Vincent Vittoz

Vincent Vittoz se raduje po vítězném závodě seriálu Tour de Ski v Oberstdorfu. | foto: ČTK

Rychlejší než Bauer byl pouze Vittoz

  • 23
Bormio - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil ve finále Světového poháru v italském Bormiu druhé místo. Závod na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem vyhrál francouzský reprezentant Vincent Vittoz. V cíli byl dřív o osmnáct vteřin. Martin Jakš, v pátek třetí, skončil sedmnáctý, Martin Koukal devětadvacátý.

Bauer se prosadil podesáté v sezoně na medailovou pozici, nicméně po dnešním závodě své konto o žádné další body neobohatil. To se mu může povést až v nedělní stíhačce na 15 km volnou technikou, po níž se bude udělovat dvojnásobný počet obvyklých bodů.

"Gratulace nepřijímám, končí to zítra. Dnes to byl jen začátek, teď jsem v depu," usmíval se Bauer v cíli mezi novináři. Druhé místo se mu ani nezapočítá do historické bilance v SP.

Vittoz vykročil za vítězstvím už v první polovině trati. Po deseti kilometrech měl v čele náskok téměř 27 sekund před Bauerem, který vedl pronásledovatele. V dalším průběhu se český lyžař soupeřům vzdálil a ztrátu na francouzského lyžaře snížil téměř na polovinu, v závěru však Vittoz svůj náskok opět pojistil.

"Udělal jsem chybu v prvním kole, kde jsem se nechal zavřít, vyčkával jsem a propadl jsem se víc, než jsem chtěl. Měl jsem pak moc práce dostávat se dopředu," uvedl Bauer. "Ale pak to už byl závod přesně takový, jaký jsem si představoval," řekl.

Nejvíc Francouze stáhl na přibližně deset sekund. "Na konci se už nedal dojet, docházely mi síly," přiznal.

Francouzský lyžař má na Bauera před nedělním vyvrcholením sezony v součtu s pátečním prologem a dnešními bonifikacemi náskok necelou minutu. "To je dost," připustil Bauer.

Ale ujistil, že bude bojovat. "Možnost je vždycky, ale Vittoz je velmi dobrý bruslař, bude to těžké. Záleží na podmínkách," upozornil na předpověď, která hrozí silným větrem a sněžením. "A taky uvidíme, jak mě ráno budou bolet nohy. Každopádně si nechci pohoršit," řekl.

Obtížný závod jezdci absolvovali i vinou nadmořské výšky 1700 metrů a slunečného počasí, které ze sněhu na trati udělalo břečku. "Byl to obrovsky těžký závod," řekl kouč Miroslav Petrásek.

"Lukáš trošičku na začátku zaváhal a pak neměl nikoho, kdo by mu pomohl Vittoze dojet. Bojoval, jak mohl, a zase předvedl vynikající výkon," pochválil svého svěřence. "Uvidíme, jaké bude zítra počasí, jestli bude chumelit. Bude to trošku loterie. Doufám, že Lukáš zase pojede o bednu."

Martin Jakš po třetím místě v pátečním prologu dnes držel s nejlepšími krok jen v úvodních kilometrech, nakonec obsadil 17. místo. "Udělal dobře, že se držel s Vittozem od začátku a jel na bonifikaci, ale pak mu došlo, bylo to nad jeho síly," komentoval to Bauer.

Sám také nejprve přemýšlel, že by jel od začátku v čele, ale pak i kvůli těžké trati od toho úmyslu upustil. "Když jsem viděl holky, jak se trápily..." vysvětlil.

Chaos s výsledky závodů v Santa Caterině, takzvané "mini Tour de Ski", však nehrozí jako na přelomu roku při velkém seriálu. Tehdy při stíhacích závodech dojel Bauer do cíle několikrát jako první, ale podle nejasného výkladu pravidel nevyhrál a od té doby je ve sporu s mezinárodní federací FIS.

"Tady mi ten scénář nevadí. Tady je stíhačka jen jedna, tady si zítra nedovolí vyhlásit prvního někoho jiného než vítěze," uvedl.

Nebaví ho prý odpolední starty, které jsou v seriálu SP v běhu na lyžích dost nezvyklé. Den tak Bauer tráví všelijak. "Spát se moc nedá, takže se chodím proběhnout a nadejchat se trochu toho prachu, co tady všude je, a upéct se trochu na sluníčku a čekat. Dost nuda," konstatoval s úsměvem.

V neděli však podobné martyrium absolvuje naposledy v sezoně.

Závod žen

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála ve finále Světového poháru v Bormiu závod s hromadným startem na 10 km klasickou technikou. Výrazně se tak přiblížila obhajobě celkového triumfu v seriálu, o němž nicméně rozhodne až nedělní stíhačka, v níž budou lyžařky startovat s odstupy podle dnešních výsledků.

V rámci menší obdoby Tour de Ski se ve finále SP udělují body až po skončení třídílného seriálu, do nějž se započítává i páteční prolog.

Kuitunenová porazila v závěrečném spurtu o šest desetin sekundy polskou reprezentantku Justynu Kowalczykovou, třetí skončila s třísekundovou ztrátou Marit Björgenová z Norska.

Jediná Češka na startu Helena Erbenová zaostala o 2:31,9 minuty a obsadila 34. pozici.

Muži
20 km klasickou technikou s hromadným startem:
1. Vittoz (Fr.) 51:27,5, 2. Bauer (ČR) -18,3, 3. Gjerdalen (Nor.) -52,1, 4. Checchi (It.) -1:05,7, 5. Östensen (Nor.) -1:20,5, 6. Filbrich (Něm.) -1:24,1, 7. Jauhojärvi (Fin.) -1:30,6, 8. Northug (Nor.) -1:31,0, 9. Di Centa -1:32,7, 10. Piller-Cottrer (oba It.) -1:44,4, ...17. Jakš -2:55,3, 29. Koukal -3:43,3, 32. Kožíšek (všichni ČR) -3:53,3.
Ženy
10 km klasicky s hromadným startem: 1. Kuitunenová (Fin.) 30:52,0, 2. Kowalczyková (Pol.) -0,6, 3. Björgenová (Nor.) -3,0, 4. Longaová (It.) -6,8, 5. Nystadová -26,0, 6. Zellerová (obě Něm.) -27,9, 7. Follisová (It.) -30,1, 8. Steiraová (Nor.) -35,3, 9. Majdičová (Slovin.) -44,2, 10. Ševčenková (Ukr.) -53,4, ...34. Erbenová (ČR) -2:31,9.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)