovládla závod v Záhřebu. V prostřední části trati přepadla na paty a své tělo už nedokázala ukočírovat směrem do branek. Druhá Slovenka ve startovní listině Petra Vlhová dojela na čtvrtém místě.

Shiffrinové z elitní sedmičky slalomářek tedy po prvním kole odpadla ta nejvyšší soupeřka. Právě Velez Zuzulová proháněla mladou Američanku v minulých slalomech, v Záhřebu ji dokonce vystřídala na nejvyšším stupínku – prozatím jako jediná v letošní sezoně.

A tak s čistou hlavou mohla Shiffrinová začíst další sérii nedostižné slalomářky. Ta minulá trvala neuvěřitelných dvanáct slalomových závodů. Jak dlouho bude trvat ta další?

SP ve sjezdovém lyžování v Mariboru

Ženy:

Slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:39,61 (49,84+49,77), 2. Holdenerová (Švýc.) -0,19 (50,01+49,79), 3. Hansdotterová (Švéd.) -0,31 (50,22+49,70), 4. Vlhová (SR) -0,41 (50,32+49,70), 5. Lösethová (Nor.) -0,88 (50,40+50,09), 6. Strachová (ČR) -1,34 (50,66+50,29), 7. Buciková (Slovin.) -1,48 (51,40+49,69), 8. B. Schildová (Rak.) -1,52 (51,19+49,94), 9. Costazzaová (It.) -1,84 (51,41+50,04), 10. Štuhecová (Slovin.) -1,85 (51,30+50,16), ...34. Dubovská 52,64, Capová (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 10 závodů): 1. Shiffrinová 500, 2. Velez-Zuzulová (SR) 390, 3. Holdenerová 340, 4. Vlhová 271, 5. Strachová 241, 6. Lösethová a Hansdotterová obě 222, ...42. Dubovská 13.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 948, 2. Gutová (Švýc.) 643, 3. Worleyová (Fr.) 563, 4. Goggiaová (It.) 547, 5. Štuhecová 539, 6. Holdenerová 455, ...13. Strachová 241, 69. Ledecká (ČR) 29, 86. Dubovská 13.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Další z rubriky

Jizerská padesátka zůstává i přes rostoucí náklady v seriálu Ski Classics

Momentka z Jizerské padesátky v Bedřichově

Jizerská padesátka bude nadále součástí seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Její...

Zrychlit! Ledecká závodí v přípravě i proti skútru

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká zasadila  v pražské botanické zahradě...

VIDEO Byla to vlastně trenérská léčba šokem. A docela úspěšná: byť je Ester Ledecká pořádně rychlá, její...

Polášek porazil Koudelku a vyhrál skokanskou Velkou cenu Lomnice

Viktor Polášek při tréninku na olympijském můstku v Pchjongčchangu.

Na Velké ceně Lomnice skokanů na lyžích se v pátek večer z vítězství radoval Viktor Polášek....

Najdete na iDNES.cz