Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Příběh pro Hollywood. Jak závodila, žila a loučila se Šárka Strachová

  15:00aktualizováno  15:00
Stále patří mezi nejlepší slalomářky světa. Stále vystupuje i na pohárové stupně vítězů. Stále jí tělo drží. A mohla se chystat na svoji už čtvrtou olympiádu Přesto bylo argumentů PRO málo. PROTI v její mysli vyhrálo.

Šárka Strachová | foto: iDNES.cz

„Finále v Aspenu bylo nejen posledním závodem sezony, ale i mé kariéry,“ říká Šárka Strachová v úterním odpoledni.

A je to venku.

Tak snadno pronesla osudovou větu. Není naměkko, jako byli při svém loučení Ondřej Bank nebo Roman Šebrle. Usmívá se po celou dobu, kdy oznamuje konec. Emotivně nejsilnější chvíle spojené s verdiktem o další kariéře, už má dva týdny za sebou.

Tehdy, při cestě z vydařených závodů ve Squaw Valley na pohárové finále v Aspenu, se kdesi u San Franciska definitivně rozhodla.

„Vždy jsem byla stoprocentní profesionál a snažila se dávat lyžování vše,“ líčí nyní. „Jenže v posledních letech čím dál víc bojuji s tím, aby zůstávalo mou prioritou. Už to nechci rvát silou vůle. Cítím, že bych neodváděla svoji práci naplno. Proto nastal správný okamžik rozloučit se.“

ROZHOVOR

Šárka Strachová o svém loučení

Učinila tak v Aspenu na místě, kde poprvé vyhrála závod Světového poháru. Tam, při závěrečném závodě kariéry, se jí draly do očí slzy dojetí i úlevy. „Naštěstí nebyly za lyžařskými brýlemi vidět,“ pousměje se.

Když se rozpovídá, hovoří přemýšlivě, kultivovaně, rozvitými větami, nezadrhává. Hlas má stále v jedné rovině, žádné dramatické odmlky ani velká gesta. Klidně by mohla být i diplomatkou.

Fotogalerie

I na svazích dlouho své emoce tlumila. „Byla jsem tak vychována.“

Když pokazila slalom, nelámala vzteky hůlky jako Slovinka Mazeová.

Když vyhrála, neskákala do sněhu oslavné „tučňáky“ jako Švédka Pärsonová. Jen zvedla ruku nad hlavu, usmála se – a to bylo asi tak vše.

Sledoval jsem její kariéru šestnáct let. Z introvertní, až zakřiknuté teenagerky, za niž většinou mluvil otec, se měnila v sebevědomou ženu, která se učí ukázat své emoce, jezdí na koni, tančí, boxuje a postupně nachází i životní moudro, ať už z knihy Čtyři dohody, která se stala jejím průvodcem osobní svobodou, či z nástrah, které na ni život nachystal.

Kariéra řečí čísel

15 sezon ve Světovém poháru závodila Šárka Strachová. Za tu dobu nastoupila do 236 závodů, z nichž dva vyhrála (Aspen 2008 a 2009).

9 mistrovství světa se účastnila, ve slalomu získala čtyři medaile (1-1-2). Světovou šampionkou se stala v roce 2007 v Aare.

3 zimní olympijské hry zažila (Turín 2006, Vancouver 2010, Soči 2014). V Kanadě skončila bronzová ve slalomu.

První dlouhý rozhovor jsme spolu vedli zkraje roku 2003 na pražské Kampě. Sedmnáctiletá dívka mi vyprávěla, jak jí na městě vadí auta, špína a davy lidí, jak občas raději vyhledává samotu a jak sní, že se usadí v Krkonoších a u chalupy tam budou pobíhat kůň a pes.

Měla ráda kuřecí řízek s bramborovým salátem, Saturnina, detektivky, seriál Červený trpaslík i filmy pro pamětníky. Na střední škole si ročníky nerozkládala, zvládla ji za čtyři roky a plánovala, že vystuduje Vysokou školu ekonomickou.

O čtrnáct let později bydlí s manželem v Praze („Ale na okraji.“). Měla koně, má psa. Ekonomii nedokončila. Vedle lyžování to prostě nešlo.

