Klíč k úspěchu? Uvolnit se a myslet na manželku se synem, míní Koudelka

Roman Koudelka v kvalifikaci na závod Turné čtyř můstků v Innsbrucku. | foto: Reuters

4 2019
Roman Koudelka zase patří do světové špičky, opět bojuje o pódiová umístění. Čtvrteční kvalifikace v Innsbrucku to jen potvrdila. Do třetího dílu Turné čtyř můstků půjde český skokan na lyžích z druhé nejvýhodnější pozice, lépe zaskákal jen Japonec Rjoju Kobajaši. „Uvidíme, jak to dopadne v závodě. Tradičně tu má velký vliv počasí, bývá silný vítr,“ tvrdí Koudelka.

Divoké počasí a Innsbruck? V zimě vskutku klasika. Ve středu vítalo českou výpravu pod Alpami husté sněžení, o den později skokané čelili tuze nepříjemným povětrnostním podmínkám.

„Kvalifikace byla velmi těžká, byly nízké nájezdové rychlosti a k tomu foukal zadní vítr,“ popisoval Koudelka.

Byl spokojený. Byť mu unikla štědrá prémie pro vítěze, prodal současnou parádní formu a zase podepřel své sebevědomí dalším výtečným výsledkem. Trápení z minulé sezony je zapomenuto.

Kvalifikace v Innsbrucku

Zpravodajství

V Ga-Pa jste byl čtvrtý, teď jste skončil druhý v kvalifikaci. Prožíváte skvělé chvíle. Už jste rád, že vám manželka rozmluvila konec kariéry?Určitě, patří jí největší poděkování. Spousta lidí mi teď píše a blahopřeje k výsledkům a hodně z nich si vzpomnělo i na Andreu. Jsem rád, že mě přesvědčila, protože tato sezona je už teď tisíckrát lepší než ta minulá. Je vidět, že to bylo správné rozhodnutí, mám z toho velkou radost.

Před devíti, deseti měsíci jste zvažoval, že to „zabalíte“. Co jste tehdy prožíval?
Hlavně jsem nevěděl, co dál. Obětoval jsem skokům maximum a čekal jsem, že výsledky přijdou. Jenže se stal pravý opak. Nevěděl jsem, kam se posunout, protože jsem tomu dal opravdu sto procent a výsledky stejně nepřišly. Byl jsem bezradný. Pak jsem si ale řekl, že to ještě zkusím, budu se snažit skákat uvolněně a snad mě to zase začne bavit. Naštěstí se to povedlo.

Našel jste opět víru v sám sebe?
Určitě to je tak. Na jaře jsem měl svědomí čisté a o to více mě mrzelo, že se mi nedařilo. Kdybych věděl, že jsem někde něco odflákl, nebo nedával tréninku maximum, snadno by se mi hledaly rezervy i motivace. Jenže já byl v opačné situaci, bylo to pro mě strašně obtížné. Pak jsem si řekl, že horší sezona být nemůže, což mě trochu uklidnilo.

Vždy říkáte, že při skoku potřebujete vypnout hlavu. Co si pod tím má laik představit?
Je to hlavně o tom nebát se udělat nějakou chybu, hodně mi v tom pomohla psycholožka paní Sládečková. Když máte strach z chyby, určitě se jí dopustíte a pak je to špatně. Když skáču, snažím si to hlavně užívat, myslet na manželku, na syna Karla. Snažím se být uvolněný. Nesmím přemýšlet nad tím, co přesně mám udělat, ale naopak mi jde o to, aby tělo samo plynulo. Ono dobře ví, co má odvést.

Před sezonou dostala česká reprezentace k dispozici lepší helmy i kombinézy. Pomáhá vám pocit, že se můžete na materiál spolehnout?
Je to přesně tak. Když to skokanům nejde, mění kombinézy, hledají chyby v materiálu. Jenže to je špatně, takový přístup vám nikam nepomůže.

Závod v Innsbrucku začíná v pátek ve 14 hodin.

Tři roky se neměnily regule ohledně kombinéz, český tým tak mohl v této oblasti dohnat světovou špičku. Jistě kvitujete, že máte férovější šanci bojovat s nejlepšími závodníky. 
Určitě. Vždycky když se zavedou nová pravidla, tak my musíme okoukávat, co mají ostatní, snažíme se přizpůsobit. Nemáme vývojářské týmy, které by na nových kombinézách mohly pracovat, takže nám nic jiného než okukování nezbývá a rok, dva trvá, než se přizpůsobíme. Teď je vidět, že i v tom materiálu se snažíme ostatní země dohnat. Doufám, že se pravidla ještě dlouho měnit nebudou. 

