Neumannová se loučila, na krku měla medaile

Kateřina Neumannová slaví v cíli svého posledního závodu kariéry ve Falunu druhé místo. | foto: Alföldi TiborČTK

24 2007
Falun - "Káťo, velký dík, za tvé umění v lyžařské stopě. Lyžníci, přátelé, fanoušci," stálo na transparentu podél trati. Česká lyžařka Kateřina Neumannová se po sobotním skiatlonu ve švédském Falunu loučila s dlouhou a úspěšnou kariéru. Ze světa velkého lyžování ji vyprovodila bílá trika na tělech přátel, kamarádů a fanoušků s nápisy GOOD BYE KATKA.

Neumannovou doprovidily také transparenty, české vlajky a všechny medaile z vrcholných závodů v kariéře.

V cíli skiatlonu ve Falunu na běžkyni čekaly dojemné oslavy, zlaté lyže s vlastní podobiznou i se zlatým vázáním, zlatá byla i koruna na hlavu. Závod sice vyhrála Norka Marit Björgenová, ale "zlatá je naše Katka", znělo v cíli.

"Mohla mi to dát jako dárek, nemá vůbec úctu ke stáří," vtipkovala v cíli Neumannová po porážce o tři sekundy. - VÍCE ZDE

Tušila, že se něco chystá, ale podrobnosti neznala. "Něco málo jsem věděla, abych nebyla úplně nepřipravená," přiznala lyžařka.

Na krk dostala hned v cíli všechny své velké medaile. Jedenáct cenných kovů z velkých soutěží, dalších pět z juniorských šampionátů. "Je to pořádná tíha," prohlásila.

Neumannová byla překvapená, že všechny medaile její tým do Falunu vůbec přivezl. "A že je všechny našli. Nebyly totiž všechny na jednom místě," smála se lyžařka. Trofeje střeží jako oko v hlavě její otec. "A když pro ně prý řidič přijel, tak mu je nechtěl dát a hned volal manažerovi. Hlídá je dobře," vykládala Neumannová s úsměvem.

Připraven byl dokonce i scénář, kdyby se Neumannové v závodu nedařilo. V tom případě by jí přátelé věšeli medaile na krk ještě před projetím cílem. "Já byla trochu nešťastná z toho, že tady je tolik novinářů. Tak jsem si říkala, že bychom to mohli něčím zpestřit, kdyby se mi nedařilo, což se klidně mohlo stát," usmívala se. "Jsem ráda, že je na mě pověsili až v cíli," uvedla.

Smutná byla mezi rozjařenými příznivci snad jen Neumannové dcera Lucie. "No jo, nevyhrály jsme, Marit nás porazila," vysvětlovala jí máma. "Je naštvaná, když nevyhraju," řekla pak novinářům.

A ještě jedna věc se Lucce nelíbila. "Mámo, proč vyhazuješ ty kytky?" ptala se, když Neumannová zahodila kytici mezi diváky. "Neumí pochopit, že by stejně cestu domů nepřežily a že nějakou jinou dostaneme snad i doma."

Závěr kariéry populární lyžařky byl dojemný. "Moc se mi to líbilo. Je hezké mít v takové chvíli všechny své přátele a kamarády kolem," uvedla.

Co vůbec v cíli cítila? Smutek? Radost? Uvolnění? "Možná trochu smutku, že už to nikdy neprožiju, ale spíš vnitřní spokojenost. Končím jako spokojený člověk," prohlásila. Dojetí na ni prý padlo až při vyhlášení vítězů, při němž hráli "We are the Champions" od skupiny Queen. Odcházela totiž šampionka.

S Neumannovou se loučili fanoušci i soupeřky

F a l u n (ČTK) - Vskutku důstojné rozloučení s kariérou prožila Kateřina Neumannová ve švédském Falunu. Čtyřiatřicetileté lyžařce aplaudovali nejen čeští fanoušci a kamarádi, ale i tisíce diváků podél trati a na stadionu. Běžkyně si slávu užívala, rozdávala úsměvy, rozhovory, občas na ní bylo vidět i dojetí. "Katarina Neumannova, ve svém úplně poslední závodu kariéry," křičel do mikrofonu komentátor krátce před finišem, v němž česká sportovní hvězda skončila druhá za Norkou Marit Björgenovou.

"Mělo to atmosféru, lidi byli i v lese při stoupání, byl to nad očekávání krásný závod," řekla Neumannová novinářům.

Doma v Čechách takové loučení s fanoušky prožít nemohla, neboť SP v Novém
Městě na Moravě byl koncem loňského roku vinou nedostatku sněhu zrušen. "Bylo by to pěkné, ale nešlo to uskutečnit. Na druhou stranu jsem ráda, že to nebylo v Číně či v Japonsku," připomněla závody na dálném Východě, kam diváci na lyžování nechodí a nepřišli ani na MS v Sapporu, kde vyhrála desítku volnou technikou.

Jedinou kaňkou na rozlučce byla neúčast jejího kouče Stanislava Frühaufa, který zůstal na Šumavě. "Je to škoda, že tady Standa nebyl," řekla Neumannová a zaleskly se jí při tom oči. "Nicméně jsme toho spolu dokázali hodně a oba to v sobě budeme mít schované. To je pro nás důležité," uvedla.

