Operace, hladovka i přejídání, to je léto Bauera

Praha - Lukáš Bauer, stříbrný olympijský medailista v běhu na lyžích, ve 30 letech místo tréninku běhá po doktorech. Dvě nedávné operace mu kromě "pracovního" manka vynesly také hladovku. "Chvílemi se mi zdálo, že snad umírám. U lžičky jogurtu jsem skoro brečel," líčí Bauer. Dva týdny navíc nemohl ani mluvit "Z toho ovšem rodina měla radost."

 

Během krušných dní po dubnovém vytrhávání mandlí shodil 10 kilogramů, váha pak ukazovala asi 65 kilo. "Musel jsem se pochválit, že jsem to přežil."

Vykrmoval se potom křupavými bagetkami, o nichž si předtím mohl jen nechat zdát, a taky oblíbenými kremrolemi. Jenže tím zdravotní trable neskončily.

V červnu šel do nemocnice znovu, na artroskopii kolene. Zase mu nejbližší říkali: Ty jsi shodil. Tentokrát se mu viditelně zmenšil objem stehenního svalu na pravé noze. "Takže doháním," říká.

Posiluje, postává na jedné noze jako čáp. "Dělám balanční cviky a zatěžuju tělo medicinbaly nebo posilovacími gumami."

Rehabilitaci v jáchymovských lázních už má za sebou, a tak se pustil konečně naplno do tréninku. I když nejčastější součást tréninku – běh – musí skoro vynechat. "Na začátku jsem mohl běhat deset minut a nejlépe po měkkém, na fotbalovém hřišti."

A tak jezdí na kajaku, ale hlavně jezdí na kole a kolečkových lyžích. Jenže ty nemiluje. "Na kole můžu jeden den zatočit na jednu stranu, druhý na druhou. Na lyžích jezdím pořád šestikilometrový okruh."

Loni v přípravě dřel s německou reprezentací, letos spoléhá víc na české plány. Ačkoli s Němci bude u největších drilů. "Mám dveře otevřené. S René Sommerfeldtem jsme hodně v kontaktu. Nabízel mi i pomoc nejlepšího doktora, jakého mají na kolena."

S medailistou z mistrovství světa a olympiád má osobnější vztahy: jeho syn chodí do česko-německé školky, kde se děti učí oba jazyky. "Mates chodil do třídy i s jeho synem Tristanem. Říkal jsem, ať mu dá čočku, jako dává tatínek tatínkovi," vtipkoval Bauer.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)