Matthias Mayer ve sjezdu v Kvitfjellu. | foto: AP

Sjezd v Kvitfjellu ovládl Mayer, Kilde je po druhém místě lídrem seriálu

• 1
Rakouským triumfem skončil poslední závod Světového pohárů lyžařů ve sjezdu. V norském Kvitfjellu vyhrál Matthias Mayer, který o čtrnáct setin předčil Aleksandera Aamodta Kildeho. Lehce zklamaná domácí naděje se aspoň tři závody před koncem sezony posunula do čela celkového pořadí seriálu.

Mayer byl nejrychlejší s časem 1:48,02 a vyhrál podeváté v kariéře a počtvrté v sezoně. Třetí příčku obsadil Švýcar Carlo Janka a čtvrtý byl jeho krajan Beat Feuz, který měl po zrušení finále Světového poháru v Cortině d’Ampezzo už před startem jistotu malého glóbu za vítězství v hodnocení sjezdu.

Mauro Caviezel ve sjezdu v Kvitfjellu.
Carlo Janka ve sjezdu v Kvitfjellu.
Aleksander Aamodt Kilde ve sjezdu v Kvitfjellu.

Třiatřicetiletý Feuz nejrychlejší disciplínu ovládl potřetí za sebou, což se naposledy povedlo Stephanu Eberharterovi z Rakouska v letech 2002 až 2004.

Tři a více triumfů ve sjezdařském Světovém poháru má na kontě celkem osm lyžařů. Rekordmanem je s pěti tituly Rakušan Franc Klammer, za ním jsou Švýcaři Didier Cuche (4), Franz Heinzer (3), Peter Müller (3), Rakušan Michael Walchhofer (3) a Francouz Luc Alphand (3).

Kilde se díky druhému místu posunul do čela průběžného hodnocení celkového Světového poháru s náskokem 54 bodů před Alexisem Pinturaultem. Francouzský specialista na obří slalom nastoupil ve snaze omezit ztrátu v boji o titul ve sjezdu Světového poháru po sedmi letech, na 36. příčce ale nebodoval.

SP ve sjezdovém lyžování v Kvitfjellu

Muži - sjezd: 1. Mayer (Rak.) 1:48,02, 2. Kilde (Nor.) -0,14, 3. Janka -0,37, 4. Feuz (oba Švýc.) -0,43, 5. Ganong (USA) -0,55, 6. Jansrud (Nor.) -0,83, 7. M. Caviezel (Švýc.) -0,91, 8. Dressen (Něm.) -0,95, 9. Raffort (Fr.) -1,13, 10. Alexander (Kan.) -1,19.

Konečné pořadí sjezdu (po 9 závodech): 1. Feuz 650 b., 2. Dressen 438, 3. Mayer 424, 4. Kilde 413, 5. Paris (It.) 384, 6. Kriechmayr (Rak.) 362.

Průběžné pořadí SP (po 36 z 39 závodů): 1. Kilde 1202 b., 2. Pinturault (Fr.) 1148, 3. Kristoffersen (Nor.) 1041, 4. Mayer 916, 5. Kriechmayr 794, 6. Feuz 792, ...127. Zabystřan (ČR) 20.