Jakub Janda

Jakub Janda | foto: Michal Sváček, MAFRA

Skokan Janda: K jinému trenérovi než Vasjovi na poslední roky kariéry nepůjdu

  • 19
Místo posledních závodů sezony už byl Jakub Janda doma. S koučem Vasjou Bajcem se dohodl, že lety v Planici by mu nic nedaly. Pod vedením slovinského bouřliváka je vítěz Světového poháru 2006 na cestě ze dna. Ale ještě stále nedosáhl vrcholu. Už brzy na tom ovšem znovu začne pracovat.

Teď však Janda doma zkrášluje zahradu, aby byla nachystaná na jaro. A v pondělí se na dva týdny vydává do Liberce na dvoutýdenní regeneraci.

Co potřebuje skokan po sezoně nejvíc zregenerovat?
Hlavu. A já hlavně záda. Už s tím bojuju delší dobu, v oblasti kříže mám špatně vybočenou páteř, musím hodně cvičit, dost mě to bolí.

Jak dlouhé si tedy dáte úplné volno?
V pondělí jsem mluvil s Vasjou, od prvního mi posílá lehký tréninkový plán.

Od prvního dubna?
Ano. Kolo, běhání, brusle, lehčí sílu. Od května začínáme už hodně naostro.

Jak může vaši spolupráci případně ovlivnit nový reprezentační trenér? Máte náznaky, kdo by jím mohl být?
Nevím, netuším. U mě ale asi neovlivní nic. Stojí za mnou Dukla, agentura. Vědí, že k jinému trenérovi na poslední roky svojí kariéry nepůjdu, že nechci s nikým jiným skákat. Bylo by asi zbytečné tomu bránit. Myslím si, že jakýkoli trenér to pochopí.

A kdyby jím byl David Jiroutek, jenž je na české straně hlavním kandidátem?
To by bylo úplně bez problémů. Když jsem skákal s Vasjou, hodně si spolu volali. S Davidem jsem pár závodů odjel, takže komunikace by byla na perfektní úrovni. Tam by nebyl vůbec žádný problém.

Co soudíte o případném angažování dalšího cizince na pozici trenéra reprezentace?
Je doba krize. Tahle situace může nastat, ale je to hodně drahá záležitost. Záleží na tom, jestli na to úsek skoku bude mít.

Každopádně, Richard Schallert to neměl v českém skokanském prostředí moc lehké, že?
Žádný trenér nemá. Bohužel Ritchie to měl ještě těžší v tom, že před ním tu byl Vasja, který uměl perfektně česky. Kolikrát jsem viděl, jak Ritchiemu u oběda běhají oči z jednoho na druhého, když jsme se mezi sebou začali bavit česky. Byl nešťastný, že nám nerozumí. Poslední rok to pro něj byl asi hodně velký problém.

Ať tedy bude český tým trénovat kdokoli, vy zůstanete pod vedení Vasji Bajce. Nedávno jste ale uvedl, že vás jeho pomoc v uplynulé sezoně stála jako porsche carrera. Je to dobrá investice?
Nelituju ani jediného eura, které jsem do toho ze svého dal. Kdybych tento krok býval neudělal, už byste mi teď mohla volat jako bývalému skokanovi.

Co myslíte, může se vám tahle investice vrátit? Můžete si ještě ve skocích pěkně vydělat?
Vložil jsem do sezony hodně peněz, vydělal sedmdesát tisíc, jsem hodně v minusu. Uvidíme. Kdyby se peníze vrátily, byl bych velice rád. Ale nejde tady ani tak o mně jako o to, že bych se Vasjovi chtěl odvděčit za to, co do mě vkládá.

Co ještě kromě vyléčených zad k tomu potřebujete?
Začneme hned od května na sto procent, potřebuju dobrou fyzickou kondici. A pak se dostat mezi deset nejlepších. To se pak skáče úplně jinak. Vyjdou vám jeden dva závody a hlava pak už ví, že na to má. Vasja mi říkal celou sezonu, že na to mám. Oficiální tréninky a kvalifikace to ukazovaly, ale v závodě už přišly pochybnosti. Hlava si potřebuje začít znovu věřit.