Neumannová přestala být ze dne na den závodnicí, ale prý si to ještě neuvědomuje. "Je fakt, že teď už jenom můžu, teď už nemusím sportovat,
prohlásila. Lidé z jejího okolí hovoří o tom, že si své rozhodnutí rozmyslí a vydrží do MS v Liberci 2009. Podobně mluvila ve Falunu i vítězka SP Virpi Kuitunenová z Finska. "Já se tam na ni přijedu jen podívat," ujistila, že rozhodnutí je nezvratné.

Vítězství v posledním závodu upřela Neumannové Björgenová, i když by jí ho prý přála. "Ale i pro mě bylo hodně důležité, měla jsem špatnou sezonu," řekla Norka. Věděla, že Neumannová končí. "Je to velká událost, přeji hodně štěstí ve zbytku života," otočila se na českou běžkyni. "Možná, že se uvidíme v Česku," dodala. "To musíme, protože Marit a Virpi jsou oblíbenkyně mé dcery Lucky," doplnila Neumannová s úsměvem.

Kdysi prohlásila, že po třicítce určitě závodit nebude. Nakonec "přetáhla" o čtyři roky. "Ale mezitím jsem porodila Lucinku, tím jsem si trochu tahle mladistvá neuvážená prohlášení mohla dovolit poupravit," řekla. "Nechtěla jsem běhat do pětatřiceti a skončit jako lyžařka, která má medaile a jinak nic. Teď končím s medailemi i s osobním zázemím," vysvětlila. Těší se také, že se zbaví mediálního tlaku. "Poslední měsíc to byly pořád tejné otázky, už jsem nevěděla, co říkat," pravila.

Konec kariéry oslaví už dnes večer, ale prý nijak bujaře. "Ráda se všemi posedím, bude to pohoda, ale na takovou uvolněnou oslavu doma, kde se končí na stolech, přijde čas později," smála se. Slavit prý bude v šumavské hospodě U Ptáčků, v Písku, doma v penzionu na Zadově s fanoušky. Čeká ji i květnové vyhlášení Krále bílé stopy v rodném Písku. "Aspoň se tam trochu odvděčím, mám k tomu městu krásný vztah, ale v poslední době ho zanedbávám," prohlásila.

Když přijde řeč na její možnou nástupkyni, zatváří se Neumannová skepticky. "Jsou talenti, ale spíš mezi klukama," řekla. Dobře v letošní sezoně jezdí Kamila Rajdlová. "Ale od toho šestého až osmého místa na stupně vítězů či ke zlaté medaili je třeba udělat ještě poslední a nejtěžší krok," uvedla.

Aktivně se v hledání nové lyžařské jedničky angažovat nehodlá. "Chci si od toho prostředí odpočinout. Budu žít jiný život. Budu se na závody jezdit dívat, ne do práce," řekla.

Zlaté lyže půjdou na Zadov i do muzea

F a l u n (ČTK) - Existují jen troje na světě. Jedny měla Kateřina Neumannová v cíli dnešního posledního závodu kariéry ve Falunu, druhé budou v muzeu firmy Madshus a třetí si nechá český distributor ve své síni slávy. Zlaté lyže s podobiznou olympijské vítězky a mistryně světa. Mají zlaté dokonce i vázání.

"Věděla jsem, že nějaké dostanu, ale že budou zlaté? To jsem netušila," prohlásila Neumannová. Bylo to dílo Jana Weisshäutla, bývalého manažera Neumannové, a Larse Hantstada, marketingového šéfa Madshusu. "Kolik stály? Hodně," potutelně se usmíval Weisshäutel, ale nechtěl specifikovat. "Můžeme udělat design, jaký chcete," přidal se Hantstad a upozornil, že do možnosti digitálního tisku na lyže investovali miliony.

"Doufám, že to není jen nějaká atrapa na výstavu. Jestli se na nich bude dát jezdit," pochybovala nejdřív Neumannová. Atrapa to věru nebyla, jde totiž o nejnovější model bruslařských běžek. "Tak to je dobře, tak to si na nich zalyžuji," usmála se běžkyně. "Jsou nádherné, takové nikdo nemá," rozplývala se nakonec nad lyžemi, na nichž je i její jméno.

A že nejsou skutečně zlaté, jen obarvené? "To nevadí, Katka má zlata dost, mohla by si ho naloupat," usmíval se Weisshäutel, který je chtěl Neumannové dát již na Holmenkollenu. "Ale tady to bylo lepší," dodal. Lyžařka však neví, jestli je znovu nazuje ještě letos. "Chuť by možná byla, ale asi nebudou na Zadově podmínky," řekla.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Pestré léto podle Samkové: monzuny, točení klipu a pečení chleba

Už to bývá pravidlem. Krátce po sezoně se snowboardcrossařka Eva Samková sbalí a vydá se za novými zážitky do světa....

Perfekcionista posedlý úspěchem. Jak se loučil král slalomu Hirscher

Týdny a měsíce se o tom spekulovalo. Podle některých „zaručených“ informací měl v kariéře pokračovat, podle jiných měl...

Kombinaci čeká změna. Srovnají se šance sjezdařů a slalomářů

Světový pohár ve sjezdovém lyžování vyzkouší upravený formát kombinace a paralelních závodů. V kombinaci nebude elitní...

Španělská lyžařská hrdinka Ochoaová zmizela. Pomozte, vyzývá policie

V osmdesátých a devadesátých letech platila ve své vlasti za sportovní celebritu, žádná jiná španělská lyžařka...

Najdete na iDNES.cz