Dům mu dodal klid. Jak skokan na lyžích Koudelka pookřál

7 2019
Půjdu a zase se budu skoky bavit. Bez přehnaných očekávání, zato s jednoduchou vizí se Roman Koudelka vydal do nové sezony Světového poháru. Odepisovaný po dvou letech ustavičné bídy. Vizi naplnil, výkony v růžovo-černé kombinéze baví nejen sebe, ale také sportovní fanoušky.

V posledních dnech se Koudelkův mobil a sociální sítě ocitají pod náporem gratulací. Na Turné čtyř můstků byl postupně jedenáctý, čtvrtý, devátý a šestý. V neděli si užíval zdravice ke konečnému pátému místu na tradičním podniku.

Vyrovnal si tím osobní maximum z roku 2012. Mezi deset nejlepších závodníků Turné se vešel poprvé po čtyřech letech. Mezidobí bylo krušné. Přineslo mu jen dvě vítězství ve Světovém poháru a jinak samé trápení. Chmur a žalu bylo tolik, že nebýt přímluv manželky Andrey, Koudelka by se už z můstků nespouštěl. Díky ní našel ztracenou motivaci, jenže kde se vzala parádní fazona?

„Dostavěl barák,“ nabízí na první pohled úsměvnou odpověď trenér českých skokanů David Jiroutek. Naráží na to, že Koudelka díky dokončené stavbě získal tolik potřebný klid. Devětadvacetiletý reprezentant se vždy potýkal s křehkou psychikou, ostatně kvůli tomu vyhledal i odbornou pomoc u Zdeňky Sládečkové.

Sám skokan nezastírá, že se do jeho výkonů nyní zásadně promítá pohoda v osobním životě. Kromě rodinného domu vypichuje také fakt, že mu jeho paní umožnila více odpočinku. „Po minulé sezoně mi došlo, že nemůžu být táta na sto procent a zároveň vrcholový sportovec. Věnuje se teď synu Karlovi mnohem více než já, vzala to na sebe, za což jsem jí moc vděčný. Mohu si doma odpočinout a do závodů jdu pak uvolněnější.“

Český skokan na lyžích Roman Koudelka se raduje ze svého vystoupení v...
Český skokan na lyžích Roman Koudelka se raduje ze svého vystoupení v...

Právě ona uvolněnost je slovo, které od Koudelky v souvislosti s jeho sportem uslyšíte nejčastěji. Na můstku se snaží docílit stavu, kdy vypne hlavu a nechá tělo pracovat samotné. „Skoky jsou podobné golfu, kde rozhoduje setina sekundy. Tak rychle se může stát chyba, která je pak už nenapravitelná. Když jde člověk na můstek, může v té klíčové setině vypnout hlavu a poté nechat pracovat svaly. Impulz z mozku jen blokuje svalové skupiny,“ vysvětluje Jiroutek.

Závěr Turné čtyř můstků

v Bischofshofenu

Koudelka přiznává, že zatím nehraje golf dokonale. „Stále jsem křečovitější než konkurenti, v uvolněnosti mám největší rezervy.“ Hrává ale už pod par. Zatímco loni na jaře končíval na chvostu výsledkové listiny, teď se pohybuje kolem nejlepší desítky a opakovaně do ní proniká. „Stále ale skáče v lehkém napětí, potřeboval by více dobrých výsledků,“ všímá si Jiroutek.

Jiroutkova slova dokládal Koudelkův první skok v pátečním závodě. V Innsbrucku moc chtěl a přemíra snahy byla na škodu, nenavázal na druhé místo z kvalifikace. „Soustředil jsem se na detaily, až druhý skok byl uvolněný,“ přiznal.

Koudelka je i přes toto zaváhání v závěru Turné na dobré cestě. Cílí na březnové mistrovství světa v Rakousku. Přeje si, aby tam zazářil nejen on, ale také parťáci z reprezentace. Ta je nyní stmelená jako nikdy předtím. Koudelka připisuje zásluhy navrátilci Jiroutkovi, který utužuje partu soupeřením v nohejbalu. „Kdysi jsem brával starší generaci na golf, ti mladí jsou ale jiní,“ povídá Jiroutek.