Její příběh by vydal na hollywoodský film. Nekonečná léta tréninkového drilu s otcem. Dávné úspěchy. Prozření, že život nejsou pouze lyže. Velká láska. Bouřlivý rozchod s otcem. Mediální válka. Vleklé soudní spory o peníze. Složité hledání nového kouče. Bleskový úder těžké nemoci. Operace. Touha vrátit se. Slavný bronzový comeback.

Když se zdálo, že nemoc její kariéru ukončí, vzepřela se.

A když se zdálo, že se už nikdy nevrátí na stupně vítězů, vzepřela se znovu.

Zůstaň pozitivní, když jsi dole

Na Benecku, kde rodiče měli chalupu, lyžovala od dvou let. Otec Petr Záhrobský, profesí právník, sám nikdy nezávodil, ale usmyslel si, že ze svých dětí Šárky a Petra učiní sjezdaře světové třídy. Při této činnosti brzy platil za rebela, jdoucího nejen na českém svazu hlavou proti zdi.

Šárka Strachová na trati slalomu na světovém šampionátu
Slalomářka Šárka Strachová po dojezdu v 1. kole slalomu na světovém šampionátu.
Šárka Strachová

Poté, co už jim české hory byly malé, bral je do Alp. Spali na statcích s levným noclehem a ohřívali si jídlo ze sklenic připravených doma od maminky. Později jezdila Šárka v létě do Rakouska i na brigádu, aby si přivydělala. „Pomáhala jsem na hospodářství. Sekala jsem trávu, vařila a učila se německy.“

V patnácti kralovala na Monte Topolinu, neoficiálním žákovském mistrovství světa. V sedmnácti vlétla jako kometa do Světového poháru a hned při prvním startu v Sestriere skončil pátá. „Její trénink, to byl obrovský dril, fyzicky i psychicky,“ pozoroval kouč Tomáš Bank.

V den 20. narozenin vybojovala na šampionátu v Bormiu 2005 bronz ze slalomu, ale i v okamžiku úspěchu zůstala tichou dívkou. Na oslavy si nepotrpěla. „Nerada bývám středem pozornosti. Nejsem šťastná, ani když mi zpívají Happy birthday,“ říkala.

Následujícího roku přišel do jejího realizačního týmu kondiční trenér Antonín Strach. Vztah pracovní posléze přerostl ve vztah milostný.

A medailí přibývalo. V Aare 2007 se stala mistryní světa. Z Val d’Isere 2009 vezla stříbro, z Vancouveru 2010 olympijský bronz. Tehdy poprvé nadšeně skákala na pódiu: Zvládla jsem to sama!

„Vancouver je nejsilnější zážitek kariéry,“ říká nyní.

Šárka Strachová v dokumentu ČT

VANCOUVER. Bronzový olympijský den.

S otcem - trenérem se předtím rozešla. „Po vzájemné dohodě,“ sdělila nejprve. Skutečnost byla mnohem tvrdší.

Později jej v rozhovoru pro MF DNES obvinila z fyzického přetěžování a vulgárních verbálních útoků. Jejich finanční spory řešily soudy. Pod svým novým koučem Šťastným se zhoršovala, otec to ostře komentoval.

Vztahy se vyhrotily.

OBRAZEM

krásné momenty kariéry

Potom ani její tělo, kterému se tak dlouho vyhýbala běžná lyžařská zranění, nevydrželo. V létě 2012 zkolabovala, v nemocnici pět dní ležela v umělém spánku. Nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy, zněla diagnoza.

Operace se podařila. Vrátila se na svahy.

Mnohem víc si najednou vážila naprosto obyčejných věcí.

„Lyžování mi dalo ohromnou školu života,“ vypráví. „Zažila jsem oba protipóly. Momenty, kdy jste nahoře, jsou úžasné. Ale neztratit pozitivní přístup, jestliže jste na dně, je o tolik těžší. V takových chvílích se naučíte daleko víc.“

STRACHOVI. Lyžařka Šárka Záhrobská se vdala za svého přítele Antonína Stracha.

SVATBA. S manželem v památný den.

Vdala se za Antonína Stracha a začala se těšit, jak jednou založí rodinu.

Kdysi si naplánovala, že bude závodit do her v Soči 2014, ty vyhraje a před třicítkou skončí.

S devátým místem v Soči spokojená nebyla. Ne, takhle odcházet nechtěla. Prodloužila si tedy kariéru o rok. A po zisku světového bronzu z Vailu 2015 o další dva. Letos dojela na mistrovství světa pátá, dvakrát stanula na pohárových stupních vítězů.