Už v létě jste si pochvaloval výbornou partu v české reprezentaci. Platí to?
Ano, nikdy dříve jsem nezažil takovou atmosféru v týmu. Když někdo uspěje, není tam žádná závist, naopak přejeme jeden druhému. Věřím, že se výsledkově začne dařit i ostatním. Pokud si přenesou do závodů to, co předváděli v létě v trénincích, tak budou bodovat všichni. Hlavně na mistrovství světa bych si přál, aby nás bylo co nejvíce v bodované třicítce.

Čím to, že parta tak funguje? Co do jmen zůstal tým prakticky stejný.
Je to zásluha Davida Jiroutka, on hodně dbá na tom, abychom byli soudržní. Stmelil nás nohejbal, který jsme hrávali po trénincích, vyvztekali jsme se u toho, štval nás každý ztracený bod, bylo to ale vše v přátelské atmosféře. Do skoků jsme díky tomu pak šli s čistou hlavou.

Tvoří nové helmy, lepší kombinézy a fungující parta mozaiku, která vám pomohla zpátky mezi elitu?  
Mozaika byla především v mé hlavě. V létě jsem si prostě řekl, že to ještě zkusím a půjdu skákat pro radost, uvolněně, s čistou hlavou.

Zpátky mezi světovou špičkou vás vítají Polák Kamil Stoch i Švýcar Simon Ammann, pod můstky se radují z vašich úspěchů, blahopřejí vám. Hodně vás to těší?
Jsou to dva sportovci, kteří se nikdy nezměnili. Oba jsou olympijští vítězové, vždycky mi za každých okolností přáli. Dělá to z nich v mých očích velké sportovce. Na druhou stranu jsou lidé, kteří když vám to nejde, tak z nich cítíte, že se na vás tak trochu koukají, že tam nepatříte. To Kamil se Simonem jsou v tomto ohledu dokonalí.

Sbíráte cenná umístění, nicméně kde ještě máte rezervy?
Rezervy jsou úplně všude, to má každý skokan. Dokonalý skok snad neexistuje, i když jsem dříve třeba zrovna vyhrál závod Světového poháru, tak i v tom skoku byly drobné chyby - ať je to letová fáze, nájezdové postavení nebo odraz. Vždycky je co zlepšovat. Největší rezervy u sebe vidím v uvolněnosti, oproti ostatním závodníkům jsem pořád přece jen křečovitější.

Přesto platí, že skáčete uvolněněji než v posledních letech. V čem to je?
Hodně mi pomohla moje manželka, po minulé sezoně mi došlo, že nemůžu být táta na sto procent a zároveň vrcholový sportovec. Věnuje se teď Karlovi mnohem více než já, vzala to na sebe, za což jsem jí moc vděčný. Mohu si doma odpočinout a do závodů jdu pak uvolněnější. 

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Sparťanská sebedestrukce trvá. A může být i hůř

Fotbalisté Sparty před pohárovým zápasem se Slavií

Mockrát v poslední době trpěla, vlastní fanoušky naštvala tak, že se jí začali vysmívat. Ale tak...

Česko - Itálie 8:0. Jasné vítězství, výkon ale zase tolik nenadchl

Čeští hokejisté slaví gól Michaela Frolíka (vpravo v červeném) v utkání proti...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) I Jaromír Jágr napsal na svůj facebookový profil: "Dnes asi stoprocentní vítězství, jediná otázka...

Česko - Rakousko 8:0. Přesvědčivý výkon a pátá výhra na mistrovství

Dominik Simon se raduje se spoluhráči z gólu, který vstřelil Rakousku.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejová reprezentace slaví na mistrovství světa páté vítězství ze šesti odehraných zápasů. Tým...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

VIDEO V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby...

V pouhých 25 letech. Biatlonistka Dahlmeierová ukončila kariéru

Laura Dahlmeierová po štafetě v Hochfilzenu.

Už několikrát to v minulých letech zvažovala. Její tělo v průběhu sezony vypovídalo službu, často...

Další z rubriky

Bauer o angažmá u polské reprezentace: Je to pro mě velká výzva

Lukáš Bauer

Po pátém místě eD system Bauer Teamu v letošním seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics se už...

Katka Smutná zabojuje, věří Bauer. Chce ji vidět druhou ve Ski Classics

Kateřina Smutná

Růžové barvy laufařského týmu Lukáše Bauera byly vidět i v předposledním podniku Visma Ski...

Elitní sdruženář Schmid končí kariéru, chybí mu motivace

Norský sdruženář Jan Schmid sviští vzduchem v rakouském Seefeldu.

V zimě prožil fantastické mistrovství světa, v Seefeldu se norský sdruženář Jan Schmid blýskl...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz