Dvě Češky ve dvacítce. Strachová šestá, Dubovská zajela životní závod

Šárka Strachová ve slalomu v Semmeringu. | foto: AP

29 2016
V rakouském Semmeringu se dařilo českým slalomářkám, závod Světového poháru dokončily v nejlepší dvacítce šestá Šárka Strachová a osmnáctá Martina Dubovská. Na obtížné trati kralovala Američanka Mikaela Shiffrinová, famózním závěrem druhého kola odsunula na stříbrnou příčku Slovenku Veroniku Velez-Zuzulovou.

Strachová si na svahu nad Semmeringem připsala nejlepší umístění v sezoně, o jednu příčku si vylepšila dosavadní maximum z amerického Killingtonu a finského Levi.

Šestou pozici vybojovala odvážnou finálovou jízdou, při které ovšem udělala chybu, jež stála jedenatřicetiletou závodnici místo na stupni vítězů.

On-line reportáž ze závodu

Nebýt zaváhání ve chvíli, kdy se svah lámal do nejprudší části, mohla Strachová skončit třetí. Takhle ji od „bedny“ dělilo 52 setin. Z její tváře se přesto v cíli dala vyčíst spokojenost.

Jásala druhá z Češek, která se představila mezi třicítkou nejlepších. Dubovská poprvé v kariéře skončila do 20. místa, i díky chybám soupeřek obsadila osmnáctou pozici.

Svou jízdu ve druhém kole nejela tak opatrně, jak se čekalo, a statečným výkonem zajela životní výsledek.

Mikaela Shiffrinová v cíli slalomu v Semmeringu.

Mikaela Shiffrinová

Veronika Velez Zuzulová v cíli slalomu v Semmeringu.

Veronika Velez-Zuzulová

Vítězství, dvanácté ve slalomu za sebou, a třetí ve třech dnech na Semmeringu, si užívá Shiffrinová. Vládkyně slalomářek i celkového pořadí Světového poháru sice začala druhé kolo chybou, ale ve spodní části trati neskutečně zrychlila.

Do té doby vedoucí Velez-Zuzulové v ní „nadělila“ sekundu a uhájila svou neporazitelnost. Bronzová je Švýcarka Wendy Holdenerová, která na rozdíl od švédské závodnice Fridy Hansdotterové navázala na dobré první kolo.

Po něm byly na bronzové příčce společně.

První kolo konečnou pro Vlhovou

Strachová zajela své nejlepší první kolo v této sezoně, z nižší pozice do další fáze závodu zatím nepostoupila.

Základem pro pátou příčku byla čistá jízda bez výraznějšího zaváhání. Dosud šestá slalomářka v průběžném hodnocení Světového poháru jela opatrně a rychlostí se nemohla měřit s elitní dvojicí Shiffrinová, Velez-Zuzulová.

Od třetího místa měla ovšem česká reprezentantka jen minimální ztrátu, pouhých devět setin.

Fotogalerie

Druhá z Češek, Dubovská, ukázala i přes vysoké startovní číslo (50) a rozbitou trať životní jízdu a postoupila do druhého kola z 19. pozice. Dosud nejlepší výsledek si připsala před dvěma lety v americkém Aspenu, kde byla dvaadvacátá.

Ve Světovém poháru pak dosud bodovala čtyřikrát.

To Pauláthové se nedařilo, udělala chybu hned pár metrů po startu a závod pro ni velmi rychle skončil. Náročnou trať nezvládlo celkem 24 závodnic.

Rozdílné výkony předvedly Slovenky. Veronika Velez-Zuzulová zaostala za americkou suverénkou Mikaelou Shiffrinovou jen o devět setin, až do středního sektoru navíc jela lépe než favorizovaná soupeřka.

Petra Vlhová se překvapivě do druhého kola nepodívala, dvě výrazné chyby znamenaly ztrátu přes čtyři sekundy a umístění těsně za elitní třicítkou.

Druhé kolo bylo soubojem hvězd

Ve druhém kole se tradičně pořadí závodnic otáčí, Dubovská tak vyrážela na trať jako dvanáctá. Ač od začátku mírně ztrácela na Rakušanku Ricardu Haaserovou, udržela se s ní v kontaktu a v cíli za ní zůstala o nikterak propastných 45 setin.

V tu chvíli věděla, že zajela svůj nejlepší výsledek v kariéře. „Nejhůře bude dvacátá,“ volal Petr Vichnar v České televizi.

Poté chybovaly Švédka Emelie Wikstroemová a Kanaďanka Marie-Michele Gagnovová a Češka ještě o dvě místa poskočila. Polepší si i Strachová? zůstávalo otázkou.

Ještě před tím, než se česká slalomářská jednička vydala na trať, potěšila domácí publikum mladší sestra legendární Marlies Schieldové. Bernadette předvedla bravurní výkon. Na časomíře svítil součet 1:42:07 a usměvavá Rakušanka hned věděla, že bude stoupat pořadím.

