Aktuálně mu musí dát všichni za pravdu, vážně se nemýlil. Švýcar kraluje zasněženým svahům. V obřím slalomu a v rychlostních disciplínách trochu připomíná Hirscherovu éru, kdy se říkalo, že se jezdí jen o druhá místa.
V šestadvaceti už je olympijským vítězem, mistrem světa i dvojnásobným králem Světového poháru. V minulé sezoně z 26 startů v elitním seriálu jen čtyřikrát neskončil na pódiu a celkově zapsal 2 042 bodů. Tolik nikdy neměl ani Hirscher.
A nyní se také může zapsat mezi sjezdařské legendy. V pátek a v sobotu se jede Hahnenkamm, ikonický sjezd v rakouském Kitzbühelu. A on na jeho startu bude největším favoritem.
Jako skok do ledové vody
„Pamatuju si, jak jsem se na něj díval už jako malý,“ povídal Odermatt kdysi. „Něco vás na něm přitahuje. I když pokud jste závodník, může být i pěkně děsivý.“
O Hahnenkammu se toho vypráví mnoho. Třeba že jako rychlostní specialista můžete vyhrát jakýkoliv závod, jenže když ve vaší sbírce nebude právě triumf z něj, vaše kariéra nebude nikdy kompletní.
Také se tvrdí, že v jiných kláních jede na sto procent klidně šedesát lyžařů, ovšem zde jen kolem deseti a zbytek chce hlavně dojet ve zdraví. Nebo že ve startovní budce panuje takové ticho, že byste slyšeli spadnout špendlík.
„A po startu se rozpoutá peklo,“ líčil Švýcar Didier Cuche, s pěti triumfy nejúspěšnější muž klání. „Nikde nemáte moc možností přihranit a zpomalit. Hahnenkamm je všechno, nebo nic. Vždycky jsem blahopřál lyžařům, kteří jízdu zvládli. Jsme šílenci.“
Odermattovo poprvé. Ve Wengenu se dočkal triumfu v pohárovém sjezdu |
I Odermatt už zákeřnost slavného sjezdu poznal. Loni ho vynesla komprese a jen tak tak se udržel na lyžích.
„Už jsem si myslel, že letím do sítí,“ popisoval, když se se štěstím vyhnul pádu. I tak si ale pochroumal koleno a druhý den už nenastoupil.
„Hahnenkamm je jako skok do ledové vody,“ přirovnával zase Rakušan Franz Klammer, čtyřnásobný vítěz závodu. „Buď plavete, nebo se utopíte. Jakmile ale tenhle sjezd pokoříte, pak víte, že jste skutečný šampion.“
Sláva ho nemění
Odermatt by jím byl tuze rád, tomu věřte. A vlastně jaké jiné jméno než jeho se podle aktuální formy nabízí? Švýcar vypadá, že si na svazích dělá, co chce.
Ve Světovém poháru už má osm vítězství, vede jak celkové hodnocení, tak i dílčí za sjezdy, super-G i obří slalomy. Vyhrává rozdílem třídy. Třeba jeho poslední představení při sjezdech ve Wengenu?
Vyhrál je oba, v tom druhém se mu jakžtakž vyrovnal jen Francouz Cyprien Sarrazin, jenž ztratil 59 setin. Třetí Francouz Dominik Paris už měl manko 1,92 sekundy a zbytek přes dvě vteřiny. „Odi je někde jinde,“ uznal Paris, se třemi triumfy nejúspěšnější aktivní sjezdař z Kitzbühelu.
Mnozí jdou ve vychvalování Odermatta ještě dál. „Sportovec jako on se rodí tak jednou za sto let,“ prohlásil Marc Girardelli, Rakušan závodící za Lucembursko a někdejší pětinásobný vítěz Světového poháru.
Se Švýcarem ale prý ani taková slova nic nedělají.
Jeho blízcí tvrdí, že je stále tím stejným usměvavým chlapíkem jako dřív. Před závody si nasadí sluchátka a pustí si třeba oblíbené pecky od Green Day či AC/DC. Pořád se zubí, je otevřený, upřímný a miluje švýcarskou čokoládu, sýry a toulky přírodou.
Pravda, moc času mu na ně nezbývá. Je totiž taky obrovský perfekcionista a tréninku dává vše. Neřeší, jestli se mu chce, nebo ne. Každé ráno vstane a jde. „Když mířím ráno do posilovny, nikdy si neříkám: Super, já se tak těším,“ přiznal před sezonou. „Nejradši bych do ní vůbec nechodil, a až jednou skončím, bude jednou z prvních věcí, které vyškrtnu. Teď ale musím. Nespekuluju.“
Nic jiného mu ani nezbývá. Kromě slalomu jezdí všechny disciplíny. Za sezonu klidně absolvuje třicet závodů, což je obrovská zátěž nejen pro tělo, ale i pro psychiku.
„Vždycky přirovnávám lyžování k boxu,“ povídá. „Údery, kterým čelíte na zledovatělých svazích, jsou fakt obrovské. Ale nejde jen o ně. I tlak vás vyčerpává, neustále měníte hotely, cestujete. Tyhle faktory sice nemůžete nijak změřit, ale i ony na vás působí.“
Zatím se s nimi vypořádává skvěle. V neděli to bude chtít na Hahnenkammu potvrdit.