Pak nastal čas říci DOST.

Tolik věcí teď chci zkusit

„Mí blízcí mi to nerozmlouvali. Vědí, že by to nemělo cenu,“ poukazuje. Pokud se rozhodne, umí být tvrdohlavá. Zároveň však povahou platí i za romantičku – dojatou z květin, plačící u filmů. Nikdy nebyla drsňák, do rizika se musela nutit. „Že nejsem víc rvavá, byl na svahu můj celoživotní handicap,“ připouští. S rvavějším přístupem mohla být ještě úspěšnější.

Hru na KDYBY však vždy odmítala.

Jednou jsem se Šárky Strachové zeptal, co by si přála, kdyby se jí před závodem zjevil kouzelný pohádkový dědeček.

„Nic,“ odvětila. „Nechci žádným přáním ovlivnit závod. Chci mít pocit, že to, co jsem dokázala, jsem dokázala sama. Úplně sama.“

Odchází ve chvíli, kdy stále patří do světové špičky slalomářek. „A to je přece krásné, ne?“ povídá.

Dobré i zlé kapitoly se v jejím životě střídaly a často i prolínaly.

Teď otevírá další.

Co asi přinese?

„Dlouho jsem takřka neznala nic jiného než lyže, sjezdovky, hotely, dálnice. Teď cítím svobodu. Spousta sportovců si neumí představit, jak zaplní prázdný prostor po kariéře. Já mám opačný problém. Tolik věcí chci zkusit. Asi bych si měla sepsat seznam.“

Nahlédněme aspoň na jeho začátek.

„Být konečně manželkou a domácí paní.“

„Věnovat se na plný úvazek své firmě VO2max.“

„Vzdělávat se, přihlásit se na kurzy zabývající se lidským tělem.“

„Zažít sport z jiného úhlu. Chodit na běžky, na skialpy, jezdit na kole, běhat.“

Sportovcem zůstane do konce života. Ale hry v Koreji už uvidí pouze od televize. Věří, že k ní usedne bez nostalgie.

„Rozhodla jsem se správně. Nebudu ničeho litovat.“

Boj o život i rozchod s otcem. Pusťte si příběh Strachové:

Autor:
  • Nejčtenější

První etapa Kolem Polska skončila hrozivým pádem, Jakobsen bojoval o život

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen byl po hrozivém pádu v Katovicích v dojezdu první etapy závodu WorldTour Kolem...

Krásný okruh, hrozná trať. Její úroveň je katastrofální, hřímají jezdci

Takhle ostrou kritiku na Masarykově okruhu, který mezi jezdci patří k nejoblíbenějším na světě, nejsou zvyklí slyšet....

Hokejista Plekanec opouští Kometu, chce být blízko nemocné mamince

Hokejová Kometa Brno se bude muset v nadcházející sezoně obejít bez Tomáše Plekance. Známý centr v klubu končí nečekaně...

Sparta je krok od Evropské ligy. Pomohly Šachtar, Sevilla i United

Fotbalová Sparta je krok od základní skupiny Evropské ligy. Pomohla jí souhra výsledků ve čtvrtfinále současného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakobsenův pád? Od Groenewegena to byl zločin. Měl by jít sedět, říká Lefevere

Dlouhých pět hodin trvala operace hlavy a obličeje a Fabiu Jakobsenovi snad zachránila život. Podle lékařů je nyní jeho...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

STALO SE 17. ČERVENCE: Šampion, opilec, násilník. Krušný život skokana Nykänena

Svou biografii nazval Pozdravy z pekla. „Peklo nemůže být tak špatné jako můj život,“ poznamenal k tomu. Ano, přestože...

Škola závodního lyžování? Bode Miller spouští online akademii

Bývalá sjezdařská hvězda Bode Miller spouští lyžařskou akademii. Půjde o online kurzy určené pro sjezdaře,...

Vzhůru na Praděd! Vypsal jsem na sebe prémii, láká Sedláček běžce na kolečkových lyžích

Hned od startu stoupá silnice vzhůru a za celých devět kilometrů nedá prostor k oddechnutí. Když závodníci na...

Ledecká je Králem bílé stopy. Lyžařskou anketu ovládla počtvrté

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká po roční pauze získala cenu Král bílé stopy. Anketu českého Svazu lyžařů ovládla...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...