Jak moc?

Až na páté místo, právě s jejím časem neúspěšně bojovala Strachová a propadla se o jednu pozici dozadu. Chyba před polovinou trati, která nejspíše pramenila z přemíry rizika, byla rozhodující ztrátou.

Ztrátou, která rozhodla, že Strachová zůstane mimo stupně vítězů. O 52 setin. O tolik byla za dvě kola lepší Holdenerová, která do cíle dorazila s širokým úsměvem. Bronzovým.

O vítězství se rozhodovalo mezi Slovenkou a Američankou, nejprve Velez-Zuzulová zazářila agresivní jízdou, při které málem trhala branky, a Holdenerovou za sebou nechala o devět desetin, poté přišel koncert Shiffrinové.

Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostřed) zvítězila v rakouském Semmerlingu v...

Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostřed) zvítězila v rakouském Semmerlingu v závodě slalomářek. Vlevo stříbrná Slovenka Veronika Velez-Zuzulová, vpravo třetí Švýcarka Wendy Holdenerová.

Hned po startu hodně zaváhala a najednou se svou rivalkou prohrávala. I na dalších mezičasech ztrácela. Jenže tam, kde se takřka všechny ostatní závodnice marně pokoušely zrychlit, naplno ukázala, proč je suverénní královnou technických disciplín.

Na úseku s mírným sklonem takřka letěla, hbitě se vyhýbala modrým a červeným tyčkám a získala na Velez-Zuzulovou sekundu. V cíli se pak mohla radovat, o 64 setin uhájila svou dvanáct závodů trvající neporazitelnost.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Semmeringu, Rakousko

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:40,06 (50,74+49,32), 2. Velez-Zuzulová (SR) -0,64 (50,83+49,87), 3. Holdenerová (Švýc.) -1,54 (51,33+50,27), 4. Lösethová (Nor.) -1,99 (51,76+50,29), 5. Schildová (Rak.) -2,01 (52,14+49,93), 6. Strachová (ČR) -2,06 (51,42+50,70), 7. Hansdotterová (Švéd.) -2,14 (51,33+50,87), 8. Costazzaová (It.) -2,34 (51,92+50,48), 9. Mielzynská (Kan.) -2,52 (52,36+50,22), 10. Skjöldová (Nor.) -2,81 (52,45+50,42), ...18. Dubovská -4,10 (53,34+50,82), Pauláthová (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 10 závodů): 1. Shiffrinová 400, 2. Velez-Zuzulová 290, 3. Holdenerová 260, 4. Lösethová 177, 5. Strachová a Vlhová (SR) obě 141, ...35. Dubovská 13.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 798, 2. Gutová (Švýc.) 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiaová (It.) 467, 5. Worleyová (Fr.) 463, 6. Weiratherová (Licht.) 367, ...23. Strachová 141, 66. Ledecká 29, 78. Dubovská 13.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta hlásí čtvrtou posilu, z Jablonce přichází záložník Trávník

NOVÁ POSILA. Fotbalový záložník Michal Trávník pózuje na Letné s dresem pražské...

Fotbalová Sparta tři dny před zahájením letní přípravy dotáhla přestup čtvrtého hráče. Střed pole...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Fotbalisté jsou v žebříčku nejvýše za dva roky, ale na Slováky nemají

ČIRÁ RADOST. Čeští fotbalisté slaví branku proti Černé Hoře.

Čeští fotbalisté se v červnovém vydání žebříčku FIFA po výhrách v evropské kvalifikaci nad...

Rok změn trvá. Dresy si Král chválí, v Kladně přibudou Číňané

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.

VIDEO Jedno se Českému hokeji doopravdy nedá upřít. Ačkoli jeho některé kroky vyvolávají spíš...

Království Golden State padlo. NBA má poprvé vítěze z Toronta

Basketbalisté Toronto Raptors slaví s Larry O'Brien Championship Trophy...

VIDEO Na zlatý hattrick musejí Golden State Warriors zapomenout. NBA má nového vládce, basketbalisty...

Další z rubriky

Skokan na lyžích Hlava ukončil kariéru, teď hodlá následovníkům pomáhat

Lukáš Hlava soutěži týmů na velkém můstku na mistrovství světa ve Falunu.

Skokan na lyžích Lukáš Hlava ukončil kariéru. Ve Světovém poháru závodil šestnáct let a jeho...

Kombinace bude součástí Světového poháru i v příští sezoně

Švýcarka Wendy Holdenerová na trati kombinace v Crans Montaně

Závody v alpské kombinaci z kalendáře Světového poháru ve sjezdovém lyžování ani v příští sezoně...

Čeští sdruženáři si budou část přípravy platit sami

Český sdruženář Tomáš Portyk při tréninkovém skoku před mistrovstvím světa.

Vedení českých sdruženářů se po neúspěšné sezoně rozhodlo pro razantní opatření. Závodníci si budou...

Najdete na iDNES.cz