Roman Koudelka sviští vzduchem v závěrečném závodu Turné čtyř můstků v...
Roman Koudelka během kvalifikace závěrečného závodu Turné čtyř můstků v...

K výrazným výsledkům pomáhá Koudelkovi i lepší atmosféra ve vedení skokanského úseku Českého svazu lyžařů. „Dřívější vedení dělalo věci, které přísluší jen trenérovi,“ vzpomíná Jiroutek na napjatou situaci.

Předsedou je nyní Jakub Janda. Poslední český vítěz slavného Turné symbolizuje novou éru. Sehnal kvalitní helmy, svou otevřeností pomohl vrátit pohodu do národního družstva, kam ještě nedávno patřil.

Stav však stále není ideální. Janda zdědil kostlivce ve skříni, kvůli němuž je ohrožena celá skokanská generace. „Nemáme kde trénovat,“ připomíná Koudelka. Můstky v Harrachově jsou v havarijním stavu, z můstků je skanzen.

Českou jedničku mohou z hlediska zázemí těšit alespoň zmíněné helmy a kombinézy srovnatelné s těmi, v nichž skáčou machři z tradičních velmocí.

Přese všechno je pro Koudelku nejzásadnější psychika. Sebevědomí. Nabývá ho postupně. A zdárně.

Na závěr Turné čtyř můstků se musel vypořádat s neoblíbeným můstkem v Bischofshofenu. Nesedí mu atypický dlouhý nájezd. Jak sám říká: „Když to skokanovi jde, zaskáče všude.“ Koudelka zaskákal, v neděli byl šestý.

MS v alpském lyžování 2019 v Äre (Švédsko)

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování 2019 hostí od 5. do 17. února švédské Äre. Na místě, kde si slalomářka Šárka Strachová před dvanácti lety dojela pro zlatou medaili, se představí i čeští reprezentanti. Ve Švédsku by měla závodit i Ester Ledecká.

Ester Ledecká, Petra Vlhová, Mikaela Schiffrinová, Marcel Hirscher, Max Franz, Henrik KristoffersenBeat Feuz, Nicole Schmidhoferová, Katharina Liensbergerová

Nejčtenější

Sparta na soustředění ve Španělsku porazila účastníka Evropské ligy

Ross Barkley (vlevo) z Chelsea vystřelil na branku Vidi Székesfehérvár.

Sparťanští fotbalisté ve svém úvodním utkání na soustředění ve Španělsku vyhráli. Elitní maďarský...

Jízda Kvitové pokračuje. Bartyové nedala šanci a je v semifinále

PO SEDMI LETECH. Tenistka Petra Kvitová slaví postup do semifinále Australian...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open pokračuje duely ve čtvrtfinále. Po sedmi letech si semifinále zahraje...

Největší záhada mezi biatlonistkami. Jak a čím probudit Vítkovou?

Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

Těsně před startem Světového poháru byla Veronika Vítková v tréninku na soustředění stejně rychlá...

Kondiční trenér Kvitové: Umí se hecnout, pro tenis má teď ideální váhu

Petra Kvitová během tréninku s Davidem Vydrou.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Příliš oplácaná. Moc hubená! Postava tenistky Kvitové je ve sportovním prostředí věc veřejná a...

Bez trenéra. Kvitová si na grandslamu musí poradit sama. A jde to

Petra Kvitová v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tažení pokračuje. Americká kometka Amanda Anisimovová na twitteru přiznala, že dostala lekci. Není...

Další z rubriky

Koudelka si v Zakopaném vyskákal elitní desítku, zvítězil Kraft

Roman Koudelka ve zkušebním kole před závodem Turné čtyř můstků v Innsbrucku.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil desátou pozici v závodě Světového poháru v polském...

Češi skončili na můstku v Zakopaném šestí. Pomohla jim chyba Norska

Čestmír Kožíšek v kvalifikaci v Oberstdorfu.

České družstvo skokanů na lyžích skončilo po dvou letech na Světovém poháru v Zakopaném zase na...

Suverénka Shiffrinová dál válí, Ledecká bere v super-G šestnácté místo

Česká lyžařka Ester Ledecká sviští po trati super-G v italském středisku...

Třetí start v Cortině d'Ampezzo proměnila ve třetí hodnotný výsledek. Česká lyžařka Ester Ledecká...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz