Český sdruženář Tomáš Portyk v závodě Světového poháru v Trondheimu.

Český sdruženář Tomáš Portyk v závodě Světového poháru v Trondheimu. | foto: AP

Čeští sdruženáři vstupují do nové éry bez zkušených opor

  • 0
Nejlepší české sdruženáře čeká první ostrá prověrka. Pod vedením nového trenéra Ladislava Rygla vstoupí do prvního z pěti závodů letní Grand Prix v severské kombinaci, které je čekají v průběhu srpna. Úvodních dvou víkendových startů v Oberwiesenthalu se zúčastní čtyřlístek Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Petr Kutal a Lukáš Rypl.

„Máme za sebou několik domácích kontrolních závodů a z nich mi vykrystalizovala nominace k úvodním dvěma akcím,“ uvedl trenér Rygl. „V dalším programu určitě dostane příležitost také Pavel Churavý, který na sobě hodně pracuje a vypadá velice dobře.“ Dalšího zkušeného závodníka Tomáše Slavíka zabrzdily problémy s kolenem, které ještě doléčuje.

Po Ryglově nástupu se příprava českých reprezentantů změnila. Delší a často také únavná soustředění nahradily kratší srazy v domácích i zahraničních střediscích. Hodně v permanenci byl především liberecký skokanský areál na Ještědu.

Pokud jde o složení realizačního týmu, asistentem zůstal Vladimír Šmíd a servismanem Miroslav Kopal. S nástupem zimní sezony a startem Světového poháru družstvo rozšíří ještě další servisman Tomáš Ročárek, jenž dosud působil mezi biatlonisty. Trenérem výběru pro Kontinentální pohár, v němž jsou Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Martin Zeman a Tomáš Vančura, je Marek Šablatura.

„Cítím, že po změnách, které před sezonou nastaly ve složení závodnického i realizačního týmu, se atmosféra okysličila a kluci získali další motivaci,“ říká reprezentační kouč Ladislav Rygl. „Starší sdruženáři Pavel Churavý s Tomášem Slavíkem navíc projevili zájem víc se připravovat doma. Pečlivě sleduji jejich tréninkové plány, připravují se poctivě a při dobré formě se samozřejmě opět mohou objevit v reprezentaci i ve Světovém poháru.“

V letošní letní Grand Prix čeká světovou špičku pět závodů. Už v sobotním podniku v Oberwiesenthalu dojde k zajímavému měření sil. Přinejmenším na české reprezentanty se budou chtít vytáhnout sdruženáři Ruska, jejichž trenérem se v létě tohoto roku stal Ryglův dlouholetý předchůdce Luděk Šablatura.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)