Marit Björgenová se raduje z titulu mistryně světa ve skiatlonu se synkem...

Marit Björgenová se raduje z titulu mistryně světa ve skiatlonu se synkem Mariusem v náručí. | foto: Reuters

Od porodu k dalšímu zlatu. Lyžařská královna Marit opět slaví

  • 75
Nezávodila 603 dní, pak si v listopadu doma v Norsku stoupla na start bruslařské desítky a vyhrála. Lyžařská královna je zpět, hlásaly novinové titulky. Marit Björgenová se deset měsíců po narození syna Mariuse triumfálně vrátila do světa vrcholového sportu.

„Má na to, aby ve zbytku sezony převálcovala konkurenci,“ říkala norská běžkařka Ingvild Flugstadová Östbergová. Svou krajanku odhadla dokonale. Björgenová od té doby vítězí prakticky neustále, úchvatnou formu potvrdila i v sobotu na mistrovství světa v Lahti.

Björgenová ovládla skiatlon, závod na 15 kilometrů, kdy se první polovina běží klasicky a druhá volně, bruslařskou technikou. „O tomhle jsem snila od chvíle, kdy se narodil Marius,“ říkala dojatě v cíli závodu. O chvíli později jí na krk pověsili zlatou medaili, její rekordní patnáctou ze světových šampionátů. Dosud se se ziskem 14 nejcennějších kovů dělila o historický primát s Ruskou Jelenou Vjalbeovou.

Vjalbeová již dlouho nezávodí, to Björgenová se loučit v dohledné době nechystá. Naopak, už spřádá plány pro příští sezonu. „Vše cílím na olympiádu,“ mluví zaníceně o sportovním svátku, který bude hostit korejský Pchjongčchang.

Do Jižní Koreje odletí šestatřicetiletá lyžařka jako nejúspěšnější sportovkyně v dějinách zimních olympiád. Nemusí nikomu nic dokazovat, přesto ji dál žene hlad po úspěších.

Je nezdolná, velmi soutěživá a ochotná jít v tréninku na hranice svých možností. Působí suverénně, neporazitelně. Přesto ukazuje také křehčí, „lidštější“ stránku. „Před závodem mi přišla fotka Mariuse se vzkazem, že všechno bude dobré. Úplně mi vyhrkly slzy,“ přiznala po sobotním triumfu v Lahti. Björgenová už není jen závodnicí, ale také matkou.

Marit Björgenová slaví titul mistryně světa ve skiatlonu.
Marit Björgenová slaví titul mistryně světa ve skiatlonu.

„V mém životě je najednou další věc, na kterou se soustředím,“ mluvila o malém synovi, jehož vychovává se svým partnerem Fredem Börrem Lundbergem. Bývalým vrcholovým sportovcem, dvojnásobným olympijským šampionem a trojnásobným mistrem světa v severské kombinaci. „Je úžasný,“ chválí Björgenová sedmačtyřicetiletého Nora za péči o potomka.

Právě Lundberg je klíčovou postavou v příběhu o triumfálním comebacku fenomenální běžkyně. Björgenové pomohl v náročném období, kdy její cestu zpět do bílé stopy komplikovala zranění, motivoval ji, poslední měsíce se stará o Mariuse. „Díky tomu jsem mohla trénovat. A spát,“ dodala s úlevou majitelka deseti olympijských medailí.

Ráda by přidala i další. Stejně jako touží po rozšíření své sbírky v Lahti. Už zítra se představí na klasické desítce. Opět bude favoritkou.

Patnácté zlato věnovala další norské běžkyni Therese Johaugové, která nesmí závodit kvůli dopingovému trestu. Věří v její nevinu. Těžce nese, že na mistrovství světa chybí. Vlastní absenci si nepřipouštěla. Věděla, že zase může vítězit. S psychickou pomocí od Lundberga i malého Mariuse to pak opravdu dokázala.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)